Kostniakomięsak to złośliwy nowotwór tkanki kostnej, który może się pojawić u psów i kotów. Jest to najpowszechniej występujący nowotwór kości u psów – ma on u nich szczególnie agresywną postać i dużą zdolność do tworzenia przerzutów. U kotów natomiast jest miejscowo agresywny, a mniejszą tendencją do tworzenia przerzutów niż psów. W przypadku kostniakomięsaka leczenie opiera się przede wszystkim na amputacji kończyny. Dowiedz się więcej o predyspozycjach i objawach nowotworu oraz o jego leczeniu.
Spis treści
Co to jest kostniakomięsak?
Kostniakomięsak, zwany inaczej osteosarcomą, to złośliwy nowotwór wywodzący się z tkanki kostnej, który może wystąpić u psów i kotów. U psów większość diagnozowanych nowotworów kości to właśnie kostniakomięsaki. W przypadku psów ras dużych najczęściej pojawia się on w obrębie kości kończyn piersiowych, a u małych ras – kości miedniczych.
U psów cechuje się on nie tylko szybkim wzrostem, ale także dużą złośliwością. Ma zdolność do tworzenia przerzutów do wielu narządów. U kotów natomiast kostniakomięsak występuje rzadziej niż u psów. Może pojawić się u kotów w każdym wieku. Jest miejscowo agresywny oraz ma mniejszą tendencję do tworzenia przerzutów niż w przypadku psów.
Zobacz: Nowotwór u psa i kota – czym jest i jak go leczyć?
Kostniakomięsak u psów i kotów – predyspozycje
Podobnie jak wiele innych nowotworów, także i do osteosarcomy niektóre zwierzęta mają większe predyspozycje. U psów szczególnie są na niego narażone:
- psy w wieku średnim i starszym,
- psy otyłe,
- duże i olbrzymie rasy psów,
- rasy typu doodle,
- rasy takie, jak greyhound, dogi niemieckie, rodezjany i rottweilery,
- zwierzęta, które doświadczyły złamań kości.
Jak już wspomnieliśmy, u kotów nowotwór ten może się pojawić w każdym wieku.
Przeczytaj też: Zwierzęcy onkolog – specjalista od nowotworów
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psów w rekonwalescencji
Kostniakomięsak u psów i kotów – objawy
Kostniakomięsak u psów i kotów najczęściej objawia się poprzez zauważalny ból i dyskomfort związany z poruszaniem się. Zwróć się do lekarza weterynarii jeśli zauważysz objawy takie, jak:
- kulawizna,
- obrzęk,
- ból,
- spadek masy ciała,
- apatia,
- niechęć do poruszania się,
- utrata apetytu.
Warto mieć przy tym na uwadze, że powyższym objawom mogą również towarzyszyć dolegliwości innych układów niż układów ruchu, jeśli dojdzie do przerzutów.
Przeczytaj też: Tłuszczak u psa – predyspozycje, postacie nowotworu i leczenie
Diagnoza i leczenie kostniakomięsaka u psów i kotów
Diagnozę stawia się przede wszystkim na podstawie zdjęć RTG. Na zdjęciu rentgenowskim są zauważalne zmiany radiologiczne. Ostatecznie nowotwór może potwierdzić biopsja kości. Z uwagi na duże prawdopodobieństwo przerzutów wykonuje się także zdjęcie RTG klatki piersiowej psa.
Kostniakomięsak czy też osteosarcoma jest leczony przede wszystkim poprzez radykalny zabieg chirurgiczny – amputację chorej kończyny. Stosuje się także dodatkowo chemioterapię. Należy przy tym mieć na uwadze, że psy znoszą amputację tylnej kończyny łatwiej niż przedniej. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, lekarz weterynarii musi dokonać radiologicznej oceny pozostałych stawów i ocenić, czy będą w stanie utrzymać psa pomimo braku jednej kończyny. Niestety ten radykalny krok może być jedyną skuteczną metodą uśmierzenia bólu, gdyż leczenie farmakologiczne wykazuje niską skuteczność w przypadku bólu spowodowanego kostniakomięsakiem. Psom, które nie mogą przejść amputacji podaje się niesterydowe leki przeciwzapalne oraz opioidy. Jest także możliwość zastosowania radioterapii na uśmierzenie bólu.
Niestety rokowania w przypadku choroby u psów są złe. W przypadku braku odpowiedniego leczenia chory pies może przeżyć zaledwie kilka miesięcy. Amputacja kończyny w połączeniu z chemioterapią mogą zapewnić psu 6-12 miesięcy życia. W przypadku kotów rokowania są uzależnione od wielu czynników, w tym od umiejscowienia nowotworu, lecz są bardziej pozytywne niż w przypadku psów.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!