Energiczny, zwinny i skory do zabaw – taki właśnie jest kot somalijski. Na jego sierści naprzemiennie występują jasne i ciemne paski, które są znakiem rozpoznawczym rasy. Potomek kotów abisyńskich charakteryzuje się czułością, przywiązaniem do swojego opiekuna i miłością do wspinaczki.
Koty somalijskie to tak naprawdę długowłose koty abisyńskie, które powstały w wyniku mutacji. Choć początki rasy datuje się na pierwszą połowę XX wieku, koty zostały oficjalnie uznane i zarejestrowane dopiero w 1979 roku. Od tego momentu cieszą się coraz większą popularnością zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich hodowlach. Swoją nazwę zawdzięczają Evelin Mague, która dzięki swojemu zainteresowaniu niespotykaną dotąd odmianą kotów abisyńskich, założyła hodowlę nowej rasy.
Jaki jest kot somalijski?
Proporcjonalność kociej sylwetki sprawia, że porusza się on z wdziękiem i gracją. Kot somalijski jest wyjątkowo zwinny i energiczny, a jego ulubioną zabawą jest wspinanie się. Dorosły osobnik osiąga od 30 do 35 centymetrów wysokości. Dorosła kotka może ważyć od 3 do 4 kilogramów. Natomiast waga kocura waha się miedzy 4 a 5 kilogramami.
Kot nie jest typem samotnika. Dlatego źle znosi rozłąkę z opiekunem. Jest bardzo towarzyski i otwarty, dlatego z łatwością nawiąże relację zarówno z domownikami, jak i innymi zwierzętami. Niekończące się pokłady energii sprawiają, że czworonóg uwielbia się bawić. Najbardziej ucieszy się z przestrzeni, na które będzie mógł wyskoczyć lub się wdrapać.
Potrzebuje dużo uwagi od swojego właściciela. Dlatego domaga się poświęcania czasu i wspólnych zabaw. Choć czasem potrafi się obrazić, jest bardzo posłuszny i inteligentny. Dlatego wychowanie go i nauczenie nowych zadań i poleceń nie będzie sprawiało trudności.
Kot somalijski – pielęgnacja
Struktura włosia sprawia, że długowłosy kot nie jest trudny w pielęgnacji. Mimo że sierść nie kołtuni się, należy wyczesywać ją regularnie. Systematyczność w zabiegach pozwoli na utrzymanie włosów w dobrej kondycji. Co więcej, kot uwielbia zabiegi pielęgnacyjne. Są one kolejną możliwością spędzenia czasu z właścicielem oraz pogłębienia wzajemnej relacji.
Jaka karma dla kota somalijskiego?
Wysoka aktywność sprawia, że dobranie odpowiedniego żywienia jest podstawą. Zarówno pokarm gotowy, jak i ten przygotowywany w domu, powinny pokrywać całodzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz dostarczać potrzebnych składników odżywczych i witamin, które poprawią codzienne funkcjonowanie kota.
Głównym składnikiem pokarmu powinno być mięso, które jest źródłem białka, potrzebnego w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu czworonoga.
Zalety:
- Przywiązany do swojego właściciela.
- Czuły i oddany.
- Inteligentny – dlatego nowe zadania i polecenia nie są dla niego trudnością.
- Uwielbia się bawić.
- Odpowiedni do kontaktu z osobami starszymi, dziećmi, a także innymi zwierzętami.
Wady:
- Źle znosi samotność.
- Musi mieć przestrzeń, na którą będzie mógł wyskakiwać lub się wdrapywać.
- Potrzebuje dużo uwagi od swojego opiekuna.