Landseer niejednokrotnie mylony jest ze swoim nieco bardziej popularnym kuzynem, czyli nowofundlandem. W rzeczywistości jednak rasy te różnią się między sobą nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale również usposobieniem i temperamentem. I choć landseer nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem, jak wspomniany wodołaz, z roku na rok skupia on wokół siebie coraz większe grono miłośników.
Poznaj najważniejsze informacje dotyczące rasy, a także jej potrzeby, wymagania oraz preferencje.
Zobacz również: Popularne rasy psów z całego świata
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 59–68 kg wzrost: 72–80 cm |
maść | czarno-biała |
długość życia | od 8 do 11 lat |
główne cechy | inteligentne, cierpliwe, oddane |
Wygląd i wzorzec rasy
Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), landseer zaliczany jest do grupy II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz pozostałe rasy, a także sekcji 2, czyli psy molosowate.
Wzorzec zakłada, iż rasa cechuje się znaczącymi rozmiarami, które w przypadku suczek mieszczą się w granicach 67-72 cm, natomiast u samców od 72 do 82 cm. Waga powinna przy tym wynosić od 45 do nawet 68 kg, w zależności od płci oraz ogólnej budowy ciała czworonoga.
Rasa cechuje się mocną, silną, a zarazem niezwykle harmonijną i proporcjonalną sylwetką. Tułów jest wyraźnie umięśniony, a głowa masywna i stosunkowo szeroka. Kufa przyjmuje średnią długość, a uszy charakteryzują się trójkątnym kształtem o zaokrąglonych końcach oraz oklapniętą budową. Kończyny landseera są silne i proste. Ogon wyróżnia się gęstą okrywą, a także delikatnym zakrzywieniem na jego krańcu.
Sierść czworonoga składa się z dwóch warstw, w tym stosunkowo obfitego podszerstka, a także okrywy wierzchniej, która przyjmuje gęstą, długą i prostą formę. W obrębie głowy sierść jest nieco krótsza, a wzorzec dopuszcza również delikatne fale na grzbiecie i udach.
Podstawową barwą landseera jest czysta biel, na tle której występują czarne łaty. Przeważnie są one rozmieszczone w obrębie grzbietu oraz zadu. Czerń jest również wymagana na głowie zwierzęcia, przy czym wysoce pożądana okazuje się biała kufa z symetryczną strzałką, która podąża do kołnierza. Nie może ona jednak być zbyt szeroka, a także zbyt wąska.
Wzorzec zakłada, aby takie obszary, jak ogon, klatka piersiowa, kończyny oraz kołnierz nie posiadały znaczeń. Niewskazane w hodowli są również delikatne czarne cętki, choć nie będą one stanowiły poważnej wady.
Szczeniaki i hodowla
W Polsce landseery nie są uznawane za nadzwyczajnie popularną rasę, dlatego też przed zakupem szczeniaka zdecydowanie warto poświęcić odrobinę czasu na to, aby zapoznać się z daną hodowlą. Należy przy tym stawiać na hodowców zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), ponieważ wówczas potencjalni opiekunowie zyskują pewność, że oferowane psiaki będą posiadały rodowody. Nie brakuje bowiem rozmaitych pseudohodowli, które oferują tańsze czworonogi bez odpowiednich dokumentów. W takim przypadku wzrasta jednak ryzyko wystąpienia poszczególnych chorób i wad genetycznych, co z kolei wpływa na jakość życia nie tylko samego zwierzęcia, ale również jego właścicieli.
Ceny szczeniąt
Na chwilę obecną za szczenię należy zapłacić od 6000 do około 8000 zł. Istotnym jest przy tym fakt, że hodowcy mają prawdo do samodzielnej wyceny oferowanych psiaków, przez co kwoty te mogą okazać się znacznie wyższe. Na ceny landseerów wpływają między innymi takie czynniki, jak renoma hodowli, zgodność ze wzorcem rasy, a także osiągnięcia rodziców i pozostałych przodków czworonoga.
Historia rasy
Jednoznaczne określenie pochodzenia landseerów okazuje się niezwykle skomplikowanym zadaniem, gdyż w tym kontekście spotykane są rozmaite teorie, które nieraz pozostają ze sobą sprzeczne. Jedna z nich mówi o tym, że przodkami rasy były psy dowodne wywodzące się z Nowej Fundlandii, które wykorzystywano między innymi w rybołówstwie. Z czasem nastąpiła również selekcja najbardziej pożądanych cech, co z kolei sprawiło, że na obszarach kanadyjskiej wyspy wykreowano nowy typ psa.
Wiadomym jest, że wraz z końcem XVIII wieku odmiana psów z Nowej Fundlandii trafiła do Anglii, gdzie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Nazwa rasy pochodzi od malarza Edwina Landseera, który to w swoich dziełach oddawał nie tylko zachwycający wygląd czworonogów, ale również ich niezwykły charakter.
Na przełomie XIX i XX wieku hodowlą landseerów zajmowano się przede wszystkim na obszarach Szwajcarii oraz Holandii. Znaczącą rolę w ujednoliceniu wzorca odegrał jednak niemiecki klub miłośników landseera. Oficjalne zatwierdzenie rasy przez FCI nastąpiło w 1960 roku.
Landseer – charakter i usposobienie
Landseery to psy o łagodnym i czułym usposobieniu, a także dużej inteligencji oraz wrażliwości. Rasa uwielbia kontakt z człowiekiem, tym samym odnajdując się w rozmaitych warunkach. Cierpliwość i tolerancja czworonogów sprawiają, że doskonale sprawdzają się one zarówno w towarzystwie ludzi, jak i innych zwierząt. Nie oznacza to jednak, że pies z pełnym zaufaniem podejdzie do całkowicie nieznajomych osób.
Pomimo przyjaznego i towarzyskiego nastawienia, landseer niejednokrotnie wykazuje się również stosunkowo dużą potrzebą niezależności. W związku z tym, że jest to rasa użytkowa, jej przedstawiciele nieraz musieli podejmować pewne decyzje na własną rękę. Poznanie charakteru i preferencji czworonoga okazuje się więc całkowicie niezbędne do zapewnienia mu prawidłowej opieki, a także odpowiedniego dopasowania programu treningowego.
Choć rasę cechuje duża tolerancja i łagodne usposobienie, landseery wyróżniają się również znaczącą odwagą, przez co bez zawahania staną w obronie członków własnego stada. Agresja nie leży jednak w ich naturze, dlatego też reakcje obronne przyjmują raczej postać blokowania dostępu do człowieka.
Landseer zdecydowanie nie odnajdzie się w budzie lub kojcu, gdyż wymaga on częstego kontaktu z opiekunami. Samotność i życie na uwięzi mogą więc sprawić, że pies stanie się wycofany, apatyczny, a także całkowicie nieszczęśliwy. Nie będzie to również rasa do niewielkiej kawalerki w bloku, ponieważ wykazuje ona stosunkowo duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, w tym również ulubione pływanie.
Wychowanie i tresura
Landseery to inteligentne czworonogi, które chętnie nabywają nowe umiejętności. Uwielbiają również współpracę z człowiekiem, przez co ich wychowanie nie powinno przynosić większych trudności. Rasa wykazuje jednak ogromną wrażliwość na ton głosu opiekuna, tym samym wymagając stanowczych, a przy tym łagodnych poleceń i komend. Całkowicie niewskazanym jest również stosowanie wszelkich metod awersyjnych, które zniechęcą czworonoga do dalszych działań i sprawią, że stanie się on wycofany.
Przy szkoleniu warto zadbać o pozytywną atmosferę oraz odpowiednie podejście. Jednocześnie trening powinien być urozmaicany, ponieważ nadmierna monotonia sprawia, że landseer traci zainteresowanie dalszą nauką. Rasa wymaga przy tym pewnej konsekwencji i spójności w stawianych wymaganiach.
Oprócz nauki podstawowych komend oraz przydatnych umiejętności, landseery potrzebują również prawidłowej socjalizacji. Już od okresu szczenięcego warto więc zapoznawać psiaka z rozmaitymi bodźcami, sytuacjami, ludźmi oraz zwierzętami, aby w późniejszych latach nie był on przesadnie nieufny.
Zabawki dla landseera
Landseery to energiczne i żywiołowe psiaki, które chętnie poświęcają się rozmaitym aktywnościom – w tym również zabawom na świeżym powietrzu, najlepiej w towarzystwie ukochanych opiekunów. Dlatego też zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dopasowane akcesoria umilające wspólnie spędzane chwile.
Wśród polecanych produktów wyróżnia się przede wszystkim wytrzymałe piłki, frisbee, akcesoria sznurkowe oraz gryzaki. Opiekunowie cenią sobie również zabawki interaktywne oraz akcesoria typu Kong, gdyż, oprócz aktywizacji zwierzęcia, są one również w stanie zająć jego uwagę nawet na dłuższy czas.
Pielęgnacja landseera
Pomimo tego, że pielęgnacja landseera nie należy do nadmiernie skomplikowanych, będzie ona wymagała odpowiedniej systematyczności. Wyczesywanie sierści powinno odbywać się średnio raz w tygodniu, przy czym w okresach linienia konieczne jest znaczące zwiększenie częstotliwości tego zabiegu. Okrywa rasy wykazuje także pewne skłonności do filcowania, szczególnie w momencie, gdy po kąpieli pozostanie ona nierozczesana.
Kąpiele należy wykonywać wówczas, gdy sierść i skóra psa są wyraźnie zanieczyszczone. W tym celu warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości szampon oraz odżywkę ułatwiającą rozczesywanie.
Na bieżąco należy wycinać sierść, która znajduje się między opuszkami. Regularnej kontroli wymagają także uszy zwierzęcia, gdyż ich oklapnięta budowa stanowi doskonałe środowisko do rozwoju rozmaitych infekcji. Co jakiś czas warto również monitorować stan oczu pupila oraz długość jego pazurów.
Dieta i żywienie
Odpowiednio dopasowana dieta stanowi podstawę dla prawidłowego rozwoju, a także funkcjonowania na dalszych etapach życia. Już od okresu szczenięcego należy więc zadbać o to, aby pupil otrzymywał odpowiednie ilości wszystkich najważniejszych składników odżywczych.
Jedną z najpopularniejszych form żywienia landseera jest zakup wysokiej jakości pokarmu dedykowanego rasom olbrzymim. Porcje powinny zostać dopasowane zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem czworonoga, uwzględniając przy tym jego wiek, a także stan zdrowia.
Alternatywą dla karmy komercyjnej jest natomiast żywienie psa zgodnie z zasadami diety BARF, czyli nic innego, jak samodzielne przygotowywanie jego posiłków. W tym celu warto jednak poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z tematyką tej formy żywienia. W razie potrzeby należy przy tym zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki. Błędnie zbilansowana dieta może bowiem okazać się szkodliwa dla zwierzęcia, tym samym prowadząc do niepożądanych skutków w postaci chociażby konkretnych dolegliwości.
Po każdym posiłku landseer powinien mieć możliwość odpoczynku przez co najmniej godzinę. Intensywny wysiłek może wówczas doprowadzić nawet do rozszerzenia lub skrętu żołądka. Rasa wymaga również stałego i nieograniczonego dostępu do świeżej oraz czystej wody.
Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla landseerów
Zdrowie i długość życia
Pomimo stosunkowo dużej wytrzymałości, landseery niestety nie należą do długowiecznych psów. Średnia długość ich życia wynosi bowiem od 8 do 12 lat, przy czym w obrębie rasy obserwowane są pewne skłonności do występowania różnego rodzaju chorób genetycznych. Do częstych dolegliwości zalicza się:
- Problemy kardiologiczne – wrodzone wady serca u landseerów to częste zjawisko, które może okazać się śmiertelne. Przy zakupie szczeniaka warto więc poprosić o możliwość wglądu w dokumentację medyczną jego przodków. W momencie, gdy psiak osiągnie odpowiedni wiek, warto zabrać go na badanie kardiologiczne mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych wad.
- Rozszerzenie i skręt żołądka,
- Dysplazje stawów łokciowych i biodrowych – hodowcy ras dużych i olbrzymich są zobowiązani do wykonywania podstawowych prześwietleń, dzięki którym możliwe jest stwierdzenie, czy stawy i kości czworonoga rozwijają się w prawidłowy sposób. Duże rozmiary landseerów sprawiają jednak, że występowanie dysplazji okazuje się stosunkowo częste. W okresie szczenięcym nie należy więc nadmiernie forsować psiaka, a w późniejszych latach warto ograniczyć chociażby takie czynności, jak chodzenie po schodach.
- Dolegliwości oczu (np. ektropium i entropium).
Rasa bardzo dobrze radzi sobie w przypadku ujemnych temperatur, natomiast upały mogą okazać się niezwykle uciążliwe. Wówczas koniecznym jest więc zapewnienie pupilowi dostępu do chłodnego i zacienionego miejsca, a także dużych ilości wody. Przydatnym może okazać się zakup baseniku dedykowanego czworonogom, dzięki któremu zwierzę będzie mogło ochłodzić swój organizm.
U kogo sprawdzi się rasa?
Landseer to niezwykle towarzyski i kochający pies, który odnajdzie się w rozmaitych warunkach. Nie będzie to jednak rasa dla nadmiernie zapracowanych osób, które większość swojego dnia spędzają poza domem. Długotrwała samotność wywiera bowiem negatywny wpływ na samopoczucie czworonoga, tym samym czyniąc go nieszczęśliwym.
Co więcej, landseery to duże stworzenia, które wymagają odpowiedniej przestrzeni. Nie sprawdzą się więc w drobnych kawalerkach, tym samym preferując raczej domy z ogrodami.
Opiekunowie rasy powinni cechować się stanowczym i konsekwentnym, aczkolwiek ciepłym nastawieniem. Wymagane jest również poświęcanie zwierzęciu odpowiednich ilości czasu oraz uwagi.
Landseer a dzieci
Landseery cechują się zrównoważonym i cierpliwym podejściem, przez co towarzystwo dzieci nie stanowi dla nich problemu. O wiele lepiej czują się jednak przy nieco starszych pociechach, które zdają sobie sprawę z ich natury oraz preferencji. Ponadto duże rozmiary rasy sprawiają, że niekontrolowane zabawy mogą skutkować chociażby całkowicie przypadkowym przewróceniem dziecka, dlatego też warto zadbać zarówno o bezpieczeństwo pociechy, jak i samego czworonoga.
Landseer a inne zwierzęta domowe
Przyjazne usposobienie landseerów sprawia, że towarzystwo innych zwierząt domowych jest przez nie całkowicie akceptowane, szczególnie w momencie, gdy już od okresu szczenięcego pupil miał regularny kontakt z rozmaitymi stworzeniami.
Opiekunowie rasy zgłaszają jednak, że samce mogą wykazywać silny instynkt terytorialny, tym samym rywalizując o dominację z innymi psami. Tego typu zachowania są jednak możliwe do skontrolowania poprzez odpowiedni trening oraz socjalizację, przez co zdecydowanie nie warto z nich rezygnować.
Ciekawostki o landseerach
Jedną z interesujących informacji dotyczących rasy okazuje się fakt, iż na obszarach Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych landseery rozpatrywane są jedynie pod kątem pewnej odmiany nowofundlandów. We wspomnianych krajach nie stanowią one więc odrębnej rasy, choć w praktyce różnią się one między sobą pod wieloma względami.
Ze względu na ogromne zamiłowanie względem wody, landseery nie przepuszczą żadnej okazji do kąpieli. Nie wszyscy opiekunowie będą jednak z tego względu zadowoleni, gdyż nieraz wspomniane kąpiele odbywają się w zabrudzonych kałużach, zbiornikach, a nawet błocie.
Rasa z powodzeniem odnajduje się szczególnie w ratownictwie wodnym, tym samym chroniąc ludzi przed utonięciem oraz dbając o bezpieczeństwo na rozmaitych kąpieliskach.
Popularne imiona
Imiona dla suczki | Imiona dla psa |
Nana, Tala, Zora, Coco, Kona, Freya, Willow, Tundra, Zuri, Chloe, Heidi, Luna, Veda, Stella. | Tytan, Kai, Hunter, Benji, Yeti, Zeus, Amos, Talos, Odyn, Magnum, Webster, Bronte, Hulk. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy te żyją od 8 do 11 lat.
Cena wynosi 6000-8000 zł.
Psy te są inteligentne, cierpliwe i oddane. Szybko się uczą, ale są wrażliwe i wymagają cierpliwego podejścia.
Psy cieszą się bardzo dobrymi opiniami z uwagi na wierność i towarzystkość.
Dorosłe samce tej rasy ważą 59–68 kg.
Rasa jest wytrzymała, ale psy te mają genetyczne predyspozycje do problemów kardiologicznych, chorób oczu, dysplazji stawów czy skrętu żołądka.