Koty dysponują szeroką gamą rozmaitych odgłosów, które niejednokrotnie niosą za sobą głębsze znaczenie. Za pomocą konkretnych dźwięków mruczki mogą bowiem wyrażać własne potrzeby, zamiary, a także emocje. Dlatego też, aby zrozumieć ukochanego kota, z pewnością warto zapoznać się zarówno z codziennymi jego odgłosami, jak i tymi rzadziej spotykanymi. Pomocą w tym zadaniu może okazać się poniższy artykuł.
Zobacz również: Koty i ich tajemnice. Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko.
Spis treści
Odgłosy kota – miauczenie
Miauczenie to zdecydowanie najpopularniejszy dźwięk wydawany przez kota. Niektóre mruczki mogą być przy tym nieco bardziej wokalne niż inne, a kocie odgłosy z tej kategorii przyjmują bardzo zróżnicowane tonacje.
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż miauczenie jest w głównej mierze formą komunikacji z człowiekiem. Dziko żyjące koty porozumiewają się ze sobą głównie poprzez mowę ciała, zapachy, a także niektóre z pozostałych dźwięków. Miauczenie występuje wówczas o wiele rzadziej niż w przypadku domowych czworonogów.
Co oznacza miauczenie?
Odgłosy z tej kategorii bardzo często nie są w pełni jednoznaczne. Miauczenie może bowiem oznaczać:
- Przywitanie – koty często witają swoich opiekunów radosnym miauczeniem już od momentu, gdy przekraczają oni próg domu lub mieszkania.
- Potrzebę uwagi – niektóre mruczki, szczególnie te bardziej towarzyskie i przywiązane do człowieka, poprzez miauczenie mogą komunikować zbyt małą ilość poświęcanej im uwagi. Wówczas będzie to niejako prośba o pieszczoty, czy też nawiązanie interakcji.
- Głód – donośne miauczenie może również stanowić wyraz głodu, czy też formę zakomunikowania człowiekowi o pustej misce, w której już dawno powinna pojawić się świeża porcja karmy. Nieraz miauczenie jest także spowodowane zwyczajnym łakomstwem kota, który nie przepuści żadnej okazji, aby wymusić dodatkowy smakołyk.
- Potrzebę wyjścia – dotyczy to w szczególności kotów wychodzących, a także mruczków, które preferują załatwianie swoich potrzeb na zewnątrz. W tym kontekście miauczenie może również pojawiać się w momencie, gdy drzwi do pomieszczenia, w którym kot aktualnie bardzo chciałby się znajdować, z jakiegoś powodu są zamknięte.
- Dezorientację – starsze koty, które cierpią z powodu konkretnych zaburzeń poznawczych, poprzez miauczenie mogą wyrażać swoją dezorientację, czy też zagubienie w danej przestrzeni.
- Ból, dyskomfort lub uraz – w tym kontekście miauczenie bardzo często pojawia się przy dotyku konkretnych części ciała kota i powinno wzbudzać podejrzenia jego opiekunów, a także nakłonić ich do konsultacji ze specjalistą.
Choć powodów miauczenia jest wiele, tak w wielu przypadkach odgłosy te nie powinny być ignorowane. Obowiązkiem każdego właściciela kota jest bowiem dbanie o jego zdrowie i komfort zarówno w fizycznym, jak i psychicznym aspekcie. Ignorowanie potrzeb zwierzęcia może więc przyczynić się do obniżenia jakości jego życia, a nawet zwiększenia ryzyka komplikacji zdrowotnych. Dlatego też miauczenie, w szczególności nieuzasadnione, długotrwałe i uporczywe, warto skonsultować z lekarzem weterynarii, a w razie potrzeby również behawiorystą dla czworonogów.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq
Mruczenie kota
Mruczenie kota okazuje się niezwykle fascynującym zagadnieniem. Powszechnie przyjęło się bowiem uznawać, iż jest to nic innego, jak wyraz zadowolenia, szczęścia i komfortu zwierzęcia. Okazuje się jednak, że mruczenie kryje w sobie znacznie więcej funkcji. Koty stosują je również w momencie, gdy są głodne, wystraszone, a także ranne.
Co więcej, dowiedziono, że mruczenie jest w stanie przyczyniać się do stymulowania regeneracji kości. Koty domowe mruczą z częstotliwością od około 25 do nawet 140 Hz. Częstotliwości te są uznawane za wspomagające w zrastaniu złamanych kości, naprawie stawów i ścięgien, a także gojeniu się ran. Nic dziwnego więc, że po przebytych urazach koty nieraz są w stanie powrócić do pełnego zdrowia w zaskakującym tempie.
Ponadto mruczenie uwalnia w organizmie kota endorfiny, zwane potocznie hormonami szczęścia. Dzięki temu zwierzę jest w stanie samodzielnie poprawić swoje samopoczucie, a także zredukować odczuwany ból. Niektórzy uważają, że mruczenie przyczynia się również do uwolnienia endorfin w organizmie człowieka, choć na chwilę obecną ilość badań naukowych poruszających to zagadnienie jest znikoma.
Inne odgłosy kota
Koty dysponują również innymi odgłosami, wśród których wyróżnia się między innymi:
- Syczenie – to dźwięk wykorzystywany głównie w sytuacji zagrożenia, gdy kot chce odstraszyć potencjalnego wroga. Syczenie jest również stosowane w celu wyrażenia swojego niezadowolenia, na przykład podczas głaskania w nieodpowiednim miejscu. Gdy odgłos ten okazuje się nieskuteczny, koty bardzo często podejmują się ataku.
- Prychanie – to odgłos zbliżony do syczenia, któremu bardzo często towarzyszy najeżona sierść w obrębie kręgosłupa i ogona. Jest to niejako wyraz sprzeciwiającej się postawy, a także forma obrony stosowana przy rozmaitych okazjach – zarówno podczas zabawy, jak i w porze karmienia, gdy do miski kota podchodzi inne zwierzę.
- Trajkotanie – jest to dźwięk spotykany przeważnie w trakcie polowania. Trajkotanie zasadniczo przyjmuje postać stosunkowo cichych, krótkich odgłosów, wydawanych poprzez szybkie ruchy dolnej szczęki.
- Gruchanie – to często pojedynczy, delikatny odgłos, wydawany przez kota w ramach przywitania. Odnosi się on zarówno do człowieka, jak i często innych kotów.
Mowa ciała kota – jak koty się porozumiewają?
Koty porozumiewają się ze swoim otoczeniem nie tylko poprzez różnorodne odgłosy, czy też zapachy. Równie istotna okazuje się bowiem także komunikacja niewerbalna, określana jako mowa ciała. W celu jej zrozumienia warto zwracać uwagę między innymi na oczy i ułożenie uszu kota, ruchy jego ogona oraz posturę.
Zdenerwowany kot przyjmuje postawę, której celem jest wyglądanie na możliwie największego. Mruczek może więc delikatnie unosić się na łapach, wyginając przy tym swój kręgosłup. Wówczas można zaobserwować również obniżony ogon, poruszający się w nerwowy sposób, a także uszy skierowane na zewnątrz głowy.
Rozluźniony i pewny siebie kot, który komunikuje przyjazne nastawienie, cechuje się „normalną” postawą – jego głowa i ciało jest wówczas skierowane do opiekuna lub innego zwierzęcia, uszy postawione, a ogon uniesiony lub luźno opadający. Nieraz widoczne są również delikatne wibracje ogona, które mogą świadczyć o poczuciu szczęścia, ekscytacji lub nieskrępowania.
Kot odczuwający strach i niepewność niejednokrotnie przyjmuje skuloną postawę, jednocześnie wyglądając tak, jakby chciał się schować, pomniejszyć lub sprawić, że stanie się niewidoczny. Ogon zwierzęcia bardzo często jest wówczas podwinięty, a jego uszy delikatnie złożone.
W obrębie zachowań, które przez ludzi odbierane są jako wyraźne komunikaty, zaznacza się także:
- Turlanie – czyli przejaw odprężenia i zaufania względem swojego otoczenia. Kot odczuwający skrępowanie z pewnością nie pokaże światu swojego brzucha, który stanowi jeden z najbardziej wrażliwych obszarów na jego ciele. Warto więc docenić moment, w którym pupil czuje się na tyle komfortowo, że pozwala człowiekowi na obserwowanie, a nieraz nawet dotknięcie i pogłaskanie jego puszystego, mięciutkiego brzucha.
- Ugniatanie – specyficzny ruch łapek, któremu nadano nazwę ugniatania, świadczy o zrelaksowanej postawie, a także zadowoleniu, radości i odczuwanym komforcie.
- Ocieranie się – delikatne przejechanie ogonem po nodze opiekuna, czy też otarcie się głową o jego dłoń, to przejawy akceptacji, sympatii oraz przyjaznego nastawienia względem człowieka.
Zobacz: Zachowanie kota w praktyce
Czy kot rozumie ludzką mowę?
Badania nad zdolnościami poznawczymi kotów występują niezwykle rzadko, a ich wyniki bardzo często okazują się niejednoznaczne. W obrębie zwierząt domowych o wiele lepiej rozpoznane zostały więc psy, natomiast koty stale czekają na swoją kolej, aby ujawnić wszelkie fascynujące kwestie z nimi związane. Mruczki nadal pozostają jednak pewnego rodzaju tajemnicą.
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż koty są w stanie reagować na poszczególne słowa, dźwięki oraz ich tonację, a nieraz również i gesty. Na chwilę obecną nic nie wskazuje jednak na to, że koty są w stanie rzeczywiście zrozumieć ludzką mowę. Wykazywane przez zwierzę reakcje bardzo często wynikają więc ze zdolności uczenia się poprzez warunkowanie. Kot posiada więc umiejętność skojarzenia danych słów, na przykład swojego imienia, z zachowaniami opiekunów. Jeśli więc przy słowie „jedzonko” właściciel wstaje z fotela, udaje się do misek zwierzęcia, a następnie je napełnia, kot skojarzy ten wyraz lub jego intonację z pokarmem, jednocześnie w pośpiechu podążając do miejsca karmienia.
Mruczki niejednokrotnie inicjują rozmaite interakcje ze swoimi opiekunami, co w pewnym stopniu odróżnia je od psów. Wykazują one również nieco bogatszy zasób sposobów komunikowania się zarówno w obrębie własnego gatunku, jak i w kontakcie z właścicielami. I choć nie rozumieją one ludzkiej mowy, tak niejednokrotnie okazują się znacznie lepszymi słuchaczami niż niejeden człowiek. Aby jednak być dla kota równie wartościowym towarzyszem, kluczowym okazuje się zrozumienie jego komunikatów.
Zobacz: Jak widzi kot? Świat oczami kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów