Koty to przemiłe czworonogi, które na równo z psami podbiły serce człowieka. Potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień, a wtulenie się w miękkie futerko sprawia, że największy płacz ustanie. Te cudowne właściwości kotów zauważono i wykorzystano w jednej z odmian animaloterapii felinoterapii. Na czym polega i jak wygląda terapia z udziałem kotów?
Czym jest felinoterapia?
Terapie z udziałem kotów to stosunkowo młode rozwiązanie stosowane przez terapeutów. Nazwa pochodzi od łacińskiego felis oznaczającego kota oraz greckiego therapia leczenie. Dosłowne tłumaczenia oznacza więc leczenie kotem lub kocie leczenie. Podstawowe założenie każdej terapii z udziałem zwierząt to fakt, że kontakt z danym zwierzakiem pozytywnie wpłynie na kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta. Terapia z wykorzystaniem zalet kotów staje się coraz bardziej popularna, można też znaleźć wiele dowodów na to, że te czworonogi potrafią zdziałać bardzo wiele!
Od jak dawna stosuje się felinoterapię?
Koty żyją z człowiekiem od wieków. Ich wyczulone zmysły i różnorodne cechy wielokrotnie pomagały ludziom zachować zdrowie i dobytek. Nie od dziś wiadomo także, że kot niejako wyczuwa nasz ból i chce nam pomóc leżąc obok nas, kiedy chorujemy i cierpimy. Profesjonalna felinoterapia pojawiła się w Polsce dopiero w 2005 roku. Od tego czasu z roku na rok przybywa specjalistów w tej dziedzinie, rozrastają się hodowle kotów rasowych, przybywa również chętnych skłonnych do wypróbowania tego rodzaju leczenia.
Zastosowanie kociej terapii u ludzi
Koty działają głównie na poprawę nastroju u pacjentów, co jest jednak niebagatelną sprawą, ponieważ pozytywne nastawienie wspomaga leczenie wielu schorzeń i chorób. Felinoterapię poleca się zarówno dzieciom, jak i osobom starszym cierpiącym na:
-
nadpobudliwość,
-
zaburzenia zachowania i emocji,
-
ADHD,
-
zaburzenia lękowe,
-
zahamowania społeczne,
-
depresję i inne choroby psychiczne,
-
zespół Aspergera,
-
zespół Downa,
-
autyzm,
-
uszkodzenia słuchu i wzroku,
-
dystrofię mięśniową,
-
artetyzm.
Zalety felinoterapii
O zaletach kociej terapii zapewne mógłby godzinami mówić każdy właściciel kota. Oprócz wprawiania nas w dobry nastrój czworonogi te pomagają zredukować stres i rozluźnić napięcie zgromadzone w mięśniach. Kontakty z kotami wspomagają otwieranie się na ludzi i świat, przełamywanie barier i zdobywanie ufności. Fizyczna bliskość z czworonogami zwiększa wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jak wykazały badania, koty przebywające w pobliżu dodatnio jonizują przestrzeń wokół nas i tym samym bezpośrednio wpływają na stan fizyczny (m.in. zmniejszają ból) oraz psychiczny człowieka.
Niewątpliwą zaletą felinoterapii są jej sukcesy w pracy z dziećmi autystycznymi. Koty pomagają znieść niewidzialną barierę między autystami a światem zewnętrznym, pomagają się komunikować, wzbudzają uczucia.
Jakie rasy kotów są najlepszymi terapeutami?
Jeśli wymienione wyżej zalety przekonują nas do podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii z kotami, musimy wiedzieć, że nie każdy czworonóg wzbudzi w nas tyle pozytywnych reakcji. Niestety zazwyczaj koty domowe nie są najlepszymi terapeutami. Polecane jednak są rasy Maine Coon oraz Chartreux. Koty, które mają predyspozycje do leczenia schorzeń u ludzi, powinny odznaczać się także spokojnym usposobieniem, przyzwyczajeniem do tłumów, hałasu, jak również szarpania, drapania i innych czasem agresywnych zachowań. Kot-terapeuta musi mieć co najmniej rok życia i posiadać aktualne szczepienia oraz świadectwo zdrowia.
Dlaczego wybrać felinoterapię zamiast innych form animaloterapii?
Każda terapia z udziałem zwierząt ma wiele zalet. Jednak nie każdy pacjent odnajdzie się w kontakcie z psem, koniem czy innymi terapeutami wówczas warto spróbować leczenia z kotem. Ponadto kocia terapia jest dostępna dla każdego: nie wymaga wiele umiejętności od kociego terapeuty, a korzyści przynosi sam kontakt i zabawa z tym czworonogiem. To sprawia, że wystarczy zaprosić do swojego domu nowego towarzysza, a część naszych chorób zacznie nam mniej doskwierać.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq