Mączka mięsna to powszechnie stosowany składnik pokarmów dla psów, który jednocześnie spotyka się z całkowicie odmiennymi opiniami, a nieraz również kontrowersjami. Opiekunowie czworonogów często uważają, iż mączka mięsna jest całkowicie niepożądana i świadczy o niskiej jakości danej karmy. Tego typu stwierdzenia wynikają z przekonania, że mączkę produkuje się z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (UPPZ), które nie są zdatne do spożycia zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Na chwilę obecną producenci pokarmów dla psów i kotów zaznaczają jednak, że komponent ten wytwarza się z jakościowego mięsa oraz produktów odzwierzęcych bogatych w szereg wartościowych składników odżywczych.
Co więc kryje się pod postacią mączki mięsnej? Wszystkie najważniejsze informacje związane z tym zagadnieniem znajdują się w dalszej części artykułu.
Zobacz również: Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka?
Spis treści
Jak wytwarza się karmę z mączki mięsnej?
Pod postacią mączki mięsnej kryje się nic innego, jak mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, które zostały pozbawione wody. W tym celu wspomniane składniki poddaje się takim procesom, jak chociażby suszenie, liofilizowanie, proszkowanie lub dehydratyzowanie.
Istotnym jest również fakt, iż przy produkcji mączki mięsnej koniecznym okazuje się zastosowanie przeciwutleniaczy mających zapobiec jełczeniu. Przeciwutleniacze mogą jednocześnie przyjmować całkowicie naturalną formę (np. witamina E i C lub ekstrakt z rozmarynu), jak i syntetyczną, która nieraz występuje pod postacią kontrowersyjnych związków chemicznych (np. BHT, BHA lub galusan propylu). Jak można się domyślić, w składzie wybranej karmy o wiele bardziej pożądane są naturalne przeciwutleniacze.
W pokarmach dla zwierząt domowych mączka mięsna często stanowi główne źródło białka, a nieraz również wartościowych minerałów. I choć w wielu przypadkach nie powinna ona wzbudzać podejrzeń, tak kluczową rolę odgrywa rodzaj mączki mięsnej oraz precyzyjne jego określenie.
Jakie są rodzaje mączki mięsnej?
W języku angielskim mączka mięsna jest określana mianem „meal”, przez co importowane pokarmy niejednokrotnie mogą wzbudzać pewne podejrzenia, gdyż przyjmowane są różnorodne tłumaczenia. To właśnie dlatego kluczowym okazuje się dokładne określenie, co w rzeczywistości zawiera w sobie dana mączka. Dla ułatwienia składniki te można podzielić na dwie podstawowe grupy, w tym:
- Mączki z precyzyjnie określonym pochodzeniem – tego typu produkty są jak najbardziej pożądane w karmach dla psów i kotów, gdyż dokładnie mówią o tym, z jakiego mięsa zostały wyprodukowane. Na opakowaniu pokarmu można wówczas spotkać takie określenia, jak na przykład „mączka z kurczaka”, „mączka z wieprzowiny”, czy też „mączka z jagnięciny”.
- Mączki o nieznanym pochodzeniu – do tej grupy zalicza się między innymi takie określenia, jak chociażby „mączka mięsna”, „mączka z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego” lub „mączka zwierzęca”. Wówczas skład karmy staje się całkowicie niepewny oraz niesprecyzowany, co z kolei sprawia, że pokarm może zawierać nie tylko mięso, ale również odpady mięsne, skórę, kości, poszczególne organy, a nawet sierść.
Rodzaj wykorzystanej mączki uzależniony jest przede wszystkim od producentów. Renomowane marki, w trosce o dobrostan zwierząt oraz własne interesy, przy produkcji mączek wykorzystują mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, które pierwotnie dedykowane są również do spożycia przez ludzi. Wówczas opiekunowie czworonogów zyskują pewność, że karma rzeczywiście cechuje się wysoką jakością. Nie każdy producent pokarmów dba jednak o zdrowie i dobro zwierząt domowych, tym samym oferując pożywienie o niższej jakości, które zostało wyprodukowane z tańszych, a także gorszych składników.
Jedną z marek, która produkuje wysokiej jakości karmy z użyciem mączek mięsnych jest Taste of the Wild. Są to bogate w białko suche i mokre karmy, które powstają z jakościowych, naturalnych składników. W ofercie dostępne są zarówno karmy dla psów dorosłych, jak i szczeniąt. Do produkcji karm używane są mięsa i ryby, które psy wprost uwielbiają, a także surowce pochodzenia zwierzęcego rzadko używane w psich karmach, takie jak bizon. Karmy mają intensywny, kuszący smak, a także zapewniają doskonałe odżywienie na każdym etapie życia.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów Taste of the Wild
Mączka mięsna a mięso
Jednym z kluczowych aspektów wyboru karmy dla psa jest ustalenie, czy lepszym wyborem będzie postawienie na zawartość mięsa, czy też mączki mięsnej.
W związku z tym, że przy produkcji mączki zostaje ona całkowicie pozbawiona wody, produkt ten stanowi niezwykle skoncentrowane źródło białka. Jeśli więc w składzie znajduje się informacja o konkretnej zawartości mączki z wybranego mięsa, opiekunowie zwierząt zyskują pewność, iż pokarm rzeczywiście zawiera podaną przez producenta jej ilość.
Sprawa ta ma się nieco inaczej w przypadku samego mięsa, gdyż w znaczącej większości przypadków jego zawartość określana jest przed obróbką termiczną. Kluczowym jest przy tym fakt, że świeże mięso składa się z około 70% wody. Po obróbce jego rzeczywista ilość okazuje się więc znacznie mniejsza.
Jak czytać skład karmy?
Kompozycja wartościowych i jakościowych pokarmów dla zwierząt wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy z zakresu żywienia czworonogów, ale również podążania za współczesnymi badaniami z tego zakresu. Właściciele powinni natomiast nabyć umiejętność prawidłowego rozpoznawania poszczególnych składników, a także określania potrzeb swoich podopiecznych. I choć na chwilę obecną możliwe jest także zasięgnięcie porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki, tak samodzielne stwierdzenie, czy dana karma cechuje się wysoką jakością, czy też nie, może okazać się niezwykle przydatne. Jak więc prawidłowo czytać skład karmy.
Grupowanie składników
Składniki pokarmów dla zwierząt, które znajdują się na opakowaniu, przeważnie przyjmują postać listy ułożonej malejąco pod kątem udziału w całości diety. Kluczowym jest więc określenie rzeczywistej zawartości najważniejszych składników odżywczych, a także ich pochodzenia. O wiele lepszym wyborem okazuje się przy tym postawienie na karmę, która w jasny sposób deklaruje rodzaj wykorzystanych surowców (np. „świeże mięso z kurczaka).
Warto zwracać również uwagę na dodatki, które mogą przyjmować rozmaite postaci. Niektóre z nich są bowiem jak najbardziej pożądane, w tym chociażby naturalne przeciwutleniacze, witaminy, minerały oraz dodatki zootechniczne, których zadaniem jest zwiększanie strawności pokarmu oraz wspieranie flory jelitowej pupila.
Rozpoznawanie czerwonych flag
Wśród składników, które powinny wzbudzać podejrzenia, wyróżnia się między innymi niesprecyzowane, a także zbyt uogólnione komponenty, jak chociażby „tłuszcze zwierzęce”, czy wspomniane już „mączki zwierzęce”. Wówczas skład pokarmu staje się bowiem niejasny, co z kolei zwiększa ryzyko występowania alergii pokarmowych oraz chorób dietozależnych.
Unikać należy również syntetycznych przeciwutleniaczy, zagęszczaczy, barwników, aromatów, konserwantów, substancji aromatyzujących, emulgatorów oraz stabilizatorów. Ich wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie czworonogów nie pozostaje bowiem obojętny, przez co skład jakościowego pokarmu powinien być pozbawiony sztucznych i całkowicie zbędnych dodatków.