Jak wiadomo, psy małych ras przeważnie żyją dużej od osobników dużych i olbrzymich ras. Nie oznacza to jednak, że są od nich z definicji zdrowsze. Wiele małych ras miewa tendencje do wystąpienia pewnych wad rozwojowych lub problemów zdrowotnych lub jest obciążonych genetycznie prawdopodobieństwem zachorowania na rozmaite schorzenia. Aby zapewnić psu jak najlepszą opiekę, warto być świadomym potencjalnych problemów, jakie mogą u niego wystąpić, by reagować na ich wczesne oznaki i odpowiednio monitorować stan zdrowia pupila. Poznaj najczęstsze problemy zdrowotne psów małych i miniaturowych ras.
Spis treści
- Najczęstsze problemy zdrowotne małych i miniaturowych ras psów
- Nadwaga i otyłość u psów małych ras
- Zwichnięcie rzepki i inne problemy ortopedyczne
- Problemy z zębami
- Zapadanie się tchawicy
- Wada zastawki mitralnej i inne choroby serca
- Hipoglikemia
- Problemy trawienne
- Zespół brachycefaliczny
- Jak zadbać o zdrowie psa małej rasy?
- Żywienie psa małej rasy
Najczęstsze problemy zdrowotne małych i miniaturowych ras psów
Niektóre rasy małych psów mają tendencję do specyficznych problemów zdrowotnych, które wynikają z ich budowy ciała lub są genetycznie uwarunkowane. Istnieje jednak zakres schorzeń i problemów zdrowotnych, które szczególnie często obserwowane są u małych ras. Poniżej omawiamy te choroby oraz ich objawy.

Nadwaga i otyłość u psów małych ras
Choć wiele psów małych ras jest bardzo ruchliwych i aktywnych, wiele zdradza także skłonności do leniuchowania w połączeniu z chęci do podjadania oraz proszenia o przysmaki lub większe porcje. Dbaj o utrzymanie prawidłowej wagi u pupila – nie przekarmiaj go, dbaj o regularność posiłków i jakość podawanej karmy, zapewnij psu aktywność fizyczną, a w razie potrzeby wprowadź niskotłuszczową karmę typu light. Jeśli nie masz pewności, czy pupil jest prawidłowej wagi lub wprowadzona dieta się nie sprawdza, skonsultuj się z weterynarzem.
Pamiętaj, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz stanowią nadmierne obciążenie dla kości i stawów. W przypadku małych psów konsekwencje mogą być szczególnie uciążliwe dla pupila, wliczając trudności z poruszaniem się.
Zobacz: Otyłość u czworonogów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Zwichnięcie rzepki i inne problemy ortopedyczne
Psy małych ras miewają tendencje do problemów z układem ruchu – jednym z najczęstszych problemów ortopedycznych jest zwichnięcie rzepki. Rzepka kolanowa może wysuwać się ze swojej pozycji zwłaszcza u psów z krótkimi kończynami, w efekcie czego dochodzi do zwichnięcia. U niektórych psów rzepka przemieszcza się stale, u innych natomiast dochodzi do tego nagle i jest bolesne. Jeśli pies kuleje lub podskakuje podczas chodzenia by odciążyć kończynę lub nią potrząsa, mogło dojść do zwichnięcia.
W przypadku podejrzenia zwichnięcia udaj się bezzwłocznie do weterynarza, gdyż pogłębianie się problemu może doprowadzić do kulawizny i zapalenia stawów. W niektórych przypadkach konieczne jest zabieg chirurgiczny.

Problemy z zębami
Choroby zębów i dziąseł są bardzo powszechne wśród psów małych ras – w ich małych pyszczkach zęby są bardziej stłoczone, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pogarszania się kondycji zębów. Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej i regularne monitorowanie stanu uzębienia psa jest kluczowe dla jego zdrowa. Warto podawać psu karmy i przysmaki wpływające korzystnie na uzębienie, a także szczotkować mu zęby przy pomocy specjalnej pasty i szczoteczki dla psów. Jeśli pies ma problemy z gryzieniem, alternatywą dla suchej karmy będzie mokra lub półwilgotna karma dla psa.
Reaguj, jeśli zauważysz u pupila nieświeży oddech, zaczerwienione dziąsła lub kamień nazębny. W przypadku poważniejszych problemów pies może stracić apetyt lub mieć problem z jedzeniem.

Zapadanie się tchawicy
Zapadanie się tchawicy to jedna z najbardziej charakterystycznych dla małych ras przypadłości. Ma charakter przewlekły i najczęściej występuje u psów starszych i dojrzałych, jednak psy młode nie są całkowicie wolne od ryzyka. Prowadzi do stopniowego opadania przewodu oraz jego coraz mniejszej drożności. Objawia się przede wszystkim ostrym kaszlem, który może się nasilać nocą, w wyniku ekscytacji lub gdy obroża uciska psa w szyję.
Wada ta nie jest łatwa w leczeniu, a rokowania zależą od jej stopnia zaawansowania. Do jej wyleczenia może być konieczny zabieg chirurgiczny. Nie ma sposobów na jej uniknięcie, lecz w przypadku ryzyka wystąpienia choroby lub jej podejrzenia należy unikać przeciążenia układu oddechowego, obrożę zamienić na szelki, a także dbać o to, by pies utrzymał prawidłową wagę, gdyż otyłość pogarsza rokowania.

Wada zastawki mitralnej i inne choroby serca
Choroba zastawki mitralnej ma podłoże genetyczne – może wystąpić u takich ras, jak na przykład Cavalier King Charles Spaniel. Przeważnie pojawia się w późniejszym wieku. Wiąże się ona z zużywaniem się zastawek wraz z wiekiem, co prowadzi do zmniejszonej szczelności. Efektem jest mniej wydolna praca serca. Nie każdy cierpiący na nią pies zdradza jej objawy, lecz najczęściej należą do nich duszności, kaszel, brak energii, osłabienie i spadek masy ciała. Objawy związanie z kaszlem i dusznościami mogą nasilać się nocą.
W przypadku bardziej zaawansowanych wad zastawki może dojść do zastoinowej niewydolności serca. Jeśli pupil ma objawy, które mogą wiązać się z chorobami serca lub układem oddechowym, należy jak najszybciej go zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Choroby nie da się uniknąć, lecz można monitorować stan zdrowia w przypadku ras podatnych na chorobę. Przy adopcji szczeniaka decyduj się na sprawdzone hodowle, które przeprowadzają badania pod kątem wad serca.
Zobacz: Zwierzęcy kardiolog – dla zdrowia serca psa i kota

Hipoglikemia
Jest to przypadłość związana z nagłymi spadkami poziomu glukozy we krwi. Jest obserwowana przede wszystkim u szczeniąt tuż po odsadzeniu od mleka matki, czyli pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia. Jej częstą przyczyną jest stres wynikający ze zmianami w rutynie szczeniaka, w tym z odsadzeniem od karmienia przez matkę czy też ze zmianą domu. W wyniku stresu dochodzi do wykorzystania zapasów cukru we krwi, a jego spadek może skończyć się śpiączką.
Przypadki nagłej senności lub osłabienia u szczeniaka wymagają szybciej reakcji. Podaj psu posiłek lub glukozę rozpuszczoną w wodzie, zadbaj, by było mu ciepło i zabierz go do weterynarza. Konieczne będzie sprawdzenie poziomu glukozy we krwi psa.
Sprawdź: Badanie krwi psa i kota – co warto wiedzieć?

Problemy trawienne
Najczęstsze problemy zdrowotne małych ras to również problemy trawienne, u których podłoża leżą między innymi:
- alergia,
- nietolerancja pokarmowa,
- niewłaściwa dieta,
- stres,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- choroby trzustki i inne schorzenia układu pokarmowego.
Zapewnij pupilowi zdrową, naturalną dietę dopasowaną do jego potrzeb – pamiętaj o podzieleniu karmy na większą ilość porcji, gdyż małe psy nie są w stanie zjeść zbyt dużo naraz. Wszelkie zmiany w diecie wprowadzaj stopniowo – warto też rozważyć wprowadzenie suplementów lub składników stymulujących trawienie lub dbających o mikroflorę jelit.
Jeśli pies zdradza objawy dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub pojawiają się u niego problemy z wypróżnianiem, obserwuj czynniki, które mogą na to wpływać i bezzwłocznie skonsultuj się z weterynarzem. Drapanie i problemy skórne mogą być objawem alergii pokarmowej. Na podstawie objawów pupila i wywiadu weterynarz zaleci dalszą diagnostykę i dietę lub leczenie.

Zespół brachycefaliczny
Terminem tym określa się zespół wad anatomicznych takich, jak zwężenie dróg oddechowych, przerost podniebienia czy też zwężenie nozdrzy. Występuje on u ras o spłaszczonym pyszczku – takich jak buldog francuski, mops czy shih tzu. Powoduje charakterystyczne chrapanie, trudności w oddychaniu i duszności, a nawet omdlenia podczas wysiłku fizycznego lub w czasie upałów.
Aby zapewnić psu, który cierpi na zespół brachycefaliczny odpowiednią opiekę, należy dbać o jego kondycję i prawidłową wagę, a jednocześnie unikać przeciążenia, które mogłyby doprowadzić do omdleń. Podczas upałów należy zapewnić psu chłodne, zaciszne miejsce do odpoczynku.
Istnieje możliwość chirurgicznego skorygowania wynikających z niego wad. Jest uzależniona od rasy, wieku psa i jego ogólnego stanu zdrowia, a także stopnia zaawansowania problemów.
Przeczytaj więcej: Syndrom ras brachycefalicznych (BOAS) u psów – występowanie i objawy
Jak zadbać o zdrowie psa małej rasy?
Najczęstsze problemy zdrowotne małych ras mogą być uwarunkowane genetycznie i nie każdego da się uniknąć, jednak odpowiednia dbałość o czworonoga może zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych problemów. Aby zapewnić pupilowi jak najlepszą opiekę zdrowotną, należy przede wszystkim zadbać o zdrowe, zbilansowane żywienie odpowiednie dla psa i jego indywidualnych potrzeb. Potrzeby te wynikają nie tylko z wieku czy wielkości rasy, ale także z trybu życia, stanu zdrowia oraz czynników takich, jak ewentualne alergie czy nietolerancja pokarmowa.
Należy również dbać o kondycję psa i jego higienę, a także regularnie monitorować jego stan zdrowia oraz zachowania. Potencjalne problemy zdrowotne mogą objawiać się nie tylko poprzez wyraźne dolegliwości, ale także zmiany w zachowaniu, niepokój, apatię czy brak apetytu. Pamiętaj o ochronie przed pasożytami oraz udawaj się na regularne wizyty kontrolne do weterynarza. Zapoznaj się także z potencjalnymi problemami zdrowotnymi i przypadłościami charakterystycznymi dla rasy pupila, by wiedzieć, na co zwracać uwagę. Można również przeprowadzić badania w celu wykluczenia danej wady czy choroby.
Przeczytaj też: Zimowa opieka nad małymi psami
Żywienie psa małej rasy
Psy małych ras mają inne potrzeby żywieniowe niż ich więksi kuzyni – mają większe zapotrzebowanie kaloryczne, a przy tym mniejsze (i często bardzo wrażliwe) żołądki. Z tej przyczyny dzienna porcja karmy dla psa małej rasy powinna być podzielona na większą ilość posiłków – nawet na 2-3 posiłki. Postaw na bogatą w białko karmę dla psów małych ras, która ma naturalny, wartościowy skład. Dla psów szczególnie wrażliwych lub borykających się z alergią wybierz bezzbożowe lub monobiałkowe formuły. Jeśli pies ma problemy z uzębieniem lub bywa szczególnie wybredny, postaw na miękką, apetyczną mokrą karmę.
Doskonałym rozwiązaniem są karmy Perro – to polska marka produkująca naturalne, hipoalergiczne karmy dla psów. W ofercie znajdziesz zarówno suche karmy dla psów małych ras, jak i szeroką gamę mokrych karm. Wśród nich dostępne są także formuły monobiałkowe dla psich alergików. Karmy dla psa Perro są bezzbożowe, pozbawione glutenu. Każda formuła wzbogacona jest bogatymi w wartości odżywcze dodatkami typu superfood – warzywami, owocami i ziołami. To nie tylko wysoce smakowita, ale także wartościowa i wysoce przyswajalna opcja żywieniowa, idealna dla małych ras.
Przeczytaj także: Karma dla małych psów – jak wybrać najlepszą?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psa Perro