Kot europejski krótkowłosy jest wśród niektórych hodowców lub właścicieli nazywany także kotem celtyckim. Początkowo alternatywna nazwa miała służyć odróżnieniu go od brytyjskiej odmiany. Nie charakteryzuje się żadnymi wyjątkowymi cechami, dlatego często jest mylony z nierasowym dachowcem.
Kot europejski krótkowłosy jest wyjątkowo aktywny i lubi bawić się ze swoim opiekunem. Oczekuje wiele atencji i częstego okazywania uczuć. Niestety zakup przedstawiciela tej rasy jest w Polsce prawie niemożliwy.
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Kocięta i hodowla
- Historia rasy
- Kot europejski krótkowłosy – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla kota europejskiego krótkowłosego
- Kot europejski krótkowłosy – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Kot europejski krótkowłosy – ciekawostki
- Popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 4-4,5 kg wzrost: 25-30 cm |
maść | wszystkie są dopuszczalne |
długość życia | do 20 lat |
główne cechy | inteligentne, aktywne, towarzyskie |
Wygląd i wzorzec rasy
Koty tej rasy zaliczają się do średnich lub dużych – osiągają wagę 4-4,5 kg przy wzroście do 30 cm. Mają harmonijną, muskularną sylwetkę o okrągłej głowie, silnych łapach, a także szerokim u nasady ogonie, który zwęża się ku końcowi. Ich sierść jest krótka i jedwabista.
Kot europejski występuje w blisko sześćdziesięciu kolorach ubarwienia, w odmiennych konfiguracjach, takich jak jednolita czy dwubarwna. Historyczne pręgowanie występuje w trzech różnych wariantach: cętkowanym, tygrysim lub marmurkowym. Najprawdopodobniej to ostatni był tym wyjściowym. Wśród mnogich wersji kolorystycznych wyróżnia się między innymi kolor czarny, biały i rudy.
Kot europejski długowłosy
Długość włosów kota europejskiego krótkowłosego jest wyraźnie określona we wzorcu Federation Internationale Féline (pol. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna). Według obowiązującego na całym świecie dokumentu długość sierści tych kotów powinna być “krótka, gęsta, sprężysta i błyszcząca”. Zasadniczo zatem nie występuje rasa zwana europejską długowłosą. Ewentualne podobieństwo umaszczenia i obecność długiego futra oznacza, że kot jest mieszanką kilku ras, a tym samym nie ma rodowodu lub jest przedstawicielem innej grupy.
Kot europejski a dachowiec
Kot europejski krótkowłosy jest często mylnie nazywany typowym dachowcem. Ze względu na wyjątkowo podobne umaszczenie ludzie kojarzą go z kotami, które spotykają na podwórkach i w miastach. Niewielu zdaje sobie sprawę, że ich dachowce mogą być przedstawicielami rasy kotów europejskich krótkowłosych lub też ich przodkami. Jedynie oficjalny rodowód zagwarantuje brak domieszek krwi innych ras lub “czystość” genetyczną. W każdym innym przypadku bardzo ciężko ustalić, czy kot faktycznie jest rasowy.
Wśród naukowców toczy się spór o istotę ustanowienia tej rasy. Wielu argumentuje, że ma to tylko na celu sprawienie, aby wszystkie pospolite koty, które nie charakteryzują się żadnymi specjalnymi cechami czy umaszczeniem i żyją na terenie Europy od wielu wieków, stały się rasowe. Ciężko ustalić czyje argumenty w tej dyskusji są bardziej trafne.
Kocięta i hodowla
W długoletniej historii rasy początkowo nie brały udziału żadne hodowle. Rasa jest naturalna i powstała dzięki skrzyżowaniom kotów zamieszkujących starożytny Rzym, które przedostały się wraz z Rzymianami do Europy.
Hodowla kotów europejskich krótkowłosych aktualnie ma miejsce głównie w Skandynawii. Obecnie najwięcej kotów tej rasy pochodzi właśnie ze Szwecji i Finlandii. Aktualnym trendem wśród hodowców jest próba powrotu do klasycznego umaszczenia i budowy ciała z czasów Imperium Rzymskiego.
Największym problemem jest fakt ogromnej bezdomności wśród kotów dachowców. Ze względu na podobieństwo przedstawicieli rasy europejskich krótkowłosych do popularnych domowych pupili nie ma sensu hodowanie ich na większą skalę, ponieważ popyt na nie w Europie nie jest zbyt wysoki. Co ciekawe, nie można krzyżować ich z kotami innej rasy, co również negatywnie wpływa na popularność tej rasy wśród hodowców.
Obecnie w Polsce nie istnieje żadna hodowla kotów tej rasy, więc zainteresowani muszą adoptować kociaka z zagranicznej hodowli. Ceny kociąt wynoszą od 800 euro do 1300 euro. Zwykle są zależne od hodowli i jej renomy, ewentualnych osiągnięć rodziców kota oraz ich stanu zdrowia, a także wieku i płci kociaka.
Historia rasy
Rasa jest naturalna, więc powstała bez ingerencji człowieka na terenach północnej Europy. Jej historia prawdopodobnie sięga czasów starożytnego Rzymu, kiedy to legioniści przywieźli przodków tych kotów na tereny okupowanej Europy i Anglii, aby zwalczały gryzonie w spichlerzach wojskowych i pełniły funkcje maskotek. Podczas swojego długoletniego pobytu gatunek skrzyżował się ze żbikiem europejskim i w konsekwencji powstała nowa odmiana. W jej historii znaczący udział miały także koty amerykańskie krótkowłose oraz koty brytyjskie krótkowłose, które do dziś są przedstawicielami tej rasy w różnych zakątkach świata.
Oficjalna historia rasy sięga 1982 r., kiedy to ustalono jej dokładny wzorzec i ustanowiono ją z udziałem Międzynarodowej Federacji Felinologicznej (ang. FIFe). Uznanie odbyło się ze względu na konieczność chronienia pierwotnych genów kotów naturalnie występujących na terenie całego Starego Kontynentu od bardzo wielu lat. W dzisiejszych czasach krew kotów europejskich krótkowłosych jest pozbawiona jakichkolwiek domieszek.
Kot europejski krótkowłosy – charakter i usposobienie
Charakter kota europejskiego definiuje kilka cech, ale ze względu na pochodzenie od kota domowego i innych “mieszańców”, które charakteryzuje gama różnych temperamentów, nie zawsze jest on możliwy do dokładnego ustalenia.
Według ekspertów większość kotów europejskich krótkowłosych jest aktywna, sprawna i dobrze zbudowana. Dzięki swoim przodkom mają dobrze rozwinięty instynkt łowny i silne kończyny. Często wykazują się dużą inteligencją i wymagają od właściciela dużego zaangażowania i czułości. Przyjazny charakter sprawia, że z łatwością zaakceptują dzieci czy też małe stadko zwierząt domowych, także innych gatunków. Chętnie przebywają w towarzystwie ludzi, ale mają też skłonności do samotnego podróżowania.
Wiele cech odziedziczyły po swoich nierasowych krewnych. Koty europejskie lubią się bawić, ale przez wrodzoną niezależność same decydują, kiedy nadchodzi czas na pieszczoty i inne zabawy.
Wychowanie i tresura
Ze względu na duże zróżnicowanie cech charakteru rasy nie zawsze da się z góry określić, jaki okaże się kot. Koty te są jednak generalnie inteligentne i towarzystkie, więc nie powinny sprawiać większych problemów w nauce zasad panujących w domu. Bardzo szybko się uczą, jednak warto pamiętać o ich silnym instynkcie łowczym, który może wpływać na ich reakcje. Warto nagradzać pupila pochwałami, a także przysmakami za dobre sprawowanie, by kojarzył przyjemną przekąskę z pożądanymi zachowaniami. Zadbaj też o odpowiednią socjalizację już od najmłodszego. Na szczęście rasa dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi, nawet z psami. Pamiętaj, by nauczyć pupila korzystania z kuwety już od małego – dzięki temu nie będziesz miał problemów ze sprzątaniem po kocie.
Zabawki
Koty tej rasy mają bardzo aktywną i energiczną naturę, a także są skore do zabawy, jednak są przy tym niezależne, więc zabawa zawsze odbywa się na ich warunkach. Pupilowi z pewnością przypadną do gustu zabawki takie, jak piłeczki, myszki czy też wędki. Zabawki interaktywne to natomiast idealne rozwiązanie dla tej rasy – koty europejskie mają silnie rozwinięty instynkt łowczy, więc z pewnością spodoba im się pogoń za uciekającą zabawką. Dzięki tego typu zabawkom pomagasz kotu rozwijać jego naturalne instynkty. Wyposaż pupila także w drapak, na którym kot rozładuje swoją energię.
Pielęgnacja
Kot europejski jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać futerko, aby zapewnić mu estetyczny i zdrowy wygląd. Okresowo należy także przetrzeć kąciki oczu i uszy bawełnianą, zwilżoną szmatką, żeby zminimalizować szanse na infekcje i inne niepożądane dolegliwości. Podobnie jak w przypadku innych ras kotów zaleca się obcinanie pazurków, jeśli kot nie ściera ich sam. Pielęgnacja kota europejskiego polega głównie na odpowiednim żywieniu.
Dieta i żywienie
Żywienie kotów tej rasy nie należy do szczególnie skomplikowanych, gdyż rasa nie ma specyficznych potrzeb żywieniowych różnych od innych kotów. Warto jednak mieć na uwadze, że koty to naturalni mięsożercy, więc karma powinna zawierać dużą ilość mięsa. Ponadto powinna być ona dostosowanq do trybu życia, wieku kota i jego stanu zdrowia. Koty te można karmić zarówno suchą, jak i mokrą karmą. Jeśli kot jest wysterylizowany, należy zadbać o pożywienie dostosowane do jego potrzeb – polecane w tym przypadku są karmy dla kotów wysterylizowanych.
Można również zdecydować się na surową dietę BARF, ale wymaga ona stosownej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów europejskich krótkowłosych
Zdrowie i długość życia
Rasa kotów europejskich krótkowłosych nie jest obarczona żadnymi genetycznymi przypadłościami i cechuje się wyjątkowo dużą odpornością na choroby. Poza regularnymi wizytami kontrolnymi właściciel najprawdopodobniej nie będzie musiał często odwiedzać weterynarza ze swoim pupilem. Warto mieć na uwadze, że mogą pojawić się u nich choroby, na które koty ogólnie często chorują, takie jak kardiomiopatia przerostowa czy też hemofilia B, czyli problemy z krzepnięciem krwi.
Rasa zalicza się do długowiecznych – koty te żyją nawet do 20 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Ze względu na ogromną zmienność charakterów i temperamentów występujących w obrębie rasy, ciężko powiedzieć, jakim będzie obdarzony konkrety pupil. Niemożliwe jest, aby przewidzieć jakie cechy osobnicze będzie mieć. Z drugiej strony można tę wadę przekuć w zaletę, ponieważ codzienne poznawanie charakteru i zachowań kota może zacieśnić jego więź z właścicielem.
Kot nada się do każdego mieszkania i szybko stanie się ważnym członkiem rodziny. Przedstawiciele rasy są wyjątkowo przyjazne, uwielbiają wspólne zabawy i przywiązują się do ludzi. Ich przyjazna natura i łagodne nastawienie sprawiają, że będą także spędzały chętnie czas z dziećmi. Kotom europejskim niestraszne są również przeprowadzki, ponieważ bez trudu aklimatyzują się w nowych miejscach. Kot akceptuje w swoim domu przedstawicieli innych gatunków, a więc nawet obecność małego stadka psów nie będzie dla niego żadnym problemem.
Nie można jednak pominąć faktu, że koty europejskie mają bardzo rozwinięty instynkt łowny. Z pewnością docenią go posiadacze domów jednorodzinnych i działek, na których pojawiają się myszy lub inne szkodniki. Pupil z chęcią pomoże rozwiązać ten kłopot i pozbędzie się ich, traktując to jako dodatkową zabawę.
Niestety czystej krwi koty europejskie krótkowłose są bardzo ciężko dostępne. W Polsce właściwie nie istnieje możliwość ich zakupu. Chęć zakupu rasowego kota zawsze należy potwierdzić rodowodem, ponieważ wyraźne podobieństwo do popularnych dachowców może być polem do nadużyć ze strony sprzedających.
Ciekawostki
Kot europejski krótkowłosy ma swoich dalszych kuzynów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Brytyjski kot powstał ze skrzyżowania z rasą kotów perskich. Wygląd amerykańskiego bardziej przypomina wersję ze Starego Kontynentu, ale częściej charakteryzuje go umaszczenie srebrzyste i błyszczące lub też we wzorze tabby.
Ciekawostką jest także fakt, że koty europejskie wyjątkowo dobrze i chętnie polują. Mają fantastycznie wykształcony instynkt łowcy, więc z łatwością pomogą pozbyć się szkodników z okolic domu. Często zdarza im się polować, mimo tego, że nie są głodne. Robią to dla samej frajdy i traktują jako zabawę.
Paradoksalnie, koty europejskie nie są zbyt popularne na większości europejskich terenów. Ze względu na niemal tożsamy do dachowców wygląd nie stanowią dla hodowców zbyt dużej atrakcji. Wśród właścicieli kotów jest niemal zerowy popyt na tę rasę, ponieważ bez trudu można znaleźć nierasowe koty, które zachowują się i wyglądają dokładnie tak samo. W Stanach Zjednoczonych europejska odmiana kotów krótkowłosych jest natomiast bardzo rzadko spotykana, a ich cena dochodzi nawet do blisko tysiąca dolarów!
Popularne imiona
Imiona dla kota | Imiona dla kotki |
Imbir, Łatek, Felix, Rysio, Irys, Leo, Cezar, Pazur, Tosiek, Heban. Tygrys. | Myszka, Łatka, Nutka, Diana, Amber, Lola, Bajka, Kropka, Puma, Inka, Pestka, Zoja. |
Najczęściej zadawane pytania
Koty te żyją około 20 lat.
Kosztują przeważnie 3500-5500 zł, jednak kota trzeba kupić w zagranicznej hodowli.
Rasa jest bardzo różnorodna pod względem charakteru, jednak większość osobników jest ruchliwa i ma silny instynkt łowczy.
Koty te ważą około 4-4,5 kg.
Rasa po angielsku nazywa się European shorthair.
Koty te często są mylone z dachowcami, jednak jest to rasa o wyodrębnionym standardzie, ponadto koty rasowe muszą posiadać rodowód. Dachowce nie posiadają rodowodu ani nie przystają do wzorca określonej rasy.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq
Data publikacji: 10.03.2018