Psi ratownicy pomagają ludzkości od dawna – wyciągają poszkodowanych z gruzów, pomagają szukać zaginionych w lasach, ratują ofiary lawin i pomagają tonącym w wodzie. Czy wiesz, że w ostatnią niedzielę kwietnia świętujemy ich dzień – Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego? W tym roku wydarzenie wypada 28.04. W dniu tym odbywają się na całym świecie wydarzenia i imprezy edukacyjne informujące o ogromnej roli, jaką nasi psi przyjaciele odgrywają w ratownictwie.
Dowiedz się więcej na temat wydarzenia.
Historia wydarzenia
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego, znany też jako Międzynarodowy Dzień Psa Poszukiwawczo-Ratowniczego (ang. International Search and Rescue Dog Day) jest obchodzony corocznie, w ostatnią niedzielę kwietnia. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Międzynarodową Organizację Psów Ratowniczych i jego pierwsze obchody odbyły się w 2008 roku.
Wydarzenia odbywają się pod hasłem „Gotowi dla Ciebie 365 dni w roku”.
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego – obchody
Dzień ten jest głównie obchodzony przez służby ratownicze pracujące z psami, takie jak Straż Pożarna, GOPR i WOPR. W dniu tym na całym świecie odbywają się prezentacje zespołów ratowników z psami, a także pokazy demonstrujące wyszkolenie psów oraz ich pracę w zainscenizowanych akcjach ratunkowych.
Jeśli zastanawiasz się, jak możesz dołączyć do obchodów, mamy dla Ciebie kilka pomysłów:
- Sprawdź lokalne wydarzenia – być może lokalna straż pożarna organizuje w tym dniu pokazy.
- Przekaż datek na służby ratownicze – dzięki temu przyczyniasz się do dbania o warunki, w jakich pracują psy.
- Jeśli nie możesz dołączyć do obchodów osobiście, poinformuj innych na mediach społecznościowych.
- Poświęć chwilę dla Twojego pupila – nawet jeśli nie jest psem pracującym, to bez wątpienia odgrywa w Twoim życiu ogromną pozytywną rolę. Zabierz pupila na spacer lub wycieczkę, pobaw się z nim lub nagródź go pysznym przysmakiem.
Zobacz też: Żółta wstążka u psa – co to znaczy?
Psy w ratownictwie
Psy od dawna odbywają ogromną rolę w życiu człowieka – także dbając o jego bezpieczeństwo. Występują w tej roli nie tylko jako psy stróżujące czy też obronne. Psy pracują w licznych dziedzinach takich, jak ratownictwo, pomoc niepełnosprawnym, a także dogoterapia.
Psy ratownicze pomagają ludziom w potrzebie od dawna. Jeden z najbardziej znanych ratowników w historii, Bernardyn o imieniu Barry, pracował na Przełęczy Świętego Bernardyna w latach 1800-1812. Przypisuje mu się uratowanie aż 40 osób.
W Polsce pierwsza akcja ratunkowa z udziałem psów lawinowych miała miejsce w 1968 roku w Sudetach. Ich działanie zainspirowało do zorganizowania szkolenia psów w Polsce i włączenia ich do akcji ratowniczych.
Szkolenie psa ratownika jest wymagające – zaczyna się od wieku szczenięcego i trwa nawet do 2,5 roku. Psy szkolone są w określonych specjalizacjach, takich jak poszukiwanie zaginionych na trudnych terenach czy szukanie pod gruzami. Psi ratownik musi odznaczać się nie tylko sprawnością i wytrzymałością fizyczną, ale także posiadać określone cechy psychiczne. Psi ratownicy pełnią służbę nawet przez 10 lat – warto zatem pamiętać o ich staraniach i poświęceniu nie tylko od święta.
Przeczytaj więcej: Co to jest dogoterapia?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości akcesoriów treningowych i zabawek dla psów
Data publikacji: 27.04.2023 r.