Papużki to wspaniałe domowe zwierzątka. Ich właściciele na pewno mogą potwierdzić, że życie w jednym domu z tym kolorowym ptakiem nabiera nowego blasku i jest fascynującą przygodą. Jednak wokół hodowli papużek narosło wiele mitów i niejeden zadaje sobie pytanie: czy to na pewno prawda? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze stwierdzenia dotyczące papużek i rozstrzygamy ich prawdziwość.
Ziarno jest jedynym pokarmem dla papużki MIT!
Ziarno stanowi podstawę diety papużek, jednak nie jest wystarczające do zdrowego i całościowego rozwoju ptaka. W diecie papugi nie powinno zabraknąć ziaren prosa, kanaru, owsa oraz nasion oleistych, takich jak len czy perilla. Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowych mieszanek w sklepach zoologicznych tak skomponowane produkty zawierają wszystko, co niezbędne dla danego gatunku ptaków.
Jako uzupełnienie diety w makro- i mikroskładniki powinno się stosować ziarna traw, a w okresie wiosennym również pędy traw oraz kiełki. Dla urozmaicenia papużkom można podawać niewielkie kawałki warzyw i owoców (w mniejszym stopniu). Najbardziej odżywcze będą warzywa świeże o intensywnych kolorach, można je podawać kilka razy w tygodniu. Do prawidłowego rozwoju papużek potrzebne jest także białko zwierzęce, dlatego co jakiś czas można podać ugotowane jajko.
Trzeba często wypuszczać zwierzę z klatki, aby latało po mieszkaniu PRAWDA!
Papużki należą do ptaków ciekawskich i nie będą siedzieć spokojnie w klatce przez długi czas. Ponadto potrzebują ruchu i przestrzeni, więc pewnie po kilku dniach zaczną się niecierpliwić. Doświadczeni hodowcy radzą, aby wypuszczać papugi, gdy za oknem jest już ciemno pozwoli to uniknąć stukania w szybę. Dobrze jest również pozwolić papużce na dłuższy, kilkugodzinny pobyt za klatką.
Aby loty po domu były bezpieczne dla nas i naszego pupila, należy przestrzegać kilku zasad:
Zasłonić okna, szyby i lustra stanowią największe zagrożenie dla ptaków domowych, które nie spodziewając się przeszkody mogą w nie wlecieć z dużą prędkością. Może to mieć tragiczne w skutkach konsekwencje i doprowadzić nawet do śmierci ptaka.
Zasłonić szpary za i między meblami papużki mogą wlecieć w niewielkie otwory i spaść lub zaklinować się w małej przestrzeni między meblem, a ścianą.
Usunąć niebezpieczne przedmioty wszelkie środki czystości lub środki chemiczne, a także trujące rośliny powinny zostać usunięte z łatwo dostępnych miejsc, w których papużka mogłaby ich spróbować i zatruć się.
Papużki kupione od jednego hodowcy mogą dobierać się w pary MIT!
Jeżeli planujemy powiększać hodowlę papużek i rozmnażać je w domu, najlepiej kupować papużki odmiennych płci u innych hodowców. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że papugi zakupione u jednego hodowcy będą ze sobą blisko spokrewnione, więc potomstwo z takiego związku może mieć wady wrodzone lub cierpieć na poważne choroby.
Warto chodzić z papużką na kontrolne badania do weterynarza PRAWDA!
Podobnie jak w przypadku ludzi, badania kontrolne u papug to podstawa utrzymania zdrowia i właściwego rozwoju organizmu. Wiele chorób we wczesnym stadium może nie dawać jakichkolwiek sygnałów. Z tego powodu warto wykonywać badania kontrolne. Wykażą one obecność niebezpiecznych pasożytów w ciele ptaka lub choroby wirusowe, takie jak np. choroba wirusowa piór papug PBFD, która wcześnie wykryta daje większe szanse na wyleczenie. Badania kontrolne są szczególnie ważne, jeśli hodujemy większą ilość ptaków. Wówczas choroby bardzo szybko mogą zdziesiątkować naszą gromadkę dlatego istotne jest zachowanie dobrego zdrowia każdego osobnika. Również, jeśli w domu przebywają inne zwierzęta, powinniśmy decydować się na badania okresowe pupile mogą oddziaływać na siebie i przenosić bakterie i wirusy.
Papużki najlepiej czują się w stadzie PRAWDA!
Papugi są niezwykle towarzyskimi ptakami. W naturalnym środowisku znajdują sobie partnera, z którym spędzają całe życie jest to wynikiem potrzeby towarzystwa, ale również sposobem na przetrwanie w niebezpiecznym środowisku pełnym wrogów. W hodowli, mimo, że wspomniane zagrożenia nie istnieją, papugi też potrzebują nieustannego kontaktu z drugim stworzeniem. Jeśli mamy dwie papużki możemy zaobserwować jak wzajemnie czyszczą sobie pióra, siedzą obok, latają wspólnie, bawią się (uzasadnione jest powiedzenie papużki-nierozłączki!).
W przypadku gdy posiadamy tylko jedną papużkę, to my stajemy się jej przyjacielem. Ptaszek będzie szukał naszego towarzystwa, będzie chciał spędzać przy nas jak najwięcej czasu. O ile nie przeszkadza nam jego ciągła obecność wszystko będzie dobrze. Jednak nasze codzienne obowiązki: praca, szkoła, zakupy itp. nie pozwalają nam stale przebywać obok papużki. Momenty odosobnienia są dla ptaka trudnym doświadczeniem, ponieważ w jego umyśle nieobecność jest równoznaczna z opuszczeniem. Dlatego z czasem ptak może być coraz bardziej osowiały i smutny. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem hodowla co najmniej dwóch papużek.