Zdania na temat najlepszych ras psów dla rodzin z dziećmi są bardzo podzielone. Niektórzy celowo decydują się na wybór małej rasy, zakładając, że pies małych rozmiarów nie będzie mógł stanowić zagrożenia. Jest to mylne przekonanie, a nawet krzywdzące, gdyż zakłada, że małe pieski mają jednakowe temperamenty i nie trzeba dbać ich indywidualne potrzeby. Przed wyborem pupila należy bardzo starannie przemyśleć wybór nie tylko rasy, ale i osobnika. Jakie małe psy dobrze się czują w towarzystwie pociech i jak zadbać o ich bezpieczne relacje z dziećmi? Jakie rasy warto wziąć pod uwagę i na co trzeba uważać? Dowiedz się więcej.
Spis treści
- Charakter psa – co czyni go odpowiednim towarzyszem dla dziecka?
- Czy małe psy są odpowiednie dla dzieci?
- Małe psy i ich relacje z dziećmi – o czym trzeba pamiętać?
- Najlepsze małe psy do towarzystwa dzieci

Charakter psa – co czyni go odpowiednim towarzyszem dla dziecka?
Kluczową kwestią w wyborze psa, który ma dzielić dom z dzieckiem, jest nie tylko sam jego rozmiar, ale również charakter. Niektóre psy, zarówno małe, jak i duże, są z natury łagodne, cierpliwe i towarzyskie. Inne natomiast mają bardziej niezależny temperament i mogą bywać nieprzewidywalne.
Jako rodzic i właściciel psa, musisz zapewnić dziecku i pupilowi zarówno dobre i komfortowe warunki mieszkalne, jak i poczucie bezpieczeństwa. Potrzeby dziecka oraz pupila są znacznie ważniejsze od osobistych preferencji lub kaprysów. Czy Tobie albo dziecku podoba się konkretna rasa? Dowiedz się o niej jak najwięcej i przemyśl wybór bardzo starannie. Miej przy tym na uwadze, że nie wszystkie osobniki w obrębie jednej rasy mają identyczne charaktery. Warto zasięgnąć porady hodowcy.
Bardzo często decyzję o adopcji pupila warto odłożyć do momentu, kiedy dziecko jest już na tyle duże, by dobrze rozumieć kwestie związane z bezpieczeństwem oraz szanować potrzeby pupila. W końcu dzieci szybko rosną, a różnica pomiędzy zachowaniem raczkującego malucha a dziecka w wieku 6-7 lat jest ogromna. Pamiętaj, że pies to czująca istota ze swoimi potrzebami, a nie zabawka czy wymarzony prezent.

Czy małe psy są odpowiednie dla dzieci?
Małe rasy jako towarzysze rodzin z dziećmi mają wielu zwolenników, jednak argumentacja za ich wyborem może bywać krzywdząca. Niektórzy błędnie zakładają, że pies małej rasy nie może zrobić dziecku krzywdy – jest zbyt mały, a poza tym wszystkie są na tyle łagodne, by wszystko tolerować. Nic bardziej mylnego – niektóre małe rasy psów są szczególnie temperamentne. Niektóre z nich to, pomimo swoich drobnych rozmiarów, myśliwskie psy wykazujące stosowne reakcje, lub też szczególnie niezależne czworonogi. Co więcej, nawet najłagodniejsze pieski małych (a zwłaszcza miniaturowych) ras są bardziej delikatne od ich dużych kuzynów. W przypadku nieostrożności dziecka łatwiej u nich o bolesne lub wręcz trwałe uszkodzenia ciała.
Czy zatem małe psy nadają się dla rodzin z dziećmi? Odpowiedź brzmi tak, pod warunkiem, że wybierze się psa łagodnej rasy, najlepiej nie miniaturowej, a pociecha będzie wystarczająco duża, by zrozumieć potrzeby psa i panujące w domu zasady kontaktu z pupilem. Należy także wziąć pod uwagę, by nie wybierać lękliwych osobników, a raczej śmiałe, choć łagodne psiaki.
Duże rasy jako towarzysze rodzin z dziećmi także mają wielu zwolenników. Wielu słusznie zauważa, że wiele dużych ras ma zasłużoną reputację łagodnych i opiekuńczych wobec dzieci. Warto przy tym mieć na uwadze, że nawet najbardziej troskliwy i łagodny „pies-niania” to nadal pies, który może zareagować na niedelikatny dotyk, zachować się nieprzewidywalnie lub przewrócić dziecko przy radosnej zabawie.
Nie ma zatem jednoznacznej recepty na psa idealnego dla dzieci. Należy tę kwestię rozważać bardzo indywidualnie, biorąc po uwagę wiek pociechy, a także rasę psa i jego temperament.

Małe psy i ich relacje z dziećmi – o czym trzeba pamiętać?
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku kontaktu każdego psa z dzieckiem należy jasno określić zasady i dbać o bezpieczeństwo. W przypadku małych psów należy natomiast przywiązać szczególną uwagę do tego, by dziecko zachowywało się wobec pupila delikatnie, z poszanowaniem jego uczuć oraz potrzeb. Poniżej przybliżamy najważniejsze kwestie, które należy mieć na uwadze.
Nie zostawiaj dziecka samego z psem
Małe psy nie powinny przebywać samotnie z dziećmi. Reguła ta obowiązuje przede wszystkim w przypadku małych dzieci, zwłaszcza jeśli pupil dopiero niedawno został adoptowany. Oczywiście dziecko w wieku 12 lat w towarzystwie statecznego pupila, który przebywa pod opieką rodziny od dawna nie musi być nadzorowane tak, jak kilkulatek i szczeniak. Małe dzieci nie powinny być pozostawiane same z psami. Poczekaj z tym, aż dziecko będzie na tyle duże, by doskonale rozumieć granice zachowań, na które może sobie pozwolić wobec pupila. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo małe, a w domu przebywa pies, ucz swoją pociechę odpowiedniego podejścia do zwierząt już od najmłodszego i nadzoruj ich kontakty.
Nie lekceważ potrzeb małego psa
„Mały pies nie spowoduje szkód, gdy się zezłości, a jego ujadanie można zignorować, bo nie jest groźny. Wystarczy wziąć go na ręce i zanieść gdzie trzeba” – taki pogląd niestety podziela wiele osób. Potrzeby bytowe i emocjonalne małych psów bardzo często są ignorowane lub bagatelizowane z uwagi na ich małe rozmiary. To wpływa niekorzystnie na ich samopoczucie, wywołuje frustrację i zniechęcenie. Pamiętaj, że nie tylko dziecko wymaga Twojej opieki, ale również potrzebuje jej pies. W ferworze codziennych zajęć i opieki nad pociechą nie zaniedbuj rutyny karmienia i spacerów, a także poświęcaj czas pupilowi.
Pamiętaj przy tym, że dzieci są pełne energii i ciekawskie, a często również głośne. Najchętniej bawiłyby się całe dnie ze swoim czworonożnym przyjacielem. Psy jednak potrzebują dużo spokoju – momentów na odpoczynek i wyciszenie się, a także sen. Nie lubią być także niepokojone przy jedzeniu. Naucz pociechę, kiedy nie wolno przeszkadzać pupilowi. Zadbaj też o to, by miał swój bezpieczny kąt, w którym będzie mógł odpocząć i nie być niepokojony.
Mały pies, delikatne ciało
Małe psy powinny bawić się z dziećmi pod nadzorem rodzica. Dziecko powinno być nauczone delikatnego zachowania wobec każdego zwierzęcia, zarówno dla swojego bezpieczeństwa, jak i dla bezpieczeństwa pupila. Wyjaśnij dziecku, jak reagować na zachowanie psa i czego nie wolno robić. Ciągnięcie za uszy lub ogon lub branie pupila na ręce to zachowania, których należy pociechę oduczyć. To ostatnie można robić okazjonalnie, gdy dziecko jest na tyle duże, by bezpiecznie podnieść pupila bez sprawienia mu dyskomfortu, oraz gdy pies nie reaguje na to niechętnie.
W przypadku małych i miniaturowych ras należy zachować szczególną ostrożność. Ich drobne, delikatne ciała są szczególnie podatne na uszkodzenia i urazy. Nawet chwila nieostrożności ze strony dziecka może skończyć się źle dla pupila.
Pies to nie zabawka
Naucz pociechę, że pies to także czująca istota, która ma swoje potrzeby i pragnienia, która nie lubi wymuszonego i niedelikatnego dotyku oraz czuje ból. Pamiętaj także o tym, że pies nie powinien być niepokojony przy jedzeniu i odpoczynku oraz w czasie snu. Naucz dziecko respektować momenty, w których pupil potrzebuje się wyciszyć, a także jak zauważać oznaki dyskomfortu u psa.
Jednocześnie pamiętaj o tym sam – wielu rodziców bez zastanowienia decyduje się na kupienie pieska w prezencie dla dziecka lub w odpowiedzi na prośby pociechy. Miej na względzie, że nawet najmniejsze i najbardziej urocze pieski to nadal psy, które potrzebują odpowiedniego żywienia, treningu, socjalizacji, warunków bytowych oraz opieki weterynarza.

Pies to odpowiedzialność
Nawet, jeśli pies został adoptowany jako towarzysz dziecka, to Ty jesteś odpowiedzialny za dziecko – zatem pies to Twoja odpowiedzialność. Małe dziecko można, a nawet należy uczyć podstaw opieki nad psem i pozwalać na pomoc w obowiązkach, które jest w stanie wykonać, jednak większą odpowiedzialność można powierzyć dopiero starszemu dziecku. Razem z pociechą możesz dawkować psu codzienną porcję karmy, uczyć psa sztuczek i się z nim bawić, a także pozwolić na obserwowanie zabiegów pielęgnacyjnych.
Starsze dziecko może natomiast wziąć na siebie nieco większą odpowiedzialność, taką jak spacery. Oczywiście w granicach rozsądku, gdyż na każdym spacerze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, z którymi młoda osoba może sobie nie poradzić. Jeśli planujesz, by Twoje starsze dziecko chodziło na spacery z pupilem, mały pies o łagodnym charakterze będzie dobrym wyborem, gdyż łatwiej będzie nad nim zapanować. Miej na względzie bezpieczeństwo dziecka i pupila. Zapewnij psu solidną smycz i szelki lub obrożę, a także naucz dziecko, gdzie może bezpiecznie wyprowadzać psa.
Bądź gotowy wziąć na siebie obowiązki dotyczące psa, jeśli dziecko nie będzie się z nich wywiązywać. Jednocześnie naucz dziecko, że pies to odpowiedzialność i opieka nad nim nie może się po prostu „znudzić”. Pamiętaj, że odpowiedzialny za psa koniec końców jesteś Ty, dziecko natomiast powinno pomagać w opiece nad nim.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psów małych ras
Szczeniak to psi dzieciak
„Mamo, Tato, chcę szczeniaczka” – wielu rodziców słyszy takie prośby od swoich pociech. Czy warto im ulegać? Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę, że szczeniak to przecież psie dziecko – a zatem będziesz miał pod opieką dwoje lub więcej dzieci. Na Tobie będzie spoczywała odpowiedzialność nie tylko za opiekę nad psem i wprowadzenie go do nowego środowiska, ale także za nauczenie go reagowania na własne imię, słuchania poleceń, załatwiania potrzeb na zewnątrz, chodzenia na smyczy, poznawania świata i socjalizacji. Przemyśl, czy możesz sobie na to pozwolić jednocześnie opiekując się dzieckiem.
Miej także na względzie, że o ile psy małych ras są delikatne i wrażliwe, o tyle ich szczenięta wymagają jeszcze większej uwagi. Szczenię małej rasy nie jest najlepszym pomysłem na towarzysza rodziny z małym dzieckiem. Inaczej sprawa ma się w przypadku starszych dzieci, które rozumieją potrzeby psów i będą zachowywały się wobec nich delikatnie. Opieka nad małym pupilem i uczenie go świata może być wspaniałym przeżyciem dla odpowiedzialnego starszego dziecka. Jednocześnie miej na względzie, że będziesz odpowiedzialny za oboje, a ewentualne błędy mogą wpłynąć niekorzystnie na rozwój szczeniaka oraz jego relacje z domownikami.

Najlepsze małe psy do towarzystwa dzieci
Niektóre małe rasy psów mają łagodniejszy charakter niż inne i lepiej radzą sobie z dziećmi. Jeśli masz dziecko, wybierając psa małej rasy należy się kierować nie jedynie własnymi (lub dziecka) preferencjami co do rasy, lecz wziąć pod uwagę to, czy pies danej rasy będzie dobrze się czuł w towarzystwie dzieci. Należy też pamiętać, że w obrębie jednak rasy mogą się również trafić osobniki bardziej lub mniej łagodne, albo mniej lub bardziej lękliwe.
Małe rasy psów, które przeważnie dobrze się czują w towarzystwie dzieci to między innymi:
- beagle,
- bichon frise,
- mops,
- boston terier,
- cavalier king charles spaniel,
- buldog francuski,
- jamnik,
- papillon.
Miej jednocześnie na uwadze, że rasy miniaturowe lub określane jako „toy” są bardzo często niezalecane dla dzieci i niektórzy hodowcy mogą być niechętni do zgody na adopcję przez rodzinę z małym dzieckiem. Mowa tu przede wszystkim o rasach takich, jak popularne maltańczyki czy hawańczyki. Przyczyna nie leży przeważnie w temperamencie tych psów – są one bardzo często typowymi pieskami do towarzystwa, które dobrze tolerują dzieci. Należy jednak mieć na uwadze, że psy te są bardzo drobne, a co za tym idzie – delikatne i podatne na poważne uszkodzenia ciała. Dzieci, zwłaszcza te bardzo małe, nie słyną natomiast z delikatności.
Wybierając psa małej rasy jako rodzic warto zatem bardzo dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej rasy. Jeśli bardzo Ci zależy na piesku miniaturowej rasy, warto zaczekać, aż pociecha będzie na tyle duża, by doskonale zrozumieć, jak delikatnie należy obchodzić się z psem. Małe psy mogą doskonale czuć się z dziećmi, jednak jako rodzic i opiekun psa musisz zapewnić do tego odpowiednie warunki.