Owczarek szetlandzki – wulkan energii

Owczarek szetlandzki – wulkan energii

Owczarek szetlandzki jest zarówno bardzo energiczny, jak i spokojny, a także bardzo oddany swojemu właścicielowi. Doskonale odnajdzie się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, lecz wymaga uwagi i wspólnie spędzonego czasu. Dowiedz się więcej o tej niezwykle uroczej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 6,4–12 kg

wzrost: 33–41 cm

 maść blue-merle, trójkolorowa, sobolowa, czarno-biała, biała podpalana
długość życia  od 12 do 13 lat
główne cechy  inteligentne, energiczne, czułe

Wygląd i wzorzec rasy

Owczarki szetlandzkie, zwane sheltie, to małe psy pasterskie w typie wilkowatych. Dorosłe psy tej rasy osiągają od 33 do 41 centymetrów wysokości, natomiast ich waga waha się od 6,4 do 12 kilogramów. Mają długą, piękną sierść w barwach takich, jak blue-merle, trójkolorowa, sobolowa, czarno-biała lub też czarna podpalana.

Ich sierść jest bardzo gęsta, zwłaszcza na kołnierzu, kryzie, ogonie i tylnych kończynach, natomiast włos okrywowy jest szorstki i prosty, a podszerstek miękii i gęsty. Mają długą głowę w kształcie klina i ciemnobrązowe lub niebieskie oczy, a także czarny nos.

Szczeniaki i hodowla

Decydując się na adopcję psa należy mieć na uwadze, że warto postawić wyłącznie na zakup szczeniaka ze sprawdzonej, renomowanej, a także zarejestrowanej hodowli. W przeciwnym razie możemy nie być świadomi, że pies ma tendencje do pewnych schorzeń czy wad genetycznych. Jest to szczególnie istotne w przypadku tej rasy – warto przed adopcją potwierdzić stan zdrowia rodziców pieska.

Ceny wahają się od 4500 do 6000 zł, jednak mogą wynieść więcej. Są one uzależnione od hodowli i jej renomy, a także osiągnięć i stanu zdrowia rodziców psiaka oraz jego wyglądu i umaszczenia.

Historia rasy

Owczarek szetlandzki zaliczany jest do grupy psów pasterskich. Początki rasy miały miejsce na Wyspach Szetlandzkich (około 200 km od Wielkiej Brytanii), natomiast psy prawdopodobnie przybyły tam z wikingami, by pilnować stad owiec. Norwegowie w VII wieku zaczęli nazywać lokalne małe psy „peerie”, co oznacza „mały”. Specyficzny klimat, a także ukształtowanie terenu sprawiają, że lokalne psy są mniejsze od wielu ras pasterskich. Z początku podejmowano próby krzyżowania ich z innymi lokalnymi rasami lub z rasami takimi, jak islandzki yakki, king charles spaniel czy szpic, jednak obecny wygląd zawdzięczają one krzyżówkom z rasą collie, która przybyła na Wyspy Szetlandzkie w XIX wieku.

Popularność rasy wzrosła na przełomie XIX i XX wieku, wtedy też modne stało się w Wielkiej Brytanii posiadanie psów miniaturowych pochodzących z Wysp Szetlandzkich. W 1908 roku trafiła ona do Szkocji, gdzie początkowo nazywana była shetland collie, jednak nazwa została zmieniona na owczarka szetlandzkiego.

Owczarek szetlandzki – charakter i usposobienie

Sheltie uwielbia się bawić i jest bardzo energiczny oraz aktywny. Każda chwila wspólnie spędzona z rodziną (także z dziećmi) przynosi mu wiele radości. Jego szkolenie nie należy do trudnych – owczarek szetlandzki jest bardzo inteligentny, dlatego konsekwencja i sumienność w tresurze wystarczą, aby nauczyć go podstawowych zasad.

Przyjazny charakter psa sprawia, że sprawdzi się on w roli psa rodzinnego. Bardzo przywiązuje się do swojej rodziny, przy czym jest wrażliwy na wszelkie zakłócenia i nastroje płynące z otoczenia, dlatego dom, w którym mieszka powinien cechować się harmonią i spokojem.

Charakterystyczną cechą psów tej rasy jest nieufność wobec nieznajomych, natomiast w razie niebezpieczeństwa potrafi zaalarmować swojego opiekuna. Mimo to nie sprawdzi się w roli psa stróżującego.

Wychowanie i tresura

Psy te są nie tylko niezwykle towarzyskie i przyjazne, ale też inteligentne i posłuszne. Nie sprawiają one problemów wychowawczych. Zaleca się, by szkolenie psa rozpocząć już od pierwszych dni w nowym domu oraz nie stosować żadnych metod awersyjnych, lecz raczej metody pozytywnego wzmocnienia. Chwal psiaka za dobre sprawowanie i nagradzaj przysmakami, aby dobrze kojarzył posłuszeństwo. Warto nauczyć psiaka komendy „cisza”, gdyż są szczekliwe i wrażliwe na hałas.

Doskonale odnajdują się one w towarzystwie dzieci i innych zwierząt, jednak bywa nieufny wobec nieznajomych, dlatego też powinieneś zadbać o odpowiednią socjalizację psiaka od jego najmłodszych lat.

Zabawki dla sheltie

Psy te są wyjątkowo energiczne i aktywne, wprost kochają zabawę, a także doskonale się odnajdują w różnych sportach. Idealnym pomysłem będą więc zabawki takie, jak frisbee piłki, przydatne będą również kości i gryzaki, a także zabawki sznurowe. Natomiast zabawki interaktywne i gryzaki typu Kong zapewnią psu długotrwałą i urozmaiconą rozrywkę, która ponadto stymuluje umysł psa i skłania do myślenia przy zabawie.

Owczarek szetlandzki – pielęgnacja

Długa i gęsta sierść psa wymaga regularności w pielęgnacji. Systematyczne wyczesywanie pozwoli na utrzymanie włosia w doskonałej kondycji. W okresach linienia (jesienią i na wiosnę) pies traci dużą ilość sierści, dlatego też należy zwiększyć częstotliwość wyczesywania psa. Kąpiele powinny odbywać się 1-2 razy do roku lub w razie potrzeby, wyposaż zatem pupila w odpowiedni szampon dla psa. Należy również regularnie kontrolować stan uszu pupila i przycinać jego pazurki jeśli pies ich nie ściera.

Dieta i żywienie

Dzienna dawka pokarmu powinna być dostosowana do wieku, wagi i stopnia aktywności pupila, dlatego też dla sheltie poleca się karmy przeznaczone dla psów małych ras, które zadbają odpowiednio o kondycję jego sierści i skóry.

Psy tej rasy mają tendencję do nadwagi, dlatego psiakom, które są mniej aktywne należy starannie i odpowiedzialnie podawać posiłki. Aby uniknąć przyrostu masy ciała należy uniknąć karm z dużą zawartością białka i tłuszczów.

Właściciel może również zdecydować się na samodzielne przygotowanie posiłków z wysokiej jakości surowych składników – na przykład dietę BARF. Wymaga ona jednak doskonałej znajomości psich wymogów żywieniowych, a także regularnej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla owczarków szetlandzkich

Zdrowie i długość życia

Rasa ta wykazuje predyspozycje i tendencje do pewnych problemów zdrowotnych. Zaliczają się do nich dysplazja stawów biodrowych oraz zapalenie skórno-mięśniowe, nietolerancja czy nadwrażliwość na pewne leki (wada MDR1), a także tzw. collie eye – anomalia siatkówki i naczyniówki, małoocze, toczeń rumieniowaty i toczeń skórny krążkowy. Zdarzają się u nich również problemy kardiologiczne czy epilepsja. Występuje też u nich choroba von Willebranda, czyli zaburzenie krzepliwości krwi, a także zespół Fanconiego, który objawia się apatią, wzmożonym pragnieniem, wielomoczem, utratą masy ciała oraz obecnością glukozy w moczu przy jej prawidłowym stężeniu we krwi.

Psy tej rasy żyją około 12-13 lat.

Sprawdź: Dieta niskotłuszczowa dla psa – kiedy ją wprowadzić?

U kogo sprawdzi się rasa?

Owczarek szetlandzki dopasowuje się do wszystkich warunków – odnajdzie się zarówno w małym mieszkaniu, jak i dużym domu z ogrodem. Należy zaznaczyć jednak, że będzie się źle czuł pozostawiony w kojcu. Właściciel powinien zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności, gdyż zaniedbanie jej sprawi, że pies sam będzie poszukiwał zajęć i może zacząć niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu.

Pies ten sprawnie i szybko odnajduje wspólny język z dziećmi. Jest ich doskonałym towarzystwem w trakcie wspólnych zabaw, ale także wspaniałym i oddanym stróżem. Jednocześnie źle znosi niedelikatne i gwałtowne zachowania, dlatego każdy kontakt dziecka ze zwierzęciem powinien być obserwowany przez osoby dorosłe.

Psy te źle znoszą samotność, dlatego też nie są polecane osobom, które spędzają dużo czasu poza domem.

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • inteligentny,
  • szybko się uczy,
  • dogaduje się z dziećmi,
  • łagodny.

Wady:

  • nie sprawdzi się w roli stróża,
  • wrażliwy,
  • ma skłonności do tycia,
  • wymaga regularnej pielęgnacji.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Jimmy, Figiel, Charlie, Duffy, Azor, Toffi, Happy, Pluto, Piorun, Scooby. Iskra, Łajka, Bajka, Molly, Luna, Kora, Nutka, Łatka, Tosia, Lola, Diana, Sheltie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje owczarek szetlandzki

Kosztują one ok. 4500 do 6000 zł.

Ile żyje owczarek szetlandzki

Rasa żyje 12-13 lat.

Ile waży owczarek szetlandzki

Dorosłe psy ważą 6,4-12 kg.

Owczarek szetlandzki jaka karma

Dla psów tej rasy najlepsze będą karmy dla małych psów, które dbają o sierść i skórę.

Owczarek szetlandzki gdzie kupić

Zalecamy zakup wyłącznie w legalnej, zarejestrowanej hodowli.

Owczarek szetlandzki usposobienie

Są to psy bardzo aktywne, energiczne, a przy tym towarzyskie i czułe. Szybko się uczą i łatwo nawiązują więź z właścicielem.

Owczarek szetlandzki włosy czy sierść

Psy te mają sierść.

Owczarek szetlandzki choroby

U rasy występują schorzenia takie, jak zapalenie skórno-mięśniowe, nietolerancja lub nadwrażliwość na pewne leki (MDR1), czy wada oka taka, jak tzw. collie eye – anomalia siatkówki i naczyniówki. Zdarzają się również problemy kardiologiczne czy epilepsja.

Data publikacji: 02.12.2020

Udostępnij