Wielu miłośników psów zastanawia się, czy ich sytuacja mieszkaniowa pozwala na adopcję czworonoga. Jak wiadomo, nie każdy pies będzie się dobrze czuł w mieszkaniu – wiele psiaków wymaga większej przestrzeni, na przykład domu z ogrodem. Jest tak w przypadku większości psów dużych ras. Co więcej, nie każdy pies może regularnie chodzić po schodach. Pomimo tego bardzo wiele małych ras doskonale odnajdzie się nawet w niewielkim mieszaniu, pod warunkiem, że zostaną im zapewnione odpowiednie warunki. Które małe psy będą dobrze czuły się w mieszkaniach i jak zapewnić im komfort oraz bezpieczeństwo? Dowiedz się więcej.
Spis treści
![](https://www.krakvet.pl/artykuly/wp-content/uploads/2025/01/2-2-1024x683.jpg)
Małe psy w mieszkaniach i ich potrzeby
Większość dużych psów nie będzie się dobrze czuło w mieszkaniach – stosowny dla nich będzie raczej dom z ogrodem. Jednakże wiele małych ras psów, takich jak yorki, pekińczyki, shih tzu, maltańczyki, jamniki, bichony czy też chihuahua doskonale odnajdą się nawet w mniejszym mieszkaniu. Należy im zapewnić odpowiednio komfortowe i bezpieczne warunki, by dobrze się czuły na małej przestrzeni, co omawiamy w dalszej części artykułu.
Jeśli mieszkasz na wysokim piętrze, zwłaszcza w miejscu, gdzie bywają problemy z windą, miej na względzie, że niektóre psy nie powinny często chodzić po schodach. Dotyczy to zwłaszcza psów dużych ras, ras podatnych na problemy ze stawami oraz pupili po urazach i chorujących na stawy. Jeśli dopiero planujesz adopcję pieska, dowiedz się najpierw o potrzebach oraz o potencjalnych problemach zdrowotnych jego rasy.
Sprawdź: Małe psy – rasy do mieszkania
![](https://www.krakvet.pl/artykuly/wp-content/uploads/2025/01/3-3-1024x683.jpg)
Przestrzeń dla psa w mieszkaniu
Podobnie jak my, każdy pies potrzebuje swojego własnego kąta, w którym może się zrelaksować, wyciszyć i odpocząć. Wybór miejsca na taką przestrzeń w małym mieszkaniu może bywać problematyczny, dlatego warto dobrze przemyśleć urządzenie pokoju. Warto, by pies miał dla siebie cichy kąt, w którym będzie mógł odpocząć nawet pomimo obecności w domu gości. Zastanów się, gdzie u Ciebie w mieszkaniu można urządzić przestrzeń, w której nic nie będzie mu przeszkadzać – nie w kącie kuchni, w którym często się stoi, ani też na przejściu lub przy drzwiach. Postaraj się zadbać o to, by przestrzeń była jak najbardziej przytulna – wyposaż ją w wygodne legowisko dla psa, kocyk oraz zabawki.
Doskonałym rozwiązaniem jest też klatka kennelowa ustawiona w zacisznym kącie – wbrew pozorom i skojarzeniom z klatkami psy odpowiednio do nich przyzwyczajone czują się w nich bardzo dobrze. Tego rodzaju klatka to przestrzeń, w której pies może się schronić i czuć się bezpiecznie. Klatka kennelowa może być pomocna w tresowaniu psa, a także do zapewnienia czworonogowi bezpieczeństwa. Miej na względzie, że psa należy do niej przyzwyczajać stopniowo, by kojarzyła mu się dobrze.
Zobacz też: Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce
![](https://www.krakvet.pl/artykuly/wp-content/uploads/2025/01/4-2-1024x683.jpg)
Psia jadalnia – kącik do jedzenia
Miski na jedzenie oraz wodę to podstawa każdej psiej wyprawki. Zaopatrz się w dwie osobne miski, jedną na karmę dla psa, drugą na wodę. Warto wybrać modele antypoślizgowe – dzięki temu mniejsze jest prawdopodobieństwo, że rozentuzjazmowany psiak nabałagani przy jedzeniu przesuwając miskę lub rozchlapie wodę. Pod miskami warto położyć specjalną podkładkę.
Psi kącik do jedzenia powinien się znajdować w miejscu, w którym pies będzie mógł spokojnie skupić się na posiłku i gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzać. W małych mieszkaniach zwykle wybiera się na niego kuchnię.
![](https://www.krakvet.pl/artykuly/wp-content/uploads/2025/01/5-2-1024x683.jpg)
Psia sypialnia – miejsce wypoczynku
Każdy pies potrzebuje własnej prywatnej przestrzeni, w której będzie się mógł zrelaksować, odpocząć po zabawie i położyć spać. Wybierz miejsce na legowisko pamiętając o tym, by nie znajdowało się ono na przejściu ani w przeciągu. Postaraj się przeznaczyć na nie najbardziej spokojne miejsce w domu. W miarę możliwości unikaj stawiania go blisko wejścia lub w miejscu, gdzie przyjmujesz gości.
Wybierz wygodne, łatwe w czyszczeniu legowisko odpowiednio dopasowane do wielkości i potrzeb psa. Dla szczeniąt warto wybrać model wodoodporny, natomiast dla dorosłego psa wybierz legowisko z trwałych, wytrzymałych i łatwych w praniu materiałów.
Zobacz też: Jak wybrać legowisko dla psa?
![](https://www.krakvet.pl/artykuly/wp-content/uploads/2025/01/6-2-1024x683.jpg)
Psie rozrywki
Aby pies dobrze czuł się w mieszkaniu, nie może zabraknąć mu rozrywek. Podczas kompletowania wyprawki oraz regularnych zakupów dla psiaka pamiętaj o akcesoriach takich, jak rozmaite zabawki – piłki, gryzaki, szarpaki czy pluszaki. Doskonałym sposobem na zapewnienie pupilowi zajęcia będą także naturalne przysmaki, które zajmą go gryzieniem i żuciem na długą chwilę, a przy tym zadbają o jego jamę ustną. Zabawki oraz gryzaki to podstawa w przypadku psów cierpiących na stres, lęk separacyjny czy też regularnie spędzających czas samotnie.
![](https://www.krakvet.pl/artykuly/wp-content/uploads/2025/01/7-1024x683.jpg)
Przestrzeń bezpieczna dla psa
Pamiętaj, że mieszkanie musi przede wszystkim być bezpieczne dla pupila. Bez względu na to, czy spędzasz dużo czasu w domu czy nie, dom musi być przygotowany na sytuację, w której pupil pozostanie sam. W zależności od przestrzeni, dla bezpieczeństwa pupila można się zaopatrzyć w kojec dla psa albo zamontować drzwiczki dla psa, które powstrzymają go przed nabrojeniem w domu.
Postaraj się myśleć jak pies i przewidywać potencjalne zachowania pupila. Czy ciągnie go do obgryzania rzeczy, których nie powinien? Czy jest rozbrykany i może coś przewrócić? Zabezpiecz odpowiednio kable i unikaj stawiania przedmiotów w miejscach, w których pupil może je potrącić i zniszczyć. Zabezpieczaj także nisko położone szafki. Nie zostawiaj niebezpiecznych przedmiotów w miejscu, w którym dobrać się do nich może ciekawski pupil.
![](https://www.krakvet.pl/artykuly/wp-content/uploads/2025/01/8-1024x683.jpg)
Ruch to zdrowie
Aby małe psy dobrze czuły się w mieszkaniach, potrzebują nie tylko zajęcia, ale także ruchu. Bez względu na to, jaki tryb życia prowadzisz oraz to, czy pupil zalicza się do leniwych „poduszkowców” czy też jest z natury aktywny, ruch i aktywność fizyczna są absolutnie niezbędne dla zdrowia psa. Nawet w te bardziej zajęte dni znajdź chwilę dla pupila. Pobaw się z nim, by miał zapewnioną zabawę, kontakt z Tobą oraz ruch nawet w domu.
Oczywiście spacery to podstawa – zarówno te w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, jak i dłuższe przechadzki dla zdrowia i przyjemności. Dostosuj ich długość oraz intensywność do potrzeb pupila i jego stopnia aktywności, a także do pogody i temperatury. Małe psy są bardziej wrażliwe na zimno, dlatego zadbaj o to, by jesienne i zimowe spacery z pupilem były dla niego komfortowe.
Przeczytaj więcej: Zimowa opieka nad małymi psami
Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna, możliwość relaksu i spokojnego odpoczynku oraz jedzenia posiłków, a także zajęcia, zabawy i kontakt z właścicielem to podstawa psychicznego oraz fizycznego zdrowia psa. Mając to na uwadze, dostosuj dla psiaka przestrzeń w swoim domu i dbaj o zdrową rutynę. Dzięki temu pies będzie się dobrze czuł nawet na dość niewielkiej przestrzeni mieszkaniowej.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów dla psów