Munchkin to niezwykle urocza rasa kota wyróżniająca się podłużnym ciałem, a także bardzo charakterystycznymi krótkimi łapkami. Ich rozbrajający wygląd podbił serca tysięcy internautów, dzięki czemu rasa zyskała ostatnio wielką popularność. Z uwagi na budowę ciała tych kotów wokół ich hodowli narosło wiele kontrowersji.
Dowiedz się więcej o tej czarującej rasie i poznaj ich historię oraz potrzeby.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 2-4 kg wzrost: 18-20 cm |
maść | wszystkie są dopuszczalne |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | inteligentne, energiczne, towarzyskie |
Wygląd i wzorzec rasy
Są to niewielkie koty, których waga zamyka się w przedziale od 2 kg do 4 kg, przy czym samce są nieco większe, a także bardziej masywne od samic. Charakterystyczną cechą rasy jest ich nietypowa budowa – krótkie łapy (tylne dłuższe od przednich) i podłużna sylwetka. Krótkie łapki tych kotów są muskularne i proste, natomiast ich głowy i tułów są dość masywne. Etyczna hodowla munchkinów polega na krzyżowaniu ich z kotami nierasowymi, dlatego nie odbiegają bardzo wyglądem od przeciętnych dachowców.
Koty te występują w dwóch odmianach sierści – krótkiej i półdługiej. Osobniki krótkowłose mają sprężystą sierść, natomiast te o półdługiej sierści – jedwabistą i gładką, z charakterystyczną kryzą na karku.
Dopuszczalne są wszystkie kolory oczu oraz maści i znaczenia sierści.
Kocięta i hodowla
Hodowla kotów tej rasy jest uważana za bardzo kontrowersyjną z uwagi na budowę ich ciała, która wiąże się z predyspozycją do pewnych wad zdrowotnych i wysoką śmiertelnością płodów, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Z tego względu wiele organizacji felinologicznych nie uznaje rasy i odmawia jej zarejestrowania.
W Polsce koty tej rasy są bardzo trudno dostępne, gdyż na chwilę obecną nie działa na terenie naszego kraju żadna legalna hodowla. Jeśli jesteś zdecydowany na adopcję kociaka właśnie tej rasy, konieczne może być sprowadzenie go zza granicy. Przed podjęciem decyzji należy bardzo dokładnie rozważyć wybór hodowli, a także upewnić się, że jest ona prowadzona w sposób etyczny biorący pod uwagę uwarunkowania typowe dla tej rasy.
Koty tej rasy mogą osiągnąć ceny od 4000 zł do 8000 zł lub więcej.
Historia rasy
Początki tej rasy nie są jasne – pierwsze wzmianki o kotach z charakterystycznymi krótkimi łapkami pojawiły się już w czasie II Wojny Światowej, wtedy też jednak wiele z tych kotów mogło wyginąć. Rasa została ponownie odkryta w 1983 roku w Luizjanie, kiedy to Sandra Hochendel znalazła dwie bezpańskie, ciężarne kotki o krótkich łapkach. Otrzymały one wdzięczne imiona Blackberry i Blueberry, czyli Jeżyna i Jagoda. Nazwa rasy pochodzi od małych stworków z opowieści o Czarnoksiężniku z Krainy Oz, której fanką była opiekunka kotek. Blackberry doczekała się czworga potomstwa – dwoje z jej kociąt także miało podobne krótkie łapy. Jedno z nich, o imieniu Toulouse, doczekało się licznego potomstwa z dziko żyjącymi kotami.
Rasa została po raz pierwszy zaprezentowana przez TICA (The International Cat Association) w 1991 roku. W latach 90. przeprowadzono badania nad rasą, które wykazały, że do mutacji odpowiedzialnej za ich budowę doszło samoczynnie, bez ingerencji człowieka, a także że wpływa ona jedynie na długość kończyn kota.
Do tej pory rasa nie jest uznawana przez większość organizacji felinologicznych. W 1994 roku zarejestrowała ją organizacja TICA ze Stanów Zjednoczonych. Pomimo narosłych wokół niej kontrowersji, popularność rasy nieustannie rośnie.
Munchkin – charakter i usposobienie
Munchkiny to wyjątkowo towarzyskie i przyjazne koty. Łatwo nawiązują więź z właścicielem i wprost uwielbiają bliskość opiekuna oraz zabawy. Ich czuły charakter sprawia, że doskonale czują się jako towarzysze dzieci, oczywiście pod warunkiem, że pociecha potrafi odpowiednio obchodzić się z pupilami. Są wyjątkowo ciekawe świata, energiczne, a także skłonne do zabawy oraz psot. Są przy tym wyjątkowo inteligentne i chętnie angażują się w zabawy wymagające myślenia, a także w zabawy z udziałem opiekuna takie, jak aportowanie zabawek.
Pomimo krótkich łapek są dość szybkie i lubią się wybiegać. Ich sposób poruszania się przypomina wiewiórki albo fretki. Gdy coś je zaciekawi, potrafią stanąć na tylnych łapkach i wyciągnąć ciało do góry, by bliżej przyjrzeć się temu, co przyciągnęło ich uwagę.
Wychowanie i tresura
Koty tej rasy są wyjątkowo inteligentne i błyskawicznie się uczą. Łatwo nawiązują porozumienie z właścicielem. Ich ciekawska natura wymaga stanowczego podejście ze strony opiekuna. Warto stosować metody oparte na pozytywnym wzmocnieniu podczas szkolenia kotka, na przykład nagradzać go pochwałami oraz przysmakami – uważaj tylko, by nie przekarmić pupila.
Munchkiny z łatwością uczą się nowych sztuczek – także aportowania. Można je również nauczyć chodzenia na smyczy. Trening powinien również objąć nauczenie kotka korzystania z kuwety, przy czym pamiętaj, by wybrać odpowiednio niską kuwetę, by z uwagi na krótkie łapki kot nie miał z nią problemu.
Zadbaj również o odpowiednią socjalizację kotka. Na szczęście bardzo łatwo odnajdują się one w towarzystwie innych zwierząt.
Zabawki dla munchkina
Kotki te są z natury bardzo ciekawskie i skłonne do zabaw, w które chętnie angażują właściciela. Doskonałym pomysłem będą dla nich zabawki takie, jak piłeczki, myszki, a także wędki. Zabawki interaktywne natomiast zapewnią mu zajęcie na długi czas i będą stanowiły ciekawe wyzwanie dla ich inteligencji.
Koty tej rasy warto wyposażyć w drapak odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Powinien być niski lub też zawierać półki blisko położone siebie, by pupil mógł z łatwością się wspinać. Nie powinien być też zbyt wysoki dla bezpieczeństwa kota.
Munchkin – pielęgnacja
Koty tej rasy nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji. Jest ona uzależniona od typu ich sierści – krótkowłose osobniki wystarczy wyczesać raz lub kilka razy w tygodniu, natomiast koty o półdługiej sierści powinno się wyczesywać codziennie. Kąpiele natomiast ogranicz do konieczności – kot sam doskonale zadba o czystość swojego futerka.
Bardzo istotne jest również dbanie o pazurki kota tej rasy. Jeśli są zbyt długie, mogą łatwo zaczepić się o coś przy zabawie, dlatego pamiętaj, by przycinać je regularnie.
Dieta i żywienie
Koty tej rasy są wyjątkowo podatne na nadwagę, dlatego też opiekun powinien zachować szczególną ostrożność w podawaniu dziennych dawek pokarmu, nie ważne jak ładnie kotek prosi o dokładkę. Nie wolno też przesadzać z przysmakami. Nadwaga u kotów o tej budowie jest szczególnie groźna, gdyż obciąża ona kręgosłup i krótkie łapki kota, co może doprowadzić do problemów zdrowotnych i dolegliwości. W razie problemów z utrzymaniem odpowiedniej wagi warto zastosować karmy typu light dla kotów z nadwagą, poleca się dla nich też karmy mokre bogate w wysokiej jakości mięso, bez cukrów.
Właściciele mogą również zdecydować się na samodzielne przygotowanie posiłków, na przykład w ramach diety BARF, jednak należy mieć na uwadze, że wymaga to bardzo dobrej znajomości kocich wymogów żywieniowych, a także odpowiedniej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla munchkinów
Zdrowie i długość życia
Czy budowa ciała munchkinów czyni je bardziej podatnymi na problemy zdrowotne? Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, gdyż nie bez powodu wokół hodowli tej rasy narosło tak wiele kontrowersji. Jak podaje TICA, są to koty o krótkich łapach, a nie koty karłowate. Badania nad munchkinami przeprowadził dla TICA dr Solveig Pflueger. Genetyk odkrył, że gen odpowiadający za mutację wpływa jedynie na długość łap tych kotów, a nie na kręgosłup, a także że kręgosłupy tych kotów są nie mniej elastyczne niż innych ras.
Jednocześnie rasa ma skłonność do dwóch wad budowy ciała, przy czym warto przypomnieć, że trudno o rasę bez predyspozycji do pewnych schorzeń czy też bez wad. U tej rasy jest to lordoza, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa, a także lejkowata klatka piersiowa. To drugie schorzenie można zaobserwować już u kociąt i można je skorygować operacyjnie, najlepiej pomiędzy trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Pomimo tego wielu właścicieli tych kotów donosi, że miewają one problemy z kręgosłupem oraz ze stawami.
Jak już zostało wspomniane, koty tej rasy mają skłonności do nadmiernego przybierania na wadze, dlatego też dobór odpowiedniej diety jest kluczowy dla zdrowia i komfortu pupila.
Przeciętna długość życia tych kotów wynosi 12 do 15 lat.
Zobacz: Jak odchudzić kota domowego?
U kogo sprawdzi się rasa?
Rasa jest bardzo towarzyska i ma przyjazne usposobienie, a jednocześnie nie jest bardzo wymagająca w pielęgnacji, dlatego będzie odpowiednia zarówno dla rodzin ze starszymi dziećmi, jak i dla osób samotnych i starszych. Koty te doskonale odnajdują się również w towarzystwie innych zwierząt domowych. Będą dobrze się czuły zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że ze względu na budowę są to koty, przy których należy zachować szczególną ostrożność. Nie nadają się one na koty wychodzące, a także nie powinny przebywać na zewnątrz bez opiekuna. Przestrzeń, w której żyją powinna być dobrze zabezpieczona, by kot – z natury ciekawski, a także chętny do wspinaczek – nie doznał urazu podczas upadku.
Munchkin – ciekawostki
Z uwagi na nietypową budowę ciała tych kotów wokół ich hodowli narosło wiele kontrowersji, co jest przyczyną tego, iż rasa nie została jeszcze oficjalnie uznana. Kontrowersje budzi między innymi wysoka śmiertelność płodów, która wynosi nawet do 25%, a także predyspozycje do lordozy i lejkowatej klatki piersiowej. Między innymi z tego względu liczne organizacje felinologiczne, w tym FIFe, odmawiają uznania i rejestracji rasy.
Etyczna hodowla w przypadku tej rasy zakłada wykluczanie osobników z wadami kośćca, a także krzyżowanie kotów wyłącznie z nierasowymi kotami. Wówczas ma się 50% prawdopodobieństwa, że kocięta urodzą się z krótkimi łapkami.
Pomimo tego nie da się zaprzeczyć, że rasa cieszy się ogromną popularnością, a przygody tak zwanych kotów-jamników podbijają serca licznych internautów. Ich sposób poruszania się oraz uroczy sposób bycia bezsprzecznie wywołują zachwyt.
Co ciekawe, kotka tej rasy pochodząca z Kalifornii zdobyła rekord najmniejszego kota świata. Kotka o wdzięcznym imieniu Lilieput mierzyła zaledwie 13,34 cm.
Popularne imiona
Imiona dla kota | Imiona dla kotki |
Toulouse, Leo, Filemon, Rabuś, Feliks, Mochi, Shiro, Tygrys, Benek, Psikus. | Blueberry, Blackberry, Lilieput, Bajka, Kulka, Minnie, Beza, Psotka, Nutka, Myszka, Kropka. |
Najczęściej zadawane pytania
W Polsce nie istnieje legalna hodowla tych kotów, więc konieczne może być sprowadzenie kota z innego kraju.
Koty te kosztują 4000-8000 zł.
Na chwilę obecną w Polsce brak legalnych hodowli tej rasy.
Rasa ta ma tendencje do nadwagi oraz do dwóch wad kośćca – lordozy i lejkowatej klatki piersiowej. Miewają też problemy z kręgosłupem i stawami.
Koty te są wyjątkowo inteligentne, towarzyskie i przyjazne. Są przy tym bardzo ciekawe świata.
Koty te ważą 2-4 kg.
To mały kot o krótkich łapach i podłużnej budowie ciała. Występują dwie odmiany w każdym kolorze sierści – krótkowłosa i z półdługą sierścią.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq