Króliki zaliczane są do niezwykle popularnych zwierząt domowych, które charakteryzują się przyjaznym usposobieniem, a także niezwykle uroczym wyglądem i przemiłym futerkiem. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo swojej urzekającej specyfiki, królik domowy nie jest pluszową maskotką, przez co będzie on potrzebował nie tylko odpowiednich warunków, ale również opieki oraz troski ze strony opiekunów.
Przed zakupem lub adopcją królika warto zapoznać się z kluczowymi informacjami dotyczącymi jego hodowli oraz wszelkich wymagań. Najważniejsze aspekty posiadania królika zostały więc zawarte w poniższym artykule.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 700 g – 7 kg w zależności od odmiany wzrost: 25-50 cm w zależności od odmiany |
maść | czarne, białe, brązowe, płowe, rude, szare, w cętki |
długość życia | od 5 do 10 lat w zależności od odmiany |
główne cechy | towarzyskie, odważne, zaczepne |
Rasy królików domowych
Królik domowy, jak sama nazwa mówi, stanowi udomowioną formę królika europejskiego. W wyniku sztucznego doboru ludzie wykreowali jednak około 100 ras z tego gatunku, które różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale i umaszczeniem, długością sierści, a nawet proporcjami rozmaitych części ciała, jak chociażby uszy lub łapy.
Rasy królików domowych są kategoryzowane pod względem swojej wielkości, kierunku hodowli, a także długości sierści, wyróżnia się więc osobniki duże (o masie ponad 5,5 kg), średnie (od 3,5 do 5,5 kg), a także małe i miniaturowe, które nie przekraczają granicy 3,5 kg.
Królik miniaturka
Króliki miniaturowe są najzwyczajniej karłowatą odmianą osobników o standardowych rozmiarach. To właśnie dlatego są one chętnie wybierane do hodowli w domach lub mieszkaniach, tym samym ciesząc się bardzo dużą popularnością.
Wśród miniaturek królików wyróżniane są rozmaite odmiany, które charakteryzują się odmiennymi strukturami i długością sierści, ubarwieniem, a także położeniem uszu. Różnice widoczne są nieraz także w usposobieniu poszczególnych ras, jednak nie są one tak wyraziste, jak w przypadku psów lub kotów.
Królik angora
Króliki rasy angora znane są przede wszystkim z długiego, a zarazem niezwykle puszystego i miękkiego futerka, przeważnie w kolorze białym. To właśnie z niego pozyskiwana jest wełna angorska, która wykorzystywana jest w przemyśle włókienniczym.
Osobniki tej rasy, w przeciwieństwie do innych odmian, wyróżniają się tym, że ich sierść stale rośnie. Niezależnie od pory roku będą więc wymagały regularnego strzyżenia, które powinno odbywać się co około 3 miesiące. Do wyróżniających cech z pewnością należy zaliczyć również całkowity brak futra zewnętrznego. Pozostałe odmiany królików posiadają bowiem gęsty podszerstek, a także okrywę wierzchnią mającą zatrzymywać wodę. Przedstawiciele rasy angora zostały wyposażone jedynie w podszerstek, przez co nawet stosunkowo niewielki kontakt z wodą skutkuje niemal natychmiastowym przemoknięciem sierści zwierzęcia.
Baran francuski
To niezwykle popularna rasa dużych królików, która powstała w XIX wieku we Francji w wyniku krzyżowania ze sobą kilku dużych ras królików. Są one bardzo popularne w Polsce. Te sympatyczne duże króliki mogą osiągnąć wagę nawet do 7 kg! Mają charakterystyczne zwisające pionowo uszy, które – co ciekawe – stoją na pierwszym etapie ich życia i opadają po kilku tygodniach. Uszy te jednak są krótsze niż u baranów angielskich, ich przodków. Króliki te występują w bardzo wielu odmianach kolorystycznych i mają wyjątkowo czarujący wygląd.
Króliki te są bardzo towarzyskie i łatwo dają się oswoić. Opieka nad nimi nie jest bardzo wymagająca, jednak należy mieć na uwadze, że potrzebują one dużo ruchu. Jeśli zdecydowałeś się na adopcję barana francuskiego, upewnij się, że będziesz w stanie zapewnić mu duży wybieg. Można również wyprowadzać je na spacer na smyczy w spokojnym miejscu, z dala od innych ludzi i zwierząt.
Żywią się one przede wszystkim sianem i zieleniną: koniczyną, koprem, miętą, melisą, bazylią. Warto zapewnić im również gałązki drzew owocowych do gryzienia i ścierania ząbków.
Królik teddy
Teddy, znany również jako królik perski pluszowy lub karzełek teddy, to jeden z najmniejszych, a zarazem najlżejszych osobników hodowlanych. Do cech charakterystycznych królików rasy teddy z pewnością należy zaliczyć gęstą, puszystą i przemiłą w dotyku sierść.
Pomimo swoich miniaturowych rozmiarów oraz drobnej budowy, króliki perskie pluszowe mają spore wymagania. Jednym z nich jest wspólnie spędzany czas, którego pupil będzie wymagał w bardzo dużych ilościach. Dzięki temu możliwe jest także zbudowanie niezwykle silnej więzi, gdyż stworzenia tej rasy mocno przywiązują się do swoich opiekunów.
Teddy źle znosi samotność, a także długi pobyt w klatce. Niezbędnym krokiem może więc okazać się stworzenie zwierzęciu wybiegu, po którym będzie mógł swobodnie się poruszać, zaspokajając swoją potrzebę ruchu.
Co więcej, królik perski pluszowy potrzebuje także regularnego wyczesywania sierści, co nieraz okazuje się czasochłonne. Czworonogi tej rasy są również niezwykle wrażliwe na promienie słoneczne, przez co pupil nie powinien być narażany na ich bezpośrednie działanie.
Królik domowy – cena i hodowla
Ceny królików uzależnione są od szeregu różnorodnych czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście rasa oraz renoma danej hodowli. W zależności od miejsca, w którym zwierzę jest kupowane, ceny zaczynają się już od okolic 50 zł, po czym stopniowo wzrastają aż do granic nawet 500 zł.
I choć w wielu przypadkach cena samego królika okazuje się niewielka, tak warto mieć również na uwadze wszelkie koszty utrzymania zwierzęcia. Zalicza się do nich nie tylko podstawowe wyposażenie i pokarm, ale także wizyty u lekarza weterynarii, czy też ewentualne leczenie.
Historia królika domowego
Króliki zostały udomowione już w czasach Starożytnego Rzymu, a pierwsze wzmianki o nich pojawiają się w Biblii. Początkowo króliki były hodowane z uwagi na ich mięso, a także futro i wełnę. W Starożytnym Rzymie ich hodowla była bardzo rozpowszechniona, jako że ich mięso było popularnym posiłkiem. Hodowano je również w klasztorach w czasach średniowiecznych.
Na przestrzeni lat króliki wielokrotnie krzyżowały się ze sobą, w związku z tym dziś spotykamy ich wiele odmian. W XIX wieku zyskały one popularność jako zwierzątka domowe, wtedy też zaczęła się moda na króliki-miniaturki. Zmiana warunków życia wpłynęła na dostosowanie się wielu ras do nowych warunków. Dziś znamy wiele odmian różniących się ze sobą długością uszu i futra, a także wielkością. Obecnie króliki domowe stanowią jedno z najpopularniejszych zwierzątek domowych.
Królik domowy – charakter i usposobienie
Króliki różnią się od siebie osobowością w zależności od rasy, jednak większość z nich jest towarzyska i energiczna, a także inteligentna. Łatwo nawiązują więź z właścicielem. Króliki to mali indywidualiści, którzy nie wymagają dużo uwagi i potrzebują własnej przestrzeni. Nie powinny być zbyt często noszone na rękach, gdyż nie lubią tego i nie jest to korzystne dla ich zdrowia.
Królik nie lubi gwałtownych ruchów ani głośnych hałasów, gdyż powodują one u niego stres. W dzień dużo śpią, jednak lubią też eksplorować otoczenie i powinny mieć możliwość, by swobodnie się poruszać po większym obszarze. Nie powinny spędzać całego dnia w klatce.
Wychowanie królika
Oswajanie królika różni się w zależności od jego usposobienia, jednak większość królików domowych łatwo nawiązuje więź z właścicielem. Gdy przywieziesz pupila do domu, pozwól mu na uspokojenie się po podróży i nie bierz go od razu na ręce, lecz daj mu przestrzeń, by się wyciszył. Lękliwe osobniki mogą się przyzwyczajać do nowego miejsca i właściciela kilka tygodni, lecz bardziej śmiałe króliki zadomowią się już po kilku dniach.
Pamiętaj, żeby zapewnić pupilowi odpowiednio dużo przestrzeni, aby mógł przebywać poza klatką jak najdłużej. Powinien też mieć spokojną przestrzeń dla siebie, w której nie będzie niepokojony. Od najmłodszego ucz królika korzystania z kuwety.
Króliki nie bywają agresywne, jednak mogą ugryźć kiedy poczują się zagrożone. Zdarzają się u nich problemy behawioralne takie, jak gryzienie, kopanie bądź znaczenie terenu odchodami.
Odpowiednio socjalizowany królik odnajdzie się w towarzystwie zwierząt, które dadzą mu odpowiednią przestrzeń i nie będą powodować stresu. Nie są jednak dobrym wyborem dla małych dzieci.
Jak królik domowy okazuje miłość?
Króliki są zaliczane do stworzeń, które przekazują najważniejsze komunikaty poprzez mowę ciała. Uważna obserwacja pupila jest więc niezbędna do odczytywania jego nastroju, przez co nie należy z niej rezygnować. Ponadto rozmaite ruchy królików są również w stanie dostarczyć ogrom radości.
Mogłoby się wydawać, że okazywanie miłości przez królika jest niemożliwe. Szereg opiekunów doszukuje się jednak charakterystycznych zachowań, które często są identyfikowane jako przejawy konkretnych uczuć. Jednym z nich okazują się radosne podskoki połączone z rozmaitymi akrobacjami, świadczące o pełnym zadowoleniu.
Do wyrazów miłości zalicza się także delikatne lizanie po rękach opiekuna, swobodne przewracanie na plecki, które oznacza pełną swobodę w towarzystwie człowieka, a także wydawanie dźwięków przypominających zgrzytanie zębami.
Z pewnością warto więc zwracać uwagę na wszelkie komunikaty, gdyż mogą one umacniać zaistniałą więź oraz wywierać pozytywny wpływ na dalsze relacje z króliczym przyjacielem.
Sprawdź także: Jakie zwierzęta domowe wybrać do małego mieszkania?
Wyposażenie klatki dla królika
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż minimalne wymiary klatki dla królika powinny wynosić 100 x 60 x 40 cm. Należy jednak zaznaczyć, że im większe będzie lokum zwierzęcia, tym lepiej. Stworzenia z tego gatunku są bowiem niezwykle aktywne, tym samym wymagając przynajmniej kilku godzin swobodnego pożytkowania swojej energii. Królik może więc potrzebować wybiegu lub możliwości opuszczenia klatki w dowolnym momencie.
Do podstawowego wyposażenia każdej klatki zaliczane są akcesoria takie, jak:
- Paśnik lub stojak na siano,
- Poidełko lub miska na wodę,
- Miseczka na pokarm,
- Odpowiednio dopasowane podłoże.
Nieraz opiekunowie decydują się także na zakup odpowiednio dużego domku oraz rozmaitych zabawek, które umilą czas zwierzęcia.
Zobacz: Klatka dla królika – co trzeba wiedzieć przed wyborem klatki dla królika?
Pielęgnacja
Króliki same dbają o pielęgnację swojej sierści, nie wymagają zatem kąpieli. Jeśli bardzo się wybrudzą, mogą jednak wymagać pomocy – wyczyść wtedy sierść pupila zwilżoną chusteczką. Nie wolno natomiast kąpać królików, gdyż spowoduje to u nich stres i pupil może się przeziębić. Dwa razy do roku króliki linieją, wtedy też należy je wyczesywać. Króliki rasy angora powinny być także regularnie strzyżone.
Co 2-4 miesiące wymagają one przycinania pazurków, lecz należy przy tym zachować szczególną ostrożność i obcinać jedynie końcówki, a najlepiej powierzyć to weterynarzowi. Sprawdzaj też regularnie stan ich oczu, uszu i zębów.
Zadbaj również o czystość w klatce i codziennie pozbywaj się nieczystości oraz zabrudzeń. Ściółkę należy zmieniać regularnie, a podłoże klatki przemywać ciepłą wodą.
Dieta i żywienie
Prawidłowe żywienie królika domowego to absolutna podstawa opieki nad pupilem. Szczególną uwagę należy jednak zwracać na optymalne dawkowanie wszelkich pokarmów, gdyż gatunek ten ma skłonności do szybkiego przybierania na wadze, co z kolei może skutkować otyłością.
Jednocześnie należy zaznaczyć, iż mięśnie układu pokarmowego królików są zbyt słabe, aby spożywany pokarm był transportowany przez jelita poprzez skurcze. W celu prawidłowego strawienia wszelkich składników, królik musi więc jeść niemal bez przerwy. Dlatego też w jego paśniku zawsze powinno znajdować się sianko. Nie może ono jednak stanowić jedynej formy żywienia, a dieta pupila powinna być urozmaicana także o inne pokarmy.
Wybierając karmę dla królika warto postawić na mieszanki, które dedykowane są konkretnym rasom lub odmianom królików. Dieta zwierzęcia powinna być odpowiednio zbilansowana, a także zdrowa. Ponadto nawet wysokiej jakości karma musi być wzbogacana o świeże warzywa, owoce, a także zioła.
W związku z tym, że zęby królika stale rosną, należy również zapewnić mu możliwość ich ścierania. I choć siano w pewnym stopniu zaspokaja potrzebę skracania uzębienia, tak przydatnym rozwiązaniem okazują się również odpowiednie kolby lub gałązki drzew.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla królika
Zdrowie i długość życia
Króliki domowe są podatne na choroby i urazy, dlatego wymagają szczególnie czujnej opieki. Większość chorób wynika z nieodpowiedniej diety, urazów i zranień, błędów w pielęgnacji lub chorób zakaźnych. Groźną chorobą, na którą są podatne jest wirusowa myksomatoza, na którą królika należy szczepić. Szczepić należy również na pomór króliczy.
Króliki są podatne na nadwagę, dlatego też warto zadbać o to, by nie były przekarmione. Niewłaściwe żywienie prowadzi też do problemów z zębami, które nie ścierają się odpowiednio. Objawy, które powinny być skonsultowane z weterynarzem to niechęć do jedzenia, ślinienie się, utrata wagi, problem z przyjmowaniem pokarmu i gryzieniem i przerost zębów.
Częste problemy to także choroby serca i choroby układu moczowego, ropnie i grzybice oraz króliczy katar. Warto wiedzieć, że sterylizacja królika może uchronić go przed chorobami układu rozrodczego.
W zależności od odmiany króliki domowe zwykle żyją 5 do 10 lat. Króliki miniaturki najczęściej żyją do 7 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Króliki domowe to idealne zwierzątka dla odpowiedzialnych właścicieli, którzy poświęcą im odpowiednią ilość uwagi, jednocześnie zapewniając pupilom przestrzeń osobistą. Królik najlepiej będzie się czuł w domu, w którym będzie miał odpowiednio dużo miejsca do swobodnego poruszania się. Potrzebuje spędzać co najmniej 8 godzin dziennie poza klatką.
Króliki nie lubią hałasu i gwałtownych ruchów oraz są podatne na stres, dlatego nie będą się czuły w towarzystwie małych dzieci i bardzo zaczepnych, narzucających się im zwierząt.
Imię dla królika — popularne propozycje
Imiona dla samca | Imiona dla samiczki |
Bunny, Bugs, Roger, Piotruś, Snowball, Tuptuś, Śnieżek, Węgielek, Speedy, Oreo. | Lola, Dama, Ruby, Dafne, Iskierka, Tosia, Burza, Chmurka, Śnieżka, Judy, Łatka, Beza. |
Najczęściej zadawane pytania
W zależności od odmiany żyje ok. 5-10 lat.
W zależności od odmiany cena może wynieść 30-200 zł.
Króliki jedzą zioła, zieleninę i gałązki, a także warzywa i mieszanki karm opracowane dla królików.
Króliki miniaturki zwykle żyją do 7 lat.
W zależności od wieku i rasy królik waży od 700 g do 7 kg.
Zapewnij królikowi odpowiednio dużą klatkę ze stałym dostępem do świeżej wody i domkiem, w którym będzie mógł się schować. Podawaj mu karmy przeznaczone dla królików. Wymieniaj regularnie ściółkę w jego klatce. Króliki same dbają o czystość futra, jednak właściciel powinien kontrolować stan ich oczu, uszu, zębów i pazurów.
Królik musi być codziennie karmiony, najlepiej 2-3 razy dziennie. Wypuszczaj go z klatki na co najmniej 8 godzin. Codziennie kontroluj czystość w klatce. Zapewnij mu stały dostęp do świeżej wody.
Przyczyną może być alergia, niewłaściwa dieta, katar lub suche powietrze, a także choroba zakaźna.