Maltipoo jest stosunkowo nową rasą, która powstała na skutek krzyżówki popularnego maltańczyka oraz pudla miniaturowego lub odmiany toy. Te urocze pieski kryją w sobie ogrom energii, pozytywnego nastawienia oraz miłości do opiekunów. Należy jednak zaznaczyć, że rasa ta, jak wszystkie inne czworonogi, cechują się własnymi potrzebami, wymaganiami oraz preferencjami. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie zwierzątka zdecydowanie warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi rasy.
Sprawdź: Małe psy – rasy do mieszkania
Spis treści
Wygląd i wzorzec rasy
Maltipoo to niewielki piesek, którego wysokość w kłębie zazwyczaj mieści się w przedziale od 20 do 30 cm. Waga nie przekracza natomiast granicy 5 kg. Swoim wyglądem zwierzę przypomina malutką, puchatą, a zarazem wyjątkowo uroczą maskotkę. W rzeczywistości jednak czworonóg nie powinien być traktowany jako zabawka, gdyż jest to wrażliwe i czułe stworzenie.
W związku z tym, że rasa nie została jeszcze uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), na chwilę obecną nie istnieje oficjalny wzorzec dotyczący wyglądu oraz charakterystycznych cech rasy. Profesjonalni hodowcy dokładają jednak wszelkich starań, aby psiaki były nie tylko pozbawione chorób genetycznych, ale i urodziwe.
Maltipoo cechuje się proporcjonalną budową ciała. Jego głowa jest delikatnie zaokrąglona, a kufa nieco wydłużona. Oczy najczęściej przyjmują ciemną barwę, podobnie jak niewielki nosek, delikatnie zadarty ku górze. Uszy są stosunkowo wysoko osadzone, a zarazem oklapnięte. Choć rasa cechuje się sporymi pokładami energii, tak krótkie łapki nieraz ulegają zmęczeniu.
Tym, co zdecydowanie przykuwa uwagę, jest sierść maltipoo. Przyjmuje ona bowiem kędzierzawą i niezwykle miękką formę, przez co piesek okazuje się być nadzwyczajnie miły w dotyku. Co więcej, okrywa rośnie przez całe życie zwierzęcia, dlatego też regularne jej podcinanie stanowi konieczność.
Jeśli natomiast chodzi o umaszczenie – rasa występuje w rozmaitych odmianach. I choć maltańczyki spotykane są wyłącznie w białym odcieniu, tak pudle cechują się o wiele większą różnorodnością maści. Wygląd psa będzie więc uzależniony od jego przodków, choć wśród najczęściej spotykanych barw wyróżnia się: biszkoptową, rudą, brązową oraz czarną. Niejednokrotnie piesek może również posiadać drobne plamki w okolicach klatki piersiowej, łapek lub ogona.
Maltipoo – charakter i usposobienie
Rasa zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale również wyjątkowym charakterem. Maltipoo cechują się bowiem dużą inteligencją, towarzyskim i przyjaznym usposobieniem, a także zaskakującymi pokładami energii. Ponadto psiaki te są również radosne, ale i chętne do wspólnych zabaw oraz nabywania nowych umiejętności.
Co więcej, rasa ta uwielbia spędzanie czasu na świeżym powietrzu i wykazuje stosunkowo duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Rasa nie przepada jednak za samotnością, przez co długotrwałe przesiadywanie w domu może odbić się na samopoczuciu, a nawet zdrowiu pupila. Z pewnością nie będzie to więc pies dla osób, które większość swojego dnia spędzają poza domem.
Czworonogi ze swojej natury są czułe i ufne, jednocześnie wytwarzając z opiekunami bardzo silną więź. Warto jednak zaznaczyć, że nieraz wykazują one skłonności do głośnego i donośnego alarmowania domowników o potencjalnym zagrożeniu lub swoich obawach. Nieraz wydawane dźwięki świadczą również o potrzebie uwagi i zainteresowania ze strony człowieka.
Szczeniaki i hodowla
W związku z tym, że rasa nie została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, osoby zainteresowane kupnem maltipoo nieraz muszą się odrobinę natrudzić. I choć w Polsce funkcjonują hodowle tych psiaków, tak potencjalni opiekunowie nie uzyskają niemal żadnej gwarancji odnośnie pochodzenia zwierzęcia, jego przodków, czy też stanu zdrowia. Przed zakupem czworonoga konieczne jest więc dokładne sprawdzenie hodowcy oraz warunków, w których przebywają szczenięta.
Cena maltipoo
Pomimo tego, że na chwilę obecną maltipoo nie jest uznaną rasą, ceny szczeniąt nie odbiegają znacząco od rodowodowych psów. Zakup czworonoga wiąże się z koniecznością przeznaczenia na niego kwoty od około 3000 zł, aż do granic 6000 zł. Niższe ceny powinny natomiast wzbudzać wątpliwości w kwestii wybranej hodowli, gdyż mogą one świadczyć o genetycznym obciążeniu pewnymi chorobami, a nieraz również niehumanitarnym traktowaniu zwierząt.
Maltipoo – wychowanie i tresura
W związku z tym, że rasa cechuje się przyjaznym usposobieniem, ciekawością względem świata oraz chęciami do nabywania nowych umiejętności, wychowanie czworonoga nie powinno sprawiać problemów. Pupil będzie jednak wymagał pozytywnej atmosfery, a także cierpliwości ze strony opiekuna. Jednocześnie koniecznym jest unikanie wszelkich metod awersyjnych, krzyku oraz stosowania kar. Wrażliwa natura maltipoo sprawia bowiem, że w takich sytuacjach zwierzę traci chęci do dalszej współpracy, a nieraz również zamyka się na właściciela. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się więc nagrody oraz wszelkie pozytywne wzmocnienia.
Podstawę wychowania czworonoga powinna stanowić odpowiednia socjalizacja. Swobodne i spokojne zapoznawanie pupila z innymi zwierzętami, ludźmi, a także sytuacjami sprawia, że w późniejszych latach pies nie będzie obawiał się nowych warunków lub bodźców. Zdecydowanie warto zadbać również o naukę podstawowych komend i umiejętności, do których zalicza się chociażby chodzenie na smyczy lub sygnalizowanie konieczności załatwienia wszelkich potrzeb fizjologicznych.
Pielęgnacja maltipoo
Niezwykle specyficzna okrywa sprawia, że psy tej rasy będą wymagały uważnej, a także regularnej pielęgnacji. Do podstawowych zabiegów należy zaliczyć stosunkowo częste wyczesywanie sierści, gdyż wykazuje ona skłonności do łatwego kołtunienia się oraz filcowania. Z tego względu szczotkowanie powinno odbywać nawet kilka razy w tygodniu. Włosy maltipoo nie wypadają, a brak podszerstka sprawia, że pupil nie linieje. Warto jednak pamiętać, że przyczynia się to do bardzo małej odporności na niskie temperatury, przez co zimą koniecznym może okazać się zakup odpowiedniego ubranka.
W związku z tym, że okrywa rasy rośnie przez całe życie zwierzęcia, pupil będzie potrzebował regularnego jej skracania. Tego typu zabiegi okazują się jednak czasochłonne, a nieraz także skomplikowane. Opiekunowie znacznie częściej decydują się więc na wizyty u doświadczonego groomera, który zadba o sierść czworonoga w profesjonalny sposób.
Wśród podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zaznacza się również kąpiele. Ich częstotliwość jest jednak w dużej mierze uzależniona od trybu życia pupila. Jeśli więc zwierzę uwielbia tarzanie się w trawie, czy też chodzenie na długie spacery, opiekunowie muszą liczyć się z koniecznością wykąpania psa nawet po upływie tygodnia lub dwóch. W tym celu warto jednocześnie zaopatrzyć się w wysokiej jakości kosmetyki o możliwie najbardziej delikatnym składzie, który nie podrażni delikatnej skóry maltipoo. Ponadto koniecznym może okazać się również zakup odżywki ułatwiającej rozczesywanie sierści.
Maltipoo wymaga także bieżącej kontroli stanu zdrowia jamy ustnej, oczu, uszu oraz długości pazurków.
Dieta i żywienie
Odpowiednio dopasowana, a zarazem zbilansowana dieta, stanowi podstawę prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania czworonoga na każdym z życiowych etapów. Z tego względu zdecydowanie warto postawić na wysokiej jakości pokarm, który dostarczy pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz zapewni wsparcie, jakiego potrzebuje pies.
Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród hodowców maltipoo jest stosowanie sprawdzonej i dobrej karmy komercyjnej w suchej lub mokrej formie. Koniecznym jest jednak dokładne przeanalizowanie składu wybranego pokarmu, a także dopasowanie odpowiedniej dla czworonoga dawki. Zbyt duże porcje lub nadmierna kaloryczność karmy mogą bowiem przyczyniać się do szybkiego przybierania na wadze, a w konsekwencji nawet otyłości.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla maltipoo
Zdrowie i długość życia
Maltipoo uchodzi za stosunkowo odporną, wytrzymałą, a także zdrową rasę. Średnia długość życia czworonoga wynosi 10-15 lat, jednak nie oznacza to, że psiaki nie są dotykane przez jakiekolwiek dolegliwości. Wśród obserwowanych chorób wyróżnia się bowiem:
- Alergie i nietolerancje pokarmowe,
- Dolegliwości oczu (np. zaćma, postępujący zanik siatkówki),
- Epilepsję,
- Dolegliwości skórne,
- Choroby układu kostnego.
Należy również zaznaczyć, że całkowity brak podszerstka czyni rasę wrażliwą na chłód. Wówczas pies może zmagać się natomiast z przeziębieniem, a nawet anginą. Zdecydowanie warto więc zainwestować w wysokiej jakości ubranko, które ochroni pupila przed skrajnie niskimi temperaturami.
Zabawki dla maltipoo
Maltipoo to radosna i energiczna rasa, która chętnie spędza czas na rozmaitych aktywnościach. Dlatego też opiekunowie powinni zadbać o odpowiednie dopasowanie zabawek dla pupila, aby rozwijać jego umiejętności oraz zapewniać wystarczającą dawkę ruchu.
Wśród polecanych akcesoriów wyróżnia się rozmaite piłki, frisbee, czy też produkty sznurkowe. Ponadto częstym wyborem są także zabawki typu Kong oraz warianty interaktywne. Ich zadaniem jest bowiem zapewnianie psu stymulacji intelektualnej oraz zajmowanie jego uwagi na stosunkowo długo czas, tym samym gwarantując opiekunom chwilę wytchnienia.
U kogo sprawdzi się rasa?
Maltipoo należą do towarzyskich oraz radosnych psiaków, które doskonale odnajdą się zarówno w domu z ogrodem, jak i mieszkaniu w bloku. Warto jednak pamiętać, że zwierzę posiada własne potrzeby i wymagania dotyczące chociażby aktywności fizycznej. Ponadto maltipoo źle znosi długotrwałą samotność. Z tego względu rasa nie sprawdzi się u osób zapracowanych, czy też spędzających swój czas głównie poza domem. Co więcej, psiak nie będzie zadowolony prowadząc siedzący tryb życia, gdyż wykazuje on stosunkowo duże zapotrzebowanie na ruch.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że maltipoo może sprawdzić się w przypadku alergików. Sierść zwierzęcia, będąca połączeniem okrywy maltańczyka i pudla, zdaje się bowiem nie wywoływać uciążliwej reakcji alergicznej nawet w przypadku silnie uczulonych osób.
Zobacz: Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?
Maltipoo a dzieci
Przyjazne usposobienie maltipoo sprawia, że psiaki dobrze dogadują się nawet z najmłodszymi domownikami. Ich towarzystwo nie będzie problematyczne, o ile dzieci są świadome delikatnej budowy oraz uczuć zwierzęcia. Wszelkie zabawy powinny jednak odbywać się pod uważnym okiem rodziców, aby nie dopuścić do wypadku lub przykrych konsekwencji zdrowotnych dla czworonoga.
Maltipoo a inne zwierzęta domowe
Odpowiednio zsocjalizowany psiak nie powinien wykazywać niemal żadnych negatywnych reakcji na towarzystwo innych zwierząt domowych. Proces zapoznawania zwierzęcia z nowymi członkami jego stada powinien jednak odbywać się w spokojny, a zarazem nieprzymusowy sposób. Duża śmiałość maltipoo może bowiem wywoływać zakłopotanie u innych czworonogów, przez co zdecydowanie warto, aby zwierzęta były uważnie obserwowane przez swoich opiekunów.
Historia rasy
Maltipoo to hybrydowa rasa powstała na skutek skrzyżowania pudla (toy lub miniaturowego) i maltańczyka. Tego typu praktyki są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzi się również wspomniana odmiana psów. I choć na terenach Europy maltipoo pojawiło się stosunkowo niedawno, tak w USA hybryda jest uznawana już od 1995 roku. Zamiarem pierwszych hodowców było wykreowanie psa do towarzystwa, który będzie wykazywał najbardziej pożądane cechy pudli i maltańczyków, w tym przyjazne usposobienie, inteligencję, a także właściwości hipoalergiczne.
Na chwilę obecną rasa nie została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, choć rozmaite źródła zaznaczają, że prawdopodobnie jest to jedynie kwestia czasu. W Polsce popularność tych psiaków stale wzrasta, choć nie w takim stopniu, jak w przypadku przedstawicieli rasy shih tzu, maltańczyk lub yorkshire terrier. Wiele osób rezygnuje jednak z zakupu maltipoo, głównie ze względu na brak rodowodu oraz problemy w znalezieniu renomowanej hodowli.
Ciekawostki
Wśród interesujących faktów dotyczących maltipoo z pewnością warto zwrócić uwagę na fakt, iż czworonogi te występują w trzech różnorodnych odmianach okrywy. Wśród nich wyróżnia się typy takie, jak miękki i jedwabisty, gęsty i kręcony, a nieraz również szorstki i pofalowany.
Choć przedstawiciele rasy maltipoo zdecydowanie nie przyjmują postury psów obronnych, tak niejednokrotnie stworzenia te wykazują silny instynkt opiekuńczy względem członków własnego stada. Wówczas mogą one czuć potrzebę ochrony domowników, tym samym głośno alarmując o wszelkich możliwych zagrożeniach – wiewiórkach w ogrodzie, ptakach przesiadujących na gałęziach, czy też podejrzanie wyglądającym listonoszu.
Niezwykle towarzyska natura oraz przyjazne usposobienie maltipoo sprawiają, że czworonogi te niejednokrotnie są wykorzystywane do roli psich terapeutów. Z powodzeniem odnajdują się w rozmaitych placówkach, jak chociażby szpitale lub szkoły, tym samym zapewniając wsparcie chorym lub potrzebującym osobom.
Popularne imiona dla maltipoo
Wybór idealnego imienia dla ukochanego czworonoga nieraz okazuje się problematyczny. Poniższa tabela zawiera więc propozycje, które mogą okazać się pomocne w poszukiwaniach lub stanowić inspirację dla przyszłych opiekunów maltipoo.
Imiona dla suczki | Imiona dla psa |
Lady, Bella, Daisy, Coco, Chloe, Gracie, Mia, Zoe, Sky, Willow, Bonnie, Fifi, Dixie, Chanel, Maya, Tina, Gigi. | Cookie, Charlie, Chip, Max, Niko, Pumpkin, Teddy, Toby, Bingo, Spike, George, Atlas, Alvin, Benji, Otis. |