Niewydolność nerek u psów
Czym jest niewydolność nerek u psów?
Niewydolność nerek to zaburzenie czynności nerek, które powoduje ich uszkodzenie i prowadzi do choroby. Przewlekła niewydolność nerek (PNN) to zaburzenie czynności nerek najczęściej występujące u psów. Nerki dotknięte tą chorobą nie są w stanie w pełni spełniać swojej funkcji, którą jest oczyszczanie końcowych produktów przemiany materii z krwi oraz utrzymywanie prawidłowej równowagi minerałów oraz płynów w organizmie.
W przypadku chorób nerek odpowiednia dieta oraz leczenie są kluczowe, dlatego należy zasięgnąć porady weterynarza i prawidłowo zdiagnozować chorobę. Dowiedz się więcej.
Wczesne wykrycie zaburzenia czynności nerek – kluczowe dla dalszego leczenia
Objawy poważnego schorzenia nerek zwykle pojawiają się dopiero, gdy około 75% czynności nerek zostanie utracone, dlatego wczesne wykrycie choroby jest kluczowe dla zdrowia i życia pupila. W niektórych przypadkach pojawiają się wczesne sygnały, dzięki którym szybkie wykrycie choroby staje się możliwe.
Im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym więcej jest czasu na spowolnienie postępowania choroby lub wykrycie i zaczęcie leczenia pierwotnej przyczyny choroby. Choroba jest nieuleczalna, jednak odpowiednie leczenie oraz wdrożenie odpowiedniej diety umożliwia życie z chorobą – pupil będzie mógł sobie z chorobą poradzić.
Uwaga: Zwiększenie pragnienia może być pierwszym sygnałem choroby. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii jeśli u pupila wystąpi ten lub jeden z poniżej opisanych objawów.
Przyczyny niewydolności nerek u psa
Wiek
Karma
Rasa
Objawy niewydolności nerek u psa
Objawy chorób nerek u psów nie są łatwe do rozpoznania, ponadto bardzo często pojawiają się one gdy rozwój choroby postąpił już daleko. Należy jednak zachować czujność i bezzwłocznie skonsultować się z weterynarzem jeśli wystąpią u psa jedne z poniższych objawów.
Jak może się objawiać niewydolność nerek?
- wzrost pragnienia oraz częstsze oddawanie moczu,
- mniejszy apetyt,
- utrata wagi,
- nieprzyjemny zapach z pyska i obolały pysk,
- osłabienie,
- wymioty i biegunka.
Przewlekła i ostra niewydolność nerek
U psów ze zdiagnozowaną niewydolnością nerek weterynarz może określić, czy jest ona przewlekła, czy ostra. Ostra niewydolność nerek może być spowodowana przez czynniki takie, jak:
- utratę krwi,
- uraz,
- szok,
- leki,
- skrajne odwodnienie,
- utrudniony przepływ moczu,
- stres po zabiegu chirurgicznym,
- trucizny,
- infekcję.
Przewlekła niewydolność nerek może natomiast zostać spowodowana przez jeden z powyższych czynników lub też predyspozycję wynikającą z rasy lub dziedziczną, w połączeniu z nieodpowiednim żywieniem i obniżeniem odporności. Przewlekła niewydolność nerek to postępująca, nieuleczalna choroba.
Choroby nerek u psa a żywienie
Podawana psu karma ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia i samopoczucia pupila. Odpowiedni dobór pokarmu ma szczególne znaczenie jeśli chodzi o łagodzenie objawów chorób nerek oraz spowalnianie postępowania choroby. Dieta psa chorego na nerki powinna mieć odpowiednio ograniczoną zawartość białka, fosforu, sodu i soli. Ograniczenie spożycia fosforu ma szczególne znaczenie dla spowolnienia postępowania choroby oraz złagodzenia objawów. Umiarkowana ilość białka z kolei jest pomocna w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej.
Wybór odpowiedniej karmy dla psa chorego na nerki powinien być skonsultowany ze specjalistą – zasięgnij porady weterynarza, który pomoże Ci dobrać specjalistyczną dietę weterynaryjną dla pupila.
Porady i wskazówki dla właścicieli
Wczesna diagnoza, odpowiednie leczenie i właściwie dobrana karma są podstawą do zadbania o zdrowie i samopoczucie psa z przewlekłą lub ostrą chorobą nerek. Każdy przypadek należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Oczekując na diagnozę psa lub będąc w trakcie leczenia warto dowiedzieć się więcej na temat przypadłości, by lepiej zrozumieć potrzeby pupila.