Kot szkocki może występować w odmianie prostouchej (Scottish straight) lub zwisłouchej (Scottish fold). Jak sama nazwa mówi – różnią się one między sobą typem ułożenia uszu, jednak kot szkocki prostouchy ma wiele cech wspólnych z kotami brytyjskimi, z którymi odmiana była krzyżowana. Co ciekawe, obydwie odmiany występują w jednym miocie kociąt. Dowiedz się więcej o tej interesującej odmianie.
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Kocięta i hodowla
- Historia rasy
- Kot szkocki prostouchy – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla kota szkockiego prostouchego
- Kot szkocki prostouchy – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 2,5-6 kg wzrost: do 30 cm |
maść | wszystkie są dopuszczalne |
długość życia | od 15 do 18 lat |
główne cechy | łagodne, towarzyskie, spokojne |
Wygląd i wzorzec rasy
Koty szkockie są w średniej wielkości, a ich waga powinna w dużej mierze uzależniona jest od płci i budowy. Drobniejsze kotki mogą ważyć około 2,5 kg, a postawne kocury – nawet 6 kg.
Odmiana prostoucha charakteryzuje się niezwykle różnorodnym umaszczeniem, występuje bowiem zarówno w odcieniach niebieskich, czarnych, jak i rudych. I choć większość czołowych organizacji (np. TICA) akceptuje wszystkie możliwe warianty umaszczenia, niektóre stowarzyszenia uznają je za niedopuszczalne.
Rasa jest opisywana jako krótkowłosa, jednak gęstość i miękkość ich sierści sprawia, że jest ona niezwykle miła w dotyku. Najdłuższe włosie występuje na ogonie, posiadającym delikatne zwężenie przy końcu. Tym, co przykuwa największą uwagę w wyglądzie zwierzęcia, są jego duże, szeroko rozstawione, okrągłe oczy.
Kocięta i hodowla
Decydując się na zakup szkockiego kota prostouchego, warto zadbać o wybór sprawdzonej i legalnej hodowli. Dzięki temu przyszły właściciel będzie miał pewność w kwestii pochodzenia pupila oraz całej linii, z której się wywodzi.
W Polsce istnieją łącznie trzy organizacje sprawujące pieczę nad rasą. Zalicza się do nich:
- Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe),
- The International Cat Association (TICA),
- World Cat Federation (WCF).
Legalna hodowla powinna więc posiadać status członkowski jednej z nich. Przynależność do takiej organizacji wiąże się bowiem z szeregiem kryteriów, które hodowca musi spełniać. Takie kocięta będą posiadały pełny, kilkupokoleniowy rodowód gwarantujący czystość rasy.
Za rasowego kota zapłacimy około 3000 zł. Kwota jest jednak uzależniona od wielu czynników, takich jak dopasowanie do wzorca rasy oraz linia, z której wywodzą się rodzice. Co prawda cena ta jest stosunkowo wysoka, jednak tańsze oferty powinny automatycznie wzbudzać wątpliwości przyszłych właścicieli. Często zwierzęta te będą bowiem pochodzić z pseudohodowli, które nie powinny w ogóle być brane pod uwagę.
Historia rasy
Historia rasy nie jest zbyt długa – odmiana jest stosunkowo nowa, a także ma wspólne korzenie z odmianą kota szkockiego zwisłouchego (scottish fold). Zwierzęta wywodzą się ze Szkocji, gdzie skrzyżowano kotkę o oklapniętych uszach z kotem brytyjskim – to właśnie dlatego tak często są one mylone z „Brytyjczykami”.
W latach 60. małżeństwo Ross zainteresowało się kotką sąsiada o zagiętych uszach i otrzymało jej kociaka. W następnych miotach rodziły się zarówno kociaki o prostych, jak i zagiętych uszach. Początkowo te pierwsze nie wzbudzały zainteresowania, jednak po opublikowaniu wyników badań w 1975 roku, które wykazywały, że gen związany z zagiętymi uszami może powodować problemy zdrotone, zaczęto krzyżować osobniki z kotami brytyjskimi. W następnych latach pula genów kotów szkockich była stale poszerzana, a swój udział w całym procesie miała również rasa amerykańska krótkowłosa.
Do Polski koty te trafiły w 1997 roku.
Kot szkocki prostouchy – charakter i usposobienie
Scottish straight to rasa niezwykle łagodna, a także spokojna i towarzyska. Bardzo lubi przebywać wśród ludzi, choć wykazuje pewną nieśmiałość względem większej ilości osób oraz nieznajomych. Zwierzę nie wszczyna bójek ani nie niszczy mebli. Dużym plusem w charakterze kota prostouchego jest całkowita akceptacja innych zwierząt domowych, jednak najlepiej czuje się w towarzystwie kotów.
Niezwykle istotny jest fakt, że rasa źle znosi samotność, dlatego też kot będzie wymagał dużej ilości kontaktu z domownikami lub pozostałymi pupilami. Zbyt długie pozostawianie zwierzęcia samemu sobie może skutkować wycofaniem i pogorszeniem samopoczucia.
Właściciele kotów Scottish straight opisują je jako leniwe, a także uwielbiające długie wylegiwanie się na miękkich kocach, zaraz obok swoich opiekunów. Zwierzęta te są bowiem w stanie wytworzyć bardzo silną więź z człowiekiem, dlatego też częstym zjawiskiem jest upominanie się o uwagę, głaskanie i zabawę.
Rasę cechuje również wysoka inteligencja, która umożliwia im szybkie uczenie się – nawet od swojego właściciela. Wiele osób mówi o tym, jak ich pupil potrafi otwierać szafkę lub pokrywę pudełka, w którym znajduje się pożywienie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że szkockie koty prostouche są łakome. W związku z tym odpowiednie zbilansowanie ich diety jest sprawą kluczową.
Wychowanie i tresura
Koty te są bardzo towarzyskie i radosne, choć bywają nieśmiałe wobec obcych, dlatego należy zapewnić im odpowiednią socjalizację już od najmłodszych lat. Z uwagi na usposobienie rasy nie będą one miały problemów z odnalezieniem się w towarzystwie innych zwierząt domowych.
Już od najmłodszego naucz pupila czystości – kot powinien przyswoić sobie korzystanie z kuwety, dzięki czemu zachowasz czystość w domu. Zapewnij pupilowi wygodną kuwetę i sprawdź, jaki rodzaj żwirku najbardziej mu odpowiada, by odbyło się to łatwo. Koty te silnie przywiązują się do właściciela, więc podczas nauki zasad panujących w domu należy postawić na stanowcze, ale przyjazne i czułe podejście. Nagradzaj pupila za dobre sprawowanie, na przykład przysmakami i pochwałami.
Sprawdź: Dlaczego kot roznosi żwirek z kuwety? Jak sobie z tym faktem poradzić?
Zabawki dla kota szkockiego prostouchego
Koty te są z natury skore do zabaw, wesołe i towarzyskie, dlatego warto wybrać dla nich zabawki takie, jak piłeczki, myszki, a także wędki, dzięki którym będą mogły zaangażować właściciela w zabawę. Zabawki interaktywne natomiast zapewnią kotu zajęcie na długi czas, a także będą stymulowały naturalne kocie instynkty łowcze. Warto mieć na uwadze, że rasa nie radzi sobie dobrze z samotnym przebywaniem w domu, więc zabawka tego typu posiada dodatkową zaletę dla rasy – zajmie uwagę pupila pod nieobecność opiekuna. Spraw także pupilowi drapak, na którym będzie mógł rozładować emocje, by uniknąć zniszczeń w domu.
Weź udział w quizie i sprawdź swoją wiedzę o kotach!
Kot szkocki prostouchy – pielęgnacja
Pielęgnacja rasy prostouchej nie odbiega od standardowej pielęgnacji kota. Należy więc w odpowiedni sposób zadbać o długość pazurów, stan uszu oraz sierści. Konieczne będzie więc regularne wyczesywanie, a czasem także kąpiele – w tym celu warto zaopatrzyć się wysokiej jakości szampon, który pozytywnie wpłynie na sierść pupila, pozostawiając ją gładką i lśniącą.
W związku z tym, że rasa charakteryzuje się stosunkowo dużymi oczami, w ich kącikach mogą zbierać się zacieki, nieraz będące trudnymi do usunięcia przez samego pupila. Dlatego też przydatnym może okazać się specjalny płyn do przemywania okolic oczu, którym z łatwością usuniemy gromadzące się „śpiochy”.
Koniecznym elementem pielęgnacji jest także zapewnienie pupilowi odpowiedniej ochrony przeciwko pchłom, kleszczom i pasożytom.
Dieta i żywienie
Koty te wykazują skłonność do łakomstwa, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w dziennych dawkach, a także postawić na karmę wysokiej jakości. Karma dla kota powinna zapewnić pupilowi wszystkie niezbędne wartości odżywcze, takie jak białko, witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i taurynę. Koty te z chęcią będą spożywać zarówno suchą, jak i mokrą karmę, warto jednak mieć na uwadze, że mokra karma jest zwykle mniej kaloryczna. Jeśli pupil ma problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi, postaw na karmę dla kota typu light.
Można również podawać kotu samodzielnie przygotowywane posiłki w ramach diety BARF, jednak wymaga to doskonałej znajomości wymagań żywieniowych kotów, a także dodatkowej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla kotów szkockich prostouchych
Zdrowie i długość życia
Na wstępie zdążyliśmy zaznaczyć, że koty Scottish straight oraz Scottish fold pojawiają się równocześnie w tych samych miotach. Kluczową kwestią jest jednak to, że krzyżowanie ze sobą dwóch foldów jest wysoce ryzykowne, przez co takie połączenia nie są praktykowane w jakościowych hodowlach. Wiążą się one bowiem z zagrożeniem dla zdrowia oraz życia kota, występującego pod postacią deformacją kości i chrząstek.
Mówi się, że wszystkie osobniki o oklapniętych uszach chorują na osteochondrodysplazję, jednak krzyżowanie ich z odmianą prostouchą nie jest aż tak ryzykowne. Pomimo tego bieżące kontrolowanie stanu zdrowia kota jest kwestią niezwykle istotną.
Rasa jest jednak obciążona podobnymi problemami zdrowotnymi, co koty brytyjskie – osobniki mogą chorować na wielotorbielowatość nerek lub też kardiomiopatię przerostową.
U kogo sprawdzi się rasa?
Scottish straight to rasa, która doskonale wpasuje się w praktycznie każde warunki. Nie ma bowiem problemów z innymi zwierzętami, a także lubi towarzystwo dzieci. Odnajdzie się zarówno w bloku, jak i domu jednorodzinnym, nie powodując żadnych szkód czy problemów.
Odpowiedni właściciel powinien jednak liczyć się z tym, że pupil będzie wymagał jego czasu oraz uwagi. Kontroli wymaga także utrzymanie diety zwierzęcia na wysokim poziomie, ponieważ rasa wykazuje skłonności do łakomstwa, które może skutkować bardzo szybkim wzrostem masy ciała. Warto wspomnieć, że nadwaga u kotów jest niezwykle częstym, a także problematycznym zjawiskiem. Będzie ona sporym utrudnieniem dla samego zwierzęcia, ponieważ zbyt duża masa ciała negatywnie wpływa zarówno na jego stawy, kręgosłup, jak i samopoczucie.
Szkocki kot prostouchy może jednak okazać się niezwykle lojalnym i przyjaznym pupilem, który z przyjemnością będzie spędzał czas w gronie domowników, stając się nieodłącznym elementem rodziny.
Popularne imiona
Imiona dla kota | Imiona dla kotki |
Leo, Mochi, Agrest, Cezar, Figiel, Fredzio, Tygrys, Feliks, Zenek, Benek, Puszek. | Lola, Myszka, Nutka, Kropka, Tola, Beza, Pola, Pchełka, Dosia, Goja, Diana, Dama. |
Najczęściej zadawane pytania
Koty te kosztują około 3000 zł.
Koty te są łagodne, spokojne, towarzyskie i wesołe.
Żyją 15-18 lat.
Zalecamy adopcję kota wyłącznie z renomowanej, zarejestrowanej hodowli. Zakup kociaka w Polsce z zarejestrowanej hodowli jest możliwy.
Są one obciążone genetycznie rozmaitymi chorobami, w tym chorami nerek i serca. Mogą cierpieć na takie schorzenia, jak wielotorbielowatość nerek i kardiomiopatię przerostową.
Koty tej rasy cieszą się doskonałymi opiniami z uwagi na łagodny charakter. Są doskonałymi towarzyszami rodzin.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq
Data publikacji: 27.10.2021