Kot savannah to niezwykle piękna rasa kotów, która unikatowy i egzotyczny wygląd zawdzięcza swoim dzikim afrykańskim przodkom. Dowiedz się więcej na temat rasy, a także poznaj jej historię i potrzeby.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 7-11 kg wzrost: do 45 cm |
maść | czarna, cętkowana |
długość życia | od 15 do 20 lat |
główne cechy | wierne, przyjacielskie, towarzyskie |
Wygląd i wzorzec rasy
Kot savannah wyróżnia się na tle innych pięknym, egzotycznym wyglądem. Po swoim dzikim przodku odziedziczył długą szyję i smukłe nogi oraz unikatowe cętkowane umaszczenie. Ta udomowiona wersja serwala odznacza się nietypowym jak na domowego kota futrem. Piękne czarne, srebrzyste lub brązowe cętki na miękkim, złotawo-pomarańczowym podszerstku oraz czarna maska z charakterystycznymi pasami łez w okolicy oczu sprawiają, że rasa ta znacznie odznacza się dostojnym, eleganckim wyglądem. Subtelności i uroku nadaje tej rasie mała, trójkątna głowa z wyraźnie zwężającym się podbródkiem.
Kot savannah, pomimo tego, że jest o wiele mniejszy od dzikiego serwala afrykańskiego, pod względem wielkości zaliczany jest do grona największych kotów domowych. Pokaźny wygląd objawia się w długich kończynach oraz szczupłej, wydłużonej sylwetce. Savannah odznacza się więc sporymi rozmiarami oraz niedużą wagą, osiągającą zazwyczaj od 6 do 11 kg. Oba parametry są jednak silnie uzależnione od płci oraz pokolenia, z którego pochodzi savannah. Przedstawiciele generacji F1, najbardziej zbliżone do dzikich serwali, osiągają więc największe wymiary oraz wagę, natomiast im dalsze pokrewieństwo, tym analogicznie parametry te są znacznie mniejsze. Dla porównania:
- Pokolenie F1
- Wielkość: 40-45 cm
- Waga: samce 9-11 kg, samice 7-9 kg
- Pokolenie F5
- Wielkość: 35-40 cm
- Waga: samce 6-9 kg, samice 4-6kg
Pomimo tego, że w roku 2012 rasa ta została zarejestrowana przez dwie organizacje: międzynarodową TICA oraz amerykańską REFR, nie jest ona uznawana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe). Wobec tego nie można określić ścisłego zespołu cech dla kota savannah, gdyż nie będąc elementem klasyfikacji FIFe, nie posiada on kodu EMS.
Kocięta i hodowla
Ta piękna hybryda domowego kota i dzikiego serwala zdobyła również swoich miłośników w naszym kraju, dlatego podjęto pierwsze próby hodowli kota savannah w Polsce. Ze względu na to, że jest to rasa młoda, a przez to mało znana, występują pewne problemy w ich rozmnażaniu. Tę unikatową hybrydę dawniej można było kupić tylko na wybranych giełdach zagranicznych. Obecnie w Internecie można znaleźć wiele ofert, dotyczących sprzedaży zwierząt tej rasy. Należy jednak zachować dużą ostrożność i uważnie sprawdzać wiarygodność takich źródeł. Decydując się na zarejestrowaną, legalną hodowlę masz pewność, że przebiega ona etycznie.
Kot savannah – cena
Na całym świecie istnieje tylko około 60 hodowli kotów savannah, co przekłada się bezpośrednio na ich wysoką cenę. Kot, który swoim wyglądem na myśl przywodzi elementy wizerunku tygrysa, pantery czy geparda uchodzi obecnie za jedną z najdroższych ras na całym świecie. Cena zakupu kota tej rasy uzależniona jest od stopnia bliskości genetycznej z serwalem. Czysta krzyżówka, czyli przedstawiciel z pokolenia F1, cechujący się największym podobieństwem do swoich dzikich przodków, może kosztować nawet 20 tysięcy dolarów. Osobniki z pokolenia F2, posiadające pulę 30% genów serwala oraz 70% kota domowego, warte są od około 5 do nawet 20 tysięcy złotych. Im dalsza generacja, np. F6, tym coraz niższe są koszty ich zakupu. Należy jednak mieć na uwadze, że wiąże się to z mniejszym podobieństwem do afrykańskich serwali.
Historia rasy
W Stanach Zjednoczonych 7 kwietnia 1986 roku na świat przyszedł pierwszy przedstawiciel savannah, będący hybrydą domowego kota i serwala. Matką osobnika była kotką syjamską, natomiast ojcem był reprezentant dzikich kotów, zamieszkujących afrykańskie sawanny i zaliczanych do drapieżnych gatunków leptailurus serval.
W związku z rosnącym zainteresowaniem tego typu krzyżowania, w latach 90. wieku rozpoczęła się ich hodowla na o wiele większą skalę. Następnie w roku 1996 opracowano wzorzec rasy – jego autorami stali się Patrick Kelley oraz Joyce Sroufe. W roku 2012 zarówno TICA, jak i amerykańska organizacja hodowlana REFR zarejestrowały ją jako rasę wystawową.
Kot savannah – charakter i usposobienie
Charakter kota tej rasy jest najczęściej porównywany do psiego ze względu na jego niezwykłą lojalność i przywiązanie do właściciela. Kot tej rasy odznacza się wesołym i przyjaźnie nastawionym charakterem, należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje pochodzenie wymaga on systematycznej socjalizacji w okresie młodości. Ponadto bardzo możliwe jest, że w obrębie jednego miotu rodzić się będą zarówno kocięta bardzo przyjazne, które nie sprawiają trudności w wychowaniu, jak i nieco wycofane, o dzikim usposobieniu.
Łatwo wywnioskować, że skoro jest to rasa młoda, niektóre jej cechy psychiczne nie są jeszcze w pełni ukształtowane. W szczególności przedstawiciele pokolenia F1 i F2 mogą odznaczać się trudnym, na wpół dzikim charakterem, przez co nie zaleca się trzymania savannah w pobliżu małych dzieci. Dla właściciela oznacza to również skłonność do częstych ucieczek oraz rozmaite problemy w wychowaniu.
Trzeba mieć również na uwadze, że koty savannah są na tyle pojęte, że z łatwością znajdą sposób, jak wymknąć się z zamkniętego pomieszczenia. Ich właściciele często podkreślają, iż szybko odkrywają, jak otworzyć drzwi czy dostać się do zawartości szuflad i lodówki.
Wychowanie i tresura
Dzięki nieco „psim” cechom charakteru przedstawiciele tej rasy mogą być nauczeni prowadzenia na smyczy. Wysoka inteligencja tych kotów przekłada się także na szybkie przyswajanie sztuczek przez zwierzaka – te inteligentne koty można nauczyć aportowania. Ponadto koty savannah nie sprawiają większych trudności w nauce korzystania z kuwety, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości w domu.
Ze względu na pochodzenie rasy, decydując się na kota savannah należy mieć na uwadze, że niektóre kocięta mogą sprawiać problemy w prowadzeniu, dlatego już od pierwszych dni wymagają starannej socjalizacji. Rasa zdecydowanie wymaga asertywnego, doświadczonego właściciela, który będzie umiał zapanować nad nieco dzikim charakterem kota.
Zabawki
Koty te są niezwykle chętnie do zabaw, wesołe i bardzo żywiołowe, dlatego polecane są dla nich szczególnie zabawki dla kota takie, jak piłeczki, myszki, a także wędki, którymi będą mogły się bawić razem z właścicielem. Zabawki interaktywne natomiast pomogą rozwijać naturalne instynkty łowcze kota. Co więcej, taka zabawka doskonale zajmie uwagę pupila pod nieobecność właściciela i odwróci jego uwagę od mebli. Wyposaż kota także w drapak – unikniesz dzięki temu śladów pazurków na wyposażeniu domu.
Kot savannah – pielęgnacja
Pielęgnacja sierści zwierzaków jest niezwykle prosta – podobnie jak u pozostałych kotów krótkowłosych, czesanie może odbywać się tylko raz w tygodniu. Zaleca się używania do tego szczotki o miękkim włosiu.
Pamiętaj, by regularnie sprawdzać stan jamy ustnej pupila i zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Kontroluj także stan oczu i uszu kota, ponadto nie zapomnij o przycinaniu pazurów w razie potrzeby.
Dieta i żywienie
Koty te są bardzo energiczne i ruchliwe, dlatego też mają odpowiednio większe zapotrzebowanie energetyczne niż przeciętny kot. Zapewnij im wysokiej jakości karmę dla kota, suchą lub mokrą, o wysokiej zawartości składników mięsnych – wartościowa karma powinna być bogata w białko, a także minerały, witaminy, kwasy tłuszczowe i taurynę. Warto wiedzieć, że koty te wykazują większe zapotrzebowanie tauryny niż inne rasy, dlatego karma powinna zawierać jej odpowiednio dużą dawkę. Pamiętaj o tym w szczególności jeśli podajesz kotu surową dietę BARF, gdyż wymaga ona regularnej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów savannah
Zdrowie i długość życia
Aby zadbać o właściwe zdrowie kota te rasy, wymagana jest często specjalna opieka medyczna. W przypadku tej rasy niektóre standardowe procedury zdrowotne są niedozwolone. Poza tym troska o zdrowie i pielęgnację jest bardzo podobna jak w przypadku pozostałych kotów krótkowłosych. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to rasa hybrydowa, dlatego u samic rasy savannah bardzo często występują duże problemy z płodnością, jak i z samym donoszeniem ciąży oraz komplikacjami w trakcie porodu. Samce często są bezpłodne, natomiast u samic mogą urodzić się martwe mioty.
Koty te mogą ponadto cierpieć na kardiomiopatię przerostową, a także wykazywać nadwrażliwość na ketaminę, która jest składnikiem licznych leków anestezjologicznych.
Mimo to koty te uważane są za generalnie zdrowe i odporne. Żyją około 15 do 20 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Savannah jest rasą bardzo zaradną i indywidualną, w zachowaniu przypominającą psy. Ich przywiązanie i lojalność wobec właściciela są na tyle silne, że często nie odstępują go na krok. Ich psi charakter objawia się również w chęci podejmowania różnych zabaw oraz wzmożonej aktywności w postaci długich spacerów, biegów i skoków. Ponadto właściciele psów decydujący się na zakup kota tej rasy, nie muszą się martwić, że zwierzaki będą toczyć stereotypowe spory, ponieważ savannah świetnie dogaduje się z tymi czworonogami.
Koty tej rasy odznaczają się niesamowitym temperamentem, przez co savannah nie potrafi przez dłuższy czas usiedzieć w jednym miejscu. Co ciekawe, te żywiołowe koty uwielbiają spędzać czas na długich spacerach oraz wodnych zabawach, dlatego nie zaleca się ich trzymania w małych mieszkaniach.
Właściciele kotów tej rasy wspominają również, że mają one tendencję do częstego znaczenia terenu, co w pierwszych latach może wiązać się z trudnościami w utrzymaniu czystości. Ze względu na żywy temperament zwierząt, na ich zakup powinni decydować się wyłącznie posiadacze dużych domów z ogrodem.
Zalety:
- egzotyczny, piękny wygląd,
- inteligencja i zaradność,
- lojalność wobec właściciela,
- duża chęć do rozmaitych zabaw,
- samodzielność,
- możliwość równoczesnego posiadania psa.
Wady:
- wysoka cena,
- wymaga systematycznej socjalizacji,
- tendencja do ucieczek,
- tendencja do znaczenia terenu,
- potrafi pokonać bardzo wysokie ogrodzenie,
- wymaga dużego terenu,
- nie nadaje się do małych dzieci,
- problemy z donoszeniem ciąży i porodem.
Kot savannah – ciekawostki
Koty savannah posiadają duże predyspozycje do dokonywania ucieczek, ponieważ są bardzo skoczną rasą, która potrafi wykonać skok na wysokość 2,5 m.
Kolejną ciekawostką jest zakaz sprowadzania i posiadania kota tej rasy na terenie Australii. Rząd tłumaczy, że rasa ta może stanowić poważne zagrożenie dla endemicznych gatunków zwierząt.
Koty z pokolenia F1 i F2 są droższe niż serwale czystej krwi. Na całym świecie istnieje około 60 hodowli kotów tej rasy.
Najwięcej kotów tej rasy jest w Stanach Zjednoczonych, choć niektóre stany takie jak Hawaje czy Georgia posiadają surowsze przepisy dotyczące posiadania tego rodzaju hybryd.
Koty te potrafią miauczeć podobnie jak kot, jak również wydawać dźwięki zbliżone do wokalizacji serwala. Syczenie przedstawicieli tej rasy jest porównywane do syku węża, co często budzi u osób, które nie miały styczności z savannah duże obawy.
Joyce Sroufe największy problem miała w uzyskaniu płodnych kocurów, gdyż potomstwo dwóch odrębnych gatunków jest bardzo często niepłodne. W przypadku krzyżówek savannah już od pierwszej generacji na świat przychodziły płodne samice, natomiast płodne samce dopiero w piątym pokoleniu.
Popularne imiona
Imiona dla kota | Imiona dla kotki |
Tygrys, Cętek, Gepard, Simba, Hektor, Leo, Rysiu, Feliks, Benek, Behemot, Figiel, Cezar. | Amber, Iskra, Afryka, Lola, Cętka, Łatka, Dama, Psota, Luna, Kitty, Nutka, Inka. |
Najczęściej zadawane pytania
Koty te mogą kosztować od 4000 zł do nawet 20000 zł lub więcej. Są tym droższe, im bliższe jest ich pokrewieństwo z serwalem.
Koty te żyją 15-20 lat.
Postaw na wysokiej jakości karmę bogatą w mięsne składniki, która będzie odpowiednia dla wagi i wieku kota.
Zalecamy zakup kota wyłącznie w zarejestrowanej, renomowanej hodowli. W Polsce istnieje kilka hodowli kotów tej rasy.
Wielkość i waga tych kotów jest uzależniona od bliskości ich pokrewieństwa z serwalem. Koty te mierzą do 45 cm, jednak mogą być większe.
Koty te ważą przeważnie 6-11 kg, jednak mogą ważyć więcej.
Koty te są wierne, towarzyskie i silnie się przywiązują do właściciela. Źle znoszą jego nieobecność. Dobrze się dogadują z innymi zwierzętami.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq
Data publikacji: 15.03.2018