Kot brytyjski to niezwykle sympatyczna rasa, która cieszy się coraz większą popularnością. Koty brytyjskie mają przyjacielski, łagodny charakter i silnie się przywiązują do opiekunów, dlatego stanowią doskonałych towarzyszy dla rodzin. Występują w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Wyglądem przypominają urocze, pluszowe misie. Dowiedz się więcej na temat odmian i historii rasy, a także poznaj potrzeby kotów brytyjskich.
Spis treści
- Kot brytyjski – wygląd i wzorzec rasy
- Waga kota brytyjskiego
- Odmiana krótkowłosa i długowłosa
- Kocięta i hodowla
- Historia rasy
- Kot brytyjski – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla kota brytyjskiego
- Pielęgnacja
- Dieta i żywienie kota brytyjskiego
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Kot brytyjski – ciekawostki
- Popularne imiona
- Kot brytyjski – najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 3,5-8 kg wzrost: do 30 cm |
maść | wszystkie barwy sierści |
długość życia | ok. 14-15 lat |
główne cechy | inteligentne, cierpliwe, o silnym charakterze |
Kot brytyjski – wygląd i wzorzec rasy
Wzorzec rasy określa cechy najbardziej pożądane w jego wyglądzie, jednak nie wszystkie kryteria muszą być spełnione, abyśmy mogli nazywać naszego kota rasowym. Jest to swoisty ideał, do którego nieustannie dążą hodowcy, jednak nie wszystkie koty muszą posiadać wszystkie wymienione cechy wyglądu.
Wzorzec rasy opisuje budowę kota brytyjskiego jako krępą. Kot brytyjski powinien mieć stosunkowo krótki tułów z szeroką klatką piersiową, a także mocnymi i zaokrąglonymi łapami. Dodatkowo ogon powinien być grubszy u nasady, a także zaokrąglony na końcu. Ciało kota brytyjskiego, a także barki i zad powinny być masywne na całej długości. Wzorzec kota brytyjskiego określa nogi kotów tej rasy jako krótkie oraz mocne. Koty brytyjskie są o wiele cięższe i większe od kotek.
Głowa kota brytyjskiego powinna być masywna oraz okrągła, policzki wyraźnie zarysowane, o kształcie okrągłym, a czaszka szeroka. Owalna głowa osadzona jest solidnie na krótkiej, ale masywnej szyi. Koty brytyjskie posiadają mocny podbródek oraz duże, szeroko rozstawione oczy. Kolor ich oczu zależy od koloru sierści kota. Warto zwrócić uwagę na załamanie pomiędzy nosem a czołem – powinno być widoczne, jednak niezbyt mocne. Nos kota brytyjskiego powinien być prosty oraz szeroki, stosunkowo krótki.
Niezależnie od odmiany, futro, które posiada kot brytyjski, powinno być gęste oraz szorstkie. Futro nie powinno być ostre w dotyku. Warto wiedzieć, że szata kotów tej rasy występuje nawet w 130 możliwych odmianach! Kot brytyjski może być zatem zarówno niebieski, liliowy, biały, szary, brązowy, rudy, czarny, czekoladowy, pręgowany, jak i colorpoint.
Waga kota brytyjskiego
Kot brytyjski długowłosy może ważyć nieco więcej, niż jego krótkowłosy odpowiednik. Waga kota brytyjskiego powinna oscylować w granicach od 3 do 5 kilogramów w przypadku kotki oraz od 4 do 8 kg w przypadku kocura. Oczywiście tak jak w każdej innej rasie, tak samo i w przypadku kota brytyjskiego zdarzają się kocury o większej budowie, posiadające większą wagę, jednak warto zwracać uwagę na odpowiednie żywienie oraz dbać o utrzymanie prawidłowej wagi. Jeżeli waga kota znacznie odbiega od przyjętych standardów, to znaczy, że albo zwierzę to posiada inne geny, albo jest też najzwyczajniej w świecie przekarmione.
Odmiana krótkowłosa i długowłosa
Koty brytyjskie występują w ponad 150 odmianach, a każda z nich charakteryzuje się innymi barwami, a także wzorami pręgowania. Występuje podstawowy podział na koty brytyjskie krótkowłose oraz koty brytyjskie długowłose. Kot brytyjski długowłosy jeszcze do niedawna był traktowany jako odmiana drugiej kategorii. Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać. Warto przy tym wspomnieć, że gen odpowiedzialny za długie włosy jest genem recesywnym. W skrócie oznacza to, że kot powinien posiadać parę tych genów, aby osiągnąć odpowiedni dla odmiany wygląd.
Budowa kota brytyjskiego długowłosego nie różni się znacznie od budowy kota brytyjskiego krótkowłosego. Sylwetka tego kota również jest krępa, a zwierzę posiada mocne oraz krótkie łapy. Choć optycznie koty brytyjskie długowłose mogą wydawać się nieco większe, to raczej jest to złudzenie wizualne, które wywołane jest po prostu posiadaniem dłuższego włosa.
Kot brytyjski krótkowłosy posiada stosunkowo sporą głowę. Znajdują się na niej charakterystyczne fałdki, a także mocno zarysowane policzki. Oczy na głowie kota tej odmiany są rozstawione stosunkowo daleko od siebie. Najczęściej kolor oczu jest w ścisłej korelacji z kolorem sierści. Niebieski lub też pomarańczowy kolor oczu najczęściej można zaobserwować u odmiany cieniowanej oraz szmaragdowej. Natomiast niebieskie lub niebiesko-zielone oczy występują u odmiany colourpoint.
Kot brytyjski długowłosy powinien być właściwie nazywany kotem półdługowłosym, ponieważ jego włosy nie są nazbyt długie, co z kolei nie stwarza wielu problemów związanych z codzienną pielęgnacją. Szczotkowanie nie musi odbywać się znacznie częściej, niż w przypadku odmiany krótkowłosej.
Sprawdź swoją wiedzę o kotach!
Kocięta i hodowla
Kot brytyjski może być wspaniałym przyjacielem dla wszystkich domowników, jednak decydując się na jego adopcję należy szczególnie starannie przemyśleć wybór odpowiedniej hodowli. Rasa obciążona jest genetycznym ryzykiem wystąpienia rozmaitych schorzeń oraz problemów zdrowotnych, dlatego należy postawić na zarejestrowaną, renomowaną hodowlę. Dokonując wyboru zaufanej hodowli masz pewność, że kocięta są hodowane w sposób etyczny i odpowiednio socjalizowane. Poznasz także informacje o stanie zdrowia kociaka oraz jego rodziców.
Kot brytyjski – cena
Przyszli właściciele często zastanawiają się, ile kosztuje młody kociak rasy kot brytyjski. Cena kociąt uzależniona jest od renomy hodowcy, a także od rodowodu kota. W zależności od jakości genów oraz odmiany, cena kota brytyjskiego waha się w przedziale od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych. Inną cenę może jednak osiągnąć kot brytyjski krótkowłosy, a inną długowłosy.
Sprawdź: Karma odkłaczająca dla kota – ranking [Top 10]
Historia rasy
Koty brytyjskie to zwierzęta niezwykle dostojne oraz eleganckie. Historia rasy rozpoczyna się już w czasach Imperium Rzymskiego, kiedy to przodek kota brytyjskiego dotarł do Rzymu z Egiptu, prawdopodobnie wraz z legionistami. W tamtych czasach koty towarzyszące oddziałom odgrywały bardzo ważną rolę, gdyż przepędzały oraz tępiły gryzonie, które to notorycznie plądrowały zapasy pożywienia rzymskich wojsk. Wraz z kolejnymi kampaniami wojskowymi legioniści dotarli także na tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Wraz z nimi przybyły właśnie koty będące przodkami dzisiejszych osobników.
W czasach wiktoriańskich zdecydowano się dalej rozwijać tę rasę, aby stworzyć doskonałą przeciwwagę dla występujących i popularnych kotów orientalnych. Okres I Wojny Światowej to spora rewolucja w historii tych kotów, ponieważ postanowiono skrzyżować kota brytyjskiego krótkowłosego z persem, w wyniku czego powstał kot brytyjski długowłosy.
II Wojna Światowa przyniosła okres niebezpieczny oraz burzliwy dla ludzi żyjących w Europie, a także dla ich kotów. W tamtych czasach wyginęły niemal wszystkie koty brytyjskie. Historia rasy jednak się wtedy nie skończyła, gdyż zdołano ocalić nieliczne osobniki i odtworzyć praktycznie od zera całą rasę. Koty krzyżowano z kotami perskimi oraz rosyjskimi niebieskimi. Osobniki jednak były zbyt smukłe oraz delikatne, czemu zaradziła kolejna krzyżówka – tym razem z persem niebieskim. Niestety gen uzyskany od persa niebieskiego wiąże się także z pewnym efektem ubocznym. Jest nim ogromna różnorodność kolorów sierści. Może to jednak być także odbierane jako swoisty atut tej rasy.
Kot brytyjski – charakter i usposobienie
Decydując się na posiadanie kota tej rasy warto wiedzieć, jakie zachowania przejawia rasa oraz jakie ma usposobienie. Charakter kota brytyjskiego sprawia, że przebywanie w jego otoczeniu nie jest męczące, gdyż kot tej rasy nie bywa natrętny. Jest dość powściągliwy w kontaktach z domownikami, ale jednocześnie kochający i czuły. Jest to rasa niezwykle inteligentna, a przy tym posiadająca jednocześnie silny charakter i umiarkowany temperament. Kot brytyjski ma towarzyski charakter, jednak kot czasami wybiera samotność. Bywają chwile, kiedy uwielbia przebywać w otoczeniu domowników, w innym zaś momencie raczej unika bezpośredniego kontaktu. Najczęściej uczuciem obdarza szczególnie jedną osobę, która staje się jego oczkiem w głowie.
Kot brytyjski raczej rzadko używa głosu, aby zakomunikować otoczeniu swoje potrzeby i poglądy. Najczęściej robi to w wypadku, kiedy przypomina o karmieniu lub też domaga się wspólnej zabawy czy też pieszczot. Koty brytyjskie uwielbiają być głaskane, jednak noszenie ich na rękach raczej nie przynosi im wiele satysfakcji.
Z każdym kolejnym rokiem kot brytyjski staje się bardziej spokojny oraz zrównoważony. Trzeba pamiętać jednak, że w młodości może przejawiać nadaktywność i bywa dość ruchliwy. Należy więc poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi we wczesnych latach, aby kot pozostawiony samemu sobie nie wyrządził szkód w domu.
Wychowanie i tresura
Koty brytyjskie są bardzo łagodne z natury i nie sprawiają większych problemów w wychowaniu. Podczas wpajania zasad panujących w nowym domu postaw na stanowcze i konsekwentne, ale przy tym łagodne i cierpliwe podejście, a także stosuj metody pozytywnego wzmocnienia. Kot brytyjski z pewnością ucieszy się i lepiej utrwali sobie pożądane zachowania, gdy zostanie nagrodzony za dobre sprawowanie pochwałami lub też smakołykami. Uważaj jednak, by nie przesadzić z przysmakami – rasa zalicza się do dość łakomych!
Zadbaj też o odpowiednią socjalizację kota, by nie wprawiało go w onieśmielenie towarzystwo nowych ludzi lub zwierząt, a także naucz go korzystać z kuwety. Koty brytyjskie są pojętne i chętne do współpracy, więc nie powinno to sprawić najmniejszego problemu.
Zabawki dla kota brytyjskiego
Koty brytyjskie doskonale odnajdą się zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i w większych domach. Przestrzeń, z której mogą korzystać musi jednak zostać odpowiednio zorganizowana.
Choć nie jest to rasa kotów, która nie wyobraża sobie dnia spędzonego bez wspinaczki, to bez wątpienia koty te ucieszą się, jeśli ich właściciele zadbają o odpowiednie konstrukcje pozwalające im na takie zabawy. Warto pamiętać, że powinny być one solidne oraz stabilne, ponieważ dorosłe koty brytyjskie mogą nawet osiągnąć wagę do 8 kg. Konstrukcje do wspinaczki stworzone na szybko oraz wykonane z niesolidnych materiałów mogę szybko się rozlecieć. Dobrym pomysłem jest zatem zaopatrzenie się w wysokiej jakości niski lub wysoki drapak dla kota oraz zabawki dla kota, takie jak piłki, myszki czy też wędki.
Pielęgnacja
Koty brytyjskie nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji – w zupełności wystarczy raz na tydzień wyczesać sierść pupila. W szczególności polecane są szczotki z miękkim włosiem, które nie podrażnią skóry pupila. Należy jednocześnie pamiętać, by zwiększyć częstotliwość czesania pupila w okresie linienia, gdyż koty brytyjskie mogą w tym okresie gubić sierść dość intensywnie.
Kąpiele nie są potrzebne, gdyż kot brytyjski sam zajmie się swoją czystością. Należy jednak regularnie kontrolować stan uszu pupila, a także jego pazurów – należy je przycinać jeśli kot ich sam nie ściera. Z uwagi na krótki pyszczek kot brytyjski jest również podatna na problemy z oczami oraz niedrożność kanalików łzowych, dlatego należy regularnie zwracać uwagę na stan oczu kota i stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne do oczyszczenia kącików oczu w razie potrzeby.
Dieta i żywienie kota brytyjskiego
Jak każda rasa, koty brytyjskie posiadają specyficzne potrzeby żywieniowe, które należy uwzględnić, aby zapewnić im pełnowartościową i zdrową dietę. Koty to mięsożercy, więc karma dla kota powinna być bogata w białko pochodzące z mięsa lub ryb. Musi także zawierać odpowiednio zbilansowaną dawkę witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Karma dla kota musi także suplementować niezbędną w kociej diecie taurynę.
Dla kotów tej rasy polecane są wysokiej jakości karmy komercyjne, w szczególności karmy dla kotów brytyjskich. Koty brytyjskie bywają z natury dość łakome, dlatego należy zadbać o to, by podawana im karma była odpowiednia dla ich wieku, stanu zdrowia, trybu życia i indywidualnych potrzeb, a także aktywności. Należy zwracać uwagę na odpowiednie dawkowanie karmy oraz podawanie lekkostrawnych przysmaków dla kota tylko w umiarkowanych ilościach. Dla pupili po zabiegu sterylizacji poleca się w szczególności karmę dla kotów wysterylizowanych, która jest odpowiednio zbilansowana do potrzeb żywieniowych kotów po tego rodzaju zabiegu. Jeśli kot cierpi na nadwagę, warto wprowadzić stosowną karmę typu light. Doskonałym rozwiązaniem jest też wysokiej jakości karma dla kotów niewychodzących. Warto przy tym mieć na uwadze, że rasa podatna jest na pilobezoary, dlatego uniknąć zakłaczenia, warto również rozważyć stosowanie karm odkłaczających.
Więcej informacji na temat żywienia kotów brytyjskich znajdziesz w artykule „Karma dla kota brytyjskiego – jak wybrać?„. Sprawdź też: Sucha karma dla kota – ranking [Top 10] oraz Mokra karma dla kota – ranking [Top 10].
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla kotów brytyjskich
Zdrowie i długość życia
Kot brytyjski długowłosy oraz krótkowłosy to rasy uważane za dość zdrowe, jednak oczywiście nie należy bagatelizować ryzyka związanego z różnymi schorzeniami. Koty brytyjskie są ogromnymi żarłokami, a ich zamiłowanie do jedzenia oraz ulubionej karmy dla kota i smakołyków może powodować nadwagę. W gestii właściciela leży więc odpowiednie pilnowanie diety, a także podawanie im posiłków właściwych dla indywidualnych potrzeb kota.
Na jakie choroby może cierpieć kot brytyjski? Chorobą dotykającą tę rasę jest między innymi policystowatość nerek. Jest to schorzenie uwarunkowane przez geny. Nadmierny rozrost komórek prowadzi do powstawania torbieli. Torbiele te mogą powstać w obu nerkach. Ciężko jest zaobserwować to schorzenie w początkowym stadium, ponieważ przechodzi zupełnie bezobjawowo, jednak spowodowana tą chorobą niewydolność nerek jest już bardziej oczywista do zaobserwowania. W razie zaobserwowania objawów należy działać jak najprędzej i najlepiej udać się do zaufanego weterynarza.
Koty brytyjskie chorują także na niedrożność kanalików nosowo-łzowych. Schorzenie to objawia się nadmiernym łzawieniem z oczu. Aby zapobiec powikłaniom, należy wykonywać zabieg płukania kanalików. W wyniku zaniedbania kanaliki mogą zarosnąć, jednak wystarczy naciąć je, aby ponownie otworzyć ujście – problem można rozwiązać zabiegiem.
Kolejna choroba, która może wystąpić u kotów brytyjskich to hemofilia. Jest to skłonność do krwawień oraz zaburzenia podczas krzepnięcia krwi. To schorzenie jest dziedziczne i połączone z płcią – nosicielkami genu odpowiedzialnego za schorzenie są kotki, których rodzice także byli obdarzeni tym schorzeniem. Objawy, które towarzyszą hemofili to liczne krwawienia, krwiaki, wylewy krwi do jam ciała oraz do stawów, a także wybroczyny.
Kot brytyjski zwykle żyje około 14-15 lat.
Przeczytaj więcej: Kule włosowe u kota – jak sobie z nimi radzić?
U kogo sprawdzi się rasa?
A co właściwie myślą o tych kotach ich właściciele? Jakim domownikiem oraz towarzyszem życia jest kot brytyjski? Jak każda rasa, kot brytyjski ma swoje wady i zalety, jednak opinie na temat tych kotów są z reguły bardzo pozytywne. Trzeba mieć na uwadze, że są to koty stosunkowo duże, o wyjątkowo estetycznym wyglądzie, a także towarzyskie i kochające. Opinie o kotach brytyjskich pochlebnie wypowiadają się na temat ich wyglądu – koty brytyjskie prezentują się niezwykle majestatycznie oraz dostojnie. Jednocześnie właściciele tych zwierząt przypominają, że kot tej rasy powinien być adoptowany z zaufanej hodowli, którą prowadzą miłośnicy zwierząt, pełni pasji oraz oddania. Nie warto oszczędzać przy zakupie kociaka, ponieważ może się to wiązać z licznymi wadami genetycznymi.
Koty brytyjskie są bardzo przyjacielskie oraz spokojne, mają przyjazny charakter. Wykazują się ogromną cierpliwością i nie objawiają agresji. Z tego też powodu są to koty polecane do domów rodzin ze starszymi dziećmi. Koty brytyjskie potrafią z nimi znaleźć wspólny język i spędzają wiele chwil na wspólnych zabawach. Koty brytyjskie uwielbiają wspólną zabawę, lecz także nic nie szkodzi na stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie potrafiły zorganizować sobie czas. Chętnie się bawią, zarówno w towarzystwie, jak i samotnie.
Kot brytyjski – ciekawostki
- Kot brytyjski jest najbardziej kojarzony z niebieską maścią, jednak występuje w ponad 30 kolorach i znaczeniach sierści. Popularna jest również maść biała, czarna i ruda.
- Ze względu na ich wygląd są one często postrzegane jak pluszowe misie, które to wrażenie potęguje ich miękka, gęsta sierść. Koty te jednak, choć przyjazne, nie lubią, gdy bierze się je na ręce lub narzuca im kontakt fizyczny.
- Koty brytyjskie zgarniają rekordy na głośne mruczenie! Poprzedni rekordzista, Smokey, był kotem tej rasy, który osiągnął głośność mruczenia aż 67,7 decybeli. Obecny rekordzista to również kot brytyjski, imieniem Merlin. Jego mruczenie osiągnęło głośność aż 67,8 decybeli. Dla porównania, Smokey i Merlin osiągnęli mruczenie tak głośne, jak dopuszczalne poziomy hałasu wiertarek! Byłyby w stanie zagłuszyć przeciętną rozmowę.
- Kot brytyjski krótkowłosy zalicza się do największych ras kotów krótkowłosych.
- Rasa stała się inspiracją dla wielu znanych fikcyjnych kotów – zaliczają się do nich Kot w Butach, a także Kot z Cheshire z Alicji w Krainie Czarów.
Popularne imiona
Imiona dla kota | Imiona dla kotki |
Cheshire, Leo, Charlie, Harry, Teddy, Oskar, Rysio, Feliks, Zenek, Mochi, Alf, Hugo, Cezar, Frodo. | Arlene, Regina, Dora, Misty, Molly, Psota, Myszka, Amber, Elza, Bella, Lola, Luna, Nala, Stella. |
Kot brytyjski – najczęściej zadawane pytania
Przeciętna długość życia wynosi 14-15 lat.
Cena leży w przedziale od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych.
Dorosły kot waży od 3,5 do 8 kg. Samce są cięższe od samic.
Okres wzmożonego wzrostu kończy się ok. 6. miesiąca życia.
Ilość pokarmu zależy od wagi kota i podawanej karmy. Sprawdź wagę swojego kota w tabeli dawkowania podawanej mu karmy w celu ustalenia dziennej dawki.
Kot ma okrągłą i masywną sylwetkę, szeroko rozstawione oczy, oraz bardzo gęste futro. Najczęściej spotykany kolor sierści to niebieski, jednak występuje w różnych umaszczeniach.
Dorosłe koty śpią nawet 16-18 godzin dziennie.
Najlepszym wyborem jest wysokiej jakości karma, w szczególności karma odkłaczająca.
Koty te nie lubią być noszone na rękach oraz głaskane, jeśli same nie zainicjują kontaktu. Inną kwestią, z której powinien zdawać sobie sprawę potencjalny właściciel jest to, że osobnik tej rasy może być obciążony genetycznie wieloma chorobami.
Koty brytyjskie linieją dwa razy do roku – jesienią i na wiosnę. W okresach linienia rasa ta gubi sierść dość intensywnie z uwagi na gęsty podszerstek.
Zaleca się adopcję kota wyłącznie z zarejestrowanej, renomowanej hodowli. Dzięki temu masz pewność, że kocięta hodowane są w sposób etyczny, co pomoże uniknąć problemów zdrowotnych i behawioralnych, których można było uniknąć.
Data publikacji: 28.02.2018