Lękliwość u psa: Przyczyny, objawy i wpływ na zdrowie psa

Lękliwość u psa: Przyczyny, objawy i wpływ na zdrowie psa

Intensywny i długotrwały lęk u psów to jeden z najczęściej doświadczanych problemów wśród czworonogów. Lękliwość u psa może wynikać z wielu rozmaitych przyczyn, a nieraz towarzyszą jej również inne zmiany behawioralne, w tym chociażby zachowania agresywne w kierunku ludzi lub obcych zwierząt.

Jak pomóc pupilowi w ograniczaniu odczuwanego lęku? Czy istnieją sprawdzone sposoby radzenia sobie z lękliwymi czworonogami? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz: Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa

Jak zidentyfikować lęk u psa i zapewnić mu wsparcie: Kompletny przewodnik

Jak zidentyfikować lęk u psa i zapewnić mu wsparcie: Kompletny przewodnik

Lęk jest silnym, długotrwałym i utrwalonym stanem, który, w odróżnieniu od strachu, pojawia się często bez wyraźnego bodźca.

Lękliwość może mieć niezwykle zróżnicowane podłoża. Niektóre psiaki cierpią nawet z powodu lęku zapoczątkowanego pod wpływem intensywnego stresu w życiu płodowym. Inne z kolei, szczególnie te przebywające w schroniskach, doświadczają lęku w związku z traumatycznymi przeżyciami. Zachowania lękowe obserwowane są również u czworonogów, które nie zostały odpowiednio zsocjalizowane, a także psów zaniedbanych lub traktowanych przez swoich opiekunów ze szczególnym okrucieństwem.

Choć lękowym reakcjom o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż je leczyć, tak nie jest to niemożliwe. W praktyce jednak bardzo często koniecznym okazuje się zasięgnięcie porady u specjalisty w dziedzinie psiej behawiorystyki, gdyż działanie na własną rękę może okazać się wyjątkowo trudne.

Sprawdź: Kto to jest behawiorysta?

Lękliwość u psa: Wpływ na codzienne życie i relacje z właścicielem

Lękliwość u psa: Wpływ na codzienne życie i relacje z właścicielem

Lękliwość u psa wywiera bezpośredni wpływ zarówno na jego bieżące funkcjonowanie, jak i relacje z otoczeniem. Takie czworonogi mogą bowiem nie tylko unikać wszelkich interakcji, ale również reagować na nie agresją lub ucieczką.

Co więcej, intensywne oraz długotrwałe odczuwanie lęku i powiązanego z nim stresu może okazać się wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia ukochanego pupila, oddziałując między innymi na jego układ odpornościowy, sercowo-naczyniowy, a także pokarmowy. To właśnie dlatego opiekunowie powinni dokładać wszelkich starań, aby skutecznie zapobiegać, a w razie konieczności również niwelować lękowe reakcje swojego czworonoga.

Skuteczne strategie treningowe dla lękliwego psa: Krok po kroku

Skuteczne strategie treningowe dla lękliwego psa: Krok po kroku

Praca z lękowymi czworonogami nie należy do najłatwiejszych. Wymaga się przy tym jednocześnie dużego zaangażowania, czasu, a także odpowiedniego podejścia. W praktyce konieczne jest bowiem przywrócenie równowagi organizmu zwierzęcia poprzez ograniczenie źródła stresu. Pierwszym krokiem będzie jednak jego zidentyfikowanie, co często okazuje się utrudnione ze względu na fakt, iż czworonogi mogą odczuwać lęk w wielu rozmaitych sytuacjach.

W momencie odkrycia źródła (lub źródeł) lęku, wskazanym jest zasięgnięcie porady u psiego behawiorysty, który odpowiednio dobierze program treningowy. Do często stosowanych, a przy tym również skutecznych strategii walki z lękiem, zalicza się między innymi:

  • Pracę węchowąpsy poznają świat poprzez wyjątkowo silny zmysł węchu, a samo wąchanie jest w stanie zająć czas i uwagę czworonoga nawet na stosunkowo długi czas. Co więcej, mówi się również o tym, że praca węchowa jest w stanie zwiększyć pewność siebie odczuwaną przez psa, a także ograniczyć odczuwany lęk.
  • Odwrażliwianie z przeciwwarunkowaniem – to strategia polegająca na połączeniu przyjemnego bodźca z bodźcem, który wywołuje u zwierzęcia reakcję lękową. Bodziec nieprzyjemny należy wówczas ograniczyć do takiego stopnia, aby nie wywoływał on u psa stresu lub poczucia niepokoju, a jednocześnie był przez zwierzę dostrzegany.

Terapia behawioralna dla lękliwego psa: Jak działa i kiedy z niej skorzystać

Terapia behawioralna dla lękliwego psa: Jak działa i kiedy z niej skorzystać

Terapia behawioralna lękowych psów ma na celu zredukowanie i/lub zmianę zachowania czworonoga w kontakcie z bodźcami wywołującymi stres. W przypadku wyjątkowo lękliwych zwierząt niekiedy do terapii wprowadzane są również poszczególne suplementy oraz leki mające na celu poprawę stanu pupila.

Zasadniczo rzecz biorąc, z usług behawiorysty należy skorzystać już w momencie, gdy psiak wykazuje pierwsze lękowe reakcje. Zakłada się również, że zasięgnięcie porady u specjalisty może być ogromnym atutem w prewencji zachowań lękowych, przez co w miarę możliwości warto udać się do terapeuty nawet ze szczeniakiem. Wówczas behawiorysta podpowie, jak prawidłowo poprowadzić czworonoga tak, aby w późniejszych latach nie był on podatny na stres, a także nie wykształcił lękowych reakcji na dane bodźce.

Pomoc lękliwemu psu: Porady dotyczące środowiska, rutyny i pozytywnego wzmocnienia

Pomoc lękliwemu psu: Porady dotyczące środowiska, rutyny i pozytywnego wzmocnienia

Nadmierna lękliwość u psa stanowi zmartwienie dla wielu opiekunów, którzy starają się zapewnić swojemu pupilowi dobre życie. Jedną z podstaw wsparcia czworonoga i ograniczania jego lękowych zachowań jest zadbanie o komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia.

Psy lękowe wymagają własnej przestrzeni, która ma stanowić niejako oazę i zabezpieczać czworonoga przed bodźcami z otoczenia. Może to być wygodne legowisko lub kojec, a nawet miękki koc ułożony z dala od centralnych punktów domu lub mieszkania. Warto przy tym zadbać również o to, aby nie ustawiać legowiska przy głośnikach, telewizorze lub obszarach często uczęszczanych przez domowników.

Co więcej, codzienność lękowego czworonoga powinna zawierać w sobie rutynę obejmującą regularne pory karmienia, spacerów, zabaw, czy też wyjścia domowników do szkoły lub pracy. Dzięki temu zwierzę zyska poczucie stałości i braku zagrożenia, co wspomoże jego walkę z lękliwością.

Przy pracy z psem wykazującym lękowe zachowania nie może zabraknąć również odpowiedniego podejścia opiekunów. Całkowicie niewskazanym będzie więc stosowanie wszelkich metod awersyjnych, w tym między innymi krzyku, kar, a przede wszystkim przemocy fizycznej oraz psychicznej. Tego typu działania mogą bowiem jedynie nasilić lęki zwierzęcia, tym samym potęgując jego problem. O wiele lepszym, a przy tym także pożądanym rozwiązaniem, są pozytywne wzmocnienia w postaci nagród, pochwał i pieszczot. Dzięki temu pupil zyska świadomość, że przezwyciężanie lęku przynosi mu korzyści, co w konsekwencji sprawi, że stanie się on o wiele bardziej chętny do dalszych działań i współpracy z właścicielami.

Lękliwość u psa a socjalizacja: Jak wpływa na interakcje z innymi psami i ludźmi

Nadmiernie lękliwe zwierzęta bardzo często wykazują stosunkowo duże braki w socjalizacji, tym samym unikając wszelkich kontaktów z innymi psami, a także obcymi ludźmi. Wynika to z faktu, iż takie czworonogi odczuwają wówczas duży stres, niepokój i dyskomfort, co nasila ich lękowe reakcje. Kluczowym okazuje się jednak fakt, iż psy z problemami lękowymi nie powinny być przymuszane do kontaktów z innymi zwierzętami oraz ludźmi, a jedynie zachęcane do wchodzenia w interakcje z nimi. To właśnie pies powinien wykazywać chęć i zainteresowanie kontaktem, a jego wymuszanie może przyczynić się do pogłębiania problemu lękliwości.

Naturalne metody łagodzenia lęku u psa: Olejki, suplementy i techniki relaksacyjne

Naturalne metody łagodzenia lęku u psa: Olejki, suplementy i techniki relaksacyjne

Wśród metod łagodzenia lęku odczuwanego przez psa wyróżnia się także alternatywne rozwiązania, w tym chociażby masaż Ttouch. Technika ta polega na masowaniu ciała zwierzęcia w taki sposób, aby zredukować jego napięcie i wspomóc powrót do równowagi zarówno w aspekcie fizycznym, jak i emocjonalnym.

Inną opcją jest owijanie ciała pupila z wykorzystaniem np. elastycznego bandaża. Na rynku można jednak spotkać również dedykowane kamizelki przeciwlękowe. Takie rozwiązanie ma przynosić pupilowi komfort w stresujących sytuacjach i prowadzić do wyciszenia, a jego stosowanie sprawdza się w szczególności u psów bojących się burzy, fajerwerków, czy też innych głośnych dźwięków. 

Ponadto w łagodzeniu lęku u psa wykorzystuje się także dane suplementy. Skuteczne okazują się wówczas preparaty z zawartością kwasu gamma-aminomasłowego, tryptofanu, melatoniny, a także witamin z grupy B.

Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się również o wyjątkowych właściwościach olejków CBD, które wśród psów mogą redukować poziom odczuwanego stresu i lęku, a także prowadzić do uspokojenia.

Częste błędy w radzeniu sobie z lękliwością u psa: Jak ich uniknąć

Częste błędy w radzeniu sobie z lękliwością u psa: Jak ich uniknąć

Czworonogi zmagające się z zaburzeniami lękowymi wymagają odpowiedniego podejścia i zaangażowania ze strony opiekunów. Niestety, w walce z lękami nieraz popełniane są konkretne błędy, które mogą potęgować problem. Wśród nich wyróżnia się:

  • Ignorowanie sygnałów prezentowanych przez psa – w tym chociażby spowolnionych ruchów, ułożenia ogona i uszu, ciągłego nasłuchiwania, czy też wokalizacji.
  • Brak wsparcia w stresujących sytuacjach – czyli całkowity brak reakcji ze strony opiekunów w momentach, gdy pies wykazuje wyraźny niepokój, zdenerwowanie, czy też lęk.
  • Przymusowa ekspozycja na stresujące bodźce – to celowe nakłanianie czworonoga do kontaktu z bodźcami, które w oczywisty sposób wywołują u niego poczucie zagrożenia i stres. Tego typu działania nie stanowią rozwiązania, a jedynie przyczyniają się do pogłębienia lęków.
  • Nagradzanie lękowych reakcji – czyli podawanie zwierzęciu przysmaków i chwalenie go w ramach ograniczenia poziomu odczuwanego lęku. Wówczas zwierzę nie odbiera zachowania opiekuna jako pocieszającego, a raczej aprobującego daną reakcję lękową.
  • Negatywne reakcje i projekcja emocji na psa – choć lękowe zachowania czworonoga nieraz mogą wywoływać frustrację, reagowanie na zwierzę krzykiem, karaniem, czy też agresją w niczym nie pomaga, a wręcz przeciwnie. Umiejętność zdystansowania się, kontrolowania własnych emocji i reakcji, a także zachowywania spokoju okażą się o wiele lepsze w kontakcie z lękowym psem.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm, suplementów i akcesoriów dla psa na stres

Udostępnij