Myszy domowe nieraz postrzegane są jako niechciani współlokatorzy, a nawet szkodniki. Z drugiej strony jednak, miłośników tych maleńkich stworzeń zdaje się stale przybywać, przez co ich postrzeganie ulega zmianom. Co więcej, mysz domowa cechuje się przyjaznym usposobieniem, a ich hodowla nie należy do skomplikowanych, przez co nieraz wybierane są jako towarzystwo do małych mieszkań.
Myszy domowe, tak jak wszystkie inne gryzonie, również cechują się jednak własnymi potrzebami oraz wymaganiami. Poniższy artykuł zawiera więc wszystkie niezbędne informacje, które pomogą postawić pierwsze kroki w hodowli.
Spis treści
Zobacz także: Jakie zwierzęta domowe wybrać do małego mieszkania?
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 19 g wzrost: 7-12 cm |
maść | biała, czarna, szara, kremowa, czekoladowa, niebieska, łaciata |
długość życia | na wolności 1,5-2 lat, w hodowli do 4 lat |
główne cechy | ciekawskie, przyjacielskie, żwawe |
Jak wygląda mysz domowa?
Mysz w naturalnych warunkach cechuje się nieco opływowym kształtem, krótkimi kończynami, najczęściej czarnymi oczami rozstawionymi po bogach głowy, a także zaokrąglonymi, sterczącymi uszami i stosunkowo długim ogonem. Standardowym umaszczeniem okazuje się szaro-żółtawa barwa niemal całego ciała oraz jaśniejszy odcień sierści na brzuchu.
Gryzonie hodowane w domach, które bardzo często również określane są mianem „myszy domowej”, mogą natomiast przyjmować niezwykle zróżnicowane barwy. Ze względu na poszczególne mutacje możliwy jest więc zakup osobników albinotycznych, białych, czarnych, kremowych, czekoladowych, szarych, a nieraz również łaciatych. Te ostatnie nieraz nazywane są „myszami japońskimi”, choć w rzeczywistości nie stanowią one odrębnej rasy, a jedynie odmianę kolorystyczną.
Co więcej, profesjonalne hodowle myszy niejednokrotnie oferują osobniki o rozmaitych długościach, a nawet strukturach sierści.
Mysz polna a domowa
Zarówno myszki domowe, jak i polne, należą do gryzoni z rodziny myszowatych (Muridae). Na pierwszy rzut oka możliwe jest jednak określenie, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Myszy polne cechują się bowiem niezwykle charakterystycznym ubarwieniem, obejmującym rudawą sierść grzbietu, która przecięta jest czarną pręgą wzdłuż kręgosłupa. Brzuch przyjmuje natomiast kolor biały, tym samym wyraźnie oznaczając się od reszty ciała myszki.
Myszy polne chętnie zamieszkują ogrody, sady, a także łąki oraz brzegi lasów i zarośla. Zimą lubią natomiast schronić się w stodole lub domowej spiżarni, przez co nieraz są one mylone z osobnikami domowymi.
Cena myszy domowej
Myszy nie zaliczają się do drogich zwierzątek i są powszechnie dostępne, więc adopcja nie należy do trudnych. Można je z łatwością zakupić w sklepie zoologicznym lub poszukać hodowcy. Cena wyniesie około 10-30 zł.
Jak dbać o mysz domową?
Myszki domowe, jak bardzo duża część innych gryzoni, należą do zwierząt niezwykle stadnych. To właśnie dlatego podstawą opieki nad wybranym osobnikiem okazuje się zagwarantowanie mu odpowiedniego towarzystwa. Samotność nieraz może bowiem skutkować obniżonym samopoczuciem, a także pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na płeć współlokatorów, gdyż myszy rozmnażają się w zaskakująco szybkim tempie, co dla wielu początkujących hodowców nieraz stanowi spory problem. Jednocześnie o wiele lepszym wyborem może okazać się zakup dwóch lub więcej samiczek, gdyż nie są one tak terytorialne jak osobniki płci męskiej, które to z kolei mogą wykazywać agresywne zachowania.
Myszy domowe zaliczane są do niezwykle ruchliwych stworzeń, przez co obowiązkiem każdego opiekuna staje się również zagwarantowanie pupilowi możliwości oraz przestrzeni do spożytkowania nadmiaru energii.
Do podstawowych zadań hodowców zalicza się także zadbanie o prawidłowe żywienie myszy, które powinno dostarczać zwierzęciu odpowiednio zbilansowanych składników.
Sprawdź: Jaka klatka dla gryzoni: świnki morskiej, koszatniczki, myszoskoczka?
Co je mysz domowa?
Przedstawiciele tego gatunku zaliczani są do zwierzątek wszystkożernych, jednak podstawę ich diety w warunkach domowych stanowią mieszkanki ziaren. Należy jednak zaznaczyć, że zakupiony pokarm powinien cechować się wysoką jakością, tym samym nie dostarczając zwierzęciu nadmiernych ilości tłuszczu, który może przyczynić się do wystąpienia nadwagi oraz otyłości.
Posiłki mogą być jednocześnie wzbogacane świeżymi warzywami, owocami, a także ziołami. Nieraz polecanym jest również urozmaicanie diety białkiem pochodzenia zwierzęcego.
Niezwykle istotnym okazuje się jednocześnie fakt, iż zęby myszy rosną niemal bezustannie. Dlatego też warto zaopatrzyć pupila w kolby lub gałązki drzew owocowych, które umożliwią bieżące ścieranie uzębienia oraz utrzymanie go w dobrym stanie.
Jakiej klatki i wyposażenia potrzebuje mysz domowa?
Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, myszki domowe będą potrzebowały stosunkowo dużych przestrzeni do życia. Powszechnie przyjęło się uznawać, że wymiary klatki dla jednego osobnika powinny wynosić minimum 50 x 30 cm, natomiast hodując od 2 do 4 myszy należy zaopatrzyć się w lokum o minimalnych wymiarach 60 x 40 cm.
Drobna budowa myszy sprawia, że stworzenia te są w stanie przecisnąć się nawet w drobne szczelinki, tym samym przedostając się poza miejsce swojego zamieszkania. Dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na szerokość rozstawienia prętów, która nie powinna wynosić więcej niż 1 cm. W przeciwnym razie pupil z łatwością wydostanie się z klatki, co z kolei może stanowić spore zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.
Po wyborze klatki należy również zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże, które powinno zostać rozłożone w formie grubej warstwy. Myszki uwielbiają bowiem okopywać się w ściółce, tym samym tworząc przytulne miejsce do drzemania. Podłoże musi jednak cechować się odpowiednimi właściwościami pochłaniającymi mocz oraz nieprzyjemne zapachy, a jego wymiana powinna odbywać się regularnie.
Urządzając lokum dla myszy domowej warto pomyśleć także o niezbędnym wyposażeniu. Do podstawowych akcesoriów zalicza się wówczas poidełko na wodę, miseczkę na pokarm, a także wspomniane już kolby lub gałązki do ścierania zębów. Przydatnym rozwiązaniem jest również domek lub tunel, w którym gryzoń bez problemu schowa się i odpocznie.
Myszy z pewnością docenią elementy wyposażenia dostarczające im dodatkowej rozrywki, jak chociażby kołowrotki, drabinki, dodatkowe piętra, czy też hamaki. Należy jednak zaznaczyć, iż zakup plastikowych akcesoriów jest szczególnie odradzany. Zwierzę w łatwy sposób może bowiem przegryźć wszelkie budowle i dodatki, co z kolei nieraz przyczynia się do problemów zdrowotnych. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się więc elementy wykonane z drewna.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla myszy
Jak oswoić mysz domową?
Oswajanie myszy nie należy do trudnych. Aby oswoić mysz, po przyniesieniu jej do domu zachowuj się normalnie, by przyzwyczaić mysz do swojej obecności w domu, jednak początkowo zostaw ją w spokoju. Można im włożyć do klatki np. kawałek starego ubrania przesiąknięty zapachem właściciela, by się do niego przyzwyczaiły. Gdy myszka się wyśpi, stopniowo zacznij podawać jej pokarm z ręki. Gdy mysz się z tym oswoi, można ostrożnie spróbować wziąć ją na ręce, jednak nie wykonuj gwałtownych ruchów. Proces oswajania może zająć do kilku dni.
Popularne imiona dla myszy
Imiona dla samca | Imiona dla samiczki |
Micky, Lucek, Łasuch, Orzech, Fievel, Fifi, Stuart, Jerry, Oskar, Łatek, Psikus, Bernard, Groszek. | Minnie, Figa, Beza, Bianka, Tania, Coco, Łapka, Nutka, Pippi, Suzi, Lola, Cindy, Kropka, Tola. |
Najczęściej zadawane pytania
Żyje 1,5-2 lat na wolności lub do 4 lat w hodowli.
Cena wynosi około 10-30 zł.
Można je kupić w hodowli lub w sklepie zoologicznym.
Podstawę ich diety stanowią ziarna, jednak jedzą także owoce, warzywa i zioła.
Waży ona około 19 g.
To mały gryzoń o podłużnym ciele, krótkiej sierści, sterczących uszkach i długim ogonie. Występują one w różnych kolorach sierści.
Klatka dla jednej myszy powinna mieć wymiary 50×30 cm, a dla dwóch osobników – 60×40 cm.
Zachowuj się normalnie, by przyzwyczaić mysz do swojej obecności w domu, jednak początkowo zostaw ją w spokoju. Stopniowo zacznij podawać pokarm z ręki. Gdy mysz się z tym oswoi, można ostrożnie spróbować wziąć ją na ręce. Nie wykonuj gwałtownych ruchów.
Data publikacji: 08.07.2022