Kule włosowe u kota – jak sobie z nimi radzić?

Kule włosowe u kota – jak sobie z nimi radzić?

Koty to niezwykle czyste zwierzęta, które samodzielnie dbają o swoją codzienną toaletę poprzez wylizywanie futerka. Nieuchronnie prowadzi to do przedostawania się kocich włosów do układu pokarmowego, jednak większość kotów bez problemów się ich pozbywa. Czasem jednak nagromadzenie włosów w układzie pokarmowym może doprowadzić do poważnego problemu. Na zakłaczenie są narażone wszystkie koty, zwłaszcza te o długich włosach. Niestrawione elementy zalegające w przewodzie pokarmowym nazywamy bezoarami – kule włosowe u kota mogą tworzyć tzw. pilobezoary, które prowadzą do zaparć groźnych dla zdrowia lub życia kota.

Jak nie dopuścić do zakłaczenia i jak sobie z nim poradzić, jeśli do niego dojdzie? Jak się ono objawia? Przeczytaj więcej w poniższym artykule.

Kule włosowe u kota – objawy

Żwirek dla kota z kukurydzy

Zdarza się, że kot nie jest w stanie sam wydalić włosów zalegających w przewodzie pokarmowym. Narażone są na to w szczególności koty długowłose, o gęstym podszerstku, o chorobach prowadzących do wypadania sierści lub odwodnione.

Objawy często są widoczne dopiero, gdy choroba będzie już w późnym stadium – kot często nie daje po sobie znać, że coś jest nie w porządku zanim sytuacja nie stanie się poważna. Z tego względu warto mieć na uwadze, że do najwcześniejszych objawów zakłaczenia należy obecność włosów w odchodach i wymioty albo częsty odruch wymiotny. Jeśli zakłaczenie nie zostanie zauważone odpowiednio wcześnie, pojawią się poważniejsze oznaki choroby.

Zakłaczenie może prowadzić do niedrożności układu pokarmowego, powodują stany zapalne i powstawanie kamieni kałowych i zakłócają perystaltykę jelit. Nieleczone mogą skutkować martwicą jelit lub niewydolnością nerek czy wątroby.

Jakie są objawy zakłaczenia?

  • kaszel
  • odbijanie się („kocia czkawka”)
  • brak apetytu
  • duszności
  • częste wymioty
  • apatia
  • zaprzestanie codziennego mycia,
  • ból w okolicach brzucha
  • spadek wagi
  • zaparcia i wodniste biegunki

Kule włosowe – przyczyny

Kule włosowe przedostają się do układu pokarmowego w wyniku codziennych zabiegów higienicznych pupila. Kot wylizuje sierść, która przylega do jego szorstkiego języka i zostaje połknięta. Zwykle włosy te są bezproblemowo wydalane, jednak w przypadku ich nadmiernego nagromadzenia może dość do tworzenia się pilobezoarów. Są na to w szczególności narażone koty długowłose i koty wylizujące sierść na tle nerwowym. Warto mieć też na uwadze, że niewystarczająco częste wyczesywanie kota przyczynia się do ryzyka wystąpienia zakłaczenia.

Jak usunąć kule włosowe u kota

Trawa dla kota

Na etapie wystąpienia pierwszych objawów, takich jak widoczne w kuwecie włosy, zakłaczenie można leczyć w domu. Należy zakupić dla pupila pastę odkłaczającą – warto przy tym zwrócić uwagę, by zawierała ona składniki o łagodzącym wpływie na błony śluzowe i ułatwiające wydalanie z jelit, takie jak len czy psylium. Warto też posadzić specjalną trawkę dla kota, a także zmienić profilaktykę przeciw chorobie, o czym przeczytasz poniżej.

Jeśli jednak kot wykazuje niepokojące objawy, należy bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do weterynarza. Nie podawaj kotu leków na własną rękę – możesz w ten sposób zaszkodzić pupilowi.

Sposoby na kłaczki u kota

Na wczesnym etapie zakłaczenia można zastosować domowe sposoby na kłaczki u kota. Co może pomóc Twojemu mruczkowi?

Właścicielom kotów poleca się przede wszystkim stosowanie odpowiednich karm zapobiegających powstawaniu kul włosowych.

Sprawdź: Żywienie kota – podstawowe zasady

Karmy przeciwko powstawaniu kłaczków (karma na kule włosowe)

Na rynku zoologicznym dostępny jest szeroki wybór karm dla kotów, które przeciwdziałają tworzeniu się kul włosowych. Ich skład został skomponowany tak, by ułatwić wydalanie włosów oraz wesprzeć układ trawienny.

Do takich karm zalicza się między innymi polecana pełnoporcjowa karma FITMIN Cat Purity Hairball. Oprócz łatwo przyswajalnego białka, którego źródłem jest smakowita wołowina, karma zawiera również naturalne włókna przeciwdziałające tworzeniu się pilobezoarów. Zawiera ona także korzeń cykorii, który wspomaga perystaltykę jelit. Wysoka zawartość błonnika ułatwia wydalanie kul włosowych, mniszek lekarski wspomaga trawienie, a pokrzywa oczyszcza organizm z toksyn i wspiera pracę nerek.

Profilaktyka

Pierwszym krokiem profilaktyki jest regularne wyczesywanie kota – pomoże to usunąć włosy, aby nie trafiły do układu pokarmowego kota przy jego codziennej higienie. Można ponadto wspomagać mruczka trawką dla kota lub wcześniej wspomnianymi pastami okłaczającymi. Kluczowa jest jednak odpowiednia dieta, aby układ pokarmowy kota w każdej chwili był gotowy, by poradzić sobie z problemem. Warto stosować specjalne odkłaczające karmy, takie jak FITMIN Cat Purity Hairball. Jeśli kot nerwowo wylizuje sierść, można również rozważyć preparaty na stres dla kotów lub karmy wpływające na pupila relaksująco. Ponadto dbaj o to, by kot miał cały czas dostęp do świeżej wody i pił jej odpowiednio dużo. Przeczytaj więcej na temat zachęcenia kota do picia wody.

Pamiętaj, że objawy zakłaczenia nie powinny być lekceważone – stosuj regularnie odpowiednią profilaktykę, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów skontaktuj się z weterynarzem.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm odkłaczających dla kota

Udostępnij