Miauczenie kota – co oznacza i skąd się bierze?

Miauczenie kota – co oznacza i skąd się bierze?

Nawet najmłodsze dzieci doskonale wiedzą, jaki odgłos jest najbardziej charakterystyczny dla kotów. Niewielka ilość osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak szeroką skalą różnorodnych dźwięków dysponują te zwierzęta. Dlatego też aby w pełni zrozumieć pupila, jego potrzeby i wymagania, warto poświęcić odrobinę czasu na poznanie genezy oraz znaczenia zarówno miauczenia, jak i innych charakterystycznych odgłosów wydawanych przez koty.

Dlaczego kot miauczy?

Na wstępie należy zaznaczyć, że w komunikacji wewnątrzgatunkowej koty miauczą tylko i wyłącznie we wczesnym dzieciństwie. Wówczas wydawane dźwięki mają na celu wzbudzenie zainteresowania matki i spełnienie obowiązków względem kociaka. Wraz z dojrzewaniem kociąt, matka przestaje zwracać uwagę na miauczenie. Co prawda w późniejszym okresie koty wciąż wydają z siebie szereg dźwięków, jednak od momentu odchowania miauczenie przybiera głównie rolę komunikacji z człowiekiem, a nie innymi osobnikami z gatunku.

Miauczenie kota z pewnością jest dźwiękiem, który ciężko zignorować. Wzbudza ono bowiem szereg różnorodnych reakcji i emocji, a samo zwierzę bardzo dobrze o tym wie. Dźwięki te zostały wykształcone po to, aby skłonić człowieka do odpowiadania na potrzeby czy też zachcianki pupila.

Jak komunikują się koty?

Najogólniej rzecz biorąc, koty porozumiewają się przy użyciu trzech kategorii sygnałów. Każda z nich przeznaczona jest do różnych sytuacji:

  • Zapachowa – występująca pod postacią wydzielania feromonów, których ludzie nie wyczuwają oraz oznaczanie terytorium moczem.
  • Wizualna – to szeroko rozumiana mowa ciała, objawiająca się poprzez stroszenie ogona i grzbietu, czy też charakterystyczne układanie uszu.
  • Dźwiękowa – w skład tej kategorii wchodzą przeróżne odgłosy, takie jak mruczenie, syczenie, prychanie, miauczenie i wiele innych.

Komunikaty zapachowe oraz wizualne są skierowane głównie dla innych kotów, jednak niektóre reakcje pupila sprawdzają się także w relacji z człowiekiem, niosąc za sobą ukryty przekaz.

Co oznacza miauczenie kota?

Każdy właściciel kota powinien zdawać sobie sprawę z tego, że miauczenie występuje pod bardzo zróżnicowanymi postaciami. Może ono przybierać rozmaite formy i tonacje, a każda z nich będzie wyrażała coś innego. To właśnie dlatego znalezienie powodu, przez który kot wydaje konkretne dźwięki jest zadaniem niezwykle utrudnionym. Częstym zjawiskiem jest również błędna interpretacja poszczególnych komunikatów, co z kolei skutkuje oskarżaniem zwierzęcia o całkowicie bezpodstawne, a także uciążliwe miauczenie. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej, ponieważ przyczyna zawsze istnieje, jednak ludzie nie zawsze są w stanie ją odnaleźć.

Poniżej przedstawiamy więc najczęstsze, a zarazem najbardziej charakterystyczne powody, przez które koty wydają określone dźwięki.

Niewystarczająca ilość uwagi

Miauczenie bardzo często okazuje się próbą zwrócenia uwagi człowieka na potrzeby kota. Obojętność i brak zainteresowania ze strony opiekuna często skutkuje wywołaniem uczucia nudy, która z kolei bywa bardzo uciążliwa – zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna. Wówczas miauczenie będzie pełniło rolę zaproszenia do zabawy lub zwykłego kontaktu fizycznego, takiego jak głaskanie i pieszczoty.

Oczywistym jest jednak fakt, że nie każdy moment jest odpowiedni na zabawę. Szczególnie, jeśli opiekun ma dużo obowiązków lub po prostu wychodzi do pracy. W takich sytuacjach warto pomyśleć o zapewnieniu zwierzęciu rozrywki, na przykład w postaci drapaków. Świetną opcją będzie wybór modelu, który zawiera dużo interesujących dla kota elementów. Na przykład Zolux Cat Park 3, który oprócz standardowych miejsc służących odpoczynkowi, zawiera również podwieszane piłeczki, mające na celu wzbudzenie zainteresowania pupila i zachęcenie do aktywnej zabawy. Dobrym rozwiązaniem jest także model Trixie Ava oraz Trixie San Fernando. Obydwie propozycje dysponują zarówno legowiskami, jak i zajmującymi uwagę akcesoriami. Odpowiednio dobrany drapak będzie także zabezpieczeniem dla wszelkich domowych mebli. Nadmiar energii u kota w połączeniu z nudą i niedostatecznym zainteresowaniem ze strony właściciela może bowiem skutkować niezbyt pożądanymi wspinaczkami po fotelach, sofach, a nawet firankach.

Sprawdź naszą ofertę drapaków dla kotów:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór drapaków dla kotów

Zaspokojenie potrzeb

Niejednokrotnie głośne miauczenie kota, często połączone z przebywaniem w określonym miejscu, ma na celu zasygnalizowanie, że istnieją pewne kwestie, które koniecznie należy rozwiązać tu i teraz. Do takich sytuacji zaliczamy na przykład pustą miskę, zbyt zanieczyszczoną kuwetę lub zamknięte drzwi od pokoju, który na ten moment wydaje się najlepszym do zabawy czy też drzemki.

Częstym zjawiskiem jest również domaganie się przekąski lub ulubionego smakołyku. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie każdy przysmak będzie odpowiedni. Widniejące na sklepowych półkach smakołyki często są dla kotów zbyt kaloryczne, co z kolei może negatywnie odbijać się na ich zdrowiu. Warto więc postawić na wysokojakościowe przekąski, takie jak BOSCH Sanabelle Snack o smaku mintaja i fig, BOSCH Sanabelle Vitality Snacks lub BRIT Premium by Nature, występujące również w wersji o smaku indyka i jagnięciny oraz kurczaka i wątróbki, co z kolei pozwala na wprowadzenie odrobiny różnorodności.

Należy jednak zaznaczyć, że ten rodzaj miauczenia będzie dla właściciela najbardziej uciążliwym, ponieważ zwierzę nie zaprzestanie, dopóki jego żądania nie zostaną spełnione.

Dostępne w naszej ofercie przysmaki dla kotów:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór przysmaków dla kotów

Ból i choroba

Pomimo tego, że każdy kochający opiekun chce dla swojego pupila jak najlepiej, nieraz na przeszkodzie stają różnego rodzaju przeciwności losu, związane zarówno z samopoczuciem, jak i stanem zdrowia zwierzęcia.

W związku z tym szczególną uwagę powinny wzbudzać komunikaty niestandardowe, czyli takie, które do tej pory nie miały miejsca. Dźwięki wydawane przy dotyku poszczególnych części ciała, chodzeniu lub oddawaniu potrzeb fizjologicznych zdecydowanie nie będą dobrze wróżyć. Dlatego też odpowiedzialny właściciel powinien wykazywać dużą czujność, a także uważnie obserwować swojego podopiecznego, aby w razie konieczności udać się do specjalisty. Nawet drobne podejrzenia pogorszonego stanu zwierzęcia nie powinny być ignorowane, ponieważ często kluczowe znaczenie ma odpowiednio szybka reakcja opiekuna.

Pozostałe powody miauczenia kotów

Wspomniane powyżej powody wydawania dźwięków przez pupila zdecydowanie należą do najczęstszych. Oprócz nich można wyróżnić także przyczyny takie jak:

  • Starzenie się – starsze koty, podobnie jak ludzie, nieraz miewają problemy z ostrością poszczególnych zmysłów. W związku z tym zwiększona głośność miauczenia może być oznaką starzenia się oraz idących za nim skutków, takich jak utrata słuchu, wzroku lub powonienia, powodujące ogólne zagubienie i dezorientację pupila.
  • Rujka – miauczenie podczas rujki to jeden z najbardziej charakterystycznych dźwięków wydawanych przez koty. Może ono kojarzyć się z pewnego rodzaju zawodzeniem lub płaczem, jednak jego przyczyna jest wówczas dość oczywista. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja jest komfortowa dla samego zwierzęcia. Zdecydowanie nie będzie też przyjemna dla opiekuna, dlatego w przypadku braku jakichkolwiek przeciwskazań (zarówno zdrowotnych, jak i związanych z hodowlą) warto rozważyć zabieg kastracji. Powszechnie mówi się o tym, że samice poddawane są przecież sterylizacji, jednak taki stan rzeczy nie jest zgodny z prawdą. Sterylizacja nie wyklucza bowiem doświadczania rujki, ponieważ polega jedynie na usunięciu jajników lub podwiązaniu jajowodów. Kastracja natomiast ma na celu wycięcie zarówno jajników, jak i macicy, jednocześnie chroniąc przed występowaniem ewentualnych stanów zapalnych oraz rozwojem nowotworów dróg rozrodczych.

Czy miauczenie kota można zignorować?

Każdy kot jest inny, przez co niektóre okazują się niezwykle ciche, a inne – aż za bardzo wokalne. Pamiętajmy jednak, że miauczenie dla kota jest praktycznie tym samym, co mowa dla człowieka. Pomimo tego, że nieraz może ono być odbierane jako uciążliwe czy zbędne, jego ignorowanie przeważnie zupełnie nie rozwiązuje problemu. Dopóki konkretne potrzeby nie zostaną zaspokojone, miauczenie może wręcz narastać.

Każdy opiekun powinien mieć również na uwadze fakt, że konkretne dźwięki niekoniecznie będą oznaką zachcianek lub nudy. Dlatego też wykazywanie całkowitej obojętności na komunikaty zwierzęcia jest kompletnie nieuzasadnione, a nieraz może nieść za sobą konsekwencje, których można było uniknąć.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij