Królewski pies – Welsh Corgi

Królewski pies – Welsh Corgi

Welsh Corgi to rasa, która skradła serce angielskiej królowej Elżbiety II, a także ogromnej ilości ludzi z całego świata. Nie ma w tym jednak absolutnie nic dziwnego, gdyż pieski te, oprócz niezwykłego wyglądu, cechują się również wyjątkowym usposobieniem.

Na samym początku koniecznym okazuje się jednak zaznaczenie, iż powszechnie przyjęta nazwa w rzeczywistości obejmuje dwie odrębne rasy, jakimi są Cardigan Welsh Corgi oraz Welsh Corgi Pembroke. I choć ich przedstawiciele mogą wydawać się bardzo podobni, tak wyróżnia się jednocześnie szereg cech, które odróżniają wspomniane rasy.

Zobacz również: Małe psy – rasy do mieszkania

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 10-14 kg

wzrost: 25-30 cm

 maść płowy, czarny podpalany, czarno-biały, sobolowy, rudy
długość życia  od 12 do 15 lat
główne cechy  przyjazny, śmiały, nieustępliwy

Welsh Corgi – charakterystyka rasy

Welsh Corgi - charakterystyka rasy

Corgi jest rasą zaliczaną do grupy psów pasterskich i zaganiających oraz typu jamnikowatych. Niezaprzeczalnie stanowią one więc doskonałych kompanów wszelkich przygód, tym samym wyróżniając się dużą inteligencją.

Pieski tej rasy cechują się krępą budową ciała, a także wydłużonym tułowiem i prostym grzbietem. Cechą charakterystyczną każdego przedstawiciela okazuje się natomiast stosunkowo duża głowa, szeroko rozstawione uszy oraz wydłużony pyszczek. Corgi ma również mocne, ale krótkie łapki.  

Dokładna charakterystyka powinna być jednak dokonana odrębnie dla rasy Cardigan oraz Pembroke, gdyż zarówno ich wygląd, jak i poszczególne cechy osobowości lub usposobienia, mogą przybierać rozmaite formy.

Cardigan Welsh Corgi okazuje się znacznie większą, a także masywniejszą rasą. Osiąga on bowiem około 30 cm wysokości w kłębie, a jego waga może wynosić nawet 17 kg. Pembroke z kolei najczęściej waży maksymalnie 11 kg, a jego wysokość przeważnie oscyluje w granicach 25 cm w kłębie.

Welsh Corgi - Cardigan i Pembroke

Różnice między osobnikami widoczne są również w poszczególnych aspektach wyglądu. Cardigan cechuje się widocznie dłuższym grzbietem, większymi uszami, a także bardziej puszystym ogonem oraz prostą i twardą sierścią o znacznie mniejszej długości, niż w przypadku przedstawicieli rasy Pembroke. Te z kolei charakteryzują się brązowymi, okrągłymi oczami, które nie są wypukłe. Oczy rasy Carigan Welsh Corgi przyjmują natomiast znacznie ciemniejszy odcień, a także o wiele szersze rozstawienie.

Do charakterystycznych aspektów, które wyróżniają powyższe rasy, zalicza się także ich umaszczenie. Pembroke najczęściej widywane są w rozmaitych odcieniach koloru rudego, choć nieraz spotyka się również osobniki o śniadym, płowym lub podpalanym czarnym umaszczeniu. O wiele większa dowolność kolorystyczna przyznana została rasie Cardigan, jednak wymogiem w tym przypadku okazują się niewielkie ilości białych znaczeń.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

Zarówno rasa welsh corgi pembroke, jak i cardigan, są uznane przez FCI, dlatego też znalezienie renomowanej hodowli nie powinno stanowić problemu. Kluczowym jest jednak wystrzeganie się wszelkich podejrzanych lub zaskakująco tanich ofert, gdyż najczęściej świadczą one o pseudohodowli. Wówczas przyszli opiekunowie nie zyskają pewności względem przodków szczeniaka, ani rzeczywistego stanu jego zdrowia. Ponadto takie psiaki niejednokrotnie są znacznie bardziej narażone na występowanie rozmaitych chorób i dolegliwości genetycznych.

Decydując się na zakup przedstawiciela rasy corgi warto więc poświęcić odrobinę czasu na dokładne zapoznanie się z wybranymi hodowcami, a w miarę możliwości również udanie się na miejsce w celu sprawdzenia warunków panujących w hodowli.

Ile kosztuje Corgi?

Ceny rasowych szczeniąt są uzależnione od wielu czynników. Z pewnością należy zaliczyć do nich kwestie takie, jak pochodzenie i osiągnięcia rodziców, czy też renoma hodowli. Niebagatelny wpływ na ceny piesków tej rasy ma również jej stale rosnąca popularność i zainteresowanie.

Na chwilę obecną Welsh Corgi kosztuje od 6000 zł do 8000 zł. Kwoty te mogą jednak ulegać szybkim zmianom, przez co zakup wymarzonego pupila nieraz wymaga długich okresów prowadzenia oszczędności.

Historia rasy

Historia rasy

Pierwsze informacje dotyczące przedstawicieli Welsh Corgi są datowane na początki X wieku, kiedy to władca Walii ostrzegał obywateli przed karami obowiązującymi za wszelkie próby skrzywdzenia jakiegokolwiek osobnika tej rasy. Interesującym może okazać się również fakt, iż pieski te były także bohaterami dawnych baśni oraz legend. Wiele z nich zakładało wręcz, że Corgi były kompanami wróżek, które to wykorzystywały je do podróżowania.

Zarówno Cardigan Welsh Corgi, jak i Welsh Corgi Pembroke, są uznawane za rasy naturalne. Oznacza to, że ich istnienie jest całkowicie niezwiązane z działalnością człowieka. Powszechnie przyjęło się również zaznaczać, że rasa Cardigan Welsh Corgi jest odrobinę starsza. Co więcej, przez wieki Cardigan i Pembroke były traktowane jako ta sama rasa, przez co rozmaite osobniki były ze sobą stale krzyżowane. Dopiero w 1934 zostały one rozdzielone oraz usystematyzowane.

Niezaprzeczalnym jest, że Corgi zawdzięczają swoją popularność Anglikom, a konkretnie – rodzinie królewskiej. Elżbieta II otrzymała swojego pierwszego osobnika rasy Pembroke już w dzieciństwie. Z czasem pieski te stały się rozpoznawalne na całym świecie, jednak do Polski trafiły dopiero w 1979 roku.

Welsh Corgi – usposobienie

Welsh Corgi - usposobienie

Obydwie wspomniane rasy cechują się jednocześnie dużą inteligencją, a także przyjaznym usposobieniem oraz niezwykłym oddaniem względem opiekunów. Warto jednak zaznaczyć, że Pembroke okazuje się odrobinę bardziej przyjacielski, śmiały i chętny do wspólnego spędzania czasu. Cardigan nieraz wykazuje natomiast ograniczone zaufanie, większą czujność, a także opanowanie.

Ze względu na swoją naturę, Corgi uwielbia aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz wspólne zabawy. Ponadto pieski tej rasy są również cierpliwe, pogodne i radosne, a towarzystwo opiekunów cenią sobie ponad wszystko.

Jak wychować psa rasy Corgi?

Jak wychować psa rasy Corgi?

Przedstawiciele rasy Corgi cechują się dużą inteligencją, ale i chęciami do współpracy, zabawy oraz nauki nowych umiejętności. Silny charakter czworonoga może jednak okazać się problematyczny, szczególnie w przypadku niedoświadczonych opiekunów. Warto więc pozostawać konsekwentnym w swoich działaniach, ale jednocześnie cierpliwym. Stosowanie kar oraz metod awersyjnych może bowiem skutkować całkowitym wycofaniem zwierzęcia, wzmożeniem nieufności, a także brakiem zaufania do opiekunów.

Corgi potrzebuje jasnych zasad oraz ustaleń, które będą dla niego zrozumiałe. Konieczna okazuje się również czujność ze strony właścicieli, gdyż pieski tej rasy szybko nabywają nie tylko pożądane umiejętności, ale i złe nawyki. Warto wprowadzać także wszelkie urozmaicenia do wykonywanych ćwiczeń lub nauki komend, aby pupil nie znudził się swoimi zadaniami.

Sprawdź: Karma dla psów małych – jak wybrać najlepszą?

Zabawki dla welsh corgi

Zabawki dla welsh corgi

Zabawa to nieodłączny aspekt życia każdego psa, niezależnie od jego rasy. Corgi to energiczny i żywiołowy psiak, który swój czas chętnie pożytkuje na rozmaite aktywności, szczególnie w towarzystwie opiekunów. Dlatego też warto zaopatrzyć się w akcesoria umilające wspólne zabawy, wśród których wyróżniane są rozmaite piłki, czy też frisbee.

Co więcej, opiekunowie często decydują się także na zakup produktów interaktywnych, gdyż ich zadaniem okazuje się aktywizowanie lub wręcz przeciwnie – wyciszanie czworonoga, a także zajmowanie jego uwagi na stosunkowo długi okres czasu. Przydatnym rozwiązaniem są również zabawki typu Kong, które rozwijają umiejętności psa oraz przyczyniają się do jego uspokojenia, szczególnie przy okazji nadmiernie ekscytujących sytuacji.

Pielęgnacja welsh corgi

Pielęgnacja welsh corgi

Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku rasy corgi zdecydowanie nie należą do skomplikowanych, choć będą wymagały dużej systematyczności. Zarówno sierść, jak i podszerstek, przyjmują bowiem gęstą formę, co staje się utrudnieniem szczególnie w okresach linienia, gdy pies gubi znaczące ilości okrywy. W związku z tym pupil będzie wymagał regularnego, a zarazem starannego wyczesywania, które powinno odbywać się średnio raz w tygodniu. Jesienią i wiosną konieczne może okazać się jednak zwiększenie częstotliwości tego zabiegu.

Corgi nieraz potrzebuje również kąpieli, przez co warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości szampon o możliwie najbardziej naturalnym składzie, który nie podrażni skóry zwierzęcia, ale również nie będzie unosił lub zmiękczał sierści. Regularnej kontroli wymagają również zęby, uszy oraz oczy pupila. Jeśli pies nie jest w stanie ścierać swoich pazurków w naturalny sposób, opiekunowie mogą być zobowiązani do samodzielnego ich przycinania. W razie potrzeby tego typu zabiegi wykonywane są również w gabinetach weterynaryjnych oraz salonach groomerskich.

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie

Choć na pierwszy rzut oka welsh corgi wydaje się być niepozornym i drobnym psiakiem, w rzeczywistości jego apetyt jest niemal całkowicie niepohamowany. Nawet po spożyciu pełnowartościowego posiłku pupil może domagać się dodatkowej porcji lub smakołyków, nieraz przeczesując również cały dom lub mieszkanie w poszukiwaniu jakichkolwiek przekąsek. Niestety, zbyt duże ilości pokarmu mogą przyczyniać się do szybkiego przybierania na wadze, a w konsekwencji nawet otyłości. To właśnie dlatego opiekunowie rasy powinni odpowiednio dbać o dopasowanie diety do rzeczywistych potrzeb czworonoga.

Najpopularniejszą formą żywienia corgi jest zakup wysokiej jakości karmy komercyjnej. Porcje powinny jednak zostać dostosowane z uwzględnieniem takich informacji, jak wiek psa, jego płeć, stan zdrowia, waga oraz stopień aktywności fizycznej. W razie konieczności zdecydowanie warto skorzystać z porady specjalisty w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki.

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się również żywienie czworonogów zgodnie z zasadami diety BARF. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie wymaga stosunkowo dużych ilości czasu, ale również wiedzy w zakresie potrzeb i wymagań psów. Wówczas koniecznym może okazać się uzupełnianie posiłków o poszczególne witaminy i minerały, co stanowi zagwozdkę nawet dla doświadczonych opiekunów. Przed podjęciem decyzji o przejściu na dietę BARF koniecznym jest więc zasięgnięcie specjalistycznych porad u wykwalifikowanych dietetyków lub weterynarzy.

Sprawdź: ranking najpopularniejszych karm dla psów małych ras.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów rasy corgi

Czy Corgi to zdrowa rasa?

Czy Corgi to zdrowa rasa?

Zarówno przedstawiciele rasy Cardigan, jak i Pembroke, cieszą się niemal doskonałym zdrowiem. Nie oznacza to jednak całkowitego braku ryzyka zachorowania. W obrębie tych ras spotykane są bowiem dolegliwości takie, jak:

  • Dysplazja stawów kolanowych i łokciowych,
  • Postępujący zanik siatkówki,
  • Niedoczynność tarczycy,
  • Otyłość,
  • Zaćma,
  • Kamica pęcherza,
  • Dyskopatia,
  • Zwichnięcie rzepki.

Kontrolowanie stanu zdrowia czworonoga, regularne wizyty u lekarza weterynarii, a także prawidłowa opieka nad pupilem, są jednak w stanie zapewnić mu zdrowe i spokojne życie przepełnione radością. Ryzyko wystąpienia poszczególnych chorób genetycznych, jak chociażby postępujący zanik siatkówki, może być również zredukowane poprzez zakup pieska z certyfikowanej oraz sprawdzonej hodowli. Warto więc wystrzegać się wszelkich pseudohodowców, którzy przyczyniają się do cierpienia zwierząt.

Należy również zaznaczyć, że Corgi wykazują pewne skłonności do łakomstwa. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna więc stanowić podstawę opieki nad pupilem, tym samym chroniąc go przed nadwagą, otyłością, a także powiązanymi z nimi dolegliwościami.

Sprawdź: Zwyrodnienie stawów u psów

Ile żyje corgi?

Ile żyje corgi?

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż zdrowe osobniki, które nie są obciążone genetycznymi schorzeniami, żyją przeciętnie od 12 do 15 lat. Kwestia ta jest jednak uzależniona od takich aspektów, jak chociażby historia chorób wśród przodków, tryb życia, czy też dieta czworonoga.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Welsh corgi to inteligentny, a zarazem nieco dominujący psiak, który od swoich opiekunów będzie wymagał konsekwencji w szkoleniu, a także odpowiedniego podejścia. Początkujący właściciele mogą więc doświadczać pewnych problemów, jednak poświęcając psu odpowiednią ilości czasu oraz uwagi będą oni w stanie zaopiekować się nim w prawidłowy sposób.

W związku z energiczną naturą i stosunkowo dużym zapotrzebowaniem na aktywność, rasa nie jest polecana jako towarzystwo dla osób starszych.

Welsh corgi a dzieci

Odpowiednio poprowadzony przedstawiciel rasy welsh corgi dobrze dogaduje się z dziećmi, choć zdecydowanie bardziej preferuje nieco starsze pociechy, które nie będą traktowały psa jako zabawkę lub pluszową maskotkę. Czworonogi cenią sobie również możliwość odpoczynku wówczas, gdy tego potrzebują, przez co wszelkie zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych.

Welsh corgi a inne zwierzęta domowe

Welsh corgi a inne zwierzęta domowe

Corgi najlepiej odnajduje się w towarzystwie innych osobników z obrębu swojej rasy, jednak prawidłowa socjalizacja sprawia, że pies dogada się również z innymi psami, a nawet kotami. Zapoznawanie pupila z rozmaitymi zwierzętami powinno jednak odbywać się już od okresu szczenięcego, czy też pierwszych dni w nowym domu. W przeciwnym razie pies może okazać się nieufny względem pozostałych stworzeń, tym samym unikając kontaktu z nimi lub wykazując strach.

Ciekawostki o rasie

Ciekawostki o rasie

W dosłownym tłumaczeniu z języka walijskiego „corgi” oznacza „psa karłowatego” lub też „krasnoludzkiego”, co w połączeniu z legendą mówiącą o tym, że rasa należy do zaczarowanych, a rozmaite wróżki i leśne elfy wykorzystywały te psiaki do ciągnięcia powozów oraz starć w bitwach, tworzy niezwykle bajkowy obraz.

W związku z działalnością człowieka, która polegała na skracaniu ogonów rasy welsh corgi pembroke, na chwilę obecną duża ilość szczeniąt w wyniku ewolucji rodzi się z niemal całkowitym ich brakiem.

Popularne imiona dla welsh corgi

Popularne imiona dla welsh corgi
Imiona dla suczki Imiona dla psa
Daisy, Gracie, Lola, Misty, Minnie, Lily, Topi, Ruby, Luna, Rosie, Willow, Chloe, Lady. Scooter, George, Skip, Micky, Nugget, Pudding, Tofu, Mochi, Winston, Loki.

Zalety i wady rasy

Zalety i wady rasy

Welsh corgi to wyjątkowa rasa, która przykuwa uwagę swoim uroczym wyglądem, a także niezwykłymi umiejętnościami, które zostały omówione w powyższym artykule. Aby jednak podsumować najważniejsze informacje dotyczące tych czworonogów, warto przedstawić ich zalety oraz wady.

Zalety

  • Oddany i wierny przyjaciel całej rodziny,
  • Inteligentny i chętny do nabywania nowych umiejętności,
  • Pozytywnie nastawiony wobec innych ludzi oraz zwierząt,
  • Łatwy w pielęgnacji,
  • Odnajdzie się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i domu z ogrodem.

Wady

  • Źle poprowadzony może okazać się problematyczny lub uciążliwy,
  • Wymaga konsekwentnego szkolenia w oparciu o pozytywne wzmocnienia,
  • Wykazuje skłonności do łakomstwa i szybkiego tycia,
  • Potrzebuje precyzyjnie dopasowanej diety,
  • W okresach linienia zrzuca stosunkowo dużo sierści.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje corgi

Psy kosztują ok. 6000-8000 zł.

Ile żyją corgi

Rasa żyje ok. 12-15 lat.

Ile waży corgi

Psy ważą od 10 do 14 kg.

Corgi gdzie kupić

Zaleca się zakup szczeniaka wyłącznie w zarejestrowanej hodowli.

Corgi kiedy stają uszy

Zwykle uszy stają ok. 7-8. tygodnia życia, ale może się to zdarzyć później.

Czy corgi to zdrowa rasa?

Corgi to generalnie zdrowa rasa, jednak każda rasa miewa pewne problemy. U corgi to zwykle schorzenia oczu lub dysplazja stawów biodrowych.

Czy corgi lubią dzieci?

Odpowiednio socjalizowany corgi odnajdzie się dobrze w towarzystwie dzieci, jednak jest to pies raczej dla starszych dzieci niż małych.

Data publikacji: 25.07.2022

Udostępnij