Ogar polski

Ogar polski

Ogar polski to jedna z pięciu rodzimych ras, wśród których wyróżnia się także polskiego owczarka nizinnego i podhalańskiego, charta polskiego oraz psy gończe polskie.

Ogary, pomimo swojej myśliwskiej natury, doskonale odnajdują się w roli towarzyszy dla całych rodzin. Niezmiennie warto jednak pamiętać, że rasa, jak każda inna, wykazuje własne potrzeby, wymagania oraz preferencje, a obowiązkiem opiekunów jest ich zaspokojenie.

Jak więc prawidłowo zadbać o ogara polskiego? Czego będzie potrzebował pies na porządku dziennym? Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące rasy znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Najpopularniejsze rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 25-32 kg

wzrost: 56–65 cm

 maść czarna podpalana, czaprakowata
długość życia  od 12 do 14 lat
główne cechy  inteligentne, łagodne, odważne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) ogar polski zaliczany jest do grupy VI – Psy gończe i rasy pokrewne, a także sekcji 1, obejmującej psy gończe.

Rasa przynależy do kategorii psów o średnich rozmiarach, przy czym wysokość w kłębie u samców powinna mieścić się w przedziale od 56 do 65 cm, natomiast u suczek przeważnie wynosi ona 55-60 cm. Jeśli natomiast chodzi o wagę, w przypadku suczek jest to przedział 20-26 kg, a w przypadku samców 25-32 kg.

Ogar polski to pies o silnej, zwartej i proporcjonalnej budowie. Grzbiet czworonoga jest długi i dobrze umięśniony, a klatka piersiowa szeroka i obszerna. Ogon zwęża się ku końcowi i jest osadzony stosunkowo nisko. Kończyny są proste, mocne i muskularne. Głowa ulokowana jest na średniej długości szyi, natomiast kufa przyjmuje wydłużoną postać. Oczy cechują się ciemnobrązową barwą i są określane jako delikatnie skośne. Jednocześnie nadają one zwierzęciu łagodnego wyrazu. Wśród charakterystycznych cech ogara polskiego warto również zaznaczyć długie, luźno zwisające uszy, które na krańcach delikatnie zawijają się ku środkowi.

Sierść ogarów polskich składa się z dwóch warstw, w tym średniej długości okrywy wierzchniej, a także gęstego podszerstka. W obrębie karku, dolnej części ogona oraz tylnej części nóg sierść może być nieco dłuższa.

Rasa cechuje się niezwykle specyficznym umaszczeniem, które w głównej mierze obejmuje podpalanie od żółtej do rdzawo-cynamonowej barwy. Występuje ono na kończynach, podbrzuszu, głowie i uszach. Na grzbiecie ogara polskiego widoczny jest czaprak w czarnym lub ciemnoszarym odcieniu. Wzorzec akceptuje przy tym białe znaczenia na klatce piersiowej oraz końcach łap. Wadę stanowi natomiast czarna kufa.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla ogarów polskich

Pomimo tego, że ogar polski nie należy do nadmiernie popularnych psów, ilość profesjonalnych hodowli tej rasy zdaje się wzrastać. Dlatego też zakup czworonoga z renomowanej placówki nie powinien stanowić większego problemu, choć wciąż będzie to wymagało odpowiedniego rozeznania.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie ogara polskiego kluczowym okazuje się sprawdzenie, czy dana hodowla jest zarejestrowana w odpowiednim związku kynologicznym. W Polsce pieczę nad rasowymi czworonogami sprawuje ZKwP. Czworonogi, które wywodzą się z takich hodowli, będą dysponowały rodowodami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Ponadto zaleca się również, aby przed zakupem odwiedzić wybrane miejsce i sprawdzić warunki w nim panujące. Aby mieć pewność, że psy są rozmnażane w humanitarny sposób, warto upomnieć się o dokumentację medyczną czworonogów.

Ceny szczeniąt

Na chwilę obecną ceny szczeniąt rasy ogar polski przeważnie mieszczą się w granicach od 3500 do około 4000 zł. Każdy hodowca ma jednak prawo do indywidualnej wyceny oferowanych psiaków, a na jego decyzję wpływają między innymi takie czynniki, jak historia i osiągnięcia rodziców, czy też zgodność psów z oficjalnym wzorcem rasy.

Wśród sygnałów, które powinny wzbudzać podejrzenia, zaznacza się przede wszystkim wyjątkowo tanie szczenięta, a także oferty mówiące o „psach w typie rasy”. Tego typu ogłoszenia przeważnie świadczą bowiem o pseudohodowli. Czworonogi zakupione u pseudohodowców nie tylko nie posiadają rodowodów, ale również niejednokrotnie wykazują zarówno problemy zdrowotne, jak i behawioralne.

Historia rasy

Historia ogara polskiego

Psy gończe, wśród których wyróżnia się między innymi ogary polskie, są uznawane za jedną z najstarszych grup psów myśliwskich. Znane są one już ze starożytności, a ich wizerunki widoczne były nawet w egipskich świątyniach.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż w Europie Zachodniej po raz pierwszy czworonogi z tej grupy pojawiły się w średniowieczu. Przodkami dzisiejszego ogara polskiego, podobnie jak innych ras myśliwskich, są psy św. Huberta. Prawdopodobnie były one krzyżowane z miejscowymi rasami psów gończych, w tym również z foxhundami.

W literaturze polskiej pierwsze wzmianki o ogarach znajdują się między innymi w poemacie „Myśliwiec” Tomasza Bielawskiego, a także w „Żywocie człowieka poczciwego” Mikołaja Reja. W 1608 ukazał się pierwszy naukowy poradnik dotyczący ogarów, którego tytuł brzmiał „ O psach gończych i myślistwie z nimi”. Przewodnik ten pojawił się w pełnej formie niespełna 10 lat później, nosząc tytuł „Myślistwo z ogary” i zawierając kluczowe informacje dotyczące hodowli, żywienia, a także prawidłowego wychowania ogarów.

Dawniej ogary polskie towarzyszyły głównie szlachcie oraz monarchom, a w ich posiadanie mogły wejść wyłącznie zamożne i wysoko postawione jednostki. Z czasem populacja przedstawicieli tej rasy znacząco zmalała, szczególnie jeśli chodzi o osobniki czystej krwi.

W 1959 roku Piotr Kartawik, któremu przypisuje się zasługę odbudowania rasy, sprowadził z Litwy trzy ogary, a następnie rozpoczął ich hodowlę. Z czasem populacja tych czworonogów wzrosła, podobnie jak zainteresowanie nimi. Pierwszy wzorzec rasy opracowano w 1964 roku, a w 1980 wprowadzono w nim drobne poprawki.

Ogar polski – charakter i usposobienie

Ogar polski - charakter i usposobienie

Ogar polski to pies o spokojnym i zrównoważonym temperamencie, a także przyjaznym usposobieniu i znaczących pokładach cierpliwości. Co więcej, pomimo myśliwskiej natury, rasa wykazuje się znaczącym opanowaniem. Jeśli jednak instynkty czworonoga zostaną celowo rozbudzone, ogar polski nie zawaha się przed rozpoczęciem pogoni. Na co dzień będzie on jednak niehałaśliwym, posłusznym i niezwykle łagodnym towarzyszem.

Rasa wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem, gdyż nawiązuje z nim silną więź. Ponadto ogary polskie są również lojalne i towarzyskie, a długotrwała samotność wywiera negatywny wpływ na samopoczucie tych czworonogów. Dlatego też ogar nie sprawdzi się w roli stróża, czy też psa żyjącego w budzie lub kojcu. Pies o wiele chętniej odda się pieszczotom i zabawom w towarzystwie ukochanych ludzi.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że, pomimo oddania człowiekowi, w naturze ogara polskiego leży również samodzielność i niezależność. Podczas spacerów zdecydowanie warto umożliwić mu więc swobodną eksplorację otoczenia. Opiekunowie nie powinni wówczas się obawiać, gdyż pies dokłada wszelkich starań, aby nie stracić swojego właściciela z pola widzenia.

Rasa wykazuje stosunkowo duże zapotrzebowanie na ruch i aktywność fizyczną, choć pies nie powinien być zmuszany do nadmiernie intensywnych treningów. Ogar polski jest bowiem długodystansowcem, co oznacza, że z powodzeniem odnajdzie się w przypadku rozmaitych wypraw, o ile nie będą one wymagały zbyt szybkiego tempa. Rasa porusza się wówczas z własną prędkością, jednocześnie wykazując się znaczącą wytrzymałością.

Wychowanie i tresura

Ogar polski cechuje się inteligencją, a także chęciami do nabywania nowych umiejętności, dzięki czemu jego szkolenie nie powinno sprawiać większych trudności. Opiekunowie nie powinni jednak oczekiwać bezwzględnego posłuszeństwa, gdyż rasa wykazuje się także pewną dozą niezależności i samodzielności.

Wychowanie zwierzęcia, naukę podstawowych komend, a także socjalizację, należy rozpocząć już od okresu szczenięcego. Błędnie poprowadzony pies może bowiem wykazywać szereg niepożądanych zachowań, w tym chociażby skłonności do ucieczek. W szkoleniu nie należy przy tym wykorzystywać jakichkolwiek metod awersyjnych, wśród których wyróżnia się między innymi karanie zwierzęcia, krzyk, czy też przemoc w fizycznym lub psychicznym aspekcie. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się pozytywne wzmocnienia, takie jak chociażby pochwały, pieszczoty oraz nagradzanie smakołykami.

Ogary polskie nie przepadają za monotonią, dlatego też w ich szkoleniu nie może zabraknąć pewnych urozmaiceń. Długotrwałe wykonywanie tych samych czynności może bowiem wywoływać u zwierzęcia nudę, przez co pies będzie chciał znaleźć sobie inne, nieco bardziej angażujące zajęcie.

Rasa wykazuje jednocześnie znaczącą wrażliwość na rozmaite bodźce z otoczenia, w tym również napotkane zapachy oraz dźwięki. Z tego względu każdy opiekun powinien zadbać o prawidłową socjalizację czworonoga, która obejmuje nie tylko zapoznawanie go z innymi zwierzętami oraz ludźmi, ale również bodźcami, miejscami oraz sytuacjami. Błędnie zsocjalizowany pies niejednokrotnie może okazać się nadmiernie strachliwy, co z kolei stanowi utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu.

Zabawki dla ogara polskiego

Ogary polskie, pomimo spokojnego i stonowanego charakteru, wykazują znaczące zainteresowanie rozmaitymi zabawami, szczególnie w towarzystwie ukochanych opiekunów. Dlatego też zdecydowanie warto zaopatrzyć się w jakościowe, a zarazem wytrzymałe i solidne zabawki, wśród których wyróżnia się chociażby piłki, frisbee, zabawki sznurkowe, czy też gryzaki.

Ponadto opiekunowie rasy nieraz decydują się również na zakup zabawek interaktywnych oraz produktów typu Kong, które nie tylko aktywizują czworonogi i zachęcają je do rozwijania swoich umiejętności intelektualnych, ale również zajmują ich uwagę na stosunkowo długi czas.

Ogar polski – pielęgnacja

Pielęgnacja ogara polskiego zdecydowanie nie należy do skomplikowanych. Rasa będzie wymagała regularnego, choć niezbyt częstego wyczesywania okrywy w celu usunięcia martwych włosów i zalegającego podszerstka. Częstotliwość tego typu zabiegów należy zwiększyć w okresach linienia, czyli jesienią i wiosną. Aby proces wyczesywania był łatwiejszy, warto zaopatrzyć się w jakościową szczotkę lub grzebień.

Raz na jakiś czas sierść czworonoga należy przetrzeć wilgotnym ręcznikiem lub specjalnymi chusteczkami, co pozwoli na usunięcie z okrywy pupila kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Kąpiele powinny natomiast odbywać się w miarę potrzeby, czyli w momencie, gdy wygląd i stan skóry oraz sierści wyraźnie wskazują na zabrudzenie. W tym celu przydatnym okazuje się szampon dedykowany psom krótkowłosym.

Bieżącej kontroli wymagają przede wszystkim oczy i uszy zwierzęcia. Ich specyfika sprawia bowiem, że ogary polskie niejednokrotnie cierpią z powodu infekcji uszu oraz chorób oczu związanych w szczególności z budową powiek. Ponadto należy również sprawdzać długość pazurów zwierzęcia, a w razie konieczności delikatnie je skracać.

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie ogara polskiego

Ogar polski z pewnością nie należy do wybrednych psów, a nieraz określany jest nawet mianem łakomego. Co więcej, przedstawiciele tej rasy (w szczególności suczki) wykazują pewne skłonności do szybkiego przybierania na wadze, co z kolei prowadzi nawet do otyłości. Dieta czworonoga powinna być więc nie tylko odpowiednio zbilansowana, ale również dopasowana do rzeczywistych potrzeb zwierzęcia. Należy przy tym uwzględnić jego płeć, wiek, aktualną wagę, stopień aktywności fizycznej, a także ogólny stan zdrowia.

Psy pracujące i aktywne będą potrzebowały wysokiej jakości pokarmów o zwiększonej kaloryczności. W przypadku domowych czworonogów, które nie zażywają tak dużych dawek ruchu, warto natomiast postawić na karmy o minimalnej zawartości węglowodanów.

Ogary polskie mogą być również żywione poprzez posiłki przygotowywane przez opiekunów zgodnie z zasadami diety BARF. Wówczas konieczne może okazać się jednak odpowiednie suplementowanie danych witamin i minerałów, co jednak nie powinno odbywać się na własną rękę. Decydując się na dietę BARF należy więc skonsultować się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, gdyż błędnie zbilansowana forma żywienia może wywierać negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie czworonoga.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla ogarów polskich

Zdrowie i długość życia

Ogar polski - zdrowie i długość życia

Ogar polski to wytrzymały i odporny pies, który doskonale adaptuje się do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. Latem konieczne jest jednak zapewnienie zwierzęciu możliwości schronienia się w chłodnym i zacienionym miejscu ze stałym dostępem do świeżej wody.

Długość życia rasy mieści się w przedziale od 12 do 14 lat, a w obrębie jej przedstawicieli wyróżnia się tylko kilka specyficznych dolegliwości. Należą do nich:

  • Wywinięcie lub podwinięcie powiek;
  • Otyłość;
  • Dysplazja stawów biodrowych;
  • Infekcje uszu.

Ogary polskie wykazują wręcz zaskakującą odporność na ból, przez co bardzo dobrze wychodzi im ukrywanie wszelkich objawów. Obowiązkiem każdego opiekuna jest jednak baczne obserwowanie czworonoga, a także konsultowanie ze specjalistą wszelkich nieprawidłowości zarówno w wyglądzie, jak i zachowaniu zwierzęcia. Nie należy przy tym rezygnować z regularnych wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii, a także wykonywania okresowych badań.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się ogar polski?

Ogar polski to wierny i oddany towarzysz, który sprawdzi się nawet w nieco mniejszym mieszkaniu. Podczas pobytu w domu rasa jest bowiem spokojna, mało ruchliwa i cicha. Większość swojego czasu pies przeznacza wówczas na takie czynności, jak chociażby spanie, czy też przebywanie w pobliżu człowieka. Zwierzę wymaga jednak stosunkowo dużych ilości ruchu, z czego opiekunowie powinni zdawać sobie sprawę.

Rasa nie sprawdzi się w przypadku osób, które większość swojego czasu spędzają poza domem. Długotrwała samotność wywiera bowiem negatywny wpływ na samopoczucie gara polskiego, tym samym czyniąc go nieszczęśliwym. Nienajlepszym pomysłem jest również mieszkanie w samym centrum miasta, gdzie ciężko odnaleźć dłuższe trasy spacerowe. Ogar nie będzie również psem dla osób mało aktywnych. Rasa wymaga bowiem regularnej aktywności fizycznej, o której zapewnienie powinien zadbać każdy właściciel.

Ogar polski a dzieci

Ogary polskie znane są ze swoich niezwykłych pokładów cierpliwości, co czyni je wręcz idealnymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Biorąc jednak pod uwagę rozmiar i masę czworonoga, zabawy z najmłodszymi pociechami powinny odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych. Warto również zwracać uwagę na to, jak dziecko obchodzi się z pupilem, aby nie wyrządziło mu krzywdy lub nie sprawiło bólu.

Ogar polski a inne zwierzęta domowe

Ogar polski a inne zwierzęta domowe

Rasa wykazuje się ogromną tolerancją względem zarówno innych psów, jak i rozmaitych zwierząt domowych. Ogar polski nie wszczyna bójek oraz awantur, tym samym akceptując pozostałe stworzenia. Znaczącą rolę w tym aspekcie odgrywa jednak prawidłowa socjalizacja czworonoga, która powinna mieć miejsce już od okresu szczenięcego. Pies, który w odpowiedni sposób został zapoznany z innymi zwierzętami, w późniejszych okresach życia nie będzie miał z nimi żadnego problemu.

Ogar polski – ciekawostki

Ogar polski - ciekawostki

Ogar polski to niezaprzeczalnie pies o wyjątkowych zdolnościach. Rasa cechuje się bowiem doskonałą orientacją w terenie, a także odpornością. Co więcej, ogary są również znane ze swojego niezwykłego głosu, zwanego graniem. Wydawane przez czworonoga dźwięki są nieodłącznym elementem pogoni za zwierzyną. Niegdyś uważano, że czworonogi te posiadają umiejętność sygnalizowania różnych zwierząt poprzez całkowicie odmienne dźwięki. Inaczej brzmiały więc w pogoni za lisem, a inaczej w przypadku próby upolowania zająca.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż instynkt łowiecki ogarów został niejako uśpiony. Dlatego też obecnie pełnią one głównie funkcję psów rodzinnych, choć ich wyjątkowe umiejętności sprawiają, że doskonale odnajdą się także na stanowisku psów towarzyszących, a nawet lawinowych i gruzowiskowych. Nieraz spotyka się je również w dogoterapii, choć tego typu przypadki są raczej sporadyczne.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Geralt, Brutus, Cezar, Elvis, Hamlet, Marley, Ozzie, Pluto, Winston, Zorro, Cooper, Dexter. Daisy, Dora, Molly, Melisa, Nora, Rumba, Tajga, Zuri, Dixie, Lady, Bonnie, Mika, Dakota.

Najczęściej zadawane pytania

Ogar polski ile żyje

Żyją one 12-14 lat.

Jak wygląda ogar polski

To wysokie psy o proporcjonalnych, silnych kończynach, zwisających uszach i czaprakowatej maści, która przypomina czarne siodło na rudobrązowej sierści.

Ogar polski jaki jest

Psy te są aktywne, inteligentne, łagodne i czujne, jednak mają silny instynkt myśliwski.

Ogar polski waga

Dorosłe psy ważą 25-32 kg.

Ogar polski tresura

Rasa jest lojalna i inteligentna, ale niezależna, dlatego nie oczekuj od psa absolutnego posłuszeństwa. Zacznij szkolenie jak najwcześniej i stawiaj na metody pozytywnego wzmocnienia oraz stanowcze, lecz cierpliwe podejście.

Ogar polski opinie

Cieszą się one opinią psów lojalnych, wytrzymałych i przyjaznych, jednak właściciele zauważają, że ich silny instynkt myśliwski często rządzi ich zachowaniami. Psy te są ponadto bardzo niezależne.

Czy ogar polski jest agresywny

Są to spokojne i opanowane psy, które rzadko okazują agresję. Mają jednak silny instynkt myśliwski.

Udostępnij