Nauka sikania na matę i do kuwety dla szczeniąt – krok po kroku

Nauka sikania na matę i do kuwety dla szczeniąt – krok po kroku

Szczenięta potrafią w domu nabroić – czy to pogryzione meble, rozlana woda z miski i rozsypana karma, czy też… Mniej przyjemna mokra niespodzianka. W końcu to psie dzieciaki – dopiero się uczą panujących zasad, a ich pęcherze są wciąż małe. Odpowiednio częste spacery ze szczeniakiem to konieczność, jednak nie zawsze zdążymy zabrać pupila na zewnątrz, zanim popuści. Na szczęście można wytresować pieska, by załatwiał się w odpowiednim miejscu. Sprawdź, jak wygląda nauka sikania na matę i do kuwety dla szczeniąt.

Dlaczego warto nauczyć pupila sikania na matę lub do kuwety?

Jak wiadomo, pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Szczeniaki mają niewielkie pęcherze, a także dopiero uczą się nie tylko zasad panujących w nowym domu, ale też swoich możliwości. Oczywiście częste spacery z pupilem, by mógł pójść za potrzebą to konieczność, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie wyprowadzić pupila odpowiednio szybko – czy to w nocy, czy kiedy jego potrzeba staje się wyjątkowo pilna.

Należy się z tym liczyć – do szczeniąt trzeba podejść jak do dzieci, z troską i cierpliwością. Można jednak uniknąć częstego sprzątania w nieodpowiednich miejscach. Nauka sikania na matę i do kuwety nie jest trudna, ale należy poświęcić na nią nieco czasu. Dzięki temu unikniesz sprzątania po pupilu w niedogodnym miejscu.

Zobacz: Błędy w wychowaniu szczeniąt – poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów

Co przygotować do nauki?

Do nauki będą potrzebne:

W KrakVet znajdziesz między innymi podkłady dla szczeniąt marki Trixie o wymiarach 30×50, które zapewnią duży komfort w używaniu i sprzątaniu. Wykonane są one z celulozy, a ich spód i krawędzie powstają z nieprzemakalnej folii. Doskonale pochłaniają ciecze i przykre zapachy, dzięki czemu sprzątanie po szczeniaku nie będzie sprawiało dużego problemu. Można je zabrać ze sobą w podróż, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas jazdy. Stanowią doskonałe rozwiązanie do transportera, a także dla psów starszych lub ciężarnych suk.

Przydatna okaże się również kuweta dla szczeniąt taka, jak Zolux Puppy Trainer. To poręczna kuweta o wymiarach 40×60, która jest wykonana z trwałego i łatwego w czyszczeniu plastiku. Dzięki niej pupil wygodnie załatwi swoje potrzeby, a Ty szybko i sprawnie po nim posprzątasz.

Sprawdź: Wyprawka dla psa – lista 10 najpotrzebniejszych rzeczy

Nauka sikania na matę i do kuwety krok po kroku

  1. Zapoznaj pupila z matą higieniczną lub kuwetą – połóż ją w wybranym wcześniej miejscu, w którym pozostanie, by szczeniak nie musiał jej szukać. Pozwól psiakowi na nią wchodzić i jej dotykać.
  2. Jednocześnie nie pozwól, by piesek bawił się na macie albo w kuwecie – powinna mu się jednoznacznie kojarzyć z załatwianiem swoich potrzeb.
  3. Gdy zauważysz, że piesek potrzebuje się wysikać, przenieś go na matę higieniczną albo do kuwety.
  4. Wprowadź przy tym prostą komendę, którą piesek rozpozna – na przykład „idź sikać”.
  5. Gdy pupil załatwi swoje potrzeby, nagródź go pochwałami i przysmakiem.
  6. Zachowaj cierpliwość i powtarzaj proces do momentu, kiedy szczeniak sam będzie wiedział, gdzie powinien się udać gdy poczuje potrzebę. Sprawdzaj, czy psiak reaguje na komendę.

Przeczytaj też: Kiedy zmienić karmę dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór przysmaków dla szczeniąt

O czym należy pamiętać?

Aby szczeniak mógł łatwo skorzystać z maty albo z kuwety, powinna ona zawsze leżeć w tym samym miejscu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, by ją przesunąć, na przykład bliżej drzwi, rób to stopniowo. Przesuwaj ją powoli, by piesek za każdym razem udając się w miejsce, gdzie była położona, mógł ją łatwo zobaczyć i do niej dobiec.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij