Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Psy małych ras to częsty wybór na domowego pupila – nie potrzebują bardzo dużej przestrzeni i jedzą mniej niż psy dużych ras, a także są urocze, towarzyskie i przyjacielskie. Nie brakuje wśród nich zarówno typowych kanapowców, jak i aktywnych odkrywców, którym spacery i zabawy się nigdy nie nudzą. Co więcej, łatwiej nad nimi zapanować z uwagi na ich wagę. Planujesz adopcję nowego pupila? Bądź przygotowany – dowiedz się, czy dana rasa jest odpowiednia dla Ciebie. Poznaj małe rasy psów, które są obecnie najpopularniejsze w Polsce!

Mały piesek, wielka radość

Od dawna panuje moda na małe pieski do torebki i miniaturki jako psy towarzyszące – psy małych ras towarzyszyły często monarchom i można je wypatrzyć na wielu szlacheckich portretach. Często wybierane są przez osoby mieszkające na małej przestrzeni, rodziny z dziećmi oraz osoby starsze. Mały pies to wielka radość, a jednak wcale nie mniejsza odpowiedzialność, niż psy dużych ras. Choć małe psy jedzą mniejsze ilości niż ich okazali kuzyni, nie są przez to mniej wymagające w opiece – należy im zapewnić odpowiednią ilość ruchy, aktywności, zabawy i stymulacji, a także zadbać o ich zdrowie i pielęgnację. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny w przypadku psów o wymagającej sierści lub włosach.

Wybierając psa małej rasy, warto kierować się rozwagą zamiast modą – choć mały i uroczy, psiak to nie zabawka. Należy zachować czujność w przypadku pseudohodowców ofiarujących miniaturki ras, które same w sobie są małe, jako że taki rodzaj hodowli wiąże się często z kojarzeniem słabszych osobników.

W artykule przybliżamy potrzeby psów małych ras oraz najpopularniejsze w Polsce małe rasy psów.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Dla kogo idealne są małe psy?

Małe psy to idealni towarzysze dla:

  • osób mieszkających w małych mieszkaniach – nawet aktywne psiaki nie potrzebują dużo przestrzeni, a odpowiednio długie spacery zrównoważą im brak ogrodu czy większej przestrzeni,
  • rodzin z dziećmi – wiele małych piesków ma przyjazne i łagodne usposobienie, ponadto psy o małej wadze są odpowiedniejszymi towarzyszami do zabaw dla dzieci niż bardzo duże psy,
  • osób starszych oraz z ograniczeniami ruchowymi – mniejsze psy są łatwiejsze do podniesienia czy utrzymania na smyczy, ponadto niektóre rasy nie wymagają dużo aktywności.

Przeczytaj też: Małe psy – rasy do mieszkania

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Zastanawiasz się nad adopcją małego pupila? Dowiedz się najpierw więcej o jego rasie, jej potrzebach i cechach! Dowiedz się, jakie małe rasy psów są najpopularniejsze w Polsce oraz poznaj ich charakter i potrzeby.

Zobacz też: Jakie rasy psów żyją najdłużej? Długowieczne rasy psów

Yorkshire Terrier

Waga: do 3,5 kg

Yorkshire Terrier to wielki łowca w małym ciele – piesek chętnie zapoluje nie tylko na zabawkę, ale także i na mniejsze zwierzątka domowe lub ptaki, co należy mieć na uwadze. Yorki są znane z dwóch charakterystycznych cech – swojej urokliwej sierści, a także tendencji do głośnego szczekania. Jeśli nie lubisz hałasu i masz wokół sąsiadów, warto mieć na uwadze, że yorki nie należą do cichych piesków. Mają przy tym niebanalny temperament, co sprawia, że nie każdy york odnajdzie się w rodzinie z dziećmi.

Jest to aktywny, energiczny i urokliwy piesek dla odpowiedzialnego, konsekwentnego opiekuna, który poświęci czas na pielęgnację jego sierści oraz nie pozwoli sobie „wejść na głowę” pupilowi. Ze względu na typ sierści pupil może potrzebować ubranka w zimie.

Szpic miniaturowy

Waga: 1,9-3,5 kg

Szpic miniaturowy, inaczej pomeranian, to mały psiak o wielkim sercu – bardzo silnie się przywiązuje i jest opiekuńczy wobec właściciela. Podobnie jak yorki, szpice miniaturowe zaliczają się do raczej szczekliwych, głośnych psów. Psiaki te są bardzo małe i wrażliwe, dlatego nie stanowią najlepszego wyboru jako pupile dla dzieci, a ich kontakty z dziećmi powinny być nadzorowane przez osobę dorosłą.

Choć nie mają dużych wymagań co do przestrzeni, należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu oraz aktywności fizycznej. Ich długa, puchata sierść wymaga regularnej pielęgnacji. Z uwagi na odczuwaną przez nie potrzebę bliskości z właścicielem należy przywiązać uwagę do tego, by już od małego przyzwyczaić pupila do samotnego pozostawania w domu, aby nie wykształcił się u niego lęk separacyjny.

Shih tzu

Waga: 4-9 kg

Shih tzu to małe psiaki o długiej i niebanalnej historii – popularność zdobyły na dworach chińskich cesarzy. Są to wyjątkowo urocze, sympatyczne i przyjacielskie pieski, które pomimo drobnych rozmiarów będą stanowiły doskonałych towarzyszy dla rodzin z dziećmi. Bardzo silnie przywiązują się do właścicieli i mają pogodne usposobienie. Co więcej, pieski te są ciche z natury i nie wymagają dużej dawki aktywności fizycznej, choć oczywiście należy im zapewnić regularne spacery.

Warto mieć na uwadze, że piękne włosy shih tzu są wymagające w pielęgnacji – nie jest to piesek dla zabieganego właściciela, który nie będzie miał czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Pieski te ponadto źle znoszą upały i są wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego latem należy im zapewnić odpowiednią opiekę oraz chłodny, zaciszny kąt.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Buldog francuski

Waga: 9-14 kg

Buldog francuski to przyjazna, inteligentna rasa, która silnie przywiązuje się do właścicieli. Stanowią one doskonałych towarzyszy dla rodzin z dziećmi. Są ciekawe otoczenia i chętne do zabaw z właścicielem. Choć mają dość energiczne usposobienie, nie wymagają bardzo długich spacerów. W okresie wysokich temperatur bywają dość leniwe. Ich życie kręci się wokół ukochanego właściciela, także mogą bywać zazdrosne, jednak odpowiednia socjalizacja i szkolenie przystosuje je do dzielenia się uwagą opiekuna z dzieckiem czy innym pupilem.

Nie są one bardzo wymagające w pielęgnacji ani nie wymagają dużo przestrzeni. Jest to jednak rasa brachycefaliczna, co wiąże się z podatnością na rozmaite wady i problemy zdrowotne, co należy brać pod uwagę decydując się na adopcję.

Jamnik

Waga: 5-9 kg

Jamnik to niewielki pies myśliwski o niebanalnej inteligencji i temperamencie. Psy te są skore do zabawy i energiczne, a także bardzo przyjazne – ich urocze zachowania i charakterystyczny sposób poruszania się od dawna wzbudza zachwyt i rozczulenie. Doskonale odnajdą się jako towarzysze starszych dzieci. Jeśli masz dom z ogródkiem i jamnika, szybko przekonasz się, skąd się wzięła ich nazwa – ich tendencja do rycia jam w ziemi w poszukiwaniu zwierzyny może być trudna do opanowania. Z uwagi na ich łowcze usposobienie, nie są najlepszymi towarzyszami dla małych, płochych zwierzątek domowych.

Jamniki nie są bardzo wymagające w pielęgnacji, jednak warto przywiązywać dużą uwagę do ich diety i aktywności. Mają tendencję do nadmiernego przybierania na wadze, co jest szczególnie szkodliwe dla psów o ich budowie. Ze względu na ich budowę ciała oraz tendencję do problemów ze stawami, nie zaleca się, by często chodziły po schodach.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Beagle

Waga: 10-11 kg

Beagle to rasa ciesząca się nieustanną popularnością z uwagi na ich uroczy wygląd oraz energiczną, skłonną do zabawy naturę. Psy te są przyjazne i łagodne, ale także uparte, dlatego wymagają stanowczego, konsekwentnego właściciela. Są częstym wyborem rodzin, gdyż dobrze czują się z dziećmi. Są to psy bardzo aktywne i rozbrykane, dlatego stanowią doskonały wybór dla aktywnych właścicieli.

Warto mieć na uwadze, że pieski te mają bardzo silny instynkt łowczy, dlatego wymagają konsekwentnego szkolenia. Należy również liczyć się z tym, że ich sierść będzie można znaleźć w całym domu.

Maltańczyk

Waga: 3-4 kg

Maltańczyk, czyli inaczej biszon maltański, to niezwykle urokliwy psiak o ciepłym usposobieniu. Doskonale odnajdą się one jako towarzysze dzieci oraz „rodzeństwo” innych zwierzątek domowych. Są przyjazne, ciekawskie i pogodne z natury, a także silnie się przywiązują. Z uwagi na ich drobną budowę ich kontakty z dziećmi powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych.

Warto mieć na uwadze, że źle znoszą samotność, zatem nie będą odpowiednim wyborem dla osób samotnych, które długo pracują. Pieski te są ponadto bardzo bystre i uwielbiają różnego rodzaju aktywności, dlatego nie będą szczęśliwe zdane same na siebie – źle znoszą nudę. Ich sierść ponadto wymaga starannej, regularnej pielęgnacji.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Pudel miniaturowy

Waga: 3-4 kg (pudel toy), 4-7 kg (pudel miniaturowy)

Pudel to rasa psów, która może występować w rozmaitych odmianach ze względu na wielkość – w tym pudle miniaturowe oraz pudle toy. Psy te są wyjątkowo przyjazne i inteligentne, ponadto odnajdą się w niemal każdym otoczeniu. Są odpowiednim wyborem nawet dla niedoświadczonego właściciela. Niektóre osobniki bywają dość szczekliwe, co może być kłopotliwe w blokach i domach wielorodzinnych.

Pudle wymagają regularnej pielęgnacji, która w zależności od rodzaju sierści psa może być dość wymagająca i skomplikowana. Należy również zadbać o regularne spacery. Niektóre pudle źle znoszą samotność, dlatego należy od małego przyzwyczajać pupila do samotnego pozostawania w domu.

Jack Russell Terrier

Waga: 6-8 kg

Jack Russell Terrier to rasa myśliwska o energicznym usposobieniu. Psy te są z natury aktywne i szybko się uczą nowych poleceń i sztuczek. Nie są odpowiednimi towarzyszami dla małych dzieci, jednak odnajdą się jako pupile dzieci w wieku szkolnym. Odpowiednio wyszkolony pies tej rasy będzie bardzo posłuszny, jednak wymaga uwagi ze strony właściciela.

Warto zaznaczyć, że psy te miewają skłonność do ucieczek. Ich pielęgnacja nie należy do skomplikowanych, wymagają natomiast niemało uwagi właściciela i odpowiednio dużo aktywności.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Chihuahua

Waga: 1,8-2,7 kg

Chihuahua to rasa o bardzo długiej historii – popularność zawdzięczają swojemu temperamentowi i uroczej prezencji. To wyjątkowo małe, drobne psiaki, dlatego nie są najlepszym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi, choć należy zaznaczyć, że dobrze tolerują obecność dzieci. Pieski te są sympatyczne i energiczne, a przy tym dość szczekliwe – choć poradzi sobie z nimi niedoświadczony właściciel, należy mieć do nich cierpliwe, ale stanowcze podejście.

Pieski te nie są bardzo wymagające w pielęgnacji i opiece, jednak w okresie jesienno-zimowym należy zapewnić im staranną opiekę. Źle znoszą niskie temperatury. Warto też zadbać o bardzo staranną socjalizację w przypadku obecności innych zwierząt w domu, gdyż te energiczne pieski mogą nieco przytłaczać innych pupili swoją śmiałością.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Cavalier king charles spaniel

Waga: 5,9-8,2 kg

Cavalier king charles spaniel to elegancki, przyciągający uwagę psiak. Doskonale odnajdują się one jako towarzysze rodzin z dziećmi oraz kompani innych domowych zwierząt. Mają śmiałe, przyjazne usposobienie i nadają się nawet dla mniej doświadczonych właścicieli. Wymagają dużo uwagi ze strony właściciela i silnie się przywiązują.

Pieski te źle znoszą samotność, więc są nieodpowiednim wyborem dla osób spędzających dużo czasu poza domem. Wymagają regularnej pielęgnacji. Co do aktywności, dostosują się zarówno do wolniejszego, jak i do aktywnego trybu życia, jednak jak każda rasa wymagają regularnych spacerów.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Mops

Waga: 6,3-8,1 kg

Mops to rasa, którą znają niemal wszyscy – te urocze, pocieszne psiaki nieodmiennie cieszą się popularnością. Są one wesołe, towarzyskie i przyjazne, zarówno dla innych zwierząt, jak i wobec dzieci. Decydując się na mopsa należy liczyć się z dość obfitym linieniem oraz charakterystycznym dyszeniem i parskaniem.

Jako rasa brachycefaliczna, pieski te mają tendencję do rozmaitych problemów ze zdrowiem wynikających z ich budowy ciała. Źle znoszą upały oraz intensywną aktywność fizyczną. Mogą cierpieć na problemy związane z kręgosłupem i układem ruchu oraz układem oddechowym. Istnieją jednak zabiegi chirurgiczne, które pozwolą skorygować niektóre wady budowy i poprawią komfort życia psa.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Bichon frise

Waga: 6-11 kg

Bichon frise to urocza rasa ciesząca się nieustającą popularnością. Pieski te dostosowują się do trybu życia właściciela – lubią wylegiwanie się nie mniej niż aktywne spędzanie czasu. Dobrze odnajdują się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt. Miewają skłonność do upierania się przy swoim, dlatego wymagają stanowczego właściciela.

Pieski te źle znoszą samotność, dlatego nie nadają się dla osób spędzających wiele godzin poza domem. Wymagają regularnej pielęgnacji oraz poświęcania im dużo uwagi. Ich sierść bardzo szybko rośnie, dlatego należy regularnie ją przycinać lub korzystać z usług psiego fryzjera.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Chin japoński

Waga: 1,4-6,8 kg

Chin japoński to piesek, który odnajdzie się w każdym otoczeniu – idealny wybór dla mieszkańców małych metraży. Choć jest pogodny i energiczny, nie wymaga bardzo dużej ilości ruchu. Doskonale odnajdzie się w towarzystwie innych zwierzątek oraz jako towarzysz dzieci. Miej jednak na uwadze, by nadzorować zabawy dziecka z psem, gdyż rasa ta jest drobna i delikatna. Psy te są ciche z natury, a jednocześnie lubią ciszę i spokój.

Wymagają one systematycznej i dokładnej pielęgnacji sierści, jednak nie trzeba ich często kąpać. Psy te mają bardzo wrażliwe oczy, na które należy zwracać szczególną uwagę.

Najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce

Pekińczyk

Waga: 3,2-6,4 kg

Pekińczyk to spokojny, niezależny, a zarazem towarzyski psiak, który nie wymaga dużo ruchu. Doskonale odnajdzie się u osób starszych oraz mało aktywnych, za to nie będzie dobrze czuł się w towarzystwie dzieci. Psy te ze względu na swoją niezależność dobrze znoszą samotność. Cenią sobie spokojny, przyjemny tryb życia. Bywają przy tym bardzo uparte.

Pieski te są dość wymagające w pielęgnacji z uwagi na typ ich sierści, którą należy regularnie wyczesywać. Nie wymagają szczególnie długich spacerów. Najlepiej akceptują inne psy jeśli są to osobniki tej samej rasy.

Żywienie psów małych ras

Potrzeby żywieniowe psów są związane nie tylko z ich wiekiem i stanem zdrowia, ale także z wielkością psa. Psy małych ras mają stosunkowo szybki metabolizm, dlatego ich posiłki powinny im dostarczać odpowiednią dawkę energii. Należy dbać o regularność posiłków – najlepiej podzielić dzienną dawkę karmy dla psa na dwie lub trzy porcje. Jest to związane z tym, że pieski te mają niewielkie żołądki, więc nie powinny jeść zbyt dużych porcji naraz.

Postaw na wysokiej jakości karmę dla psów ras małych, która dostarczy pupilowi odpowiedniej dawki białka, węglowodanów i tłuszczy, a także będzie zawierać niezbędne w psiej diecie witaminy i minerały. Warto wybierać karmy superpremium, które powstają ze składników wysokiej jakości i które zapewniają kompleksowe wsparcie dla całego organizmu. Dla pupili bardzo ruchliwych oraz dla ras podatnych na problemy ze stawami warto wybierać karmy z glukozaminą i chondroityną.

Zobacz też: Ile powinien jeść mały pies? Poradnik żywienia psów małych ras

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla małych psów

Problemy zdrowotne psów małych ras

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych jest zależne nie tylko od trybu życia danego psa, ale także od genetyki i rasy. Małe psy mają tendencję do problemów zdrowotnych takich, jak:

  • biegunki, zaparcia i inne problemy z układem trawiennym,
  • alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • choroby wątroby,
  • wybredność przy jedzeniu, problemy z apetytem,
  • schorzenia dróg moczowych,
  • choroby układu oddechowego,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • schorzenia stawów (zwłaszcza w późniejszym wieku),
  • problemy z układem ruchu i kręgosłupem (zwłaszcza u ras brachycefalicznych).

Regularnie kontroluj stan zdrowia pupila oraz zapoznaj się z problemami zdrowotnymi charakterystycznymi dla jego rasy. Dzięki temu możesz obserwować pupila pod kątem wczesnych symptomów i skierować psa na odpowiednie badania.

Potrzeby psów małych ras

Przed adopcją pupila należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy nasza przestrzeń mieszkaniowa będzie dla niego odpowiednia. W przypadku psów małych ras na szczęście nie jest konieczny duży, przestronny dom ani ogród – pieski te odnajdą się nawet w mniejszych mieszkaniach. Nie oznacza to jednak, że każdy pies małej rasy to leniuch-kanapowiec. Wręcz przeciwnie – niektóre psy małych ras są z natury bardzo energiczne i aktywne. Brak dużej przestrzeni zrekompensują im jednak regularne i odpowiednio długie spacery oraz zabawy i aktywności w domu.

Podobnie jak psy każdej innej wielkości, będą one potrzebowały w domu standardowego wyposażenia, na które składa się karma oraz akcesoria dla psa takie, jak smycz, szelki lub obroża, legowisko, miski na wodę i karmę, zabawki oraz środki do pielęgnacji. W przypadku psów małych ras należy jednak wziąć pod uwagę, że psu mogą być potrzebne dodatkowe akcesoria na zimę, takie jak ubranko i buty dla psa. Psy małych ras bardziej odczuwają niskie temperatury, dlatego właściciel małego pupila powinien być odpowiednio przygotowany na zimę.

Przeczytaj więcej: Zimowa opieka nad małymi psami

Udostępnij