Kot orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy

Kot orientalny, zwany również kotem tygrysim lub kotem-nietoperzem, bardzo często mylony jest z rasą syjamską. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż prawdopodobnie jedyną zauważalną różnicą pomiędzy tymi stworzeniami jest ich umaszczenie. Koty orientalne wywodzą się od syjamczyków, które krzyżowano z innymi rasami w celu uzyskania nie tylko pożądanych cech charakteru, ale również wyglądu.

Koty syjamskie to wymagające stworzenia, przez co decyzja o zakupie czworonoga powinna zostać szczegółowo przemyślana. Zdecydowanie warto również zapoznać się z najważniejszymi potrzebami oraz preferencjami rasy, aby w późniejszym czasie możliwe było ich zaspokojenie.

Zobacz również: Najbardziej zjawiskowe rasy kotów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 2,5-4,5 kg

wzrost: do 30 cm

 maść czarna, niebieska, ruda, beżowa, szylkretowa, pręgowana, srebrzysta z pręgowaniami
długość życia  od 15 do 20 lat
główne cechy  inteligentne, towarzyskie, ciekawskie

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z oficjalną klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Felinologicznej (FIFe), koty orientalne znajdują się w kategorii IV, czyli rasy syjamskie i orientalne.

Zgodnie ze wzorcem są to stworzenia o średniej wielkości, których waga powinna mieścić się w przedziale od 2,5 do około 4,5 kg. Co więcej, rasa cechuje się niezwykle zjawiskową sylwetką, która niejednokrotnie wzbudza podziw.

Tułów kota jest smukły i wydłużony, a kończyny wyraźnie umięśnione oraz silne. Głowa przyjmuje klinowatą postać, będąc jednocześnie proporcjonalną do reszty ciała zwierzęcia. Nos jest stosunkowo długi, prosty, a także nie posiada załamania. Średniej wielkości oczy mają migdałowaty kształt. Tym, co przykuwa największą uwagę w wyglądzie rasy, z pewnością okazują się jej charakterystyczne uszy. Przyjmują one bowiem znaczące rozmiary i szeroką formę. Są również wyjątkowo nisko osadzone, a w ich wnętrzu może znajdować się delikatna sierść.

Okrywa kota orientalnego jest krótka, gładka i lśniąca. Wzorzec dopuszcza przy tym nawet kilkadziesiąt odmian kolorystycznych – od jednolitych (np. czarnej, niebieskiej, rudej i beżowej), aż po szylkretową, pręgowaną, czy też srebrzystą z pręgowaniami.

Szczeniaki i hodowla

Kocięta i hodowla

W Polsce koty orientalne nie należą do nadmiernie popularnych, choć z roku na rok wzrasta liczba ich hodowli. Zakup nie powinien być więc problematyczny, jednak wymaga pewnego zaangażowania. Przed wyborem hodowli przydatne będzie zasięgnięcie opinii lub porady od miłośników rasy, korzystając z wybranego forum lub grupy na portalu społecznościowym.

Ceny kociąt

Ceny kociaków z rodowodem TICA najczęściej wahają się w granicach od 2000 aż do około 5000 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że każdy hodowca ma prawo do indywidualnej wyceny oferowanych zwierząt. Na koszty zakupu pupila wpływają również takie czynniki, jak chociażby renoma hodowli, zgodność ze wzorcem, czy też osiągnięcia rodziców.

Tańsze oferty powinny jednak wzbudzać pewne wątpliwości, gdyż w znaczącej większości przypadków świadczą one o pseudohodowli. Wówczas potencjalni opiekunowie nie uzyskają rodowodu, a zakupione zwierzę może być podatne na rozmaite wady lub choroby genetyczne.

Historia rasy

Historia rasy

Koty orientalne wywodzą się od rasy syjamskiej, której początki miały miejsce pod koniec XIX wieku. Wówczas niektóre mioty ujawniały kocięta o jednolitych umaszczeniach, w tym chociażby czarnym lub niebieskim. Tego typu czworonogi nie były jednak uznawane przez hodowców, choć w XX wieku zostały one opisane przez profesora Friedricha Schwangarta.

Stworzenie rasy orientalnej było napędzane przez dwa główne cele. Pierwszym z nich okazała się chęć wykreowania kota w typie syjamczyka, jednak o bardziej zróżnicowanej kolorystyce. Drugim jest natomiast program stworzony w celu odtwarzania ras zwierząt, które uległy zdziesiątkowaniu w okresie drugiej wojny światowej.

Koty syjamskie krzyżowano z takimi rasami, jak chociażby kot rosyjski niebieski, abisyński, a nawet brytyjski krótkowłosy. Dzięki temu hodowcom udało się uzyskać niezwykłe i zjawiskowe odmiany czworonogów, które wyglądem i charakterem wciąż oddawały naturę rasy syjamskiej. Z biegiem czasu stworzono również długowłosą odmianę kota orientalnego, czyli kota jawajskiego. Powstał on w wyniku krzyżówki z rasą balijską.

Odrębność kota orientalnego uznano dopiero w 1972 roku. I choć na świecie rasa stale cieszy się dużą popularnością, tak w Polsce jej przedstawicieli jest stosunkowo niedużo.

Kot orientalny – charakter i usposobienie

Kot orientalny - charakter i usposobienie

Koty orientalne, podobnie jak syjamskie, znane są ze swojego temperamentu. Rasa orientalna okazuje się jednak nieco spokojniejsza, a przy tym o mniej dominująca. Ponadto cechuje się ona również dużą towarzyskością oraz radosnym usposobieniem i zamiłowaniem do różnego rodzaju zabaw lub rozrywek. Jednym z ulubionych zajęć rasy okazuje się wspinaczka, przez co zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dopasowany drapak, najlepiej z kilkoma odrębnymi pięterkami.

Kot syjamski w znaczącym stopniu przywiązuje się do swoich opiekunów, choć przeważnie wybiera sobie jedną osobę, z którą nawiązuje silną więź.

Rasa nie przepada za samotnością, przez co zdecydowanie nie sprawdzi się u nadmiernie zapracowanych osób, które większość swojego dnia przebywają za domem. I choć niszczycielskie skłonności w przypadku kotów orientalnych są rzadkością, tak długotrwałe przesiadywanie bez opieki może przyczynić się do ich występowania.

Koty orientalne zaliczane są do niezwykle wokalnych, przez co często komunikują swoje potrzeby głośnym miauczeniem. Jeśli opiekunowie nie zapewnią mu wówczas tego, czego oczekuje, pomysłowość zwierzęcia może sprawić, że samodzielnie podejmie ono próbę rozwiązania problemu.

Kot orientalny – wychowanie

Kot orientalny – wychowanie

Koty orientalne cechują się silnym charakterem, przez co niejednokrotnie przejmują one dowództwo w domu, tym samym podporządkowując sobie wszystkich mieszkańców. Opiekunowie powinni więc postawić jasne granice, a także nagradzać pożądane zachowania. W tym celu przydatne okazują się chociażby wysokiej jakości przysmaki.

Rasa nie toleruje wszelkich metod awersyjnych, w tym krzyku, stosowania kar, czy też przemocy fizycznej lub psychicznej. Tego typu działania mogą sprawić, że kot orientalny stanie się nadmiernie bojaźliwy, tym samym wycofując się z jakiejkolwiek współpracy z człowiekiem. Kontakty z czworonogiem powinny więc odbywać się w przyjaznej atmosferze opartej o zrozumienie i akceptację natury stworzenia.

Zabawki dla kota orientalnego

Zabawki dla kota orientalnego

Każdy kot, niezależnie od swojej rasy, wieku, czy też usposobienia, z chęcią oddaje się rozmaitym zabawom. I choć w wielu przypadkach całkowicie wystarczająca okazuje się zwykła gumka do włosów, czy też kartonowe pudełko, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wytrzymałe i dopasowane akcesoria umilające wspólnie spędzany czas.

W obrębie zabawek dla kotów dużą popularnością cieszą się między innymi niewielkie piłeczki, myszki, a także wędki. Opiekunowie często decydują się również na zakup akcesoriów interaktywnych, które rozwijają umiejętności czworonoga oraz zajmują jego uwagę nawet na stosunkowo długi czas.

Podstawą wyposażenia niemal każdego kota jest również odpowiedni drapak, którego zadaniem staje się umożliwienie zwierzęciu zaspokojenie jednej z naturalnych potrzeb, jaką jest drapanie. Na chwilę obecną producenci oferują jednak znacznie więcej, niż wyłącznie klasyczne słupki do ścierania pazurków. Drapaki mogą bowiem przyjmować formę wyjątkowych i rozbudowanych konstrukcji z wieloma piętrami, a nawet budkami lub legowiskami.

Pielęgnacja kota orientalnego

Pielęgnacja kota orientalnego

Pielęgnacja kotów orientalnych nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Rasa gubi jedynie niewielkie ilości sierści, przez co na porządku dziennym jej wyczesywanie może okazać się całkowicie zbędne. Wyjątkiem są jednak okresy linienia, kiedy to zwierzę zrzuca swoją okrywę w nieco zwiększonym stopniu.

Bieżącej kontroli wymagają pazurki czworonoga, a także stan jego oczu, zębów i uszu. Wszelkie zmiany w wyglądzie kota należy przy tym kontrolować ze specjalistą w dziedzinie weterynarii.

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie rasy

Odpowiednio dopasowana dieta to absolutna podstawa dla prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania kota na każdym z życiowych etapów. Z tego względu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości karmę, najlepiej w mokrej wersji. Wówczas opiekunowie zyskają bowiem pewność, że ich pupil otrzymuje odpowiednie ilości niezbędnych składników odżywczych, co z kolei zagwarantuje mu zdrowie i dobrostan.

Inną formą żywienia kota orientalnego jest natomiast samodzielne przygotowywanie jego posiłków zgodnie z zasadami diety BARF. W tym przypadku koniecznym jest jednak zapoznanie się z najważniejszymi potrzebami i wymaganiami kociego organizmu, a w razie konieczności również zasięgnięcie porady u lekarza weterynarii lub dietetyka. Błędne zbilansowanie diety czworonoga może bowiem nieść za sobą szereg niepożądanych konsekwencji w postaci niedoborów lub nadmiarów poszczególnych składników odżywczych.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm mokrych dla kotów orientalnych

Zdrowie i długość życia kotów orientalnych

Zdrowie i długość życia kotów orientalnych

Koty orientalne to niezwykle odporne czworonogi, które określane są mianem długowiecznych. Średnia długość ich życia mieści się bowiem w przedziale od 15 aż do 20 lat. Niestety, w obrębie rasy nieraz spotykane są wady lub choroby genetyczne, w tym chociażby:

  • Deformacja szczęki,
  • Niewłaściwa ilość palców,
  • Zez,
  • Postępujący zanik siatkówki,
  • Wielotorbielowatość nerek,
  • Gangliozydoza.

Odpowiedzialni hodowcy dokładają wszelkich starań, aby z następnych pokoleń kotów wykluczać wszelkie możliwe przypadłości. To właśnie dlatego wybór renomowanej i jakościowej hodowli odgrywa tak ważną rolę. Jednocześnie warto pamiętać, że wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie lub zachowaniu czworonoga należy konsultować ze specjalistą. Szybka reakcja i postawienie diagnozy przyczyniają się bowiem do zahamowania rozwoju danej dolegliwości, a także ograniczenia bólu i cierpienia zarówno samego kota, jak i jego opiekunów.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Koty orientalne to radosne i żywiołowe stworzenia, które jednak nie sprawdzą się w każdym przypadku. W związku z tym, że rasa źle znosi samotność, nie będzie ona odpowiednia dla nadmiernie zapracowanych osób. Wówczas zwierzę może bowiem wykształcić szereg niepożądanych zachowań, jak chociażby drapanie mebli, czy też uporczywe miauczenie podczas nieobecności opiekunów.

Ze względu na niezależną naturę, kot orientalny potrzebuje doświadczonego i konsekwentnego opiekuna, który nie da zwierzęciu „wejść sobie na głowę”. Rasa niejednokrotnie wykazuje skłonności do silnej dominacji, na czym mogą ucierpieć wszyscy domownicy.

Kot orientalny a dzieci

Usposobienie rasy sprawia, że o wiele lepiej odnajduje się ona w towarzystwie nieco starszych dzieci. Najmłodsze pociechy często traktują zwierzę jak milutką zabawkę, co jednak może nie spodobać się czworonogowi. Wszelkie interakcje kota orientalnego z dziećmi powinny jednocześnie odbywać się pod nadzorem osób dorosłych, ponieważ niektóre zachowania pociech mogą sprawić, że pupil osiągnie granice swojej cierpliwości i wytrzymałości, tym samym reagując w impulsywny sposób.

Kot orientalny a inne zwierzęta domowe

Kot orientalny a inne zwierzęta domowe

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż koty orientalne dobrze czują się w towarzystwie zwierząt domowych, o ile zostały z nimi prawidłowo zapoznane. Socjalizacja powinna więc mieć miejsce już od pierwszych chwil w nowym domu. W przeciwnym razie w kontakcie z psami lub kotami zwierzę może reagować strachem, a nieraz nawet agresją stosowaną w celu obrony.

Ciekawostki o kotach orientalnych

Ciekawostki o kotach orientalnych

Koty orientalne są uznawane za niezwykle inteligentne, przez co niektórzy hodowcy starają się szkolić swoje czworonogi. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż nauka nowych umiejętności w przypadku tej rasy może okazać się bardzo skuteczna. Opiekunowie zaznaczają, że ich czworonogi z łatwością nauczyły się takich sztuczek, jak chociażby aportowanie.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Nyan, Kenzo, Yuki, Helios, Simba, Loki, Jasper, Oreo, Pumpkin, Muffin, Mochi, Tofu. Momo, Manga, Nala, Luna, Chloe, Lily, Coco, Kamala, Parma, Arya, Daisy, Mamba.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje kot orientalny

Cena kota z hodowli wynosi 2000-5000 zł.

Czy kot orientalny uczula

Rasa zalicza się do umiarkowanie alergizujących. To lepszy wybór dla alergików, niż wiele innych ras. Należy pamiętać, że nie ma rasy, która nie alergizuje w ogóle.

Kot orientalny waga

Koty te ważą 2,5-4,5 kg.

Kot orientalny choroby

Rasa uważana jest za zdrową i długowieczną, jednak żadna rasa nie jest wolna od chorób. Wśród tych kotów zdarzają się schorzenia takie, jak wielotorbielowatość nerek lub problemy z oczami.

Kot orientalny miauczenie

Koty te miauczą dużo i głośno – to ich sposób na komunikację z właścicielem.

Kot orientalny opinie

Rasa ta ma bardzo dobre opinie. Koty są towarzyskie ale niezależne, ponadto rasa jest długowieczna i uważana za zdrową.

Ile żyje kot orientalny

Koty tej rasy żyją 15-20 lat.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij