Czy znasz już karmy John Dog Berry Line? Szukając właściwej przekąski dla psa lub planując urozmaicenie jego diety, bardzo często trafiamy na trop owoców. Są łatwo dostępne, smaczne i zawierają cenne substancje odżywcze, z których część nie występuje w innych pokarmach, a może pozytywnie wpływać na organizm naszego pupila.
Jako właściciele psów jesteśmy świadomi związku pomiędzy codzienną dietą a zdrowiem. Zależy nam, żeby nasi czworonożni przyjaciele cieszyli się zdrowiem przez całe swoje życie, które jest coraz dłuższe, mamy w swoich domach coraz więcej psich seniorów. Jesteś tym, co jesz – to samo dotyczy naszych pupili, stąd pomysł, żeby ich dietę wzbogacać o składniki biologicznie czynne. W karmach z linii berry John Dog wykorzystał owoce jagodowe (maliny, borówki, jeżyny, żurawiny), które są niezwykle bogate w witaminy, składniki mineralne, a także polifenole. W dużym skrócie: polifenole wykazują silne właściwości przeciwutleniające, a tym samym mają bardzo dobry wpływ na kondycję i zdrowie organizmu. Owoce jagodowe dodaliśmy do całej linii karm, i stąd też jej nazwa: Berry Line.
Owoce generalnie są bogatym źródłem wielu cennych substancji odżywczych, między innymi witamin, składników mineralnych czy też wspomnianych wcześniej związków polifenolowych. Część z nich nie występuje w innych pokarmach, a może pozytywnie wpływać na organizm zwierzęcia, dlatego warto podawać je psu i mocno do tego namawiamy. Naturalne przeciwutleniacze dostarczone w diecie stanowią dodatkowy system wzmacniający obronę organizmu przed rozwojem wielu chorób. Ich zastosowanie daje szansę na obniżenie ryzyka chorób u naszego czworonoga.
Dodatkowo karmy John Dog Berry Line są wzbogacone: omułkiem zielonowargowym, algami morskimi, kurkumą.
Spis treści
Jakie owoce znajdziesz w karmach John Dog Berry Line
Malina właściwa (rubus idaeus l.)
To gatunek należący do malin – grupy, w której znajdziemy także kuzynkę popularnej czerwonej maliny – jeżynę. Wykorzystuje się zarówno owoce, jak i liście roślin z tej grupy. Malina właściwa jest cennym źródłem substancji odżywczych i prozdrowotnych, np. minerałów (żelaza, magnezu, wapnia, potasu, manganu, miedzi), witamin (C, E, K oraz z grupy B), a także wielu innych składników, w tym polifenoli. Liście malin zawierają flawonoidy, garbniki, związki żywicowe, a także kwasy organiczne i sole mineralne.
Malinę właściwą od tysiącleci wykorzystuje się w celach leczniczych i żywieniowych. Badania naukowe nad biologicznymi właściwościami malin potwierdziły ich znaczenie jako składnika leków o działaniu przeciwzapalnym. Są one wartościowym elementem naszej diety, ale czy można podawać je psom bez ograniczeń?
Świeże i suszone maliny często znajdziemy w produktach przeznaczonych dla psów, suszone liście tego owocu figurują na listach składników żywieniowych, które są odpowiednie dla czworonogów. Z całą pewnością warto więc uwzględnić tę roślinę w codziennej diecie pupila.
Maliny są cenne dla psów ze względu na:
- Dużą zawartość pektyn i innych związków bioaktywnych zwanych fitaminami. Fitaminy to cenne związki roślinne o cechach podobnych do witamin, które podobnie jak witaminy nie są syntetyzowane przez organizm człowiek
- Obecność antyoksydantów, wśród których na szczególną uwagę zasługują polifenole, witaminy A i C oraz tokoferole, karotenoidy, selen i wiele innych.
- Występowanie dwóch ważnych grup związków fenolowych: flawonoidów wraz z antocyjanami i flawonoli.
- Zawartość kwasów fenolowych, wśród których warto wyróżnić kwas elagowy – bardzo silny antyoksydant. Występuje on również w jeżynie, żurawinie, czarnej porzeczce czy owocach granatu. Badania wykazały, że kwas elagowy ma właściwości przeciwnowotworowe – ten prosty fenol hamuje procesy rakowe w wątrobie i płucach psa, ma również właściwości przeciwwirusowe.
- Dużą ilość makro- i mikroelementów, w tym potasu, wapnia, magnezu, cynku, miedzi, manganu i żelaza.
- Wysoką zawartość witamin (C, E, A, PP, B1, B2, B3), które wpływają korzystnie na układ odpornościowy.
Jeżyna (rubus fruticosus)
Pod względem podstawowych składników odżywczych ma skład chemiczny zbliżony do maliny właściwej, ale jest o wiele silniejszym antyoksydantem. Testy DPPH wykazują bowiem, że jeżyny reprezentują aktywność przeciwutleniającą na poziomie 239 μM troloksu w przeliczeniu na 1 g owoców. Dla porównania malina zawiera 208 μM, borówka amerykańska – 128 μM, żurawina – 93 μM tego związku.
Jeżyny są cenne dla psów ze względu na:
- Silne właściwości przeciwutleniające owoców i liści. Choć liście jeżyny to trzykrotnie słabszy przeciwutleniacz niż liście zielonej herbaty, a dwukrotnie słabszy w porównaniu z czarną herbatą, może pełnić w diecie psa rolę zdrowego zamiennika obu produktów. Herbata zawiera bowiem duże ilości kofeiny, szkodliwej dla organizmu czworonoga. Jej nadmierne spożycie podnosi ciśnienie krwi, odwadnia i powoduje ogólne pobudzenie.
- Znacznie wyższą niż w innych owocach zawartość związków fenolowych. Czerwona porzeczka dostarcza psu około 6-11 mg związków polifenolowych w przeliczeniu na kwas galusowy w 1 g suchej masy, agrest – 13 mg/g s.m., a maliny – 11-20 mg/g s.m. Jeżyna pod tym względem zdecydowanie przewodzi owocowej stawce – może zawierać nawet do 27 mg związków fenolowych w przeliczeniu na kwas galusowy w 1g suchej masy.
- Stymulowanie wzrostu poziomu enzymów przeciwutleniających we krwi i w wątrobie. Organizm psa ma wiele mechanizmów, które przeciwdziałają uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki oraz inne reaktywne formy tlenu. Jedną z linii obrony jest system enzymów przeciwutleniających (dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza, peroksydaza glutationu, transferaza glutationu oraz reduktaza glutationu). Wykazano, że po 30 dniach podawania myszom ekstraktów z jeżyny poziom enzymów przeciwutleniających we krwi i w wątrobie znacząco wzrasta.
Zobacz: Czy pies może jeść dynię? Dynia w diecie psa
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości mokrych karm dla psa John Dog
Żurawina (vaccinium oxycoccos)
Ona także jest źródłem składników cennych dla organizmu psa. Zawiera witaminy (A, C, E), związki mineralne (potas, sód, selen), jak również luteinę i β-karoten. Najistotniejszą grupą związków prozdrowotnych zawartych w owocach żurawiny są polifenole.
W 1914 r. wykryto w żurawinie kwas benzoesowy, a w moczu osób spożywających jej przetwory – kwas hipurowy. Badania te przyczyniły się do powstania hipotezy, iż żurawina wykazuje właściwości lecznicze dzięki zakwaszaniu moczu. Ten mały i niepozorny owoc może być więc odpowiedzialny za uśmiercanie bakterii, a w konsekwencji – za zapobieganie chorobom układu moczowego u psów.
Psa można karmić surowymi, gotowanymi lub suszonymi żurawinami. Na rynku dostępnych jest wiele zawierających żurawinę produktów dla psów. Suche i mokre karmy o przejrzystym, naturalnym składzie z dodatkiem tego cennego owocu znajdziecie także w sklepie John Doga!
Żurawina jest cenna dla psów ze względu na:
- Zawartość proantocyjanidyn, czyli związków o unikalnej strukturze, należących do flawonoli. Nie występują one w żadnym innym owocu. Jedna z teorii (funkcjonująca obok teorii o zakwaszających mocz właściwościach żurawiny) mówi, że proantocyjanidyny i inne związki chemiczne wykazujące właściwości antyseptyczne powodują degradację bakterii zawartych w psim moczu.
- Wspieranie leczenia bakteryjnych stanów zapalnych układu moczowego psów oraz zapobieganie im. Psy żyją coraz dłużej, dłuższe życie to nie tylko więcej czasu z ukochanym opiekunem, ale również podwyższone ryzyko zapadania na pewne choroby. Przewlekłe i nawracające zakażenia pęcherza moczowego lub też trwałe, zaostrzające się podkliniczne zapalenia pęcherza moczowego to bardzo częste przypadłości wielu czworonogów, szczególnie często dotykające psich seniorów. Obecnie poszukuje się surowców, które mogłoby stać się alternatywą dla chemioterapeutyków przeznaczonych do leczenia bakteryjnych stanów zapalnych rozwijających się w układzie moczowym psów. Badania kliniczne z użyciem żurawiny amerykańskiej wskazują, że wyciągi z tej rośliny mogą znaleźć zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób dróg moczowych, a w szczególności zakażeń i kamicy układu moczowego.
Badano wpływ wyizolowanych proantocyjanidyn z żurawiny na ochronę komórek nerek psa przed różnymi bakteriami. Proantocyjanidyny wykazywały działanie adherencyjne wobec trzech Gram-dodatnich szczepów bakterii (E. coli CFT073, E. coli 0157:H7 i Pseudomonas aeruginosa 10145).
- Właściwości antynowotworowe, które wykazano dzięki badaniom przeprowadzonym na szczurach.
- Obecność przeciwutleniaczy, które mogą poprawić funkcje poznawcze organizmu, a także złagodzić problemy skórne u czworonoga. Ponadto antyoksydanty chronią psa przed niekorzystnym oddziaływaniem wolnych rodników i innych reaktywnych form tlenu.
Wprowadzając żurawinę do diety psa, powinniśmy uważać na szczególne potrzeby żywieniowe czworonogów, u których stwierdzono kamicę nerkową. W tym przypadku podawanie dużych ilości żurawiny jest niewskazane!
Borówka wysoka (vaccinium corymbosum l.), zwana także borówką amerykańską
Ten mały i smaczny owoc jest częstym składnikiem żywności komercyjnej dla psów oraz cennym surowcem przemysłowym, wykorzystywanym w stanie świeżym lub też przetwarzanym na susze. Owoce borówki wyróżniają się wysoką aktywnością przeciwutleniającą oraz bogatym składem polifenoli (w tym antocyjanów). W porównaniu z omawianymi wcześniej roślinami jagodowymi (malinami, jeżynami czy też żurawinami) charakteryzuje się największym ogólnym poziomem polifenoli. Maliny zawierają średnio około 126 mg polifenoli w 100 gramach owoców, jeżyny – 248 mg, żurawiny – 120-325 mg, natomiast borówki amerykańskie aż 585 mg w 100 g owoców!
Borówki są świetnym uzupełnieniem diety psów podejmujących zwiększoną aktywność fizyczną, psów pracujących, a także starszych osobników.
Ponadto borówka wysoka jest cenna dla psów ze względu na:
- Zawartość barwników antyocyjanowych, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Podobnie jak inne związki polifenolowe, antocyjany wykazują ponadto działanie antyoksydacyjne – liczne badania dowodzą, że mają znacznie wyższy potencjał przeciwutleniający niż najbardziej znane, referencyjne antyoksydanty, np. witamina E, β-karoten, czy witamina C. W eksperymentach na szczurach wykazano, że kompleks antocyjanów zawarty w ekstrakcie z borówki amerykańskiej ma zdolność usuwania wolnych rodników, a także hamowania procesu peroksydacji lipidów w komórkach wątroby.
Barwniki antocyjaninowe mają zdolność do chelatowania jonów metali, m. in. żelaza i miedzi. Przypisuje się im właściwości poprawiania mikrokrążenia krwi oraz redukcję niektórych zaburzeń wzroku. Zawarte w borówce karotenoidy (luteina, zeaksantyna) i antyocyjany mogą przyczyniać się do zmniejszenia zapadalności na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD – age-related macular degeneration) i poprawy ostrości wzroku u psa. To dzięki barwnikom antocyjaninowym pies ma szansę znacznie lepiej widzieć po zmierzchu i szybciej adaptować wzrok do ciemności.
- Wspieranie diety psów mających szczególne potrzeby żywieniowe, np. psich sportowców. Wykazano, że borówka, ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne, jest ważna w diecie psów o dużej aktywności fizycznej. W porównaniu z psami karmionymi dietą kontrolną osobniki otrzymujące owoce borówki amerykańskiej podczas wysiłku były lepiej chronione przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Potwierdzono to w badaniach na psach rasy alaskan husky.
- Wysoką zawartość polifenoli.
- Działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne ze względu na obecność antyocyjanów i taniny.
- Spowalnianie procesów starzenia się mózgu. Mózg psa seniora jest szczególnie wrażliwy na działanie wolnych rodników, które niszczą komórki nerwowe i powodują przyspieszone starzenie się tego organu. Polifenole zawarte w borówkach mogą przeciwdziałać tym uszkodzeniom, pomagając unieszkodliwić wolne rodniki, co wykazano w badaniach na psach rasy beagle.
Sprawdź też: Czy pies może jeść banana?
Podsumowanie
1. Owoce są bogatym źródłem wielu cennych substancji odżywczych, między innymi witamin, składników mineralnych, a także związków polifenolowych. Część z nich nie występuje w innych pokarmach, a może pozytywnie wpływać na organizm zwierzęcia, dlatego warto podawać je psu.
2. Owoce powinny stanowić bardzo niewielką część diety – do 5% wszystkich spożywanych produktów.
3. Wybieraj dla swojego psa głównie owoce jagodowe i owoce sezonowe.