Pomeranian, czyli szpic miniaturowy – wszystko o rasie

Pomeranian, czyli szpic miniaturowy – wszystko o rasie

Szpic miniaturowy, znany również jako pomeranian, to niezwykle urodziwy piesek o małych rozmiarach. Rasa cechuje się przyjaznym usposobieniem i ogromną lojalnością względem swoich opiekunów, jednak słynie ona także ze stosunkowo dużej energiczności oraz zapotrzebowania na ruch.

Drobna budowa i miękkie futerko sprawiają, że pomeraniany często są traktowane jako pieski kanapowe, czy też domowe maskotki. W rzeczywistości jednak stworzenia te wykazują szereg rozmaitych potrzeb oraz wymagań, a obowiązkiem człowieka jest ich zaspokojenie. Przed podjęciem decyzji o zakupie lub adopcji szpica miniaturowego, należy więc zapoznać się z najważniejszymi preferencjami czworonogów tej rasy.

Zobacz: Małe psy – rasy do mieszkania

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 1,9-3,5 kg

wzrost: 20 cm

 maść biała, czarna, czerwona
długość życia  od 12 do 16 lat
główne cechy  radosne, towarzystkie, aktywne

Pomeranian – wygląd i wzorzec rasy

Pomeranian - ogólna charakterystyka

Dorosłe szpice miniaturowe osiągają maksymalną wysokość zaledwie od 18 do 22 cm, przy czym ich waga mieści się w granicach 2-4 kg. Są to jednak pieski długowieczne, gdyż średnia długość ich życia wynosi od 12, aż do 16 lat.

Pomeraniany mogą przyjmować rozmaite barwy, jednak najczęściej spotykanym, a zarazem najbardziej charakterystycznym okazuje się odcień pomarańczowo-beżowy. W obrębie rasy wyróżnia się także osobniki białe, brązowe, wilczaste i nakrapiane, a nieraz również czarne.

Szczeniaki i hodowla

Szpic miniaturowy to niezwykły piesek, cechujący się niezliczoną ilością zalet. Wśród nich z pewnością należy wymienić dużą inteligencję, przyjazne usposobienie, a także ogromną lojalność względem człowieka. Jednocześnie jest to rasa długowieczna, przez co pupil będzie towarzyszył swojemu opiekunowi przez długie lata, będąc tym samym niesamowitym przyjacielem.

Należy jednak zaznaczyć, że pomeranian wymaga również odpowiedniego zaangażowania ze strony właściciela. Musi on bowiem zadbać o prawidłowe żywienie pupila, odpowiednią pielęgnację jego sierści, zębów, uszu i oczu, a także ogólne samopoczucie. W tym celu konieczne będzie natomiast zapewnienie zwierzęciu stosunkowo dużych dawek ruchu, co nieraz stanowi problem.

Pieski tej rasy są stosunkowo drogie. Ceny szczeniąt z hodowli FCI wynoszą bowiem około 8 tysięcy złotych, tym samym będąc uzależnione nie tylko od hodowców, ale i pochodzenia rodziców. Jednocześnie należy wystrzegać się wszelkich pseudohodowli oferujących tańsze pieski, gdyż mogą one być obciążone szeregiem genetycznych chorób.

Przed podjęciem decyzji o zakupie szpica miniaturowego należy poświęcić odrobinę czasu na rzetelne rozpatrzenie własnych możliwości – nie tylko finansowych, ale i czasowych. Pupil nie będzie bowiem typem kanapowca, któremu do pełni szczęścia wystarczy jedynie pełna miska oraz wylegiwanie się na miękkich poduszkach.

Szpic miniaturowy – historia rasy

Szpic miniaturowy - historia rasy

Powszechnie przyjęło się uznawać, że pomeraniany pochodzą z północnej Europy. Jednocześnie kynolodzy zakładają, iż wywodzą się one od psa torfowego, będącego przodkiem takich ras, jak chociażby sznaucery.

Pomimo tego, że szpice miniaturowe znajdowały się na obszarach europejskich już w starożytności, tak zmniejszenie rasy oraz jej usystematyzowanie miało miejsce na terenach Wielkiej Brytanii.

Psiaki, które hodowane są do dnia dzisiejszego, zyskały swoją nazwę ze względu na pomorskie korzenie. Nieraz spotyka się więc określenie, jakim jest nazywanie rasy szpicami pomorskimi.

Charakter i usposobienie

Charakter i usposobienie

Szpice niemieckie, do których zaliczany jest również pomeranian, przez wieki były chętnie wykorzystywane do współpracy z człowiekiem. I choć szpice miniaturowe znacząco różnią się od swoich większych kuzynów, tak niezmiennie są one chętne do nauki oraz podejmowania wszelkich aktywności u boku ukochanego człowieka.

Należy również zaznaczyć, że psiaki tej rasy cechują się ogromną lojalnością i przywiązaniem względem opiekunów, szczególnie wówczas, gdy są one traktowane z szacunkiem i miłością. W stosunku do obcych pupil może jednak wykazywać zdystansowanie.

Szpice miniaturowe są dobrze zbudowane, silne, a także odporne. Nieraz okazują się one również stosunkowo głośne i żywiołowe.

Niezwykle istotnym jest także fakt, iż pomimo preferencji do bycia w centrum uwagi ludzi, pomeranian wykazuje także potrzebę niezależności oraz czasu w samotności, które należy uszanować, tym samym umożliwiając zwierzęciu odpoczynek lub swobodne wyciszenie.

Pomeranin – wygląd

Pomeranian to mały pies o długim, obfitującym w sierść włosie, charakterystycznym pysku i kręconym ogonie, który jest noszony zwykle na plecach. Oto ogólne cechy wyglądu pomeranianów:

Rozmiar: Pomeranian jest małym psem, zazwyczaj ważącym od 1,8 kg do 3,5 kg, przy wzroście w zakresie od 18 cm do 30 cm w kłębie.

Sierść: Pomeranian ma obfite, gęste i długie włosy, z dwiema warstwami — zewnętrzną warstwą o długim i prostym włosie, a także wewnętrzną warstwą podszerstka. Sierść pomeranianów jest charakterystycznie bujna i może przybierać różnorodne kolory.

Umaszczenie: Pomeranian może występować w wielu różnych umaszczeniach. Znane są następujące kolory umaszczenia u pomeranianów:

  • Rudo-brązowe (inaczej nazywane też „rudowłose” lub „czerwone”) – może być w różnych odcieniach, od jasnego karmelowego do ciemnego mahoniu.
  • Czarno-brązowe (inaczej nazywane „czarne”) – mogą być całkowicie czarne lub z brązowymi znaczeniami na sierści.
  • Białe — mogą być całkowicie białe lub z białym umaszczeniem na tle innych kolorów, takich jak rudo-brązowe czy czarne.
  • Pomarańczowe — mogą występować w różnych odcieniach pomarańczowego, od jasnego kremowego do intensywnego pomarańczu.
  • Kremowe — mogą być w odcieniach od jasno-kremowego do delikatnego beżu.
  • Sable (inaczej nazywane „lise”) – charakteryzują się brązowym umaszczeniem z czarnymi zakończeniami na sierści, co daje efekt lisa.
  • Pręgowane — mogą występować w różnorodnych wzorach prążków, takich jak merle (pręgowanie w kształcie plam) czy brindle (pręgowanie wzdłuż sierści).

Warto zauważyć, że umaszczenie pomeranianów może być różnorodne, a niektóre kolory i wzory prążków mogą być mniej powszechne lub nieuznawane przez standardy rasy.

Czy pomeranian jest inteligentny?

Czy szpic miniaturowy jest inteligentny?

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów i uroczego wyglądu, pomeranian jest uznawany za psa o dużej inteligencji. Jest to również rasa, która chętnie nabywa nowe umiejętności, jednocześnie wykazując spore zapotrzebowanie na stymulację intelektualną. Niezbędne okazują się więc wspólne zabawy, a także stawianie wyzwań, wymagających zaangażowania ze strony psiaka.

Pomeranian będzie również potrzebował delikatności oraz stosunkowo dużych pokładów cierpliwości. Nieraz może on bywać uparty, tym samym niechętnie wykonując nudne zadania i aktywności.

Wychowanie i tresura

Wychowanie psa tej rasy powinno zacząć się na wczesnym etapie jego życia. Wymaga konsekwentnego i stanowczego podejścia opiekuna. Jest inteligentny i spostrzegawczy, dlatego prędko dostrzeże niekonsekwencje w zachowaniu i nauczy się je wykorzystywać. Rasa bardzo szybko się uczy.

Psy tej rasy są wrażliwe, dlatego też szkolenie powinno opierać się na systemie nagród i pochwał. Karcenie lub karanie psa odniesie skutek przeciwny do zamierzonego. Szpice miniaturowe bywają uparte i mogą łatwo znudzić się szkoleniem, warto więc zadbać, by było urozmaicone. Rasa ma skłonność do nadmiernego szczekania, więc warto nauczyć psa, by pohamował te odruchy.

Bardzo istotna jest odpowiednia socjalizacja psa. Są one pewne siebie, więc łatwo odnajdą się wśród innych czworonogów.

Zabawki

Psy te są wyjątkowo zwinne i aktywne, chętnie uczą się nowych sztuczek i szybko uczą się zabaw. Idealnym pomysłem będą więc zabawki takie, jak frisbee i piłki. Pupilowi spodobają się również kości i gryzaki oraz zabawki sznurowe. Natomiast zabawki interaktywne i zabawki typu Kong to doskonałe urozmaicenie, które zaangażuje psiaka, który ma tendencję do szybkiego nudzenia się.

Pielęgnacja szpica miniaturowego

Szpice miniaturowe wymagają starannej i regularnej pielęgnacji. Pies powinien zostać wykąpany mniej więcej raz w miesiącu. Przed kąpielą oraz po niej należy wyczesać sierść. Do kąpieli wybierz szampon wysokiej jakości zwiększający objętość włosów. Wyczesywanie sierści powinno odbywać się codziennie. Zaleca się użyć do tego gęsty metalowy grzebień lub szczotkę typu zgrzebło, dzięki którym cała długość sierści zostanie wyczesana. Psy tej rasy należy również regularnie trymować.

Długa sierść pupila łatwo zbiera liście, błoto i paprochy, warto więc mieć na uwadze, że po spacerze trzeba będzie go dobrze wyczesać. U psów również należy kontrolować długość pazurów – krótkie spacery nie pomagają w ich samoistnym spiłowywaniu.

Pomeranian – dieta i żywienie

Psy tej rasy mają delikatne żołądki i wrażliwe układy pokarmowe. W związku z tym oraz ich niewielkimi rozmiarami zadbaj o to, by pies dostawał dwa lub trzy mniejsze posiłki dziennie, o regularnych porach.

Energiczne i aktywne psiaki wymagają diety bogatej w białko i tłuszcze. Warto postawić na wysokiej jakości komercyjną karmę dla psów małych lub też na pokarmy przygotowane specjalnie dla szpiców miniaturowych.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów rasy pomeranian

Zdrowie i długość życia

Zdrowie rasy pomeranian

Szpice miniaturowe są zaliczane do długowiecznych psiaków, które często cieszą się bardzo dobrym zdrowiem. Jak w przypadku każdej innej rasy, mogą one być jednak podatne na poszczególne schorzenia.

Do najczęściej występujących dolegliwości wśród pomeranianów zaliczane są choroby takie, jak:

  • Nietolerancje pokarmowe,
  • Problemy z zębami i dziąsłami (np. kamień nazębny),
  • Choroby oczu (np. zaćma lub postępujący zanik siatkówki),
  • Zapadnięcie tchawicy,
  • Łysienie X,
  • Zwichnięcie rzepki,
  • Hipoglikemia.

Należy jednak zaznaczyć, że bezpośredni wpływ na stan zdrowia pupila ma jego pochodzenie. Wraz ze wzrostem popularności szpiców miniaturowych, zwiększyła się także ilość rozmaitych pseudohodowli, w obrębie których nieraz krzyżowane są spokrewnione ze sobą osobniki. Zakup psiaka z niepewnego źródła zwiększa więc ryzyko poważnych chorób oraz konieczności podjęcia kosztownego leczenia zwierzęcia.

Szpic miniaturowy – dla kogo to rasa?

Szpic miniaturowy - dla kogo to rasa?

Pomeranian to niezwykle energiczny piesek, który będzie wymagał stosunkowo dużych ilości uwagi ze strony opiekuna, a także odpowiedniej diety. Do obowiązków człowieka będzie więc należało zaspokajanie potrzeby aktywności fizycznej, ale również odpowiedniej pielęgnacji. Gęste i puszyste futerko musi być bowiem regularnie wyczesywane, a także podcinanie. Wizyty w salonie groomera często okazują się więc niezbędne.

Szpic miniaturowy ma niewielkie wymagania dotyczące warunków mieszkaniowych. Będzie on zadowolony zarówno w domu z ogrodem, jak i niewielkiej kawalerce w bloku, o ile opiekun zagwarantuje mu regularne spacery i odpowiednie zainteresowanie. Należy przy tym zaznaczyć, że pupil nie powinien pokonywać wielu pięter po schodach.

Pieski tej rasy doskonale nadają się dla osób aktywnych, które chętnie zabiorą pupila niemal w każde odwiedzane miejsce. Duża potrzeba bliskości psiaka nie oznacza jednak, że pozostawienie go na określony czas w domu lub mieszkaniu będzie wiązało się ze zniszczeniami lub obniżonym samopoczuciem. Istotnym jest natomiast odpowiednie przyzwyczajenie zwierzęcia do zostawania samemu, które powinno być praktykowane już od pierwszych dni w nowym domu.

Szpic miniaturowy, jak każdy inny pies, nie powinien stanowić jednak pupila dla dziecka. Niekontrolowane zabawy mogą bowiem przynieść zagrożenie dla czworonoga. I choć pomeraniany cechują się niemal pluszowym wyglądem, tak wciąż są one żywymi istotami, które również potrzebują czasu w samotności oraz przestrzeni do niezakłóconego odpoczynku.

Sprawdź: Pies do bloku – jak wybrać dobrze i co mu zapewnić?

Pies Boo – ciekawostki

Pomeranian to rasa psów, która swoją rozpoznawalność zawdzięcza przystrzyżonemu szpicowi o imieniu Boo. Pies Boo to nie jest osobna rasa, lecz szpic o charakterystycznej fryzurze zapewniającej mu wygląd małego, puchatego misia. Pies Boo określany był mianem najsłodszego psa, a fanpage na Facebooku zapewnił mu tytuł najbardziej rozpoznawalnego psa w Internecie.

Szpice miniaturowe to czworonogi, które skradają serca nie tylko w obecnych czasach. Właścicielami przedstawicieli tej rasy byli także Amadeusz Mozart i Michał Anioł.

Popularne imiona

Wady i zalety rasy
Imiona dla psa Imiona dla suczki
Pimpek, Fafik, Mickey, Timon, Gucio, Guzik Bąbel, Gizmo, Cosmo, Dyzio, Fuks, Albin, Happy, Figiel. Baby, Coco, Barbie, Beza, Nutka, Tosia, Fifi, Minnie, Żelka, Pola, Figa, Kulka, Wrotka, Wiki, Mela.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pomeranian

Szczeniak z hodowli kosztuje ok. 8000 zł.

Kiedy pomeranian zmienia sierść

W wieku 4-7 miesięcy szczeniak przechodzi zmianę sierści ze szczenięcej na dorosłą.

Jak wygląda pomeranian

To drobny pies o okrągłej sylwetce i krótkich łapach, długiej i miękkiej sierści w kolorze białym lub pomarańczowym i puszystym ogonie.

Ile lat żyje pomeranian

Rasa żyje ok. 12-16 lat.

Pomeranian ile w miocie

W miocie zwykle rodzi się nie więcej niż 3 szczeniaki.

Co je pomeranian

Psy wymagają diety bogatej w białko i tłuszcze. Warto postawić na karmę dla psów małych ras lub karmy opracowane specjalnie dla tej rasy.

Pomeranian jak wychować

Pies wymaga stanowczego i konsekwentnego wychowania opartego na nagrodach i pochwałach oraz urozmaiconych zajęciach.

Skąd pochodzi pomeranian

Rasa pochodzi z Pomorza.

Data publikacji: 19.07.2022

Udostępnij