Komondor, czyli owczarek węgierski, zaskakuje wszystkich swoim wyglądem. Mimo dość charakterystycznej urody, nie cieszy się wielką popularnością. Czworonóg jest przyjazny i doskonale sprawdza się w roli opiekuna i psa rodzinnego. Poznaj lepiej tę zachwycającą rasę.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 40-60 kg wzrost: 64-76 cm |
maść | biała |
długość życia | od 10 do 12 lat |
główne cechy | opanowane, łagodne, odważne |
Wygląd i wzorzec rasy
To olbrzymi pies pasterski o niezwykle charakterystycznym wyglądzie – pies ten ma długą, białą sierść układającą się w dredy. Dorosła suka mierzy od 64 do 69 centymetrów oraz waży od 40 do 50 kilogramów, natomiast samiec osiąga od 71 do 76 centymetrów wzrostu, a jego waga waha się między 50 a 60 kilogramami.
Psy te mają potężną, masywną sylwetkę. Największą uwagę przykuwa ich sierść tworząca gęste, długie dredy. Sierść psa składa się z twardego włosa okrywowego, a także z miękkiego podszerstka. Sierść jest najdłuższa na lędźwiach, natomiast najkrótsza na pysku oraz na dole kończyn.
Szczeniaki i hodowla
Decydując się na adopcję szczeniaka należy dokładnie rozważyć wybór odpowiedniej hodowli, aby mieć pewność, że szczeniaki są hodowane w sposób etyczny oraz odpowiednio socjalizowane już od najmłoszego. Postaw wyłącznie na renomowaną, zarejestrowaną hodowlę. Od hodowcy otrzymasz komplet informacji na temat stanu zdrowia rodziców szczeniaka.
W Polsce rasa ta nadal jest mało popularna, lecz istnieją jej hodowle. Szczeniaki należy jednak zarezerwować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Ceny szczeniaków zaczynają się zwykle od 5000 zł, jednak mogą wynieść znacznie więcej. Cena jest uzależniona od hodowli i jej renomy, a także od stanu zdrowia szczeniaka i jego rodziców lub ich ewentualnych osiągnięć.
Historia rasy
To bardzo stara węgierska rasa psów pasterskich, która towarzyszyła hodowcom owiec i bydła od wielu wieków. Kwestia pochodzenia psów jest jednak uważana za sporną.
Niektórzy uważają, że psy te przybyły na tereny dzisiejszych Węgier wraz z Madziarami, a pochodzą pierwotnie z terenów pomiędzy Wołgą a Uralem. Inni natomiast dopatrują się pochodzenia psów jeszcze w sumeryjskiej Mezopotamii.
Jednak najbardziej prawdopodobną tezę sugeruje sama nazwa psa. Pochodzą one najprawdopodobniej od Kumanów, tureckiego ludu koczowniczego, który osiedlił się na terenach, z których wywodzi się znana nam dziś rasa w XII i XIII wieku. Nazwa rasy pochodzi od wyrażenia „kuman-dur”, czyli pies Kumanów lub też należący do ludu Kumanów.
Komondor – charakter i usposobienie
Mimo, że owczarek węgierski jest bardzo przywiązany do swojego właściciela i swojej rodziny, nie przepada za okazywaniem uczuć. Natomiast doskonale sprawdza się w roli psa stróżującego, gdyż wykazuje się nieufnością wobec obcych. W sytuacji zagrożenia wykazuje wysokie umiejętności obronne.
Komondor jest bardzo pewny siebie, dlatego wymaga odpowiedniego i profesjonalnego szkolenia. Nieumiejętne prowadzenie może sprawić, że stanie się on trudny do opanowania i ułożenia. Potrzebuje doświadczonego opiekuna, dlatego nie nadaje się na pierwszego psa.
W szczenięcym wieku pies tej rasy uwielbia się bawić, jednak im jest starszy, tym bardziej spokojny się staje. Na co dzień nie wymaga dużej ilości ruchu, jednak ignorując jego potrzeby i nie poświęcając mu odpowiedniej ilości czasu możemy sprawić, że zacznie niszczyć przedmioty, szukając sposobów na rozładowanie energii.
Czworonóg bez problemu zostanie sam w domu, gdyż dobrze znosi samotność. Podczas nieobecności właściciela z przyjemnością pełni obowiązki stróża.
Wychowanie i tresura
Psy te są niezależne z natury i wykazują skłonność do dominacji, dlatego potrzebują doświadczonego i asertywnego właściciela, w przeciwnym razie mogą wykazywać problemy behawioralne. Postaw na stanowcze, ale wyrozumiałe podejście, gdyż od psa tej rasy nie powinno się oczekiwać absolutnego posłuszeństwa. Postaw na metody pozytywnego wzmocnienia i nagradzaj psa za dobre sprawowanie smakołykami i pochwałami. Psy te są bardzo inteligentne i szybko się uczą.
Zapewnij także psu odpowiednią socjalizację już od najmłoszego, gdyż psy te są nieufne z natury wobec obcych. Przyzwyczaj psa do nowych sytuacji oraz obecności obcych ludzi i zwierząt, by wiedział, jak na nie reagować.
Zabawki dla komondora
Psy tej rasy są aktywne i uwielbiają zabawę, zwłaszcza w młodym wieku, dlatego warto wyposażyć pupila w zabawki takie, jak frisbee i piłki, a także kości i gryzaki oraz zabawki sznurowe. Stanowią one doskonały sposób na rozładowanie nadmiaru energii. Natomiast zabawki interaktywne i gryzaki typu Kong zaspokoją naturalny instynkt gryzienia psa, a także zaabsorbują jego uwagę na bardzo długo. W przypadku tej rasy zapewnienie psu zajęcia jest szczególnie istotne, gdyż w przypadku nadmiaru energii lub nudów pod nieobecność właściciela psy mogą nadmiernie zainteresować się meblami lub innymi przedmiotami.
Komondor – pielęgnacja
Sierść psa wyróżnia się nie tylko długością, ale także wyglądem. Kosmate włosie w kolorze kości słoniowej swoim wyglądem przypomina mopa, dlatego pies wymaga specyficznej pielęgnacji. Mimo że sierści nie wolno wyczesywać, należy poświęcić jej odpowiednią ilość czasu. Dredy zwierzęcia należy rozdzielać palcami, zaczynając od skóry. Dużą zaletą w pielęgnacji jest fakt, że czworonóg nie traci prawie w ogóle sierści.
Zwierzę należy kąpać raz lub dwa razy w ciągu roku. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć jego sierść. Należy również pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu oczu i uszu psa oraz dbaniu o ich higienę, a także o kontrolowaniu higieny jamy ustnej psa.
Dieta i żywienie
Żywienie psa tej rasy nie należy do skomplikowanych, gdyż nie są one wybredne. Zaleca się wybór wysokiej jakości karmy przeznaczonej dla psów dużych i olbrzymich, która jest dostosowana do wieku i stopnia aktywności pupila. Pies zadowoli się zarówno dobrej jakości suchą karmą, jak i mokrą.
Rasa ma tendencję do borykania się ze skrętami żołądka, dlatego porcję dzienną warto podzielić na dwa lub więcej mniejszych posiłków i podawać je stopniowo w ciągu dnia.
Psy te można również karmić samodzielnie przygotowywanymi posiłkami w ramach surowej diety BARF, jednak wymaga to regularnej suplementacji oraz doskonałej znajomości psich wymogów żywieniowych.
Sprawdź też: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla komondora
Zdrowie i długość życia
Psy te są z natury zdrowe i bardzo wytrzymałe, a ich sierść doskonale chroni je nie tylko przed zmiennymi warunkami pogodowymi i temperaturami, ale także przed deszczem, gdyż woda spływa po ich sierści.
Należy jednak mieć na uwadze, że są podatne na problemy zdrowotne charakterystyczne dla psów dużych ras, takie jak skręt żołądka oraz dysplazja stawów, zwłaszcza stawu biodrowego. Z tego względu należy szczególną uwagę przywiązywać do diety psa – powinna być bogata w składniki dbające o stawy. Pies powinien mieć zapewniony odpoczynek po jedzeniu, a dzienna dawka karmy powinna być podzielona na mniejsze, stopniowo podawane porcje. Ponadto pamiętaj, by nie forsować szczeniaka nadmiernie w okresie wzrostu, zwłaszcza skłaniając go do skoków.
Psy tej rasy żyją około 10 do 12 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Psy te bardzo dobrze znoszą samotność i są z natury niezależne, więc poradzą sobie jeśli spędzasz dużo czasu poza domem. Ze względu na ich rozmiary i aktywność nie są odpowiednim wyborem do małego mieszkania, natomiast doskonale odnajdą się w domu z ogrodem. Te owczarki stanowią doskonałe psy stróżujące, dlatego pupil najlepiej będzie się czuł mogąc pilnować terenu. Warto mieć przy tym na uwadze, że psy te mogą rozładowywać nadmiar energii poprzez niszczenie przedmiotów jeśli ich potrzeba ruchu zostanie zaniedbana.
Pies stanowi doskonałego towarzysza rodzin, jednak nie jest to dobry wybór dla niedoświadczonego właściciela, gdyż psy te są z natury uparte i wykazują skłonność do dominacji. Rasa ta ma skłonność do dominacji, więc szczególnie istotne jest zapewnienie mu odpowiedniej socjalizacji, by dobrze dogadywał się z innymi zwierzętami.
Zalety:
- oddany swojemu właścicielowi.
- doskonały w roli psa rodzinnego.
- nie linieje i jest łatwy w pielęgnacji.
- nie potrzebuje dużej ilości ruchu.
- dobrze znosi samotność.
Wady:
- ma dominujący charakter.
- wymaga doświadczonego opiekuna.
- długa sierść sprawia, że z łatwością przenosi brud.
Popularne imiona dla komondora
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Max, Samson, Atos, Rex, Odyn, Zeus, Cosmo, Elvis, Jagger, Leo, Dredd. | Beza, Frotka, Kora, Nela, Saba, Tola, Hera, Nona, Bella, Diana, Śnieżka. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy tej rasy kosztują powyżej 5000 zł. Rasa jest dość rzadko spotykana, więc trudno oszacować cenę, gdyż zależy ona od hodowcy.
W Polsce istnieją zarejestrowane hodowle tej rasy, jednak rasa wciąż jest mało popularna, więc adopcja może nie należeć do łatwych.
Psy te są opanowane, spokojne, niezależne i łagodne, a przy tym czujne i odważne.
Dorosłe psy tej rasy ważą od 40 do 60 kg w zależności od płci.
Osiągają one od 64 do 76 cm w kłębie.
Data publikacji: 17.08.2020