Kot abisyński

Kot abisyński

Kot abisyński to wyjątkowa rasa, której wygląd szczególnie przypomina dzikie koty takie, jak puma. Te eleganckie, pełne gracji koty wyróżniają się niebanalnym temperamentem. Są one czuje, energiczne i skłonne do psot. Poznaj lepiej tę zachwycającą rasę, a także jej historię i potrzeby.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 3-7 kg

wzrost: do 30 cm

 maść dzika (aguti), zajęcza
długość życia  od 13 do 15 lat
główne cechy  psotne, energiczne, czujne

Wygląd i wzorzec rasy

Kot abisyński jest przedstawicielem kotów krótkowłosych i somalijskich. Abisyńczyki to średniej wielkości koty, których przeciętna waga to 3-5 kg dla samic, a 4-7 kg dla samców. Cechują się sylwetką o eleganckich proporcjach oraz smukłym, lecz muskularnym tułowiem mierzącym zazwyczaj około 60 cm. Cechuje się także krótką, zwężającą się ku nosowi kufą, miękkimi, pełnymi wdzięku konturami twarzy oraz szerokim klinem na szczycie czaszki. Szyja jest smukła i elegancka. Występuje jaśniejsza sierść wokół oczu i warg – charakterystyczny jest również znak litery M na czole.

Uszy są stosunkowo duże, szerokie u nasady, stojące i lekko zaokrąglone na końcach. Występuje charakterystyczny “znak”- odcisk kciuka na małżowinie usznej. Nos jest czerwony z czarną obwódką, natomiast duże, bystre oczy przypominają kształtem migdały. Są wyraziste, jasne, o intensywnej, czystej barwie – mogą być bursztynowe, zielone lub też żółte. Występuje również charakterystyczna czarna obwódka wokół oczu. Ogon jest długi, szeroki u podstawy i zwężający się się ku końcowi. Nogi są szczupłe, mają natomiast kościste łapy o zgrabnym okrągłym zakończeniu.

Sierść

Ich sierść nazywana jest przez hodowców abisyńskim tickingiem. Kot abisyński charakteryzuje się wyjątkowym futrem, za którego umaszczenie odpowiada gen agouti – każdy włos posiada minimum trzy ciemniejsze prążki, co sprawia, że umaszczenie jest niejednolite. Włos jest krótki, a także przylegający do korpusu. Dąży się do intensywnej barwy w każdej odmianie kolorystycznej.

Według standardu FiFe występują 4 podstawowe odmiany barwne kotów abisyńskich:

  • ruddy (dziki) – rozcieńczony kolor czarny – tułów ciepłobrązowy z czarnym tickingiem, podszerstek brzoskwiniowy, nos z różowy z czarną obwódką;
  • sorrel (czerwony) – rudy tułów z czekoladowo-brązowym tickingiem i brzoskwiniowym podszerstkiem, poduszki i nos różowe;
  • blue (niebieski) – rozcieńczony kolor dziko umaszczony;
  • fawn (płowy) – rozcieńczona odmiana czerwona.

Każdy z tych kolorów występuje również w odmianach srebrzystych – kolor podszerstka jest wówczas srebrzystobiały. Umaszczenie wzorcowego Abisyńczyka powinno cechować się jednolitą ciepłą barwą z wyraźnym tickingiem, bez rysunków tabby poza głową. Kolor biały lub prawie biały dopuszczalny jest tylko na brodzie oraz wokół warg i nozdrzy. Pożądanym detalem jest ciemniejsza pręga biegnąca przez grzbiet aż po koniec ogona, którego końcówka jest zawsze ciemna.

Kocięta i hodowla

Kot abisyński - wzorzec

Jedną z głównych zalet hodowli kota abisyńskiego jest niewielka ilość zadań z tym związanych. Rasa jednak jest obciążona chorobami genetycznymi, pod kątem których hodowca powinien prześwietlać koty. Decydując się na adopcję kociaka postaw na wybór zarejestrowanej, renomowanej hodowli, w której uzyskasz komplet informacji na temat stanu zdrowia kociaka i jego rodziców – dzięki temu będziesz mieć pewność, że koty są hodowane w sposób etyczny.

W Polskich hodowlach w zależności od warunków genetycznych oraz wymiarów zwierzęcia, cena kota abisyńskiego wynosi około 2500 zł-4000 zł.

Historia rasy

O kotach tej rasy mówi się, że wyglądają jakby zostały dopiero co oswojone, natomiast ich niecodzienny, orientalny wygląd nadał im znanego w świecie kociarzy przydomku “pumy”. Istnieje wiele teorii odnośnie pochodzenia tej rasy. Niektórzy wielbiciele mówią, że Abisyńczyki były jednymi z pierwszych kotów na świecie. Według jednej z wersji towarzyszyły one ludziom w Egipcie już za czasów faraonów. Świadczyć o tym mają liczne wizerunki tych zwierząt na rzeźbach, a także sarkofagach z tego okresu. Istnieje również hipoteza mówiąca o etiopskim pochodzeniu rasy. Według niej pierwszym przodkiem była kotka Zula sprowadzona do Wielkiej Brytanii w 1868 roku, pod koniec kampanii wojskowej prowadzonej w Etiopii.

Najbardziej prawdopodobną i pewną informacją jest powstanie rasy w Anglii, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano ją w londyńskim Crystal Palace na wystawie kotów rasowych w 1871 r. Stworzona ona została przez Anglików używających kotów z Afryki oraz innych krótkowłosych mruczków – w ten sposób uszlachetniono rasę i nadano im smukłego, umięśnionego ciała. Równoczesny rozwój rasy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych spowodował różnice między liniami. Abisyńczyk amerykański charakteryzuje się większymi uszami, a także większą intensywnością koloru sierści.

Kot abisyński – charakter i usposobienie

kot_abisynski

Szczególną cechą Abisyńczyków jest ich towarzyskość i zamiłowanie do pieszczot. Nieważne, czy akurat czytasz książkę, robisz pranie, czy zmywasz naczynia, kot towarzyszyć ci będzie w każdej z tych czynności. Jest łagodny w stosunku do ludzi, a także darzy właściciela ogromnym przywiązaniem. Niezwykłe pieszczochy nieustannie podążają krok w krok za właścicielem i potrafią bardzo wylewnie okazywać uczucia. Są ponadto idealnymi kompanami dla rodzin z dziećmi. Nigdy nie odmówią głaskania czy też drapania po brzuszkach.

W przeciwieństwie do wielu ras koty te lubią gości i nie boją się obcych – po pierwszych chwilach nieufności ciekawość bierze górę i idą się przywitać. Charakter kota abisyńskiego sprawia, że zwierzak ten jest bardzo otwarty i towarzyski.

Charakteryzuje je również żywiołowość oraz mocny temperament. W stosunkach z innymi futrzakami przedstawiciele rasy zazwyczaj pełnią funkcję lidera. Silny charakter, a także wrodzona łagodność powodują brak utarczek w grupie. Są to koty, które prawie nie wydają dźwięków, poruszają się bardzo cicho, a także bardzo rzadko miauczą. W ostateczności wydają ciche pomrukiwania.

Wychowanie i tresura

Są to inteligentne, ciekawskie, a przy tym temperamentalne koty, które cechuje niebanalna ciekawość. Z tego względu należy wcześnie wpoić kotu zasady panujące w domu, a także zadbać o jego odpowiednią socjalizację, zwłaszcza jeśli ma dzielić dom z innymi zwierzakami. Jest to szczególnie istotne gdyż mają one skłonność do dominacji. Warto wiedzieć, że miewają one skłonność do ucieczek, więc wyposaż balkon w odpowiednią siatkę zabezpieczającą.

Pamiętaj, aby nauczyć kota korzystania z kuwety już od najmłodszego, by nie mieć problemów z utrzymaniem czystości w domu. Koty te są bardzo psotne i inteligentne, więc można nauczyć ulubieńca różnych sztuczek, a także wychodzenia na smyczy.

Zabawki

Rasa przejawia silny instynkt łowczy. Kot abisyński szybko reaguje na rzucane zabawki, z chęcią wspina się i skacze. Zwykle przebywa tam, gdzie akurat coś się dzieje, dlatego warto zapewnić mu rozrywki w domu bądź mieszkaniu. Abisyńczyki pochwalić się mogą ponadprzeciętną inteligencją. Z chęcią uczą się nowych sztuczek, potrafią również aportować zabawki i piłeczki. Spodobają im się również zabawki takie, jak myszki czy też wędkiZabawki interaktywne natomiast zajmą uwagę pupila na długi czas, zwłaszcza pod nieobecność właściciela, a także stanowią okazję do rozwoju naturalnych kocich instynktów. Pupilowi należy także zakupić drapak – najlepiej nadadzą się wysokie, piętrowe drapaki, gdyż koty te uwielbiają się wspinać.

Kot abisyński – pielęgnacja

Jak w przypadku innych krótkowłosych kotów, rasa ta nie wymaga specjalnie wymagających zabiegów pielęgnacyjnych. Krótka sierść nie potrzebuje częstego i intensywnego czesania. Wystarczy wyczesać ją raz w tygodniu w celu usunięcia martwych włosów.

Dodatkowym zadaniem jest obcinanie pazurków jeśli kot nie wychodzi i pazurki same się nie spiłują. Nie należy zapomnieć również o sporadycznym czyszczeniu uszu, a także sprawdzaniu stanu jamy ustnej kota, gdyż miewa ona problemy z uzębieniem.

Dieta i żywienie

Kot abisyński nie wymaga specjalnej przeznaczonej dla tej rasy karmy,  jednak jak w przypadku innych ras należy wybierać sprawdzone karmy wysokiej jakości. Powinny być bogate w zwierzęce białko, a także kwasy tłuszczowe i niezbędne w diecie kota witaminy, minerały i taurynę. Koty potrzebują zbilansowanej karmy dostosowanej do ich wieku, kondycji oraz preferencji smakowych. Warto zadbać o urozmaicenie pokarmu, a co najważniejsze – o stały dostęp do świeżej letniej bądź zimnej wody.

Rasa zalicza się do bardzo aktywnych, więc dieta dostarczająca energii jest szczególnie ważna. Warto mieć na uwadze, że poleca się dla nich raczej karmę mokrą zamiast suchej, gdyż rasa miewa problemy z układem moczowym.

Koty też można żywić dietą BARF i samodzielnie przygotowywać posiłki, jednak wymaga to doświadczenia i wiedzy na temat kocich potrzeb żywieniowych, a także regularnej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów abisyńskich

Zdrowie i długość życia

Kot abisyński cechuje się raczej dobrym zdrowiem. Zadbane i odpowiednio żywione koty towarzyszyć nam będą przez długie lata ciesząc się kondycją i żywiołowością. Przy zakupie kociaka warto dowiedzieć się o mutacjach genetycznych rodziców – sprzedający powinien pokazać zaświadczenie o braku wad genetycznych wraz z rodowodem. Czasami Abisyńczyki są nosicielami zmutowanych genów odpowiedzialnych za zanik siatkówki (RPA). Może to stać się powodem utraty wzroku u kota.

Jednym z występujących u tej rasy schorzeń genetycznych jest niedobór kinazy pirogronianowej (PK), mogący powodować niedokrwistość, a w efekcie nawet anemię u zwierzaka. Testy genetyczne pozwolą na wykrycie chorób u kota abisyńskiego. Często spotykanym problemem jest zapalenie dziąseł, które występuje szczególnie w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Przewlekły stan zapalny doprowadzić może nawet to kompletnej utraty zębów, dlatego ważna jest wczesna diagnoza oraz jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na coroczne profilaktyczne badania krwi z parametrami nerkowymi ze względu na występowanie problemów z układem moczowym Abisyńczyków – nawet u rocznych kociaków.

Koty te żyją około 13 do 15 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Posiadacze chwalą sobie kota abisyńskiego jako idealnego kompana w domu. Kot bardzo szybko przywiązuje się do właściciela i pozostaje mu lojalny. Wspaniale reaguje na zabawę z dziećmi i cechuje się łagodnością w stosunku do nich. Internauci wypowiadając swoje opinie na temat tej rasy mówią, że kot abisyński wniósł do ich domu dużo ciepła i miłości, stając się przy tym pupilem rodziny. Zwierzę utrzymuje również czystość, nie jest szkodliwe dla mebli, nie ma problemów z kuwetą i nie powoduje hałasu. Problemów nie przysparza także jego zbilansowane żywienie. Koty te mają dominujący charakter, ale nie są agresywne, więc dogadają się z innymi zwierzętami, jeśli te nie mają podobnej skłonności do dominacji.

Są to zdecydowanie koty dla osób nastawionych na towarzystwo aktywnego zwierzaka, gdyż są bardzo energiczne. Z tego względu nie są najlepszym wyborem dla osób starszych. Nie lubią ponadto samotności, więc nie decyduj się na rasę jeśli spędzasz większość czasu poza domem.

Zalety

  • orientalny, niebanalny wygląd,
  • przyjazny dla dzieci i rodzin,
  • przyjazny w stosunku do innych zwierząt,
  • cieszący się dobrym zdrowiem,
  • kocha wszelkie zabawy i aktywności,
  • bardzo inteligentny, można nauczyć kota chodzenia na smyczy lub aportowania,
  • oddany właścicielowi,
  • ciekawski, towarzyszy w większości czynności domowych,
  • łatwa pielęgnacja, nie wymagająca czasu i dużego wkładu pieniężnego.

Wady

  • skłonność do ucieczek,
  • możliwość wystąpienia schorzeń genetycznych,
  • częste zapalenia dziąseł lub układu moczowego,
  • agresywny podczas opieki nad potomstwem,
  • należy zapewnić mu możliwość rozładowania nadmiaru energii, w przeciwnym wypadku może narobić szkód z nudów,
  • bywa uparty,
  • wymaga, aby poświęcano mu bardzo dużo czasu,
  • jeżeli w domu są inne zwierzęta, Abisyńczyk będzie dążył do bycia liderem,
  • ze względu na upodobanie do wspinaczek należy zapewnić jak najwyższy drapak.

Kot abisyński – ciekawostki

  • Koty abisyńskie są na tyle inteligentne, że same uczą się otwierać drzwi, szuflady i szafki.
  • Abisynki są doskonałymi matkami – chroniąc swoje kocięta potrafią być bardzo zaborcze.
  • Kocięta wcześnie dojrzewają, ale ostateczną barwę sierści uzyskują dopiero w wieku ok. 18 miesięcy.
  • Po II Wojnie Światowej w Wielkiej Brytanii mieszkało tylko 12 przedstawicieli tej rasy.
  • Pierwszy Abisyńczyk pojawił się w Polsce w 1994 r.
  • Wizerunek kota użyty został w znanym serialu telewizyjnym “ Simpsonowie”, gdzie przedstawiony był jako zwierzę z inteligencją ponad normę, które potrafi zmieniać kanały telewizyjne.
  • W Wielkiej Brytanii kot abisyński zyskał przydomek „bunny cat”, ze względu na charakterystyczny wygląd i kolor sierści.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Anubis, Ramzes, Psotnik, Behemot, Tygrys, Leo, Gepard, Bursztyn, Imbir, Cezar, Klakier, Demon. Iskra, Psota, Puma, Luna, Dama, Diana, Izyda, Nala, Kiara, Zira, Lila, Inka, Ruda, Kurkuma.

Najczęściej zadawane pytania

Kot abisyński ile żyje

Koty te żyją 13-15 lat.

Jak wygląda kot abisyński

To średniej wielkości, smukłe koty o długim ogonie i dużych uszach. Ich sierść ma kolor zajęczy lub aguti.

Ile kosztuje kot abisyński

Cena tych kotów wynosi ok. 4000 zł.

Kot abisyński charakter

To towarzyskie, energiczne koty, które wykazują skłonność do dominacji. Mają silny instynkt łowiecki i są ciekawskie z natury.

Kot abisyński umaszczenie

Ich maść ma kolor aguti lub zajęczy.

Kot abisyński choroby

Najczęściej występują u nich niedobór enzymu kinazy, postępujący zanik siatkówki, skrobiawica, choroby zębów oraz choroby układu moczowego.

Czy kot abisyński uczula

Każdy kot może uczulać, jednak ta rasa jest uznawana za mało uczulającą.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 22.03.2018

Udostępnij