Obcinanie pazurów u psa – poradnik krok po kroku

Obcinanie pazurów u psa – poradnik krok po kroku

Każdy pies wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która, oprócz regularnego rozczesywania sierści, czy też kąpieli, obejmuje również dbanie o optymalną długość pazurów. I choć wiele psów skraca je samodzielnie w całkowicie naturalny sposób (np. podczas spacerów lub zabaw na twardych nawierzchniach), tak niektóre czworonogi będą w tym aspekcie potrzebowały pomocy opiekunów.

Jak więc prawidłowo skracać pazury u psa? Dlaczego zabieg ten nieraz okazuje się konieczny? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań dotyczących powyższego zagadnienia, znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Strzyżenie psa – dlaczego warto skorzystać z usług groomera?

Dlaczego pazury psa należy obcinać?

Dlaczego pazury psa należy obcinać?

Pazury psa rosną przez całe jego życie. I choć proces ten jest nieco dłuższy niż w przypadku ludzi, tak w poszczególnych sytuacjach płytkę należy delikatnie skracać. Przerośnięte pazury mogą bowiem stanowić podstawę do wywoływania u czworonoga dyskomfortu, bólu, a także poważnych konsekwencji zdrowotnych. W momencie, gdy są one za długie, zaczynają się zawijać, a następnie wbijać w łapy psa. Co więcej, pazury nieraz są również w stanie pękać i łamać się, co z kolei może uszkodzić macierz i utrudnić zwierzęciu chodzenie. Wówczas pies będzie stawiał kroki tak, aby oszczędzić sobie bólu. Niestety mogą ucierpieć na tym zarówno jego stawy, jak i mięśnie, co nieraz przekłada się na późniejsze ich dolegliwości.

Z łatwością można więc zauważyć, że długość pazurów ukochanego człowieka odgrywa znaczącą rolę. Jeśli więc pupil nie jest w stanie samodzielnie ścierać płytki, opiekunowie powinni zadbać o regularne jej skracanie.

Zobacz też: Pielęgnacja zębów i jamy ustnej psa

Po czym poznać, że czas obciąć pazury?

Po czym poznać, że czas obciąć pazury?

Ze względu na fakt, że psie pazury rosną w bardzo różnym tempie, nie istnieją ściśle określone reguły dotyczące tego, kiedy należy je przyciąć. Kluczowym okazuje się więc dokładne obserwowanie pupila, bieżące kontrolowanie stanu jego łap, a także nasłuchiwanie podczas chodzenia. W momencie, gdy zwierzę stawia kroki w ostrożny i delikatny sposób, lub też w trakcie chodzenia głośno skrobie pazurami o podłogę, będzie to sygnał, że płytkę należy skrócić.

W razie wątpliwości zdecydowanie warto zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub u groomera, gdyż doświadczona osoba będzie w stanie określić, jaka długość pazurów okaże się najbardziej optymalna dla danego czworonoga, a także kiedy należy je skrócić.

Budowa psiego pazura

Budowa psiego pazura

Zasadniczo rzecz biorąc, pazur zbudowany jest z:

  • Płytki rogowej;
  • Łożyska;
  • Podeszwy;
  • Macierzy.

Płytka rogowa stanowi zewnętrzną warstwę pazura. Jest ona twarda, wytrzymała, a także odporna na uszkodzenia. Na spodzie widoczna jest natomiast jaśniejsza tkanka o wąskiej powierzchni, czyli podeszwa.

Wnętrze pazura wypełnione jest łożyskiem oraz macierzą. To właśnie macierz zawiera w sobie naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe, a jej uszkodzenie może przynieść zwierzęciu ból oraz skutkować krwawieniem.

Sprawdź: Wrażliwe psie łapy – pielęgnacja

Obcinacz do pazurów dla psa

Obcinacz do pazurów dla psa

Obcinacz do psich pazurów to sprzęt, którego zadaniem jest ułatwienie skracania płytki w warunkach domowych. Może on przyjmować postać:

  • Cążków – czyli stosunkowo łatwych w użyciu narzędzi przypominających niejako nożyczki.
  • Gilotynki – to rozwiązanie wyposażone w otwór, do którego wkładana jest końcówka pazura, a następnie ucinana szybkim i pewnym ruchem. Warto jednak wspomnieć, że zbyt mała siła przy ściśnięciu pazura może spowodować jego zmiażdżenie, co z kolei wywoła u zwierzęcia ból. Tego typu produkty zalecane są więc dla nieco bardziej doświadczonych osób, które są w stanie odpowiednio przeprowadzić zabieg.

Niejednokrotnie spotykane są również specjalnie zaprojektowane pilniki w wersji klasycznej lub elektronicznej. Tego typu produkty doskonale sprawdzają się o osób, które obawiają się przycinania pazurów swojemu czworonogowi, gdyż nie chcą go w jakikolwiek sposób skrzywdzić. Skracanie pazurów z użyciem pilnika może jednak okazać się nieco bardziej czasochłonne, co z kolei nieraz drażni poszczególne psy oraz wywołuje u nich niepokój.

Jak obciąć psu pazury – krok po kroku

Jak obciąć psu pazury - krok po kroku

Przed wykonaniem zabiegu należy przygotować sobie wszelkie niezbędne akcesoria, w tym chociażby wybrany obcinacz i pilnik, a w razie wypadku również proszek do tamowania krwawienia lub nadmanganian potasu.

Następnie konieczne jest ustawienie psa tak, aby mieć dobrą widoczność na pazury. Można więc postawić go na stole, ale przy tym zabezpieczyć, aby się nie ślizgał. Jeśli psiak jest wyjątkowo strachliwy, warto poprosić innego domownika o delikatne przytrzymanie zwierzęcia lub zabezpieczenie go.

Przechodząc do samego zabiegu zdecydowanie warto skorzystać z kilku kroków, w tym:

  1. Uchwycenia łapki i naciśnięcia na opuszkę tak, aby pazur był lepiej widoczny;
  2. Ułożenia obcinacza lub pilnika pod kątem około 45 stopni (prostopadle do linii opuszki);
  3. Ucięcia niewielkiego fragmentu (około 1-2 mm) pazura tak, aby nie uszkodzić macierzy.
  4. Delikatnego wygładzenia lub oszlifowania pazura za pomocą pilnika.

W momencie, gdy pazury czworonoga są wyjątkowo długie, całkowicie niewskazanym jest mocne ich skracanie. Wynika to bowiem z faktu, że w takich sytuacjach macierz również zwiększa swoją powierzchnię, tym samym rozciągając się niemal na taką długość, jaką ma sama płytka rogowa. Wówczas jej naruszenie staje się bardzo łatwe, co z kolei może wywołać u zwierzęcia ból oraz krwawienie. Dlatego też zaleca się jedynie delikatne przycięcie płytki, a następnie powtórzenie zabiegu po upływie kilku dni. Z każdym kolejnym skróceniem macierz będzie się cofać, dzięki czemu możliwe jest doprowadzenie pazurów czworonoga do odpowiedniej długości bez ryzyka uszkodzenia rdzenia.

Wykonując obcinanie pazurów u psa należy pamiętać o tym, aby ruchy były pewne i szybkie, choć jednocześnie uważne i przemyślane. Podczas zabiegu konieczne jest również ciągłe obserwowanie środka obcinanego pazura. Dzięki temu możliwe jest bowiem spostrzeżenie owalnego kształtu będącego sygnałem, że w pobliżu znajduje się macierz.

Zobacz też: Jak pielęgnować sierść kota i psa?

Ile kosztuje obcinanie pazurów u psa?

Ile kosztuje obcinanie pazurów u psa?

Zabieg samodzielnego obcinania pazurów ukochanego czworonoga nieraz okazuje się wyjątkowo stresujący. Dotyczy to w szczególności bardziej wrażliwych osób, a także początkujących opiekunów, którzy nie zdołali jeszcze nabrać w tym aspekcie doświadczenia. W takich sytuacjach zdecydowanie warto skorzystać z pomocy specjalisty, którym może być zaufany lekarz weterynarii lub groomer.

Obcinanie pazurów u psa przeważnie kosztuje od 15 do około 30 zł. Zdecydowanie nie są to więc zawrotne sumy, a wykonanie zabiegu u doświadczonej osoby jest w stanie oszczędzić stresu zarówno opiekunom, jak i samym czworonogom.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór obcinaczy do pazurów dla psów

Udostępnij