Labrador retriever

Labrador retriever

Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych ras na świecie, której prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Te radosne i żywiołowe psiaki od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, tym samym odnajdując się w roli najlepszych przyjaciół całych rodzin. Przyjazne usposobienie, ogromna cierpliwość, a także łagodne nastawienie do ludzi i innych zwierząt – to tylko niektóre z zalet czworonoga. Warto przy tym pamiętać, że labrador, jak każdy inny pies, również wykazuje własne potrzeby i wymagania, a obowiązkiem opiekunów jest ich prawidłowe zaspokojenie.

Przekonaj się, co warto wiedzieć przed zakupem lub adopcją czworonoga tej rasy, a także jak wygląda życie z labradorem.

Zobacz: Popularne rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 29–36 kg

wzrost: 57-62 cm

 maść czarna, czekoladowa, żółta
długość życia  od 10 do 12 lat
główne cechy  towarzyski, łagodny, zrównoważony

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z oficjalną klasyfikacją FCI, labrador retriever należy do grupy VIII – aportery, płochacze i psy dowodne, a także sekcji 1, czyli psy aportujące.

Labradory zaliczane są do stosunkowo dużych psów, które mierzą od 54 do 57 cm w kłębie, jednocześnie osiągając masę ciała w granicach 25-36 kg. Budowa czworonoga może wydawać się masywna, choć jego mięśnie są bardzo dobrze zaznaczone. Grzbiet przyjmuje prostą formę, a klatka piersiowa jest szeroka. Rasa cechuje się również mocnymi i silnymi kończynami, a także grubym ogonem o średniej długości, który delikatnie zwęża się ku końcowi i jest pokryty krótką, ale gęstą sierścią.

Głowa labradora jest proporcjonalna do reszty jego ciała, wyróżniając się przy tym dobrze zaznaczonym stopem i mocną kufą, zakończoną szerokim nosem. Oczy przyjmują średnią wielkość, a także brązową lub orzechową barwę. Oklapnięte uszy są natomiast osadzone delikatnie z tyłu głowy.

Okrywa wierzchnia czworonoga jest krótka i prosta, a w dotyku może wydawać się nieco szorstka. Podszerstek przyjmuje bardzo gęstą postać, tym samym chroniąc labradora przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wzorzec dopuszcza zasadniczo jedynie trzy odmiany kolorystyczne, w tym czarną, czekoladową oraz biszkoptową, która może występować w odcieniach od jasnokremowego, aż do delikatnie rudego. Akceptowalna jest przy tym niewielka biała plamka na klatce piersiowej.

labrador opis rasy

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

W związku z tym, że labrador retriever należy do bardzo popularnych ras psów, wybór hodowli powinien odbywać się w uważny i dokładny sposób. Nie brakuje bowiem różnego rodzaju pseudohodowców, którzy kierują się wyłącznie chęcią szybkiego zysku, co z kolei często odbija się na zdrowiu czworonogów. Niezwykle istotnym okazuje się przy tym fakt, że labradory są podatne na rozmaite schorzenia i dolegliwości, jednak renomowane hodowle dokładają wszelkich starań, aby psiaki były zdrowe i posiadały wszelkie możliwe badania.

Hodowla powinna być zarejestrowana w ZKwP, co jednocześnie stanowi gwarancję, że zakupiony psiak będzie posiadał rodowód Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).

Cena labradora

Cena labradora

Na chwilę obecną szczenięta rasy labrador kosztują od 3000 do około 5000 zł. Hodowcy mają jednak możliwość samodzielnego ustalania cen swoich psów, dlatego też kwoty te mogą być również większe. Wszystko to uzależnione jest bowiem od takich czynników, jak renoma hodowli, osiągnięcia rodziców, czy też zgodność ze wzorcem rasy.

Alternatywą dla zakupu labradora może okazać się adopcja jednego (lub kilku) z psiaków, które znajdują się w schroniskach lub organizacjach niosących pomoc czworonogom. W ich obrębie nie brakuje bowiem często rasowych zwierząt, które straciły swoje domy. Adopcja będzie dla nich szansą na zyskanie nowej kochającej rodziny, co z pewnością odmieni ich życia.

Historia rasy labrador retriever

Historia rasy

Labradory zaliczane są do grupy psów myśliwskich, które hodowano z myślą o aportowaniu upolowanego ptactwa i innej zwierzyny. Na przeznaczenie rasy wskazuje już sama jej nazwa, gdyż angielski czasownik „to retrieve” oznacza nic innego, jak przynosić lub aportować. W Polsce takie czworonogi nazywane są aporterami.

Powszechnie przyjęta teoria mówi o tym, że przodkiem dzisiejszego labradora jest pies zwany St. John’s, czyli rasa zamieszkująca niegdyś Nową Fundlandię w Kanadzie. I choć opisali ją Anglicy, którzy w XVI wieku dotarli na kanadyjską wyspę, tak do Wielkiej Brytanii rasa dotarła dopiero na początku XIX wieku. Labradory szybko odnalazły się wśród arystokracji na terenach Szkocji i Anglii, gdzie ich umiejętności wykorzystywano przy okazji różnego rodzaju polowań. Wówczas hodowla nie miała jednak ściśle określonego wzorca, przez co psy często znacząco się od siebie różniły.

Rasę uznano dopiero w 1916 roku. Wówczas powstał również pierwszy oficjalny klub miłośników labrador retrievera, po czym podjęto próby opracowania wzorca. Co ciekawe, początkowo hodowano wyłącznie czarne osobniki, gdyż tylko one były uznawane za rasowe labradory. I choć na świat przychodziły również inne odmiany kolorystyczne, tak zainteresowanie nimi było znikome.

W Polsce pierwsze labradory pojawiły się dopiero w 1986 roku, a z biegiem lat ich popularność stale wzrastała.

Labrador retriever – charakter i usposobienie

Labrador retriever - charakter i usposobienie

Labradory opisywane są jako niezwykle radosne, wesołe, przyjacielskie, a także zrównoważone i pełne energii. W związku z tym, że rasa w dużym stopniu przywiązuje się do swoich opiekunów, tym samym darząc ich ogromną miłością i niemal bezgranicznym zaufaniem, jej przedstawiciele źle znoszą samotność i nie przepadają za przesiadywaniem w pojedynkę.

Labrador retriever to cierpliwy i wyrozumiały pies, który doskonale odnajduje się w towarzystwie dzieci. Zwierzę zdecydowanie nie sprawdzi się jednak w roli stróża, gdyż wykazuje się łagodnym nastawieniem, nawet w stosunku do całkowicie nieznajomych ludzi.

W okresie wczesnej młodości labrador okazuje się niezwykle energiczny i żywiołowy, jednak z czasem jego temperament ulega stabilizacji, a sam pies staje się nieco bardziej stonowany. Nie oznacza to jednak, że starsze psiaki nie będą potrzebowały aktywności – a wręcz przeciwnie! Rasa uwielbia ruch na świeżym powietrzu, a także wszelkie możliwe zabawy w towarzystwie ludzi. Pies nie będzie jednak kompanem do wycieczek rowerowych, tym samym preferując takie aktywności, jak aportowanie lub poszukiwanie ukrytych przedmiotów. Wynika to z faktu, iż dawniej rasę wykorzystywano właśnie przy okazji polowań, a do ich zadań należało między innymi odnajdywanie zwierzyny oraz przynoszenie jej do rąk właściciela.

Tym, co labradory cenią sobie ponad wszystko, jest woda. Rasa uwielbia nie tylko same kąpiele, ale również wszelkie szaleństwa obejmujące pływanie lub chociażby przesiadywanie w zbiorniku wodnym. Warto przy tym zaznaczyć, że labrador retriever skorzysta z każdej możliwej okazji do chociażby delikatnego zamoczenia łapek, w tym również podczas radosnego taplania się w kałuży lub błocie.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura

Labrador retriever to niezwykle inteligentna rasa, która nabywa nowe umiejętności w zaskakująco szybkim tempie. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego, gdyż od samego początku były to psy hodowane do ścisłej współpracy z człowiekiem, a przy tym również dokładnego wykonywania jego poleceń. I choć labradory czerpią ogromną przyjemność z podejmowania się różnego rodzaju działań, tak nieraz bywają one również odrobinę uparte. Z tego względu opiekunowie powinni cechować się konsekwentnym, ale łagodnym podejściem, które będzie opierało się na zrozumieniu potrzeb czworonoga.

W tresurze labradora całkowicie niewskazanym jest stosowanie wszelkich metod awersyjnych, w tym również kar, a przede wszystkim przemocy (fizycznej i psychicznej). Wówczas zwierzę traci zaufanie do swojego właściciela, tym samym stając się wycofanym i nieszczęśliwym. O wiele lepszym rozwiązaniem będą pozytywne wzmocnienia w postaci pochwał lub ulubionych smakołyków. Warto również urozmaicać treningi ciekawymi ćwiczeniami, gdyż nadmierna monotonia sprawia, że psiak szybko traci zainteresowanie dalszymi praktykami.

Szkolenie należy rozpocząć już od okresu szczenięcego lub momentu, w którym pies pojawia się w nowym domu. Szczeniaki będą potrzebowały jasno wyznaczonych granic, choć nie powinno się ich stawiać w surowy sposób. Istotnym elementem wychowania jest również socjalizacja, czyli zapoznawanie czworonoga z ludźmi, zwierzętami, a także różnego rodzaju bodźcami oraz sytuacjami.

Zabawki dla labrador retrievera

Zabawki dla labrador retrievera

Labradory uwielbiają wszelkie zabawy i aktywności na świeżym powietrzu, szczególnie w towarzystwie swoich opiekunów. Aby umilić wspólnie spędzany czas, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dopasowane akcesoria. Wśród nich wyróżnia się między innymi różnorodne piłki, frisbee, zabawki sznurkowe, a także gryzaki.

Co więcej, ze względu na dużą inteligencję rasy, opiekunowie chętnie decydują się również na zakup akcesoriów interaktywnych oraz zabawek typu Kong, które nie tylko aktywizują psa i zachęcają go do wysiłku umysłowego, ale również zajmują jego uwagę nawet na stosunkowo długi czas.

Pielęgnacja rasy

Pielęgnacja rasy

Okrywa labrador retrievera jest określana jako krótka i niewymagająca nadmiernej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Intensywne linienie odbywa się dwa razy w roku. Wówczas koniecznym jest zwiększenie częstotliwości wyczesywania, tym samym wykonując je nawet 2-3 razy w tygodniu. Poza okresami linienia całkowicie wystarczającym okazuje się cotygodniowe usuwanie zalegającej sierści. Warto jednocześnie zaznaczyć, że pomimo twardej budowy, włosy nie wbijają się w meble i są łatwe do usunięcia.

Kąpiele zaleca się wykonywać jedynie w miarę potrzeb, czyli w momencie, gdy sierść i skóra psa są widocznie zabrudzone. W tym celu warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości szampon dedykowany rasom krótkowłosym. Po kąpieli koniecznym jest dokładne osuszenie czworonoga, na przykład z użyciem suszarki ustawionej na średnią temperaturę.

Regularnej kontroli będą wymagały oczy, uszy, zęby oraz pazury labradora. Koniecznym może okazać się również bieżące czyszczenie gruczołów okołoodbytowych, a także usuwanie kamienia nazębnego. W momencie spostrzeżenia jakichkolwiek zmian lub nieprawidłowości w obrębie oczu i uszu zwierzęcia, zdecydowanie warto udać się na kontrolę u zaufanego lekarza weterynarii.

Labrador retriever – dieta i żywienie

Labrador retriever - dieta i żywienie

Labradory wykazują ogromne zamiłowanie do jedzenia, tym samym często domagając się dokładek pokarmu lub podania dodatkowych porcji smakołyków. Niestety, rasa ma pewne predyspozycje do szybkiego przybierania na wadze, co w konsekwencji może skutkować nawet otyłością. Wówczas kości i stawy psa będą jednak nadmiernie obciążone, co przyczynia się do ich osłabienia, a także różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Odpowiednie dopasowanie i zbilansowanie diety labradora odgrywa więc niezwykle istotną rolę, a prawidłowe żywienie czworonoga jest obowiązkiem każdego opiekuna.

Najpopularniejszą formą żywienia labradora jest podawanie mu wysokiej jakości karmy stworzonej z myślą o dużych psach. Wówczas opiekunowie zyskują bowiem pewność, że ich pupil otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, łącznie z preparatami wspierającymi jego stawy. Warto przy tym unikać pokarmów bogatych w węglowodany, wybierając raczej takie, które cechują się dużą zawartością białka i tłuszczów.

Dużym zainteresowaniem wśród właścicieli większych psów cieszy się również samodzielne przygotowywanie ich posiłków, które odbywa się zgodnie z zasadami diety BARF. Wówczas koniecznym okazuje się jednak odpowiednie zapoznanie z zasadami żywienia czworonogów, a nieraz również zasięgnięcie porady u specjalisty w dziedzinie dietetyki lub weterynarii. Decydując się na dietę BARF należy bowiem uwzględnić nie tylko podstawowe produkty, które powinny znaleźć się w misce czworonoga, ale również niezbędne witaminy i minerały podawane w formie suplementów. Początkujący właściciele mogą więc doświadczać pewnych trudności.

Przydatnym rozwiązaniem w żywieniu labradorów jest również ograniczenie smakołyków do niezbędnego minimum, wykorzystywanego chociażby przy szkoleniu. Bardzo często stanowią one bowiem wysokokaloryczne przekąski, a spożywanie ich w nadmiarze może przyczynić się do występowania nadwagi.

Sprawdź: Karma dla psów aktywnych – ranking [TOP 10]

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla rasy labrador retriever

Zdrowie i długość życia labradorów

Zdrowie i długość życia labradorów

Labradory zaliczane są do odpornych i silnych psów, jednak długość ich życia waha się w granicach od 10 do 12 lat. Niestety, rasa jest podatna na poszczególne schorzenia i dolegliwości, tym samym wymagając zwiększonej uwagi ze strony opiekunów. Wśród chorób, z którymi zmagają się labrador retrievery, wyróżnia się między innymi:

  • Dysplazję stawów biodrowych i (nieco rzadziej) łokciowych – hodowle mają jednak obowiązek prześwietlania swoich podopiecznych pod kątem wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.
  • Choroby oczu – w tym katarakta, jaska, postępujący zanik siatkówki oraz dysplazja siatkówki.
  • Enostozę i osteochondrozę,
  • Nadwagę i otyłość,
  • Cukrzycę,
  • Nowotwory,
  • Problemy z kręgosłupem
  • Zerwanie wiązadeł stawu kolanowego,
  • Podrażnienia zakończeń nerwowych u nasady ogona (a w konsekwencji jego bezwładność),
  • Alergie,
  • Dolegliwości uszu,
  • Rozszerzenie i skręt żołądka.

Labrador, jak każdy duży pies, będzie potrzebował dostosowania stopnia aktywności fizycznej do fazy rozwojowej, na której się znajduje. Powszechnie przyjęło się uznawać, że do momentu ukończenia fazy wzrostu (około 1. roku życia), pupil nie powinien podejmować się nadmiernie intensywnej aktywności, gdyż może to skutkować zaburzeniami w rozwoju jego szkieletu. Koniecznym okazuje się więc ograniczenie wszelkich szaleństw czworonoga, a także wchodzenia i schodzenia ze schodów.

W momencie, gdy wygląd lub zachowanie pupila ulegają zmianom, zdecydowanie nie należy czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Szybka interwencja oraz kontrola u specjalisty nieraz umożliwiają bowiem szybkie postawienie diagnozy oraz wdrożenie leczenia, które ograniczy ból lub cierpienie zwierzęcia i doprowadzi do odzyskania pełnego zdrowia. Dokładna obserwacja ogrywa więc niezwykle istotną rolę.

Sprawdź: Zwyrodnienie stawów u psów

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Labrador to wręcz idealny pies rodzinny, który odnajduje się w rozmaitych warunkach. Ze względu na duże rozmiary i zamiłowanie do aktywności, rasa zdecydowanie lepiej czuje się w domach z dostępem do ogrodu.

Pomimo niezwykłego charakteru, labrador nie sprawdzi się jednak u każdego, gdyż będzie wymagał stosunkowo dużych dawek ruchu, a także prawidłowo dopasowanego szkolenia i zbilansowanej diety. Co więcej, czworonóg nie przepada za samotnością, dlatego też nie poleca się go osobom zapracowanym lub takim, które większość swojego dnia spędzają poza domem.

Labrador retriever a dzieci

Labrador retriever a dzieci

Labrador to doskonały przyjaciel zarówno młodszych, jak i nieco starszych dzieci. Pies cechuje się bowiem delikatnością, cierpliwością, a także wyjątkowo ciepłym nastawieniem. Warto przy tym pamiętać, że zwierzę nie będzie pluszową maskotką, o czym najmłodsze pociechy nie zawsze wiedzą. Wszelkie zabawy i interakcje powinny więc odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych, gdyż stosunkowo duże rozmiary i waga, a także brak wystarczającej uważności ze strony psa mogą sprawić, że przez przypadek przewróci on dziecko w trakcie wspólnych interakcji.

Labrador retriever a inne zwierzęta domowe

Opiekunowie labradorów niejednokrotnie zaznaczają, że psiaki te akceptują zasadniczo wszystkie zwierzęta domowe – od chomików, aż po koty i psy. W kontakcie z małymi stworzeniami wykazują one ogromną delikatność, natomiast do innych psów często podchodzą z nadmiernie przyjaznym nastawieniem, tym samym zachęcając do wspólnej zabawy. Warto przy tym pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa prawidłowa socjalizacja, która powinna mieć miejsce już od okresu szczenięcego. 

Ciekawostki o labradorach

Ciekawostki o labradorach

W związku z tym, że rasa cechuje się niezwykle rozwiniętymi zmysłami węchu, słuchu i wzroku, jej przedstawiciele z powodzeniem odnajdują się w rozmaitych służbach, w tym policji oraz oddziałach antynarkotykowych. Skutecznie wykrywają one bowiem wszelkie substancje, ale również odnajdują zaginionych ludzi, szczególnie przy okazji różnego rodzaju katastrof. Rasa sprawdza się również w roli psów towarzyszących dla osób z niepełnosprawnościami.

Niegdyś uważano, że umaszczenie labradora jest odzwierciedleniem jego charakteru. Biszkoptowe czworonogi miały być przy tym wyjątkowo leniwe, natomiast czarne uważano za najlepszych myśliwych. Badacze skutecznie udowodnili jednak, że odcień sierści nie ma absolutnie nic wspólnego z tym, jaki będzie pies.

Rasa ma na swoim koncie kilka niespotykanych, a zarazem fascynujących historii. Jedna z nich mówi o czarnym labradorze o imieniu Pep, który pozbawił życia kota należącego do żony gubernatora Pensylwanii. Ten z kolei skazał czworonoga na więzienie. I choć tego typu działanie wydaje się całkowicie absurdalne, tak gubernator dopiął swego, przez co Pep został przyjęty do Wschodniego Więzienia Stanowego dnia 12 sierpnia 1924 roku. Zwierzę spędziło tam 10 lat, zaprzyjaźniając się między innymi z naczelnikiem. Historię potwierdzają więzienne akta, jednak gubernator Pensylwanii przez długi czas próbował wszystkiemu zaprzeczyć.

Prawie 60 lat po wydarzeniu z Pensylwanii, inny czarny labrador, znany jako Bosco, wygrał wybory na honorowego burmistrza Sunol w Kalifornii. Pies pokonał przy tym dwóch innych (ludzkich) kandydatów. Hasłem wyborczym Bosco było „Kość w każdym naczyniu, kot na każdym drzewie i hydrant na każdym rogu”. Pies pełnił swoją funkcję aż do śmierci, czyli roku 1994.  

Popularne imiona dla labrador retrievera

Popularne imiona dla labrador retrievera
Imiona dla suczki Imiona dla psa
Daisy, Sally, Lola, Luna, Hazel, Bella, Dixie, Fiona, Molly, Elsa, Trixie, Maggie. Biszkopt, Frodo, Onyx, Otis, Clifford, Baxter, Thor, Scoobie, Charlie, Teddy, Moose.

Labrador retriever a golden retriever

Labrador retriever, a golden retriever

Zarówno golden retriever, jak i labrador retriever są bardzo inteligentnymi psami, które uwielbiają kontakt z ludźmi i bardzo łatwo uczą się nowych rzeczy. Są to jednak dwie odmienne rasy, a poszczególne różnice widać już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim – golden retriever jest psem posiadającym smuklejsza sylwetkę i dłuższą okrywę. Sierść goldena jest przy tym miękka.

Różnice nie ograniczają się jednak tylko do wyglądu obu ras, gdyż widać je także w przypadku charakteru. Labradory są nieco bardziej niesforne. Wymagają więc bardziej konkretnego podejścia i bardzo jasno określonych reguł, panujących zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Golden retrievery są natomiast znacznie delikatniejsze oraz bardziej czułe. Niektórzy hodowcy twierdzą, że labradory ciężej przyswajają nowej komendy, jednak zapewne jest to także kwestia indywidualnego charakteru psa.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje labrador retriever

Cena waha się od 3000 do 5000 zł.

Ile żyje labrador retriever

Psy tej rasy żyją ok. 10-12 lat.

Jak wygląda labrador retriever

To duży, masywny pies o sierści w kolorze czarnym, czekoladowym lub żółtym. Ma krótką, gęstą sierść, długi ogon i silne, masywne łapy.

Co je labrador retriever

Rasa powinna być karmiona wysokiej jakości karmą komercyjną przeznaczoną dla dużych ras.

Labrador retriever jak wychować

Szkolenie warto rozpocząć od okresu szczenięcego. Warto postawić na urozmaicone ćwiczenia i pozytywne umocnienie, na przykład poprzez nagrody, zamiast metod awersyjnych. Rasa jest inteligentna i szybko się uczy.

Labrador retriever do kiedy rośnie

Rasa rośnie do ok. 18. miesiąca życia.

Labrador retriever jak karmić

Dorosłe labradory powinny być karmione regularnie, dwoma posiłkami dziennie – rano oraz wieczorem.

Weź udział w quizie i sprawdź, jaka rasa psa do Ciebie pasuje!

Jaka rasa psa do Ciebie pasuje?

Name
Email

Data publikacji: 26.02.2018

Udostępnij