Mole w domu – jak się ich pozbyć?

Mole w domu – jak się ich pozbyć?

Mole, choć cechują się niewielkimi rozmiarami, niejednokrotnie sieją znaczące spustoszenie. To właśnie one odpowiedzialne są bowiem za niszczenie ubrań, wygryzanie dziur w rozmaitych domowych tekstyliach, a także zatruwanie żywności larwami.

Co więcej, owady te bardzo trudno wypędzić i zniwelować. Jeśli raz pojawiły się w danej przestrzeni, prawdopodobnie będą do niej okresowo nawracać. Jeden spostrzeżony mol jest natomiast oznaką, że w pozostałych częściach domu lub mieszkania z pewnością jest ich więcej.

Jak więc skutecznie pozbyć się moli? Czy istnieją na to sprawdzone sposoby? Jak owady przedostają się do mieszkań i domów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych kluczowych pytań dotyczących moli, znajdują się w dalszej części artykułu.

Czym są mole?

Czym są mole?

Mole są niewielkimi owadami przynależącymi do rzędu motyli. Charakteryzują się one wyglądem przypominającym ćmę, a także żółtobrązową lub brązowoszarą barwą, w zależności od odmiany. Mole są spotykane na wszystkich kontynentach, a do rodziny molowatych przynależy ponad 3000 różnych gatunków.

Choć mogłoby się wydawać, że to właśnie dorosłe mole są odpowiedzialne za wszelkie zniszczenia, w rzeczywistości prawdziwymi szkodnikami są ich jasnokremowe larwy. Mogą one żerować na rozmaitych produktach spożywczych, a także ubraniach, tekstyliach oraz książkach. Co więcej, larwy żyją od 35 dni do nawet 2 lat, a ich wytępienie okazuje się niezwykle skomplikowane. Dorosłe osobniki żyją natomiast jedynie przez miesiąc.

Mole mogą pojawić się w domu lub mieszkaniu z wielu różnych powodów. Najczęściej przedostają się one z sąsiednich, często zaniedbanych mieszkań lub pobliskich śmietników lub kontenerów. Larwy można przynieść do domu nawet z zakupami, gdyż nieraz gnieżdżą się one w rozmaitych produktach sypkich (np. kasza, ryż lub mąka).

Rodzaje moli

Rodzaje moli

Choć w rodzinie molowatych wyróżnia się ponad 3000 gatunków, zdecydowanie najczęściej spotykane z nich to odmiany spożywcze i odzieżowe. Nieraz zwraca się także uwagę na mole futrzane, od których wywodzi się określenie „mól książkowy”. Owady te spotykane są bowiem najczęściej w towarzystwie książek, ale także pierza, wełny i futer.

Mole spożywcze przyjmują brązowoszarą barwę, a rozpiętość ich skrzydeł może wynosić od 14 do 18 mm. Ich larwy żerują w takich produktach spożywczych, jak kasza, mąka, cukier, ryż, otręby, czy też suszone owoce. I choć nieraz są one niedostrzegalne, o ich obecności będą świadczyć między innymi drobne pajęczyny (oprzędy). Dorosłe osobniki latają przede wszystkim nocą, przy czym nieraz mylone są one z ćmami.

Mole odzieżowe, zwane również włosienniczkami, cechują się żółtą barwą oraz nieco mniejszymi niż mole spożywcze rozmiarami. Rozpiętość skrzydeł dorosłych osobników wynosi bowiem maksymalnie 11 mm. Owady te pojawiają się w domach i mieszkaniach przede wszystkim wiosną i jesienią. Żerują one wówczas wszędzie tam, gdzie mają dostęp do rozmaitych materiałów (np. ubrania, dywany).

Jak skutecznie pozbyć się moli?

Jak skutecznie pozbyć się moli?

Pozbycie się moli z domu lub mieszkania niejednokrotnie stanowi spore wyzwanie. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż owady te bardzo szybko się rozmnażają, przez co znacznie pogarszają sytuację domowników. Samica może bowiem jednorazowo złożyć nawet 200 jaj. To właśnie dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu, a następnie podjęcie odpowiednich działań, wśród których wyróżnia się:

  • Dbanie o porządek w miejscu zamieszkania – w walce z molami należy zadbać o to, aby stworzenia te nie miały możliwości rozmnażania się na danych obszarach. Oznacza to, że wszelkie ubrania i tekstylia powinny być regularnie prane, a szafy i komody odpowiednio czyszczone. Ponadto bardzo ważne jest również prawidłowe przechowywanie sypkich produktów spożywczych. Po zakupach należy więc przyjrzeć się opakowaniom, a w razie jakichkolwiek wątpliwości przepakować je do szczelnych pojemników.
  • Dezynfekowanie i zabezpieczanie potencjalnych miejsc żerowania moli – w momencie pojawienia się szkodników w domu lub mieszkaniu należy pozbyć się sypkich produktów, a następnie odpowiednio zdezynfekować dane przestrzenie i zabezpieczyć je dedykowanymi preparatami. Jeśli natomiast mamy do czynienia z molami odzieżowymi, w szafach i komodach należy umieścić środki odstraszające mole (np. w formie zawieszek lub saszetek z preparatem). Szkodniki te mogą być również odstraszane poszczególnymi zapachami, w tym chociażby octu, lawendy, wanilii, cytryny i trawy cytrynowej, szałwii, rozmarynu, tymianku, mięty oraz goździków.

Czy mole są szkodliwe?

Czy mole są szkodliwe?

Choć mole z pewnością zaliczane są do uciążliwych i problematycznych szkodników, nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Dorosłe osobniki nie gryzą ludzi ani nie wyrządzają im bezpośrednich szkód. Nawet w przypadku zjedzenia mola lub jego larwy, człowiek nie znajdzie się w niebezpieczeństwie, gdyż owady te nie przenoszą chorób.

Niezaprzeczalnie mole wywołują jednak obrzydzenie, szczególnie jeśli chodzi o larwy spożywczego gatunku. Co więcej, przyczyniają się one do zanieczyszczenia żywności własnymi odchodami, wydzielinami i pozostałościami jaj, a także oprzędami, które to zlepiają drobinki sypkich produktów w kulki. Taka żywność zdecydowanie nie nadaje się do zjedzenia. Ponadto jej spożycie może sprawić, że do organizmu człowieka przeniesione zostaną poszczególne bakterie oraz grzyby. Dlatego też zjedzenie produktów, w których znajdują się larwy moli, nieraz skutkuje zatruciami, niestrawnościami, ale również biegunkami.

Zobacz również: Mucha końska – jak odstraszyć i co robić, gdy ugryzie?

Udostępnij