Długowłosy owczarek niemiecki to wyjątkowo majestatyczny, a zarazem przepiękny pies, który swoim wyglądem wzbudza podziw, a charakterem ogromne zainteresowanie. Co ciekawe, aż do 2011 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna nie uznawała tej odmiany jako odpowiednią do oficjalnych wystaw, a długowłose szczenięta były uznawane za „wadliwe”.
I choć na chwilę obecną owczarki niemieckie w długowłosej odmianie cieszą się dużą popularnością, tak zdecydowanie nie będą to czworonogi dla każdego. Rasa wykazuje bowiem niezwykle specyficzne wymagania i potrzeby, tym samym wymuszając na opiekunach stosunkowo dużej uwagi oraz zaangażowania.
Jaki jest owczarek niemiecki długowłosy? U kogo sprawdzi się ta rasa? Jak prawidłowo zadbać o psa? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.
Zobacz również: Niezwykłe rasy psów z całego świata
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Owczarek niemiecki długowłosy – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla owczarka niemieckiego długowłosego
- Owczarek niemiecki długowłosy – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Owczarek niemiecki długowłosy – ciekawostki
- Popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 30-40 kg wzrost: 55-65 cm |
maść | czarny, czarny podpalany, sobolowy |
długość życia | 9-13 lat |
główne cechy | inteligentne, lojalne, posłuszne |
Wygląd i wzorzec rasy
Zgodnie z klasyfikacją ras według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, owczarek niemiecki w odmianie długowłosej zaliczany jest do grupy I – Owczarki i inne psy pasterskie, a także sekcji 1., która obejmuje różnorodne owczarki.
Czworonogi te określane są mianem dużych, gdyż w przypadku samców wysokość w kłębie mieści się w granicach od 60 do 65 cm, natomiast u suczek wynosi ona od 55 do 60 cm. Waga samców powinna mieścić się w przedziale 30-40 kg, a suczek 22-32 kg.
Zasadniczo rzecz biorąc, budowa ciała długowłosego owczarka niemieckiego jest bardzo zbliżona do odmiany krótkowłosej. Rasa cechuje się mocnym i harmonijnym korpusem, szeroką klatka piersiową, a także delikatnie opadającym zadem. Ogon czworonoga okazuje się wydłużony, a przy tym również gęsto owłosiony. Kończyny psa są silne i umięśnione.
Głowę można określić mianem proporcjonalnej. Kufa jest wydłużona, a wargi zwierzęcia ściśle do niej przylegają. Zarówno oczy, jak i nos owczarka niemieckiego, powinny przyjmować ciemną barwę. Jego uszy są wysoko osadzone, spiczasto zakończone, a także stojące.
Cechą charakterystyczną w wyglądzie tego typu owczarków jest oczywiście ich sierść. Okrywa składa się z podszerstka, a także długiej i gęstej warstwy wierzchniej. Włos okazuje się nieco krótszy i przylegający w obrębie głowy, natomiast zarówno ciało, jak i kończyny oraz ogon zwierzęcia, są niezwykle puszyste. Na udach widoczne są gęste portki, w obrębie uszu nieraz spotykane są pióra, a na szyi występuje widoczna kryza, czyli wyraźnie dłuższa sierść, która może przypominać pewnego rodzaju kołnierz.
Oficjalny wzorzec dopuszcza między innymi takie odmiany kolorystyczne sierści, jak chociażby:
- czarna z podpalaniem w odcieniu czerwonym, płowym lub jasnoszarym;
- jednolicie czarna;
- jednolicie szara;
- wilczasta;
- ciemnowilczasta;
- jednolicie śniada;
- czaprakowa z ciemną maską.
Ponadto znaczenia w postaci białych plamek na klatce piersiowej lub nieco jaśniejszych barw sierści nie stanowią wady, przez którą psiaki mogłyby nie spełniać założeń wzorca.
Szczeniaki i hodowla
Ze względu na fakt, iż owczarki niemieckie niejednokrotnie zmagają się z rozmaitymi dolegliwościami i chorobami, zakup czworonoga powinien być szczegółowo przemyślany, a wybór hodowli możliwe najlepiej zorganizowany. Duża popularność rasy sprawia bowiem, że na obszarze Polski zdecydowanie nie brakuje pseudohodowców, których głównym założeniem jest szybki zarobek. Wówczas dobro szczeniąt, a także ich rodziców, schodzi jednak na dalszy plan, co z kolei niejednokrotnie skutkuje wieloletnim cierpieniem.
Renomowane hodowle powinny cechować się nie tylko przynależnością do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP), ale również szczególną troską o zdrowie swoich podopiecznych. Tak więc, decydując się na zakup szczeniaka, warto dokładnie zapoznać się z informacjami o danym hodowcy, a w razie konieczności dopytać o specjalistyczne badania, szczególnie pod kątem dysplazji stawów biodrowych.
Ceny szczeniąt
Ceny szczeniąt owczarków niemieckich długowłosych mogą okazać się niezwykle zróżnicowane. Każdy hodowca ma bowiem możliwość indywidualnej wyceny oferowanych psiaków, tym samym uwzględniając własną renomę, osiągnięcia i pochodzenie rodziców, czy też zgodność szczeniąt ze wzorcem rasy. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, iż czworonogi z rodowodem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) kosztują od około 3500 do 5000 zł. Podejrzenia powinny więc wzbudzać tańsze oferty, które bardzo często świadczą o pseudohodowli.
Historia rasy
Szacuje się, iż historia owczarków niemieckich sięga kilkuset lat wstecz. Specjaliści zakładają, że rasa wywodzi się od średniowiecznych hovartów, czyli psów hodowanych w celu ochrony majątków i dobytków. Jej ujednolicenie datowane jest na XIX wiek, choć zakładano wówczas, że sierść owczarków powinna być krótka, aby zwierzęta były w stanie bez większych problemów pełnić swoje role użytkowe.
Pomimo panujących przekonań, w miotach stale pojawiały się szczenięta o dłuższej, gęstej i o wiele bardziej charakterystycznej strukturze okrywy. Aby nie zakłócić „czystości” rasy, takie osobniki bardzo często poddawano eutanazji, co z kolei przyczyniło się do ich zdziesiątkowania. Zasadniczo rzecz biorąc, odmiana przetrwała dzięki swoim miłośnikom, którzy skutecznie ratowali psiaki.
Zakłada się, że za pośrednictwem owczarków długowłosych rozpoczęto hodowlę owczarków staroniemieckich, a w późniejszych okresach stopniowo zaprzestano praktyk, jakimi było usypianie długowłosych osobników.
Po wielu latach zmagań hodowcy zdołali dowieść, że długowłose owczarki niemieckie powinny stanowić pełnoprawną odmianę czworonogów, a Międzynarodowa Federacja Kynologiczna oficjalnie zatwierdziła nowy wzorzec w 2011 roku. Warto przy tym zaznaczyć, że długowłose psy nie stanowią odrębnej rasy, a jedynie odmianę w obrębie owczarków niemieckich. Oznacza to, że zarówno krótkowłose, jak i długowłose czworonogi, posiadają wiele cech wspólnych, a różnice między nimi definiowane są głównie w aspekcie wyglądu. Istotnym okazuje się przy tym fakt, iż krzyżowanie tych odmian jest zabronione, a podczas wystaw psy są oceniane za pomocą różnych kryteriów.
W Polsce pierwsze owczarki długowłose pojawiły się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Po II wojnie światowej ich populacja została znacząco zdziesiątkowana, jednak w późniejszych latach rasa zaczęła ponownie zyskiwać na popularności.
Owczarek niemiecki długowłosy – charakter i usposobienie
Owczarki niemieckie niejednokrotnie określane są mianem opanowanych i spokojnych, a zarazem niezwykle lojalnych i w pełni oddanych swoim opiekunom. Rasa doskonale odnajduje się we współpracy z człowiekiem, tym samym ceniąc sobie wspólnie spędzony czas, a także zaangażowanie właścicieli. I choć owczarek niemiecki bardzo często stanowi wręcz doskonałe towarzystwo dla całych rodzin, tak jego silne instynkty obronne sprawiają, że pies może wykazywać się stosunkowo dużą nieufnością w kontakcie z innymi, tym samym chroniąc członków własnego stada.
Wzorzec zakłada, że czworonogi agresywne i nerwowe nie powinny być dopuszczane do dalszej reprodukcji, gdyż cechy te uznawane są za poważne wady.
Owczarek niemiecki długowłosy to pies o dużej inteligencji, a także żywiołowym i energetycznym usposobieniu. Z tego względu rasa wymaga stosunkowo dużych ilości aktywności fizycznej, a także zaangażowania ze strony opiekunów. Długotrwała nuda może bowiem skutkować nie tylko obniżonym samopoczuciem, ale i niszczycielskimi skłonnościami. Co więcej, owczarki potrzebują regularnego i częstego kontaktu z człowiekiem, a samotność może wywierać negatywny wpływ na dobrostan oraz zachowania psa.
Wychowanie i tresura
Owczarki niemieckie w odmianie długowłosej charakteryzowane są jako niezwykle inteligentne, a zarazem chętne do współpracy czworonogi. Psiaki będą jednak wymagały odpowiedniego podejścia, a także zaangażowania ze strony opiekunów. Całkowicie niewskazanym jest przy tym stosowanie jakichkolwiek metod awersyjnych, w tym między innymi krzyku, surowych kar, czy też przemocy w fizycznym lub psychicznym aspekcie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie pozytywnych wzmocnień w postaci pochwał, smakołyków, a także pieszczot, które mogą stanowić dodatkową motywację do nabywania nowych umiejętności.
Co więcej, oprócz nauki podstawowych umiejętności, owczarki niemieckie wymagają również prawidłowej socjalizacji. W jej skład powinno wchodzić zapoznawanie czworonogów z innymi ludźmi, zwierzętami, a także sytuacjami i bodźcami. W przeciwnym razie pies może okazać się nadmiernie nieufny, strachliwy, a nawet tchórzliwy lub agresywny. Proces socjalizacji warto rozpocząć już od okresu szczenięcego lub momentu, w którym zwierzę pojawia się w nowym domu.
Zabawki dla owczarka niemieckiego długowłosego
Owczarek niemiecki długowłosy, jak niemal każdy inny pies, wykazuje ogromne zainteresowanie względem spędzania swojego czasu na świeżym powietrzu, szczególnie w towarzystwie ukochanych właścicieli. Z tego względu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dopasowane, a zarazem wytrzymałe i jakościowe akcesoria, które przyczynią się do umilenia wspólnych chwil. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim różnorodne piłki, frisbee, gryzaki, a także zabawki sznurkowe.
Co więcej, duża inteligencja owczarka niemieckiego sprawia, że opiekunowie bardzo często decydują się na zakup zabawek interaktywnych i akcesoriów typu Kong, których głównym celem okazuje się zachęcanie czworonoga do podejmowania aktywności przy jednoczesnym rozwijaniu jego umiejętności. Co więcej, tego typu produkty są w stanie zająć uwagę psa nawet na stosunkowo długi czas, tym samym dając opiekunom odrobinę wytchnienia oraz możliwość odpoczynku.
Owczarek niemiecki długowłosy – pielęgnacja
Specyfika sierści owczarków niemieckich w odmianie długowłosej sprawia, że czworonogi te wymagają regularnej, a zarazem dokładnej pielęgnacji, która niejednokrotnie może okazać się wyjątkowo czasochłonna. Rasa linieje bowiem w zaskakującym stopniu, dlatego też wyczesywanie sierści powinno odbywać się na porządku dziennym. Co więcej, w okresach wymiany okrywy opiekunowie będą musieli czesać pupila nawet kilka razy w ciągu dnia. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie ilości włosów na powierzchni domu lub mieszkania, a także zapobieganie uciążliwym i problematycznym kołtunom.
Częstotliwość kąpieli jest uzależniona od indywidualnych potrzeb, a także trybu życia zwierzęcia. W tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w jakościowy szampon dla psów długowłosych, a także odżywkę ułatwiającą rozczesywanie. Ze względu na fakt, iż wykąpanie owczarka niemieckiego może stanowić spore wyzwanie, przydatnym może okazać się skorzystanie z usług groomera zajmującego się pielęgnacją dużych psów.
Na porządku dziennym należy kontrolować stan uszu, oczu, a także jamy ustnej owczarka. Nieraz koniecznym może być również delikatne skrócenie pazurów czworonoga, o ile pies nie ściera ich w naturalny sposób.
Dieta i żywienie
Odpowiednio dopasowana dieta stanowi podstawę prawidłowego wzrostu, a także funkcjonowania zwierzęcia na każdym z życiowych etapów. Owczarki niemieckie długowłose będą więc wymagały jakościowych, a zarazem zbilansowanych posiłków, które zagwarantują im dostęp do wszystkich najważniejszych składników odżywczych. Co więcej, w okresie intensywnego wzrostu psiaki mogą również potrzebować wsparcia w postaci konkretnych witamin i minerałów. Nieraz koniecznym okazuje się również wzbogacenie diety o preparaty wpływające na wygląd i kondycję skóry oraz sierści.
Jednym z najpopularniejszych sposobów żywienia psów jest zakup wysokiej jakości karmy komercyjnej. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy postawić na pokarmy dedykowane czworonogom dużych ras, a przy tym dokładnie zapoznać się ze składem wybranego wariantu.
Drugą możliwością żywienia, która jest szczególnie zalecana w przypadku dużych i olbrzymich ras, okazuje się samodzielne przygotowywanie posiłków zwierzęcia w oparciu o zasady diety BARF. W tym wypadku zdecydowanie warto jednak skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie weterynarii lub psim dietetykiem, gdyż bardzo często tego typu dieta wymaga wzbogacenia o konkretne preparaty witaminowe i mineralne. Kwestia ta jest niezwykle istotna głównie ze względu na fakt, iż zarówno niedobory, jak i nadmiary poszczególnych składników, mogą okazać się zagrażające dla ukochanego czworonoga.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota i Karma dla owczarka niemieckiego – ranking [Top 10]
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla owczarków niemieckich
Zdrowie i długość życia
Pomimo dużej odporności, a także siły i wytrzymałości, owczarki niemieckie nie są zaliczane do długowiecznych psów. Średnia długość życia tej rasy waha się bowiem w granicach od 9 do 13 lat. Co więcej, czworonogi te mogą cierpieć z powodu poważnych i niezwykle uciążliwych chorób, wśród których wyróżnia się między innymi:
- Osłabienie kośćca (występujące już od okresu szczenięcego);
- Dysplazję stawów biodrowych i kolanowych;
- Schorzenia kręgosłupa;
- Alergie pokarmowe;
- Dolegliwości skórne;
- Choroby nowotworowe;
- Dolegliwości jamy ustnej (w tym również problemy z dziąsłami i odkładającym się kamieniem nazębnym);
- Przerost gruczołu krokowego (u samców).
W związku z tym, że w obrębie rasy mogą występować tak zróżnicowane dolegliwości, obowiązkiem każdego opiekuna okazuje się nie tylko bieżące monitorowanie stanu zdrowia i wyglądu zwierzęcia, ale również regularne stawianie się na wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii. Wczesne zdiagnozowanie poszczególnych chorób i wdrożenie dopasowanego leczenia są bowiem w stanie nie tylko poprawić komfort życia psa, ale również przedłużyć jego życie.
Owczarek niemiecki długowłosy bardzo dobrze radzi sobie w przypadku niskich temperatur, jednak upały mogą być dla niego wyjątkowo nieznośne. Dlatego też koniecznym jest zapewnienie psu zacienionego i chłodnego miejsca, w którym będzie mógł się skryć w trakcie letniego skwaru.
U kogo sprawdzi się rasa?
Owczarek niemiecki długowłosy to wymagający pies, który zdecydowanie nie sprawdzi się u każdego. Rasa potrzebuje bowiem nie tylko odpowiednich ilości ruchu i aktywności fizycznej, ale także prawidłowej pielęgnacji oraz dopasowanej diety. Co więcej, opiekunowie owczarka niemieckiego będą musieli poświęcić mu stosunkowo dużo czasu i zaangażowania w wychowanie, szkolenie, a także socjalizację już od okresu szczenięcego. Ponadto rasa wykazuje pewne predyspozycje do różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości, przez co koniecznym okazuje się kładzenie zwiększonego nacisku na ochronę zdrowia i życia czworonogów.
Zdecydowanie warto przy tym zaznaczyć, że owczarek niemiecki, ze względu na swoje rozmiary i specyfikę funkcjonowania, może nie odnaleźć się w niewielkim mieszkaniu w bloku. Rasa o wiele bardziej doceni możliwość swobodnego eksplorowania ogrodu, czy też dłuższych spacerów na łonie natury. Krótkie przechadzki wokół bloku okazują się bowiem całkowicie niewystarczające, tym samym nie zaspokajając naturalnych potrzeb zwierzęcia.
Owczarek niemiecki długowłosy a dzieci
Owczarki niemieckie to czworonogi, które w ogromnym stopniu przywiązują się do ludzi, tym samym zawierając z nimi niezwykle silną więź. W towarzystwie dzieci rasa wykazuje się czułością i cierpliwością, jednak wszelkie interakcje powinny odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych. Owczarek niemiecki cechuje się bowiem stosunkowo dużą masą, a także siłą, dzięki której bez problemu przewróci dziecko, często przez całkowity przypadek.
Owczarek niemiecki długowłosy a inne zwierzęta domowe
Zasadniczo rzecz biorąc, stosunki pomiędzy owczarkami niemieckimi w długowłosej odmianie, a innymi zwierzętami domowymi, w znaczącej mierze uzależnione są nie tylko od charakteru czworonoga, ale również przebytej socjalizacji. Jeśli więc pupil już od okresu szczenięcego miał kontakt z psami i kotami, ich obecność nie powinna stanowić dla niego problemu. W kontaktach z innymi zwierzętami zdecydowanie warto zachowywać jednak nieco większą ostrożność, gdyż owczarki niemieckie, a w szczególności niewykastrowane samce, mogą wykazywać silny instynkt terytorialny, przez który odczuwają potrzebę obrony własnego domu, a także członków swojego „stada”.
Zobacz: Kastrowanie psa – wszystko, co trzeba wiedzieć
Owczarek niemiecki długowłosy – ciekawostki
Szczenięta odmiany długowłosej mogą urodzić się na skutek krzyżówki dwóch psów z odmiany krótkowłosej. Zasadniczo rzecz biorąc, tego typu zjawiska są znacznie częstsze niż mogłoby się wydawać. Jeśli więc zarówno suczka, jak i samiec, dysponują recesywnym genem długiej sierści, istnieje prawdopodobieństwo, że w miocie pojawią się nie tylko krótkowłose owczarki, ale również długowłose.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Max, Rocky, Major, Alfa, Dexter, Aldo, Skaut, Leo, Bruno, Gunner, Ozzy, Atlas, Loki, Thor, Drake, Winston, Duke, Apollo, Rambo. | Zelda, Lady, Bella, Zoe, Nala, Coco, Frida, Skylar, Freya, Lara, Luna, Dakota, Heidi, Amara, Astrid, Brita, Kona, Bonnie, Moira. |
Najczęściej zadawane pytania
Żyją one 9 do 13 lat.
Kosztują one 3000-5000 zł.
Ważą one 30-40 kg.
Rosną do 18. miesiąca życia.
To duży, długowłosy pies w typie owczarka przypominający wyglądem krótkowłosą odmianę. Mierzą do 65 cm w kłębie i mają sierść w kolorze czarnym, czarnym podpalanym lub sobolowym. Ich uszy mają trójkątny, szpiczasty kształt.
Wymagają one codziennego czesania, w okresach linienia nawet kilka razy dziennie. Kąpiele powinny odbywać się według potrzeby, z użyciem szampony lub odżywki ułatwiającej rozczesywanie. Kontroluj stan uszu, oczu i jamy ustnej psa i przycinaj pazury w razie potrzeby.
Uszy stają do 5. miesiąca życia.