Kot syberyjski

Kot syberyjski

Kot syberyjski ma charakter, który doskonale nadaje się do tworzenia relacji z właścicielami. Czworonogi te są niesamowicie uczuciowe, a także przyjaźnie nastawione. Uwielbiają swojego właściciela i bardzo się do niego przywiązują. Co więcej, są to koty bardzo towarzyskie, nie lubią samotności, a wprost kochają przebywanie w otoczeniu ludzi. Dowiedz się więcej o tej uroczej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 7-10 kg

wzrost: 30–35 cm

 maść niebieska, czarna, ruda, szylkretowa, srebrna
długość życia  od 15 do 20 lat
główne cechy  żywiołowe, przyjacielskie, czułe

Wygląd i wzorzec rasy

Wzorzec tej rasy określa między innymi dopuszczalną uwagę. Waga kocurów powinna oscylować w granicach od 7 do 8 kg, natomiast kotki powinny ważyć około 4-5 kg. Oczywiście w zależności od uwarunkowań genetycznych zdarzają się także większe oraz masywniejsze osobniki, które potrafią uzyskać wagę wynoszącą nawet 10 kg. Proces wzrostu zatrzyma się wieku trzech lub czterech lat. Wtedy też koty syberyjskie osiągają pełną dojrzałość fizyczną.

Są to zwierzęta silne oraz dobrze umięśnione. Głowa powinna być trójkątna, z zaokrąglonym podbródkiem. Uszy natomiast mają być szerokie u nasady, a także lekko pochylone do przodu. Kot syberyjski charakteryzuje się dużymi oraz skośnie osadzonymi oczami w kolorze zielonym lub też bursztynowym. Ma on długi ogon, który nie linieje latem. Szata powinna być długa.

Koty syberyjskie mogą mieć różnorodne barwy sierści. Wyróżniamy aż 9 grup kolorystycznych. Każda odmiana zachowuje się nieco inaczej i wykazuje się różnymi cechami charakteru. Jednak to, czy pod Twoją opieką znajdzie się kot syberyski niebieski, rudy, biały czy też kot o innej maści, powinno głównie zależeć od preferencji oraz zmysłu estetycznego.

Kot syberyjski krótkowłosy a długowłosy

Kot syberyjski krótkowłosy jest nieco mniej wymagający, jeżeli chodzi o pielęgnację. Nie wymaga tyle energii oraz poświęconego czasu, aby dokładnie rozczesać wszystkie włosy. Co więcej, w przypadku kota syberyjskiego krótkowłosego raczej nie występuje prawdopodobieństwo kołtunienia. Kot syberyjski długowłosy posiada dłuższą sierść, co wygląda niezwykle dostojnie i majestatycznie, jednak wymaga od właściciela odpowiednio więcej poświęconego czasu. Czesanie takiej odmiany kota powinno odbywać się przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.

Kot syberyjski opis rasy

Kocięta i hodowla

Z pewnością każdy przyszły właściciel tych zwierząt pragnie, aby jego zwierzak był jak najbardziej estetyczny oraz cechował się jak najlepszym charakterem. Hodowla tych kotów powinna być prowadzona przez ludzi pełnych pasji oraz zupełnie oddanych opiece nad nimi. Warto sprawdzić, czy koty w hodowli są objęte możliwie najlepszą opieką, a także czy karmione są w sposób prawidłowy. Kot syberyjski jest prawdziwym łowcą. Hodowla pozbawiona klatek oraz zamknięć będzie oddziaływać idealnie na rozwój tych zwierząt. Warto także zapytać hodowców, jak często są one rozmnażane. Częstotliwość nie powinna być większa niż 3 mioty na 24 miesiące.

Kocięta z renomowanych hodowli osiągają ceny 3500-4500 zł. Cena zależy od hodowli, a także stanu zdrowia i umaszczenia kota oraz jego rodziców.

Historia rasy

Rasa ta wywodzi się z Syberii. Zalicza się do ras naturalnych, co oznacza, że postała i rozwijała się bez ingerencji ze strony człowieka. Początki rasy datuje się na XVII wiek, jednak są źródła, które sugerują, że występowała już w XI wieku.

Została zarejestrowana dopiero w 1998 roku, niecałą dekadę po tym, jak odkryło ją małżeństwo Schultzów – para kociarzy z ówczesnego NRD. Zakupili oni kilka kotów tej rasy w Leningradzie. W tym samym roku pierwszy kot tej rasy pojawił się w Polsce.

Kot syberyjski – charakter i usposobienie

Charakter kota syberyjskiego

Kot syberyjski jest bardzo inteligentny, co pozwala mu przystosowywać się do nowych warunków. Z łatwością odnajduje się w nowych sytuacjach, a także doskonale radzi sobie ze wszelkimi trudnościami.

Zwierzęta te cechują się dużym temperamentem. Ich ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest wspinaczka, toteż na wysokościach wypoczywają najlepiej. Należy mieć ten fakt na uwadze, jeżeli aż nadto przejmujemy się o stan oraz wygląd mebli. Jeżeli od potrzeb kota bardziej cenimy jakość wystroju wnętrza, to raczej nie jest to rasa dla nas. Aby oszczędzić meble, można skusić się na specjalne podesty oraz konstrukcje pozwalające na wspinaczkę kotom. Takie konstrukcje pozwolą skutecznie ostrzyć pazury i oszczędzić drzwi oraz meble przed niechcianymi ubytkami. Odpowiedni drapak zapewni kotu możliwość wspinaczki i odwróci jego uwagę od mebli.

Koty syberyjskie są bardzo skutecznymi łowcami – uwielbiają wszelkiego rodzaju polowania. Dużą zaletą tych kotów jest ich mruczenie, które jest przyjemne dla ucha, a także pozwala na skuteczną komunikację z opiekunem. Pomimo tego, że koty te zostały już dawno udomowione, to nadal posiadają sporo instynktów przekazanych przez ich dzikich przodków.

Są to zwierzęta bardzo samodzielne, ale jednocześnie nie sprawiają większego problemu w procesie wychowania. Zakładając, że właściciel w młodym wieku poświęcił im wystarczająco dużo uwagi oraz czasu, to kot syberyjski doskonale odnajdzie się w nowym otoczeniu. Są bardzo pewne siebie i odważne.

Wrodzona ciekawość nieustannie nakazuje im sprawdzać nowe zakamarki oraz wchodzić w interakcje z różnorodnymi przedmiotami. Koty syberyjskie kochają odpoczynek na wysokościach. Z tego też powodu często można je znaleźć w pozycji leżącej na wyżej zamieszczonych regałach pełnych książek. Choć są to koty bardzo samodzielne, to nie przepadają za samotnością. Raczej nie lubią zostawać same.

Wychowanie i tresura

Koty syberyjskie są wyjątkowo inteligentne i szybko się uczą, jednak w połączeniu z żywiołowym temperamentem i upartym charakterem sprawia, że potrzebują stanowczego, a także asertywnego właściciela. Szkolenie kota i wpajanie zasad panujących w nowym domu powinno się zacząć już po adopcji kotka. Należy zachować cierpliwość i stosować metodę pozytywnego wzmocnienia, na przykład nagradzając kota za dobre sprawowanie przysmakami.

Sprawdź: Jak wybrać przysmaki dla kota?

Zabawki dla kota syberyjskiego

Koty te mają silny instynkt łowczy, dlatego idealne będą dla nich zabawki takie, jak piłeczki, myszki i wędki. Zabawki interaktywne natomiast zapewnią pupilowi doskonałą rozrywkę oraz trening inteligencji, gwarantując mu zajęcie na długi czas. Pamiętaj, że koty te uwielbiają wspinaczki i przebywanie na wysokościach, dlatego odpowiedni drapak, najlepiej piętrowy, to podstawa.

Pielęgnacja

Koty te posiadają długą, trzywarstwową sierść, którą należy regularnie wyczesywać. Na szczęście nie kołtuni się ona łatwo, więc wyczesanie pupila kilka razy w tygodniu wystarczy. W okresie linienia pamiętaj, by zwiększyć częstość wyczesywania kota, aby pozbyć się martwego podszerstka. Minimalizuje to ryzyko tworzenia się kul włosowych w układzie pokarmowym kota, jednak warto również podawać kotu pastę odkłaczającą w razie potrzeby. Pamiętaj, że koty syberyjskie mają długą sierść na ogonie i portkach oraz między palcami, dlatego zadbaj o to, by pozostała czysta po wizytach w kuwecie oraz po zabawach. Koty te nie wymagają kąpieli, jednak jeśli zdarzy się sytuacja, w której będzie ona niezbędna, zastosuj szampon przeznaczony dla kotów. Koty te lubią wodę, więc pupil nie powinien sprawiać problemów w kąpieli.

Dieta i żywienie

Hodowla kota syberyjskiego

Koty są mięsożercami, dlatego też ich dieta musi być bogata w białko pochodzące ze składników mięsnych. Pamiętaj też, że karma dla kota powinna zawierać taurynę. Koty syberyjskie zaliczają się do ras aktywnych, dlatego też pamiętaj, by karma była odpowiednio dostosowana nie tylko do wieku i wagi pupila, ale także do stopnia jego aktywności. W razie potrzeby można sięgnąć po karmy odkłaczające.

Możesz również zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków w ramach diety BARF z surowych składników. Dieta ta jednak wymaga doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych zwierząt, w przeciwnym razie może doprowadzić do niedoborów.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów syberyjskich

Zdrowie i długość życia

Koty syberyjskie zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Z racji pochodzenia rasy, są one przystosowane do długotrwałych oraz intensywnych mrozów. Te koty są wyjątkowo krzepkie oraz wytrzymałe na wszelkie warunki atmosferyczne. Niestety fakt, że ich przodkowie byli bardzo zahartowani oraz potrafili przetrwać w niesamowite ciężkich warunkach nie oznacza wcale, że kotów tych nie dotykają choroby.

Chorobą pojawiającą się u kotów tej rasy jest między innymi kardiomiopatia przerostowa. Jest to bardzo uciążliwa dysfunkcja, którą należy zdiagnozować jak najszybciej. W tym celu warto regularnie przeprowadzać echo serca. Kolejnym schorzeniem, które może wystąpić u kota tej rasy jest FUS. To zespół symptomów, wśród których jest między innymi zapalenie pęcherza moczowego, a także dolnych dróg moczowych. Ta choroba częściej spotykana jest wśród kotów, niż wśród kotek.

Rasa zalicza się do długowiecznych – żyje nawet od 15 do 20 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Koty syberyjskie, pomimo swojego udomowienia, nadal są w niektórych sytuacjach dosyć dzikie. Ta dzikość objawia się choćby w codziennym funkcjonowaniu. Są to idealne koty do domu, ponieważ znakomicie przyzwyczajają się do swojego właściciela i po prostu kochają przebywać w jego otoczeniu. Z drugiej strony wrodzona dzikość nakazuje im odkrywać coraz to nowsze tereny. Z tego też powodu kot syberyjski uwielbia spacerować po balkonie. Co więcej, koty te uwielbiają wychodzić na zewnątrz. Można je oczywiście wyprowadzać na smyczy, jednak całkowity powiew wolności poczują wówczas, kiedy będą mogły całkowicie chodzić swoją drogą.

Z tych względów koty syberyjskie stanowią najlepszy wybór dla właścicieli, którzy spędzają dużo czasu w domu i nie zostawiają kota samego na długi czas. Jednocześnie właściciel kota syberyjskiego powinien być gotowy na spacery z pupilem. Kot ten najlepiej odnajdzie się w domu z ogrodem, który będzie mógł eksplorować, pod opieką właściciela, który zadba o bezpieczeństwo mruczka podczas jego wypraw.

Kot tej rasy szybko uczy się zasad panujących w rodzinie oraz w domu. Jest to zwierzak bardzo towarzyski, który jednocześnie uwielbia podróże i dobrze je znosi. Doskonale odnajduje się w towarzystwie innych kotów oraz psów, a także innych zwierząt. Nie przejawia agresji w stosunku do małych zwierząt domowych. Co więcej, rasa zalicza się do mało alergizujących.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Leo, Felix, Tiger, Rysio, Benek, Kokos, Hrabia, Imbir, Bursztyn. Amber, Doris, Pchełka, Kropka, Śnieżka, Zoja, Nadia, Carmel, Rysia, Kitka, Psotka.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje kot syberyjski

Koty te żyją 15-20 lat.

Ile waży kot syberyjski

Dorosły samiec waży około 7-10 kg.

Jak duzy jest kot syberyjski

To duże koty – dorosły samiec może mieć do 35 cm wzrostu.

Ile kosztuje kot syberyjski

Kosztują one około 3500-4500 zł.

Jaki jest kot syberyjski

Koty te są bardzo przyjazne i towarzyskie. Są czułe i mocno się przywiązują. Mają żywiołowy temperament.

Jak wygląda kot syberyjski

To duże, muskularne koty o półdługiej sierści, która może wystąpić w rozmaitych kolorach. Mają długi tułów i odstające uszy.

Ile powinien jeść kot syberyjski

Dzienna dawka zależy od wieku i wagi, typu karmy, a także stopnia aktywności i ewentualnie przebytej kastracji. Stosuj się do zaleceń producenta wybranej karmy.

Kot syberyjski gdzie kupić

Zalecamy adopcję kota wyłącznie z zarejestrowanej i renomowanej hodowli, by wykluczyć wystąpienie chorób genetycznych.

Data publikacji: 28.02.2018

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij