Decyzja o wprowadzeniu do domu psa powinna być podejmowana po dokładnym przemyśleniu. Pies to nie zabawka i nie można decydować się na jego przygarnięcie pod wpływem impulsu. Niestety, nie każdy ma tego świadomość, w efekcie czego wiele psów trafia do schronisk, oczekując na adopcję przez odpowiedzialnego właściciela. Adopcja psa, który został porzucony przez właściciela to duża odpowiedzialność, dlatego przed podjęciem decyzji należy z dużą rozwagą przeanalizować wszystkie czynniki.
Wygląd to nie wszystko!
Ogłoszenia dotyczące psów szukających nowego domu można w Internecie znaleźć naprawdę wiele. Specjalne portale z ogłoszeniami, media społecznościowe itp. pełne są tego typu anonsów, w których widnieją zdjęcia podopiecznych.
Niestety czasem ludzie, szukając zwierzaka decydują się zbyt pochopnie, gdyż urzeknie ich wygląd zwierzaka na zdjęciu. Może się jednak zdarzyć, że ten słodko wyglądający szczeniak potrzebuje specjalnego podejścia, traktowania, że jednak wybrana rasa potrzebuje domu z ogrodem i wiele ruchu, którego człowiek nie będzie mu w stanie zapewnić. Dlatego też podejmując decyzję należy być świadomym i odpowiedzialnym i gdy pojawi się ogłoszenie dotyczące adopcji psa “idealnego”, należy uzupełnić swoją wiedzę, zanim zostanie podjęta decyzja dotycząca adopcji.
Nie bój się, pytaj!
Bardzo ważnym elementem adopcji jest poznanie psa. Zwierzak trafiający do schroniska lub przytuliska, nawet jeśli nie doznał krzywdy od poprzedniego właściciela, to z całą pewnością przeżył porzucenie. Dla niektórych jest to tak traumatyczne przeżycie, że mają problem z zaufaniem człowiekowi.
Dlatego tak ważne jest, aby stopniowo zyskiwać zaufanie zwierzęcia, jednocześnie poznając jego przyzwyczajenia i nawyki.
Warto poświęcić swój czas i jeśli jest taka możliwość zabrać psa na spacer czy po prostu spędzić z nim czas w schronisku. Ważnym aspektem jest także to, by dowiedzieć się jak najwięcej o przeszłości psiaka, informacje, że był on w przeszłości krzywdzony czy opiekunowie w schronisku posiadają wiedzę o tym, jak pies reaguje na dzieci, inne zwierzęta itp.
Nie bez znaczenia jest także aspekt zdrowotny, dlatego koniecznie należy dopytać nie tylko o książeczkę szczepień, odrobaczanie etc. Ważna jest również wiedza dotycząca chorób przewlekłych, na które cierpi pies. Informacje te są bardzo ważne, aby możliwe było zapewnienie adoptowanemu zwierzakowi jak najlepszych warunków życia.
Informacje należy czerpać nie tylko od pracowników schroniska czy azylu. Ogromnie ważne jest, aby poznać bliżej rasę wybranego psa. Szczególną uwagę zwrócić należy na wymagania zdrowotne, potencjalne choroby, charakterystyczne dla danej rasy, specyficzne wymagania dotyczące np. żywienia czy aktywności. Niestety, ale nie każdy pies dobrze będzie czuł się w niewielkim mieszkaniu w bloku.
Szczeniak czy starszy pies?
Jednym z istotniejszych aspektów jest uzmysłowienie sobie czy priorytetem jest adopcja szczeniaka czy starszego psa?
Każdy z wariantów niesie ze sobą określone konsekwencje. Młode psy często znajdują nowe domy, ponieważ zazwyczaj nie posiadają jeszcze negatywnych doświadczeń z człowiekiem i można je wychować właściwie od podstaw, choć nie jest to zasadą. Starsze psy mogą sprawiać nieco więcej trudności i wymagać od właściciela wyjątkowej cierpliwości i mądrości oraz wytrwałości w nawiązaniu relacji i zapewnienia psu odpowiednich warunków życia.
Warunki adopcji
Adoptowanie psa obarczone jest określonymi formalnościami. Wszystko po to, aby mieć pewność, że zwierzak trafi w dobre i odpowiedzialne ręce. Przygarniając psa ze schroniska konieczne jest podpisanie umowy adopcyjnej, w której nowy właściciel zobowiązuje się zazwyczaj do sterylizacji lub kastracji zwierzęcia (chyba, że zabieg został wykonany przez schronisko), zapewnienia podopiecznemu należytych warunków życia i godnego traktowania, zapewnienia opieki weterynarza i nie porzuceniu w przyszłości. W umowie często zawarta jest także klauzula, zgodnie z którą gdyby doszło do sytuacji, że właściciel nie będzie mógł sprawować dalszej opieki nad adoptowanym zwierzęciem, to zobowiązuje się do jego oddania do schroniska.
Żywienie i prawidłowa opieka
Warunki bytowe muszą zostać dopasowane do potrzeb konkretnego psa. Kwestie dotyczące posiadania domu z ogrodem czy mieszkania weryfikowane są przez pracowników schroniska jeszcze na etapie formalności. Po stronie właściciela pozostają aspekty późniejsze, gdy pupil trafi już do nowego domu.
Jednym z najważniejszych jest zagwarantowanie psu odpowiedniej diety, która dostarczy wszelkich niezbędnych dla zdrowia i prawidłowej kondycji składników. Ważne jest, by zwrócić uwagę np. na fakt czy pies został wysterylizowany lub wykastrowany, ponieważ jego potrzeby na składniki odżywcze mogą być inne.
Świetnym rozwiązaniem polecanym przez weterynarzy są karmy Fitmin, dostępne w różnych wariantach smakowych, co pozwala zadbać o zróżnicowaną dietę pupila. Asortyment obejmuje zarówno karmy suche, jak i mokre, a także przysmaki czy dodatki żywieniowe dla dorosłych psów. Decydując się na karmy Fitmin właściciel ma pewność, że jego pies dostaje karmę o dużej zawartości mięsa i doskonale wyselekcjonowanych mikroelementów.