Króliki zaliczane są do jednych z najpopularniejszych gryzoni, które z powodzeniem odnajdują się w domach lub mieszkaniach. Niejednokrotnie wybiera się je ze względu na ograniczoną przestrzeń i chęć posiadania zwierzątka, a czasem również do pełnienia roli pierwszego pupila dla dziecka. Warto przy tym pamiętać, że króliki miniaturki to niezwykle delikatne stworzenia, które, pomimo uroczego wyglądu, wykazują szereg własnych potrzeb oraz wymagań. Opiekunowie powinni więc dołożyć wszelkich starań, aby gryzonie mogły mieć zapewnione zdrowe, szczęśliwe, a zarazem bezpieczne życie.
W dalszej części artykułu znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące miniaturowych króliczków, z którymi zdecydowanie warto zapoznać się przed podjęciem decyzji o zakupie danej ich odmiany.
Zobacz również: Królik domowy – najważniejsze informacje o gatunku
Spis treści
- Rasy i odmiany królików miniaturowych
- Królik miniaturka – gdzie kupić?
- Królik miniaturka – charakter i usposobienie
- Jak oswoić królika miniaturkę?
- Królik miniaturowy – niezbędne wyposażenie
- Pielęgnacja
- Królik miniaturka – dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się królik miniaturka?
- Ciekawostki o gatunku
- Królik miniaturka – popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 700 g do 2 kg w zależności od odmiany wzrost: 35-40 cm |
maść | biała, czarna, brązowa, płowa, szara, ruda, jasnobrązowa |
długość życia | od 7 do 10 lat |
główne cechy | zależne od odmiany |
Rasy i odmiany królików miniaturowych
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż króliki miniaturki stanowią jedną z odmian królików domowych. W ich obrębie znajdują się jednak poszczególne rasy, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale nieraz również temperamentem. Warto przy tym zaznaczyć, że choć nazwa królików miniaturowych jednoznacznie wskazuje na niewielkie rozmiary tych zwierzątek, w rzeczywistości mogą one cechować się większą budową ciała, a co za tym idzie – zwiększoną wagą.
Do najpopularniejszych ras królików miniaturowych z pewnością należy zaliczyć:
- Angorę miniaturkę – to odmiana znana głównie ze względu na swoje długie, gęste i niezwykle zjawiskowe futerko. Waga angory miniaturowej w większości przypadków nie przekracza granicy 1,5 kg. Rasa spotykana jest w różnorodnych odmianach kolorystycznych, jednak wymaga ona skrupulatnej i regularnej pielęgnacji.
- Lwa miniaturkę – czyli stosunkowo młodą rasę, która wyróżnia się gęstą „lwią grzywą”, czyli długim futerkiem znajdującym się na szyi oraz klatce piersiowej zwierzątka. Uszy lewka są nieco mniejsze niż w przypadku pozostałych królików, a jego waga najczęściej waha się w granicach 1-1,5 kg.
- Karzełka Teddy – to rasa zwana także perskim królikiem pluszowym, która charakteryzuje się długą, puszystą i niezwykle miękką sierścią o różnorodnym umaszczeniu.
- Baranka miniaturkę – czyli królika o długich i oklapniętych uszkach, który może występować w takich odmianach, jak chociażby rex, lub baranek kaszmirowy.
Wśród pozostałych odmian miniaturowych wyróżniane są również takie króliki, jak kalifornijski, holenderski, mini rex, mini lop czy też hotot.
Królik miniaturka – gdzie kupić?
Podjęcie decyzji o chęci posiadania królika miniaturki jest zasadniczo dopiero pierwszym krokiem. Wśród następnych z nich wyróżnia się między innymi dokładne zapoznanie z wymaganiami gatunku, a także wybór miejsca, w którym podjęty zostanie zakup. Pierwszą myślą najczęściej jest udanie się do pobliskiego sklepu zoologicznego, a także wybór jednego ze zwierzątek, które znajdują się w klatkach. Niestety, króliki miniaturki sprzedawane w sklepach zoologicznych niejednokrotnie cechują się bardzo słabym zdrowiem, głównie ze względu na fakt, iż są one wystawiane na sprzedaż w bardzo młodym wieku. W związku z tym ich układ odpornościowy często nie zdąży jeszcze rozwinąć się do optymalnego poziomu, co z kolei niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się więc zakup zwierzątka ze sprawdzonej i renomowanej hodowli, których w Polsce zdecydowanie nie brakuje.
Doskonałą alternatywą dla zakupu królika miniaturowego jest jego adopcja. Na terenie kraju funkcjonują bowiem organizacje niosące pomoc niechcianym gryzoniom, dzięki którym zwierzątka te mają szansę na znalezienie dobrego i kochającego domu. Często podopieczni danych fundacji lub stowarzyszeń są również nieco starszymi osobnikami, dlatego też ich charaktery oraz usposobienie okazują się bardzo dobrze znane. Zdecydowanie jest to więc opcja, którą warto wziąć pod uwagę.
Ceny zwierzątek
Koszty związane z zakupem królika miniaturowego uzależnione są od takich aspektów, jak chociażby jego rasa, pochodzenie, a także wygląd i umaszczenie. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, że ceny tych zwierzątek wahają się w granicach od 100 do około 300 zł. Osobniki, które wywodzą się z renomowanych hodowli, mogą jednak kosztować znacznie więcej.
Przy zakupie królika warto uwzględnić również koszty jego wyprawki obejmujące odpowiednio dużą klatkę, kojec lub wybieg, ale i pokarm oraz wszelkie niezbędne akcesoria, jak chociażby podłoże lub podkłady chłonące, miseczki na wodę i karmę, paśnik na sianko czy też domek oraz zabawki.
Królik miniaturka – charakter i usposobienie
W związku z tym, że króliki miniaturki występują w tak wielu odmianach, tym samym wywodząc się z różnego rodzaju hodowli, jednoznaczne określenie charakteru tych zwierzątek jest wręcz niemożliwe. Niektóre osobniki mogą bowiem cechować się dużą odwagą i towarzyskością, natomiast inne będą prowadziły nieco spokojniejszy i bardziej stonowany tryb życia. Co więcej, na usposobienie i zachowanie królika miniaturowego wpływa szereg rozmaitych czynników, wśród których wyróżnia się między innymi socjalizację zwierzątka, czy też jego wiek oraz warunki, w jakich było wychowywane.
Cechą wspólną wszystkich królików miniaturowych okazuje się ich terytorialność. Stworzenia te mogą więc wykazywać pewne problemy w momencie, gdy trafiają do całkowicie nowego miejsca. Proces aklimatyzacji może przy tym okazać się czasochłonny, jednak nie należy go w żaden sposób przyspieszać lub wymuszać na zwierzęciu szybszej adaptacji, na przykład poprzez branie go na ręce lub częste przenoszenie – a wręcz przeciwnie. Większość królików nie przepada za podnoszeniem lub przenoszeniem, gdyż nie jest to dla nich naturalne. O wiele pewniej czują się w momencie, gdy pod swoimi łapkami czują stabilne podłoże.
Co więcej, zdrowe i w pełni sprawne króliki wykazują znaczące zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Ruchliwa natura sprawia, że stworzenia te chętnie spędzają swój czas na swobodnym i nieograniczonym wybiegu, gdzie bez najmniejszego problemu mogą eksplorować otoczenie. Warto więc, aby zwierzątko miało dostęp do bezpiecznej przestrzeni, dzięki której będzie mogło zaspokoić swoje najważniejsze wymagania.
Jak oswoić królika miniaturkę?
Oswajanie królika, który pojawił się w nowym domu, może okazać się czasochłonnym procesem. Warto więc uzbroić się w cierpliwość oraz zagwarantować zwierzątku bezpieczeństwo i komfort, aby mogło ono oswoić się z całkowicie odmiennymi warunkami. Pierwsze kilka dni powinno więc polegać jedynie na zaspokajaniu najważniejszych potrzeb królika, a także umożliwieniu mu swobodnej eksploracji oraz poznawania poszczególnych sytuacji lub dźwięków. Kluczowym jest przy tym ograniczenie dostępu do różnego rodzaju kabli lub niebezpiecznych przestrzeni, jak chociażby schody.
W momencie, gdy pupil przyzwyczai się do nowego otoczenia, stopniowo możliwe będzie rozpoczęcie socjalizacji. Na początku warto zacząć od powolnego serwowania zwierzęciu ulubionych przysmaków z dłoni, jednak niewskazane są wszelkie gwałtowne ruchy. Z czasem możliwe będzie delikatne głaskanie gryzonia. Jeśli zostanie ono połączone ze smakołykami, zwierzątko wykształci pozytywne skojarzenia i nie będzie unikało pieszczot.
Większość królików nie przepada za przesiadywaniem na rękach opiekuna, tym samym uciekając od tego typu sytuacji lub wykazując strach. Nie należy więc zmuszać pupila do przytulania lub przesiadywania na własnych ramionach. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się spokojne przesiadywanie w towarzystwie zwierzątka połączone z delikatnym głaskaniem.
Królik miniaturowy – niezbędne wyposażenie
Skomponowanie wyprawki dla królika nieraz okazuje się problematyczne, głównie ze względu na fakt, iż obecny rynek produktów dla gryzoni jest niezwykle szeroki i zróżnicowany, co z kolei przyczynia się do występowania rozmaitych wątpliwości oraz pytań.
Podstawowym elementem wyposażenia zwierzątka jest nic innego, jak klatka lub wybieg. W związku z tym, że króliki miniaturowe zaliczane są do niezwykle ruchliwych i energicznych zwierzątek, minimalne wymiary klatki wynoszą 140 x 70 cm. Wówczas pupil zyska przestrzeń do ruchu, a także odpoczynku oraz swobodnego spożywania pokarmów. Opiekunowie królików bardzo często rezygnują jednak ze standardowych klatek, tym samym zastępując je specjalnymi wybiegami, które nazywane są również kojcami. Tego typu rozwiązanie daje zwierzęciu znacznie więcej możliwości, dlatego też zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę.
Do niezbędnych akcesoriów, które powinny znaleźć się w klatce lub kojcu królika miniaturki, zalicza się między innymi:
- Miseczki na pokarm i wodę,
- Paśnik na sianko,
- Odpowiednie podłoże, kuwetę lub podkłady chłonące,
- Legowisko lub odpowiednio duży domek,
- Zabawki (np. tunele i piłeczki).
Zobacz: Co trzeba wiedzieć przed wyborem klatki dla królika?
Pielęgnacja
Pielęgnacja królika miniaturowego to niezwykle istotny element opieki nad zwierzęciem, gdyż pozwala na utrzymanie go w dobrym zdrowiu, a także prawidłowej kondycji. Nieraz właściciele nie mają jednak pewności, jakie zabiegi powinni wykonywać, przez co zmagają się z pewnymi trudnościami.
Podstawą pielęgnacji króliczka jest bieżące kontrolowanie oraz dokładne sprawdzanie stanu jego zębów oraz uszu. Przerost uzębienia może bowiem przyczyniać się do wywoływania bólu u zwierzęcia, co z kolei wpływa na jego samopoczucie oraz komfort. Opiekunowie powinni również skracać pazurki czworonoga, ale również regularnie go ważyć.
Króliki czyszczą swoje futerko samodzielnie, dlatego też nie wymagają kąpieli. Koniecznym okazuje się jednak regularne wyczesywanie okrywy, a nieraz również jej podcinanie. Do tego typu zabiegów warto przyzwyczajać zwierzę już od wczesnej młodości, będąc przy tym delikatnym i cierpliwym.
Kontroli potrzebuje także skóra pupila, gdyż nieraz króliki mogą wykazywać skłonności do alergii lub różnego rodzaju podrażnień. W przypadku jakichkolwiek zmian skórnych należy więc skorzystać z porady lekarza weterynarii.
Królik miniaturka – dieta i żywienie
Każdy królik miniaturka, niezależnie od swojej rasy lub odmiany, będzie wymagał odpowiednio dopasowanej, a także zbilansowanej diety. Pomimo utartych przekonań, że gryzonie żywią się głównie rozmaitymi ziarnami oraz warzywami, absolutną podstawę żywienia tego gatunku stanowi siano. Królik potrzebuje stałego i nieograniczonego dostępu do świeżego sianka, gdyż gwarantuje ono prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Co więcej, będzie to również źródło wartościowych witamin oraz włókna, jednocześnie umożliwiając zwierzęciu ścieranie ząbków, które stale rosną.
Do pozostałych elementów diety pupila zalicza się różnego rodzaju zioła, a także gałązki i zieleninę. Wśród wartościowych gatunków roślin z tej kategorii znajdują się między innymi:
- Babka lancetowata i szerokolistna,
- Mniszek lekarski,
- Liście brzozy i malin,
- Melisa,
- Chaber bławatek,
- Tymotka łąkowa.
Aby urozmaicić dietę zwierzątka możliwe jest również sporadyczne podawanie mu takich przysmaków, jak chociażby stokrotka, pokrzywa, nagietek, skrzyp polny, liście borówki, truskawki, gruszy lub porzeczki, krwawnik, bazylia, mięta oraz płatki słonecznika.
Warzywa i owoce, choć często są wręcz uwielbiane przez króliki, powinny być ograniczane do minimum. Bardzo często stanowią one bowiem nadmiernie kaloryczną formę żywienia, tym samym przyczyniając się do szybkiego przybierania na wadze, a w konsekwencji również szkodliwej dla zwierzęcia otyłości. Opiekunowie bardzo często decydują się więc, aby tego typu produkty stanowiły jedynie przysmak oraz formę urozmaicenia posiłków pupila. Wśród wartościowych, a zarazem niezwykle smakowitych warzyw zaznacza się przede wszystkim paprykę, marchew oraz seler, natomiast w obrębie owoców – jabłka, gruszki oraz banany.
W codziennym funkcjonowaniu królika miniaturowego znaczącą rolę ogrywa również woda. Będzie ona bowiem źródłem niezbędnych minerałów, które wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie zwierzątka. Każdy opiekun powinien więc zadbać, aby pupil miał stały dostęp do świeżej i czystej wody. Niejednokrotnie króliki preferują pry tym picie jej prosto z miseczki, a nie plastikowego poidła.
Zdrowie i długość życia
Króliki miniaturowe często określane są mianem długowiecznych gryzoni, gdyż średnio żyją one od 7 aż do 10 lat, choć w wielu przypadkach osiągają wiek nawet 13 lat. Niestety, te drobne i wrażliwe stworzenia, nieraz zmagają się z poważnymi dolegliwościami, wśród których wyróżnia się:
- Biegunki,
- Chorobę krwotoczną (niezwykle zaraźliwa dolegliwość wirusowa),
- Choroby oczu (w tym zapalenie spojówek),
- Dolegliwości skórne (spowodowane urazami, a także infekcjami bakteryjnymi, pasożytniczymi lub grzybiczymi),
- Encefalozoonozę (choroba układu nerwowego),
- Otyłość,
- Przerost zębów i zaburzenia zgryzu,
- Udar cieplny (króliki wykazują znaczącą wrażliwość na wysokie temperatury).
Króliki miniaturowe niejednokrotnie doskonale radzą sobie z ukrywaniem wszelkich początkowych objawów danych chorób, przez co bieżące i uważne monitorowanie stanu ich zdrowia odgrywa niezwykle istotną rolę. Przed zakupem lub adopcją zwierzątka warto również upewnić się, czy w okolicy przyjmuje lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu małych zwierząt domowych, w tym również gryzoni. Wszelkie niepokojące objawy lub zmiany w zachowaniu pupila powinny być niezwłocznie konsultowane ze specjalistą, gdyż wczesne wykrycie poszczególnych dolegliwości może okazać się kluczowe dla życia zwierzątka.
U kogo sprawdzi się królik miniaturka?
Pomimo niezwykle uroczego wyglądu, a nieraz również przyjaznego usposobienia, królik miniaturka wykazuje własne potrzeby, wymagania oraz preferencje. Obowiązkiem każdego opiekuna staje się więc ich zaspokojenie, ale również traktowanie zwierzątka z odpowiednim szacunkiem i delikatnością. Królik miniaturka nie jest bowiem zabawką lub pluszową maskotką, której głównym zadaniem jest zapewnianie rozrywki domownikom. Co więcej, takie podejście jest bezpośrednią przyczyną braku miejsca w organizacjach niosących pomoc niechcianym gryzoniom. Dlatego też zwierzątko będzie potrzebowało odpowiedzialnych opiekunów, którzy dołożą wszelkich starań, aby jego życie było szczęśliwe i radosne, a przede wszystkim – zdrowe.
Nie zaleca się również, aby zakup królika odbywał się pod naciskiem ze strony dzieci. Posiadanie zwierzątka jest bowiem dużą odpowiedzialnością, przy czym najmłodsze pociechy mogą kierować się jedynie słodkim wyglądem króliczka. Kluczowym jest więc zrozumienie, że w każdym przypadku, niezależnie od wieku dziecka, osoby dorosłe powinny sprawować stały nadzór nad tym, jak pociecha obchodzi się z pupilem oraz czy traktuje go w odpowiedni sposób.
Ciekawostki o gatunku
Króliki zaliczane są do niezwykle towarzyskich stworzeń, co jednak nie zawsze dotyczy ludzi. W naturalnych warunkach zwierzątka te żyją w niewielkich, choć zażyłych grupach, jednocześnie przemieszczając się pomiędzy rozmaitymi tunelami, które samodzielnie wykopują pod ziemią.
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż radosne podskoki i akrobacje powietrzne, zwane „binky”, są wyrazem ogromnej radości i ekscytacji, jaką odczuwa króliczek.
Co ciekawe, specyficzne ułożenie oczu królików sprawia, że są one w stanie objąć wzrokiem niemal całą przestrzeń dookoła siebie. Dzięki temu w naturze zyskują one możliwość swobodnego funkcjonowania i zajmowania się „swoimi sprawami”, przy jednoczesnym monitorowaniu otoczenia pod kątem potencjalnych zagrożeń i drapieżników.
Królik miniaturka – popularne imiona
Imię dla królika — popularne propozycje
Imiona dla samiczki | Imiona dla samca |
Coco, Bambi, Daisy, Bella, Willow, Ruby, Ivy, Rose, Misty, Holly, Fiona, Lucy, Lola. | Oreo, Bun, Śnieżek, Marshmallow, Bugs, Roger, Hopkins, Floppy, Benny, Harvey. |
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla królików
Najczęściej zadawane pytania
Zwykle żyją około 7 lat, ale mogą dożyć nawet 10 lat.
Ceny wynoszą od 30 do 200 zł w zależności od odmiany.
Podstawę diety stanowi siano, a także zioła, zielenina i gałązki. Warzywa i owoce powinny być ograniczone do minimum.
Samice osiągają dojrzałość w wieku 7 miesięcy, a samce – 5.
Jest to uzależnione od odmiany – większość waży pomiędzy 700 g a 2 kg.
Królika należy wyposażyć w odpowiedni dla królików pokarm, a także klatkę, podłoże, akcesoria do karmienia takie jak miska i pojnik oraz domek i zabawki.
Owoce powinny być ograniczone do minimum. Najbardziej wartościowe dla królika owoce to jabłka, gruszki i banany.
Warzywa powinny być ograniczone do minimum. Najbardziej wartościowe dla królika warzywa to papryka, marchew oraz seler.
Data publikacji: 10.11.2022