Decyzja o adopcji psa ze schroniska wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania. Nie dotyczy to jednak tylko i wyłącznie podejmowania kroków w celu zapewnienia zwierzęciu komfortu i bezpieczeństwa w nowym domu, ale również wymogu dostosowania się do potrzeb i charakteru czworonoga. Psy przebywające w schroniskach bardzo często zmagają się bowiem z poszczególnymi problemami, zarówno w sferze zdrowotnej, jak i behawioralnej. I choć nie każdy pupil będzie wykazywał konkretne, często niepożądane zachowania, tak opiekunowie powinni być przygotowani na wszystkie możliwe ewentualności. Poznaj najczęstsze problemy behawioralne u psów adoptowanych ze schroniska i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
Zobacz: Adopcja psa – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji
Spis treści
- Jakie problemy behawioralne najczęściej występują u psów adoptowanych ze schroniska?
- Dlaczego psy adoptowane ze schroniska często wykazują niepożądane zachowania?
- Jakie techniki szkoleniowe i zachowania właściciela pomogą rozwiązać problemy behawioralne u psów ze schroniska?
- Jak uniknąć powstawania problemów behawioralnych u psów adoptowanych ze schroniska?
- Co zrobić, gdy pies adoptowany ze schroniska wykazuje agresywne lub destrukcyjne zachowania?
- Jakie znaki powinny nas zaniepokoić i skłonić do szukania pomocy specjalisty behawioralnego dla psa adoptowanego ze schroniska?
- Dlaczego ważne jest, aby zapewnić psu adoptowanemu ze schroniska właściwe szkolenie i opiekę?
- Jakie korzyści dla psa i właściciela wynikają z rozwiązania problemów behawioralnych u psa adoptowanego ze schroniska?
Jakie problemy behawioralne najczęściej występują u psów adoptowanych ze schroniska?
Psiaki ze schronisk bardzo często niosą za sobą bagaż wielu nieprzyjemnych doświadczeń, które ukształtowały ich charaktery, zachowania, a także reakcje wykazywane w danych sytuacjach. Nowi opiekunowie nie zawsze są jednak w stanie poznać pełną historię życia czworonoga, co z kolei może wiązać się z całkowicie nieświadomym wywoływaniem oraz umacnianiem danych problemów.
Wśród najczęściej występujących zachowań u psów adoptowanych ze schroniska należy wyróżnić przede wszystkim:
- Problemy z zachowywaniem czystości i załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych;
- Lękowe reakcje w kontakcie z innymi ludźmi, zwierzętami i bodźcami;
- Nadpobudliwość w domu i na spacerach;
- Lęki separacyjne;
- Niszczenie mebli i wyposażenia domu;
- Agresję w kierunku innych psów, a nieraz również ludzi;
- Uporczywe szczekanie lub wycie;
- Ucieczki i próby oswobadzania się z obroży lub szelek;
- Strach przed dotykiem człowieka i gwałtownymi ruchami;
- Nadmierną obronę własnych zasobów;
- Wyuczoną bezradność, czyli poddawanie się i całkowity brak chęci do podejmowania prób ucieczki lub zredukowania stresu i poczucia zagrożenia w kontakcie z danymi bodźcami.
Zobacz: Nadpobudliwy pies. Jak poradzić sobie z nadmiarem psiej energii?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór podkładów higienicznych dla psa
Dlaczego psy adoptowane ze schroniska często wykazują niepożądane zachowania?
Nie od dziś wiadomo, że schroniskowa rzeczywistość zdecydowanie nie należy do kolorowych. W znaczącej większości przypadków tego typu miejsca nie gwarantują odpowiedniej opieki, a także możliwości zaspokojenia wszelkich potrzeb czworonogów. Psy są wówczas przetrzymywane w niewielkich boksach, a na spacery wychodzą rzadko lub wcale. Problemem jest również niewystarczająca ilość personelu i wdrażanie wręcz zaskakujących oszczędności, co bezpośrednio odbija się na dobrostanie czworonogów, które nie otrzymują jakościowej karmy, a także troski ze strony specjalistów w dziedzinie weterynarii oraz behawiorystyki.
Połączenie marnych warunków i bagażu doświadczeń, jaki niesie za sobą każdy skrzywdzony psiak, stwarza wręcz idealne warunki do występowania rozmaitych problemów behawioralnych. Pod uwagę należy również brać fakt, iż wielu z wymienionych wyżej zachowań można by uniknąć, jeśli psiaki miałyby zapewnioną odpowiednią opiekę.
Jakie techniki szkoleniowe i zachowania właściciela pomogą rozwiązać problemy behawioralne u psów ze schroniska?
Adoptując psa ze schroniska należy przygotować się na to, że praca z czworonogiem może okazać się niezwykle czasochłonna, a także wymagająca znaczących pokładów cierpliwości i zaangażowania ze strony opiekunów. I choć w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się współpraca z psim behawiorystą, tak właściciele adoptowanych zwierząt muszą również pracować z nimi w domowych warunkach.
Sprawdź: Kto to jest behawiorysta?
Jedną z najczęściej stosowanych technik mających na celu poprawę stanu czworonoga jest zastępowanie niepożądanych zachowań pożądanymi. Tego typu działanie okazuje się bowiem o wiele łatwiejsze niż całkowita eliminacja danych reakcji. Wdrożenie tej techniki wiąże się z pokazywaniem zwierzęciu, które reakcje są akceptowane, a jakie z nich nie powinny mieć miejsca. Przykładowo, jeśli pies oddaje mocz na podłogę w salonie, opiekunowie powinni zignorować jego zachowanie, zabrać pupila na spacer, a następnie nagrodzić go w momencie, gdy załatwi się na zewnątrz. Całkowicie niewskazanym jest przy tym stosowanie kar, krzyku oraz przemocy, gdyż tego typu działania mogą wywołać całkowicie odwrotny skutek, tym samym potęgując niepożądane zachowania psa.
Inną możliwością jest zastosowanie technik odwrażliwiania i kontrwarunkowania. Odwrażliwianie polega na wystawianiu zwierzęcia na bodziec, który wywołuje u niego niepożądane reakcje, o bardzo słabej sile. Kontrwarunkowanie jest natomiast procesem pewnego rodzaju zmiany skojarzeń związanych z danymi bodźcami z wersji negatywnej na pozytywną. Z czasem możliwe jest zwiększanie siły prezentowanych bodźców przy jednoczesnym zapewnianiu pozytywnych wrażeń i sprzyjających okoliczności.
Jeśli natomiast chodzi o działania podejmowane przez opiekunów, które sprzyjają kształtowaniu pożądanych zachowań, niezwykle istotną rolę odgrywa między innymi spokojne i opanowane podejście. Bardzo ważne jest również zapewnianie zwierzęciu odpowiedniego wsparcia, a także bezpiecznej atmosfery. Niewskazanym jest przy tym stosowanie metod awersyjnych, które niejednokrotnie pogarszają stan zwierzęcia.
Jak uniknąć powstawania problemów behawioralnych u psów adoptowanych ze schroniska?
W celu zminimalizowania ryzyka powstawania, a także potęgowania danych problemów behawioralnych u psów adoptowanych ze schroniska, niezwykle przydatnym jest zapoznanie się z pulą zachowań i reakcji odnotowanych u takich czworonogów. W tym celu zdecydowanie warto skorzystać z porad behawiorystów, pracowników danych placówek, a nawet publikacji i badań naukowych. Mając świadomość tego, jak powstają dane problemy oraz co może przyczyniać się do ich nasilania, opiekunowie będą w stanie dostosować własne reakcje, a przy tym również przewidywać je w momencie zaobserwowania nawet niewielkich symptomów.
Każdy pies jest na swój sposób inny oraz wyjątkowy, przez co niemożliwym jest sformułowanie jednej złotej rady, która pozwoli na całkowite uniknięcie lub zniwelowanie problemów behawioralnych u „adopciaków”. Czworonogi przebywające w schroniskach bardzo często mają za sobą długie lata zaniedbań, które bezpośrednio przekładają się na ich charaktery oraz sposoby funkcjonowania. To właśnie dlatego, zamiast szukać uniwersalnego przepisu na uniknięcie danych zachowań, o wiele lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na pomocy czworonogom w powrocie do optymalnego funkcjonowania.
Co zrobić, gdy pies adoptowany ze schroniska wykazuje agresywne lub destrukcyjne zachowania?
Zarówno w przypadku zachowań agresywnych, jak i destrukcyjnych, całkowicie niemożliwe jest określenie jednego idealnego rozwiązania, które pozwoli na ich zniwelowanie. Tego typu reakcje mogą bowiem wynikać z wielu rozmaitych czynników, w tym chociażby przeszłości czworonoga, stopnia jego socjalizacji, a nawet specyfiki funkcjonowania podczas pobytu w schronisku.
Praca z psem, który wykazuje agresję lub zachowania destrukcyjne bardzo często przyjmuje niezwykle złożoną formę. Dlatego też nie należy opierać się wyłącznie na internetowych poradach, czy też doświadczeniu innych opiekunów zwierząt, a zamiast tego zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie behawiorystyki, który jest w stanie sformułować indywidualny program treningowy dla każdego czworonoga z osobna.
Zobacz: Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa
Jakie znaki powinny nas zaniepokoić i skłonić do szukania pomocy specjalisty behawioralnego dla psa adoptowanego ze schroniska?
Zasadniczo rzecz biorąc, sygnałem do zasięgnięcia pomocy u behawiorysty będą wszelkie zachowania psa, które wpływają zarówno na komfort życia samego czworonoga, jak i jego opiekunów. Niektóre problemy behawioralne okazują się przy tym znacznie bardziej złożone niż inne, przez co mogą one wymagać więcej zaangażowania i pracy. Ponadto część z nich, w tym chociażby agresja, ucieczki oraz nadmierna lękowość, mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla ukochanego zwierzęcia, ale również jego otoczenia.
Jeśli więc opiekunowie zmagają się z niepożądanymi zachowaniami, których niwelacja okazuje się nadmiernie skomplikowana, wizyta u zaufanego i sprawdzonego behawiorysty będzie wręcz niezbędna. Podejmowanie działań na własną rękę może bowiem stać się o wiele bardziej szkodliwe niż pożyteczne, tym samym potęgując problemy zwierzęcia.
Dlaczego ważne jest, aby zapewnić psu adoptowanemu ze schroniska właściwe szkolenie i opiekę?
Psiaki przebywające w schroniskach bardzo często mają za sobą ciężką przeszłość, która wywiera wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, a także umiejętność dostosowania się do całkowicie odmiennych warunków. Takie czworonogi nieraz zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, że od momentu adopcji rozpoczynają całkowicie nowe życie, w którym opiekunowie pragną zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo, komfort i spokój. To właśnie dlatego właściciele powinni zadbać nie tylko o prawidłowe szkolenie i opiekę nad psem, ale również jego socjalizację. W momencie, gdy pupil nie otrzyma szansy na dojście do siebie oraz wyzbycie się wszelkich zachowań, które wpływają na jego bieżące funkcjonowanie, nie będzie on w pełni szczęśliwy.
Jakie korzyści dla psa i właściciela wynikają z rozwiązania problemów behawioralnych u psa adoptowanego ze schroniska?
Problemy behawioralne adoptowanego czworonoga to nie tylko utrapienie dla opiekunów, którzy martwią się dobrostanem swojego pupila, ale również ciągły dyskomfort dla samego psa. Z łatwością można sobie bowiem wyobrazić, jaki wpływ na codzienność wywiera życie w ciągłym stresie, niepokoju i strachu przed różnorodnymi bodźcami. Wyzbycie się danych problemów behawioralnych przynosi więc pewnego rodzaju ulgę, tym samym znacząco polepszając samopoczucie czworonoga, a także stopień jego szczęścia w nowym, kochającym domu.
Zniwelowanie danych zachowań przynosi również korzyści dla opiekunów psa, gwarantując im brak poważnych zmartwień i konieczności zachowywania zwiększonej uwagi przy każdej możliwej okazji. Ciągłe trzymanie się na baczności, obserwowanie reakcji czworonoga, a także przewidywanie ich konsekwencji niejednokrotnie staje się bowiem męczące. Jeśli jednak dane problemy i zachowania zostały odpowiednio przepracowane, opiekunowie zyskują możliwość zwyczajnego czerpania radości z czasu spędzanego ze swoim pupilem.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości gryzaków dla psów