Kot szkocki zwisłouchy (scottish fold)

Kot szkocki zwisłouchy (scottish fold)

Szkocki zwisłouchy to kot o niezwykle specyficznym wyglądzie, który czyni czworonoga podobnym do pluszowej zabawki. Charakterystyczne ułożenie uszu, a także duże i rozczulające oczy sprawiają, że rasa cieszy się znaczącą popularnością wśród miłośników mruczków. Należy jednak zaznaczyć, że scottish fold to również czułe, inteligentne i wrażliwe stworzenie, wykazujące własne potrzeby oraz wymagania. Obowiązkiem każdego opiekuna jest więc zapoznanie się z nimi, a także dołożenie wszelkich starań w celu ich zaspokojenia.

Zobacz również: Kot szkocki prostouchy – prezentacja rasy

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 5-6 kg

wzrost: do 35 cm

 maść niebieska, kremowa, ruda, czarna
długość życia  od 12 do 16 lat
główne cechy  inteligentne, czułe, łagodne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Rasa szkocka zwisłoucha często przyjmuje stosunkowo duże rozmiary. Wysokość kotów w kłębie sięga bowiem nawet 35 cm, natomiast waga najczęściej waha się w granicach 5-6 kg, przy czym kotki są nieco mniejsze oraz lżejsze.

Kończyny zwierzęcia są nieco krótsze niż długość jego ciała, jednocześnie przyjmując dobrze umięśnioną formę. Zarówno tułów, jak i głowa, zdając się być zaokrąglone. Ogon jest długi, a także gęsto owłosiony. Duże oczy scottish folda najczęściej występują w bursztynowym kolorze, tym samym posyłając opiekunom przenikliwe spojrzenia, które nieraz rozczulają. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, że barwa oczu powinna pozostawać w harmonii z umaszczeniem sierści. Nos jest natomiast krótki i szeroki.

Wśród cech charakterystycznych konieczne jest wyróżnienie typowych dla rasy uszu. Są one małe, delikatnie zaokrąglone, a także szeroko osadzone i „złamane”, czyli delikatnie wyginające się. Specyficzny wygląd uszu jest przy tym determinowany genetycznie, jednak pojawia się on dopiero po kilku tygodniach od narodzin. Przy hodowli nie dopuszcza się złamań widocznych wyłącznie na jednym uchu.

Koty szkockie zwisłouche cechują się delikatnym, miękkim i puszystym futerkiem, które wbrew pozorom jest uznawane za krótkie. Gęsty podszerstek sprawia natomiast, że okrywa nie przylega do ciała zwierzęcia. Wśród dopuszczalnych barw widnieją niemal wszystkie odcienie, z wyjątkiem bursztynowego.

Kocięta i hodowla

Kocięta i hodowla

Podjęcie decyzji o zakupie szkockiego kota zwisłouchego nieraz wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Ilość przedstawicieli scottish fold w miocie jest bowiem całkowicie nieznana aż do momentu narodzin kociąt i osiągnięcia przez nie odpowiedniego wieku. W każdym miocie spotykane są zarówno kocięta zwisłouche, jak i prostouche, przy czym gen zwisłouchy ujawnia się dopiero po upływie kilku tygodni. Profesjonalne hodowle prowadzą więc rezerwacje na konkretne kocięta, jednak potencjalni nabywcy niejednokrotnie muszą odczekać swoje.

Przy wyborze hodowli koniecznym jest zwrócenie uwagi na jej renomę. Wygląd kociąt nie odgrywa przy tym najważniejszej roli. Kluczowe jest wówczas ich zdrowie, a także historia przodków. Cenione hodowle powinny być zrzeszone w Polskim Związku Felinologicznym (PZF), czyli najstarszym w kraju klubie hodowców. Wśród rzetelnych organizacji wyróżnia się także Federation Internationale Feline (FIFe).

Niezwykle istotnym okazuje się fakt, iż rodowód kociaka to nie tylko dokument umożliwiający udział w rozmaitych wystawach. Świadczy on bowiem o pochodzeniu czworonoga, a co ważniejsze – jego zdrowiu. Kluczowym jest więc wystrzeganie się wszelkich pseudohodowli, które oferują tanie kociaki w typie rasy. Tego typu działania są bowiem całkowicie niehumanitarne, tym samym przyczyniając się do wywoływania u zwierząt cierpienia.

Cena szkockiego kota zwisłouchego

Cena szkockiego kota zwisłouchego

Ceny kociąt są uzależnione od rozmaitych czynników, wśród których wyróżnia się chociażby renomę hodowli, osiągnięcia rodziców, czy też sam wygląd czworonoga. Z tego względu potencjonalni nabywcy będą musieli zapłacić od 3500, aż do nawet 7000 zł. Warto przy tym pamiętać, że ceny są ustalane indywidualnie przez hodowcę. Wszelkie oferty dotyczące tańszych mruczków powinny natomiast wzbudzać podejrzenia, gdyż najczęściej świadczą one o pseudohodowli.

Szkocki zwisłouchy – historia rasy

Szkocki zwisłouchy - historia rasy

Szkocki kot zwisłouchy to stosunkowo młoda rasa, której początki datowane są na lata 60. XX wieku. Co ciekawe, scottish foldy są dziełem czystego przypadku. W 1961 roku szkocki rolnik, znany jako William Ross, spostrzegł białą kotkę z niespotykanymi, oklapniętymi uszami. Gdy jego żona dojrzała zwierzę, poprosiła męża oraz właścicielkę zwierzęcia o możliwość otrzymania kociaka z następnego miotu. Kolejne pokolenia kotów o oklapniętych uszach zapoczątkowały rozwój celowej hodowli tych stworzeń.

Dalsze losy rasy nie były jednak nadzwyczajnie kolorowe. Początkowo uznał ją Angielski Związek Hodowców Kotów, jednak wycofał się ze swojej decyzji ze względu na duże obciążenie zwierząt chorobami genetycznymi.

W momencie, gdy na obszarach Szkocji niemal całkowicie zaprzestano hodowli rasy scottish fold, swoich sił postanowili spróbować Amerykanie. Do tematu rozrodu podeszli oni jednak w nieco odmienny sposób, skupiając się przy tym na zdrowiu kotów. Z obawy przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, hodowcy postanowili nie krzyżować ze sobą dwóch osobników o oklapniętych uszach. Wówczas przyjęło się założenie, że jedno z rodziców powinno cechować się standardową budową uszu, natomiast drugie – zwisłouchą.

Do wspomnianych krzyżówek wykorzystywano koty brytyjskie i amerykańskie koty krótkowłose. Takie połączenia funkcjonują aż do dnia dzisiejszego. Ponowne uznanie rasy nastąpiło dopiero w 1974 roku.

Szkocki kot zwisłouchy – charakter i usposobienie

Szkocki kot zwisłouchy - charakter i usposobienie

Uroczy wygląd nie jest jedynym atutem rasy szkockiej zwisłouchej. Czworonogi te cechują się bowiem niezwykle przyjaznym, łagodnym i czułym usposobieniem, tym samym przywiązując się do swoich opiekunów w zaskakującym stopniu. I choć nieraz potrzebują one również odrobiny spokoju, czy też odpoczynku w samotności, tak swój czas chętnie spędzają u boku człowieka. Co więcej, rasa źle znosi samotność, przez co doskonale sprawdza się również w towarzystwie innych kotów. Posiadanie scottish folda jako jedynego pupila w domu, szczególnie przy długiej nieobecności mieszkańców, nie będzie najlepszym pomysłem. Długotrwałe przesiadywanie w samotności często wywiera negatywny wpływ na samopoczucie kota, czyniąc go przygnębionym i wycofanym.

Koty szkockie zwisłouche zaliczane są do niezwykle inteligentnych mruczków. Z powodzeniem nabywają nowe umiejętności, jednocześnie ceniąc sobie rozmaite bodźce umysłowe. Choć dla wielu początkujących opiekunów może to wydawać się szokujące, rasa jest w stanie nauczyć się różnorodnych sztuczek w zaskakująco szybkim tempie. Nieraz jednak inteligencja kota może okazać się problematyczna, głównie w przypadku samodzielnego otwierania szafek, czy też pojemników z jedzeniem.

Wśród cech rasy zaznacza się także zrównoważony temperament, ale i przyjazne nastawienie zarówno do ludzi, jak i wszelkich zwierząt domowych. Warto jednak zaznaczyć, iż pomimo spokojne natury, czy też braku skłonności do nadmiernych szaleństw, scottish fold wciąż jest drapieżnikiem. Kot będzie więc potrzebował możliwości uskuteczniania swoich polowań, na przykład z użyciem różnego rodzaju zabawek. W przeciwnym razie pupil może doświadczać frustracji, a także pożytkować swoją energię na wspinanie się po meblach, czy też drapanie firanek.

Wychowanie i tresura rasy

Wychowanie i tresura rasy

Scottish fold to niezwykle inteligenta rasa, która chętnie nabywa nowe umiejętności. W związku z tym wychowanie kota często przyjmuje formę zabawy połączonej z nauką, co sprawia zwierzęciu ogrom radości. Warto przy tym pamiętać, że kot zawsze będzie kotem, a jego potrzeba niezależności często daje o sobie znać. Przy szkoleniu mruczka nie należy więc oczekiwać takich efektów, jakie mają miejsce na przykład u psów.

Wychowanie szkockiego kota zwisłouchego powinno rozpocząć się od nauki czystości, a także socjalizacji. Rasa szybko przyzwyczaja się do nowych warunków, tym samym chętnie zapoznając się z pozostałymi zwierzętami domowymi. W przypadku ludzi najczęściej wybiera sobie natomiast jednego głównego opiekuna, choć ceni sobie również towarzystwo pozostałych domowników.

Szkocki zwisłouchy najchętniej uczy się przy zastosowaniu pozytywnych wzmocnień. Zarówno pieszczoty, jak i smakołyki, będą więc dobrym rozwiązaniem. Całkowicie niewskazane jest natomiast stosowanie krzyku, czy też stwarzanie nieprzyjaznej atmosfery. Wówczas zwierzę z pewnością nie będzie chętne do współpracy, tym samym często robiąc wszystko na przekór opiekunom.

W wychowaniu kota kluczowym jest zrozumienie, że każdy mruczek wymaga indywidualnego podejścia. Nie należy więc wymuszać na zwierzęciu pełnego posłuszeństwa, czy też idealnej postawy. Wszelkie podejmowane działania powinny być łagodne i pełne akceptacji dla potrzeb ukochanego pupila.

Zabawki dla szkockiego kota zwisłouchego

Zabawki dla szkockiego kota zwisłouchego

Każdy kot, niezależnie od swojej rasy, czy też wieku, uwielbia różnego rodzaju zabawy. Często całkowicie wystarczającą rozrywką okazuje się znaleziona gumka do włosów, czy też kawałek starego sznurka. Aby jednak zwierzę mogło zaspokajać swój naturalny instynkt łowiecki, warto zaopatrzyć się w dedykowane kotom akcesoria.

Wśród najpopularniejszych rozwiązań wyróżniane są przede wszystkim drapaki. Tego typu produkty nieraz spełniają zaskakującą ilość funkcji, tym samym umożliwiając kotu swobodne wylegiwanie się, ścieranie pazurków, a także uskutecznianie wszelkich szaleństw. Do polecanych zabawek warto zaliczyć także rozmaite piłeczki, myszki oraz wędki. W związku z tym, że rasa szkocka zwisłoucha zaliczana jest do inteligentnych, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także zabawki interaktywne, które aktywizują pupila i dostarczają mu ogrom radości.

Pielęgnacja scottish fold

Pielęgnacja scottish fold

Pielęgnacja szkockiego kota zwisłouchego nie należy do skomplikowanych, choć wymaga pewnej systematyczności. Sierść zwierzęcia powinna być regularnie wyczesywana, co zapobiega nadmiernemu jej wypadaniu. Ponadto rasa jest niezwykle chętna do poddawania się zabiegowi szczotkowania, głośno mrucząc z każdym pociągnięciem szczotki lub gumowej rękawicy.

Bieżącej kontroli wymagają uszy i oczy zwierzęcia. Pazurki mogą potrzebować skracania, szczególnie jeśli pupil nie ma możliwości samodzielnego ich ścierania. Mruczki często ukrywają wszelkie doskwierające im choroby, dlatego też do obowiązków opiekunów należy regularne kontrolowanie stanu zdrowia zwierzęcia, a także wykonywanie corocznych badań kontrolnych. Wszelkie nieprawidłowości lub zmiany w zachowaniu powinny być konsultowane ze specjalistą w dziedzinie weterynarii. Wczesne wykrycie danych chorób pozwala bowiem na zahamowanie ich rozwoju, a tym samym ograniczenie cierpienia kota.

Kot szkocki zwisłouchy – dieta i żywienie

Kot szkocki zwisłouchy - dieta i żywienie

Scottish fold, jak każdy inny kot, jest urodzonym drapieżnikiem i mięsożercą. Podstawę jego diety powinno więc stanowić wysokiej jakości białko odzwierzęce. Najczęściej opiekunowie decydują się na zakup odpowiednio zbilansowanej karmy komercyjnej w suchej lub mokrej wersji. Warto przy tym pamiętać, że koty najczęściej pobierają wodę wraz z pożywieniem. Z tego względu często zalecanym jest wybór mokrej karmy, która dodatkowo zapewnia zwierzęciu odpowiednią ilość płynów. W momencie, gdy kot jest żywiony suchym wariantem, opiekunowie powinni na bieżąco monitorować ilość wody, jaką pije zwierzę.

Niezwykle istotnym okazuje się fakt, iż rasa wykazuje skłonności do szybkiego przybierania na wadze, co jest związane z niską aktywnością oraz zamiłowaniem do jedzenia. Dlatego też wszelkie posiłki czworonoga powinny być dopasowane do jego rzeczywistych potrzeb.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów szkockich zwisłouchych

Kot szkocki zwisłouchy – zdrowie i długość życia

Kot szkocki zwisłouchy - zdrowie i długość życia

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż zdrowe koty szkockie zwisłouche, które wywodzą się ze sprawdzonych hodowli, żyją średnio od 12 do 16 lat. Niestety, rasa nie należy do naturalnie odpornych. Jednocześnie jej przedstawiciele są obarczeni stosunkowo dużym ryzykiem rozmaitych chorób genetycznych.

Wśród najczęściej spotykanych dolegliwości wyróżnia się:

  • Deformację stawów i chrząstek,
  • Kardiomiopatię przerostową (przerost mięśnia sercowego),
  • Infekcje uszu,
  • Głuchotę i problemy ze słuchem,
  • Osteochondrodysplazję.

Wzmożona skłonność do występowania poważnych dolegliwości genetycznych u rasy sprawiła, że wiele organizacji działających na rzecz zwierząt określiła jej hodowlę za całkowicie nieetyczną. Profesjonaliści dokładają więc wszelkich starań, aby rozród szkockich kotów zwisłouchych odbywał się pod stałym nadzorem wykfalifikowanych lekarzy weterynarii, a kocięta miały zapewniony komplet badań. Niestety, nawet tego typu działania nieraz nie są w stanie uchronić rasy przed rozmaitymi komplikacjami zdrowotnymi. Zakup jej przedstawiciela powinien więc być solidnie przemyślany, gdyż może wiązać się z koniecznością podjęcia kosztownego leczenia pupila.

Szkocki kot zwisłouchy – u kogo sprawdzi się rasa?

Szkocki kot zwisłouchy - u kogo sprawdzi się rasa?

Szkocki kot zwisłouchy to wyjątkowa rasa, która stale cieszy się ogromną popularnością. Stworzenia te cechują się bowiem uroczym wyglądem, a także przyjaznym usposobieniem, jednocześnie odnajdując się nawet w niewielkich kawalerkach. Nie oznacza to jednak, że scottish fold będzie kotem dla każdego.

W związku ze znaczącymi predyspozycjami do chorób genetycznych, opiekunowie szkockiego kota zwisłouchego powinni być osobami doświadczonymi, które zdają sobie sprawę z ryzyka związanego z zakupem tego zwierzęcia. Leczenie poszczególnych schorzeń nieraz okazuje się bowiem kosztowne, a zarazem czasochłonne. Ponadto rasa wymaga także znaczących ilości uwagi i zainteresowania ze strony swoich opiekunów, gdyż źle znosi długotrwałą samotność. Nie będzie to więc kot dla osób spędzających większość swojego dnia poza domem.

Szkocki kot zwisłouchy a dzieci

Scottish fold to niezwykle przyjazna rasa, która dodatkowo ceni sobie towarzystwo wszystkich domowników. Kot zdecydowanie bardziej polubi jednak nieco starsze pociechy, głównie ze względu na potrzebę szacunku i uznania dla niezależności czworonoga. Młodsze dzieci niejednokrotnie traktują zwierzę jako pluszową maskotkę, co z kolei grozi uszkodzeniem delikatnego ciała kota. Wszelkie interakcje powinny więc być bacznie obserwowane przez osoby dorosłe.

Scottish fold a inne zwierzęta domowe

Scottish fold a inne zwierzęta domowe

Szkocki kot zwisłouchy wykazuje niezwykle przyjazne usposobienie, tym samym akceptując rozmaite zwierzęta domowe. O wiele lepiej odnajduje się jednak w kontakcie z kotami. Psy nieraz wzbudzają w czworonogu obawę lub niechęć. Odpowiednia socjalizacja sprawia jednak, że zwierzę jest w stanie w pełni zaakceptować niemal wszystkie inne zwierzęta, żyjąc z nimi w pełnej zgodzie.

Ciekawostki o scottish foldach

Ciekawostki o scottish foldach

Uszy szkockich kotów zwisłouchych cechują się różnorodnym ułożeniem – w ich obrębie wyróżnia się trzy stopnie „oklapnięcia” – pojedynczy, podwójny i potrójny. W pierwszym przypadku koty cechują się delikatnym zawinięciem końcówki uszu. W drugim są one nieco bardziej wygięte, natomiast w trzecim uszy są ułożone niemal całkowicie płasko, a głowa zwierzęcia wydaje się wręcz idealnie okrągła. Potrójny stopień oklapnięcia najczęściej jest spotykany wśród osobników wystawowych.

Co ciekawe, rasa scottish fold nie jest uznawana w swojej ojczyźnie – Szkocji. Na chwilę obecną uznaje się ją jedynie na obszarze Stanów Zjednoczonych, gdyż władze Europejskiego Stowarzyszenia Miłośników Kotów są przeciwne rozrodowi zwierząt obarczonych znaczącym ryzykiem występowania chorób genetycznych.

Zobacz: Koty rasowe – najbardziej popularne rasy kotów w Polsce

Popularne imiona

Popularne imiona
Imiona dla kota Imiona dla kotki
Colin, Rory, Scott, Stuart, Spike, Pumpkin, Mitch, Milo, Gizmo, Simba, Sushi. Aria, Cora, Ella, Isla, Moira, Willow, Coco, Blair, Zelda, Daisy, Missy, Molly.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje kot szkocki zwisłouchy

Kosztują 3500-7000 zł.

Ile zyje kot szkocki zwisłouchy

Żyją 12-16 lat.

Kot szkocki zwisłouchy charakter

Koty te są inteligentne, czułe, towarzystkie i silnie się przywiązują do właściciela.

Kot szkocki zwisłouchy choroby

Rasa jest mocno obciążona genetycznie jeśli chodzi o predyspozycje do chorób, więc zalecamy rozważn decyzję o adopcji kota. U rasy występują problemy z infekcjami uszu, problemy kardiologiczne, choroby stawów i układu ruchu, a także głuchota i problemy z słuchem.

Kot szkocki zwisłouchy hodowla

Zalecamy wyłącznie zakup z renomowanej hodowli zarejestrowanej w ZPF, by mieć pewność, że wybrana hodowla zapewnia kotom odpowiednie warunki i hoduje je w sposób etyczny.

Kot szkocki zwisłouchy waga

Koty te ważą 5-6 kg.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 24.10.2022

Udostępnij