Oprócz zjawiskowego wyglądu, papugi zachwycają również dużą inteligencją i wyjątkowymi umiejętnościami. Niejednokrotnie pełnią one więc funkcję domowych pupili, tym samym będąc towarzystwem o egzotycznym wyglądzie.
Papuga, jak wszystkie inne zwierzęta, wykazuje konkretne potrzeby, wymagania oraz preferencje. Co więcej, przybierają one rozmaite charaktery, w zależności od danego gatunku. Dlatego też przed zakupem zwierzęcia kluczowym okazuje się zapoznanie z najważniejszymi zasadami opieki nad papugą. Poniższy artykuł stanowi więc wskazówkę zarówno dla osób, które rozważają posiadanie ptaka, jak i początkujących opiekunów.
Zobacz również: Sikorki – czym się żywią, gdzie zimują?
Spis treści
- Papugi – gatunki i odmiany
- Ile kosztuje papuga?
- Najważniejsze zasady opieki nad papugą
- Hodowla papugi – czego potrzebuje ptak?
- Wyposażenie klatki lub woliery – niezbędne akcesoria
- Co jedzą papugi?
- Czego nie może jeść papuga?
- Papuga – ciekawostki
- Popularne imiona dla papug
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: zależna od gatunku wzrost: 8-100 cm w zależności od gatunku |
maść | dominująca biała z czarnymi i brązowymi znaczeniami |
długość życia | od 10 do 50 lat w zależności od gatunku |
główne cechy | inteligentne, radosne, towarzyskie |
Papugi – gatunki i odmiany
Papugowe, potocznie papugi, to ptaki znane z barwnego upierzenia oraz niezwykłej inteligencji. Najliczniej występują na wolności w Ameryce Południowej i Australii, jednak stanowią popularne zwierzątka domowe na całym świecie. Na całym świecie występują aż 372 gatunki papug.
Papuga charakteryzuje się zakrzywionym, mocnym dziobem, nabrzmiałą woskówką u nasady dzioba, barwnym upierzeniem, a także zakrzywionymi pazurami. Papugi są inteligentne i zręczne, ponadto potrafią się doskonale wspinać. Przeważnie nie wiją gniazd, lecz zamiast tego mieszkają w dziuplach. To stadne ptaki o bardzo towarzyskim usposobieniu. Są one gniazdownikami.
Pomimo tego, że w polskich domach papugi są spotykane stosunkowo rzadko, wyróżnia się kilka gatunków, które cieszą się dużym zainteresowaniem w obrębie początkujących, jak i doświadczonych hodowców.
Papużka falista
Papuga falista cechuje się drobną budową, a także zjawiskowym wyglądem. Długość ciała zwierzątka najczęściej nie przekracza około 20 cm, natomiast jego waga to zaledwie 30 g. To niewielkie stworzenie wymaga jednak stosunkowo dużej przestrzeni, a także możliwości regularnego „rozprostowania skrzydeł” na powierzchni całego mieszkania.
Gatunek ten spotykany jest przeważnie w zielonej odmianie, choć zdarzają się również niebieska lub żółta papuga. Cechą charakterystyczną ptaków są niezwykłe znaczenia występujące w obrębie głowy, oczu, a także skrzydeł.
Papużki faliste są przyjazne i towarzyskie, przez co doskonale sprawdzają się w domowych hodowlach. Kluczowym okazuje się jednak fakt, iż należą one do ptaków stadnych, dlatego też zalecanym jest posiadanie co najmniej dwóch osobników. Towarzystwo człowieka jest bowiem całkowicie niewystarczające, a długotrwała samotność może skutkować znaczącym dyskomfortem, przygnębieniem, wycofaniem oraz apatią. Nieraz wpływa ona także na pogorszenie stanu zdrowia. Klatka dla papużki falistej powinna mieć co najmniej 70 cm długości. Żywienie papugi falistej opiera się głównie na ziarnach i owocach, jednak spożywają również zioła i gałązki niektórych drzew. Można zakupić im gotową mieszankę dla tego gatunku.
Co ciekawe, gatunek jest opisywany jako niezwykle inteligentny, a jego przedstawiciele wykazują zaskakującą zdolność do szybkiego zapamiętywania rozmaitych sekwencji dźwięków, a także ich naśladowania.
Średnia długość życia papugi falistej wynosi od 10 do nawet 15 lat. Na zdrowie zwierzątka wpływa jednak odpowiednia pielęgnacja oraz żywienie, dlatego też kwestie te nie powinny być bagatelizowane.
Sprawdź: Papużka falista – najważniejsze informacje
Papuga ara
Ara to z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków w obrębie papug. Wywodzi się ona z Ameryki Południowej, jednocześnie przyjmując znaczące rozmiary. Długość ciała ptaka może sięgać nawet około 100 cm, natomiast jego waga najczęściej waha się w granicach 2 kg.
Papugi z tego gatunku spotykane są w rozmaitych odmianach kolorystycznych, choć najczęściej ich pióra przyjmują takie barwy, jak czerwony, niebieski, żółty i zielony. Ary występują również w odmianie zwyczajnej, hiacyntowej, zielonoskrzydłej, modrej, trójbarwnej, a także oliwkowej. Połączenie różnorodnych kolorów w obrębie ciała zwierzęcia sprawia, że jest ono wyjątkowe i zjawiskowe.
Ara to niezwykle stadne stworzenie, które bardzo źle znosi samotność. W hodowli powinny więc znaleźć się co najmniej dwa osobniki. Biorąc jednak pod uwagę duże rozmiary przedstawicieli gatunku, kwestia ta może okazać się problematyczna. Jeśli więc zakup pary ptaków jest niemożliwy, rolę towarzysza dla zwierzęcia powinien przejąć jego opiekun. Warto przy tym zaznaczyć, że pupil może wówczas wymagać niemal ciągłego kontaktu, a także wspólnych aktywności.
Co więcej, papuga ara to wieloletnia odpowiedzialność. Ptak ten żyje nawet 50 lat, wymagając przy tym odpowiedniej pielęgnacji, a także znaczących przestrzeni. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż klatka dla ary powinna być możliwie największa, a jej minimalna wysokość to 2 metry. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się jednak konstrukcja w postaci woliery, która zagwarantuje zwierzęciu możliwość swobodnego, a przy tym bezpiecznego lotu. Wymagają one również odpowiedniej diety – żywienie papugi ary – żywią się one ziarnami, orzechami, owocami i warzywami.
Papużka nierozłączka (Agapornis)
Papugi z rodzaju Agapornis, zwane nierozłączkami, występują w różnorodnych odmianach, w tym chociażby siwogłowej, czarnolicej, krasnogłowej, rudogłowej, czerwonogłowej oraz czarnoskrzydłej. Gatunek ten wywodzi się z obszarów południowej i wschodniej Afryki.
Papużki nierozłączki osiągają od 13 do 18 cm długości ciała, a ich waga powinna mieścić się w przedziale 25-66 g. Zdecydowanie więc są to drobne i delikatne ptaszki, które wymagają uwagi i ostrożności.
O specyfice gatunku mówi już sama jego nazwa. Papużki nierozłączki są bowiem niezwykle towarzyskimi ptakami, które nawiązują silne więzi z partnerami. Zwierzątka te źle znoszą samotność, dlatego też specjaliści zalecają, aby w domowych hodowlach znajdowały się co najmniej dwa osobniki. Klatka dla papużek nierozłączek powinna mieć wymiary przynajmniej 70x50x30 cm. Żywienie papużek nierozłączek powinno obejmować gotowe mieszanki ziaren, a także owoce takie, jak banany, jabłka, pomarańcze i winogrona. Chętnie jedzą też marchewki czy kolby kukurydzy.
Warto również zaznaczyć, że papugi z tego rodzaju są aktywne i wyjątkowo głośne, wydając przy tym piskliwe i bardzo donośne odgłosy. Średnia długość ich życia wynosi przy tym od 10 do 15 lat.
Papuga nimfa
Nimfa to gatunek o Australijskim pochodzeniu, który cechuje się przyjaznym usposobieniem i charakterystycznym wyglądem. Długość jej ciała wynosi zazwyczaj około 30 cm, natomiast waga często oscyluje w granicach 100 g.
Pióra ptaka najczęściej przyjmują różnorodne odcienie szarości, jednak spotykane są również takie odmiany, jak chociażby cynamonowa lub perłowa. Cechą charakterystyczną zwierzęcia jest przy tym żółte ubarwienie głowy, a także zjawiskowy, pierzasty czubek. Specyficzne pióra na głowie pełnią jednak swoją funkcję, gdyż nimfa jest w stanie poruszać nimi w celu zasygnalizowania ekscytacji, a także strachu.
Gatunek cechuje się spokojną, a zarazem towarzyską osobowością.
Papuga nimfa stosunkowo szybko jest w stanie przyzwyczaić się do nowych warunków, a także swoich opiekunów, tym samym darząc ich zaufaniem. Co więcej, ptak posiada umiejętność naśladowania melodii oraz takich dźwięków, jak gwizdanie. Klatka dla nimfy powinna być na tyle przestronna, by ptak mógł czyścić w niej swoje piórka – co najmniej 50×50 cm. Żywienie papugi nimfy powinno obejmować gotowe mieszanki zbóż, a także nasiona oleiste, kiełki, owoce i warzywa.
Papuga nimfa żyje średnio od 10 do 14 lat. Prawidłowa opieka nad zwierzątkiem jest jednak w stanie wydłużyć ten okres nawet o kilka dodatkowych lat.
Papuga szara (żako)
Papuga szara, zwana również żako, to ptak o doskonałych predyspozycjach do skutecznego naśladowania ludzkiej mowy. Gatunek ten wywodzi się z Afryki, a długość ciała zwierzęcia najczęściej nie przekracza granic 30 cm. Waga to przeważnie około 400-500 g. Zgodnie ze swoją nazwą, pióra ptaka przyjmują szarą barwę, jednak cechą charakterystyczną jest intensywnie czerwony ogon.
Inteligencja papugi szarej niejednokrotnie porównywana jest do zdolności intelektualnych osiąganych przez kilkuletnie dzieci. Gatunek ten wymaga niemal nieustannej stymulacji w celu rozwijania swoich umiejętności, choć bardzo ceni sobie rutynę, gdyż nie jest odporny na gwałtowne zmiany w codzienności oraz swoim środowisku. Żako nie przepada również za samotnością, dlatego też potrzebuje stałego kontaktu z innym osobnikiem lub człowiekiem. W momencie, gdy zwierzę nie otrzymuje wystarczających ilości uwagi ze strony opiekunów, może stać się wycofane, nieszczęśliwe, a nawet agresywne względem ludzi. Klatka dla żako powinna mieć co najmniej 100x80x60 cm, jednak ptaki te będa się najlepiej czuły w znacznie większej. Żywienie papugi żako obejmuje ziarna, nasiona (na przykład słonecznika lub dyni), a także owoce i warzywa. Można im podawać w małych ilościach ugotowane jajka na twardo lub też ryż.
Zakup papugi szarej to odpowiedzialność na większość życia. Ptaki te niejednokrotnie dożywają nawet 70 lat, jednocześnie wymagając odpowiedniej pielęgnacji, opieki i troski. Decyzja o chęci posiadania przedstawiciela gatunku powinna więc zostać szczegółowo przemyślana.
Papuga kakadu
Papugi kakadu wywodzą się z terenów Australii i Azji Wschodniej, jednak na chwilę obecną z powodzeniem hodowane są w domowych warunkach. Gatunek zaliczany jest do stosunkowo dużych, gdyż długość ciała jego przedstawicieli wynosi około 50 cm. Waga najczęściej oscyluje w granicach 400 gramów w przypadku samic i nawet 800 gramów u samców.
Kakadu najczęściej przyjmuje białą barwę. Wówczas cechą charakterystyczną jest żółty pióropusz na czubku głowy. Ptaki te mogą jednak występować również w innych odmianach kolorystycznych, w tym chociażby różowej, palmowej lub ognistoczubej.
Gatunek ten z pewnością należy do niezwykłych, jednak właśnie z tego względu nie sprawdzi się on u każdego, a w szczególności alergików. Powodem okazuje się fakt, iż pióra znajdujące się na głowie ptaka wytwarzają charakterystyczny pyłek, który osiada nie tylko na ciele zwierzęcia, ale również unosi się w powietrzu. Osoby ze skłonnościami do alergii mogą więc zmagać się z uciążliwymi reakcjami.
Długość życia papugi kakadu jest uzależniona od jej odmiany, dlatego też powszechnie przyjęło się uznawać, iż przedział ten wynosi od 30 do nawet 60 lat. Udokumentowane zostały jednak przypadki, w których przedstawiciele gatunku dożywali granic 80 lat. Zakup kakadu powinien więc zostać szczegółowo przemyślany, gdyż posiadanie tego zwierzęcia może stanowić obowiązek nawet na większość życia człowieka.
Podobnie jak niemal wszystkie ptaki, papuga kakadu wymaga częstych interakcji, tym samym źle znosząc samotność. Zalecanym jest więc zakup dwóch osobników, które będą dla siebie wzajemnym towarzystwem. Klatka dla kakaku powinna być bardzo przestronna – źle się czują w zbyt małych klatkach. Najlepiej wybrać dużą wolierę. Żywienie kakadu powinno się opierać na owocach i warzywach, jednak można też od czasu do czasu podawać im orzechy, ziarna i nasiona, a także nabiał – na przykład jajka lub twaróg.
Papuga rudosterka
Rudosterki spotykane są przede wszystkim na obszarach Ameryki Południowej, choć występują także w Australii, a nawet Azji. Długość ciała papugi z tego gatunku najczęściej wynosi około 22 cm, a waga nie przekracza granic 70 g. Na chwilę obecną spotyka się około 15 odmian kolorystycznych rudosterek, w tym chociażby zielonolicą, czerwonobrzuchą, a także brązowouchą.
Papugi te określa się mianem terytorialnych i nieco zadziornych, jednak odpowiednia socjalizacja i opieka sprawiają, że stają się one wyjątkowymi towarzyszami. W momencie, gdy zwierzątko przyzwyczai się do warunków panujących w domu lub mieszkaniu, staje się ciekawskie i zainteresowanie niemal wszystkimi czynnościami, jednocześnie ceniąc sobie towarzystwo opiekunów, a także wszelkie wspólne zabawy lub aktywności. Ptaki nie powinny jednak doświadczać długotrwałej nudy i samotności, gdyż mogą wówczas powodować szkody w obrębie danej przestrzeni, ale również wykazywać smutek, nieszczęście i apatię. Klatka dla rudosterki powinna być duża – najlepiej wybrać przestrzenną wolierę. Żywienie rudosterki natomiast obejmuje połączenia kwiatów, nasion, warzyw, owoców i drobnych bezkręgowców.
Na długość życia rudosterki wpływają warunki hodowli, w tym chociażby żywienie, pielęgnacja i opieka. Zadbane ptaki mogą żyć nawet od 35 do 40 lat. Zdecydowanie będzie to więc wieloletnie zobowiązanie.
Aleksandretta obrożna
Aleksandretta to niezwykle interesująca papuga, która jest w stanie z powodzeniem odnajdować się w rozmaitych warunkach. Co więcej, ptak ten poradzi sobie na wolności nawet w Polsce. Gatunek cechuje się bowiem dużą odpornością oraz inteligencją.
Długość ciała aleksandretty wynosi około 40 cm, a waga dorosłego osobnika najczęściej nie przekracza granic 130 g. Spotykana jest także inna odmiana gatunku, zwana aleksandrettą większą, która waży około 260 g.
Zwierzątko przyjmuje jaskrawozieloną barwę, a cechą charakterystyczną jest czerwony dziób. Kolory te nadają papużce egzotycznego i zjawiskowego wyglądu.
Gatunek wytwarza z opiekunem silną więź i ceni sobie jego towarzystwo. Ponadto aleksandretta z powodzeniem naśladuje ludzką mowę. Na wolności okazuje się ona jednak nieco agresywna, tym samym skutecznie broniąc się przed rozmaitymi zagrożeniami. Zachowania agresywne w domowych warunkach mogą zostać wywołane przez długotrwałą samotność i brak zaangażowania w opiekę nad zwierzątkiem ze strony opiekunów. Klatka dla aleksandretty powinna mieć wybiary co najmniej 50x50x70 cm. Żywienie aleksandretty natomiast obejmuje owoce, warzywa, nasiona i orzechy – można postawić na odpowiednie mieszanki dla papug.
Średnia długość życia aleksandretty wynosi około 20 lat. I choć nie jest to tak dużo, jak w przypadku niektórych opisywanych wcześniej ptaków, w praktyce czas ten również może okazać się stosunkowo długi.
Papuga lilianka
Lilianka, zwana również łąkówką liliową, to niezwykle spokojny, stonowany, towarzyski i stosunkowo cichy gatunek, który jednak nie przyjmuje jaskrawych lub zjawiskowych barw, przez co jego popularność nie jest tak duża, jak w przypadku innych papug.
Długość ciała dorosłej lilianki wynosi około 22 cm, a jej pióra przyjmują pastelowe barwy oraz odcienie brązu, szarości lub nawet czerni. Waga ptaka nie przekracza granic 40 g.
Gatunek z łatwością odnajduje się w towarzystwie człowieka, tym samym ceniąc sobie wspólnie spędzany czas oraz różnorodne zabawy i aktywności. Samotność sprawia natomiast, że łąkówka liliowa staje się nieszczęśliwa i wycofana. Klatka dla lilianek powinna mieć wymiary przynajmniej 120x60x80 cm w przypadku parki. Żywienie lilianek obejmuje mieszanki ziaren dla łąkówek, do których można dodawać mieszanki dla amadyn, kanarków, a także ptaków dzikich, bez nadmiaru nasion oleistych.
Odpowiednia pielęgnacja i dobre warunki bytowe sprawiają, że długość życia lilianki może wynieść nawet 20 lat.
Modrolotka kozia
Modrolotka kozia, zwana również modrolotką czerwonoczelną, papugą nowozelandzką oraz papugą sinodziobą, cechuje się zielonym umaszczeniem z charakterystycznymi czerwonymi znaczeniami w okolicach oczu oraz głowy. Długość ciała zwierzęcia nie przekracza granic 30 cm, a waga najczęściej mieści się w przedziale 70-80 g.
Te drobne ptaszki wykazują niezwykle przyjazne i życzliwe usposobienie, tym samym dobrze odnajdując się zarówno w towarzystwie innych przedstawicieli gatunku, jak i swoich opiekunów. Wymagają one jednak stosunkowo dużych dawek ruchu i aktywności, a także różnego rodzaju zabaw oraz interakcji. Samotność i nuda wywierają bowiem negatywny wpływ na samopoczucie zwierzątka, czyniąc je apatycznym, wycofanym i nieszczęśliwym. Klatka dla papugi koziej powinna być bardzo przestrzenna, gdyż modrolotki wymagają dużej swobody. Żywienie papugi koziej obejmuje przede wszystkim mieszanki ziaren, jednak jadają one również warzywa i owoce.
Modrolotki to ptaszki, które w porównaniu z poprzednio opisywanymi gatunkami żyją najkrócej. Średnia długość ich życia wynosi bowiem około 6 lat.
Papuga amazonka niebieskoczelna
Papuga amazonka niebieskoczelna to średniej wielkości papuga, która obecnie jest blisko zagrożenia wyginięciem. Zamieszkują one Amerykę Południową.
Papugi te mają cały wierzch ciała w kolorze zielonym z ciemniejszymi skrzydłami. Czoło i policzki są u nich niebieskie, a okolice oczu – żółte. Na zgięciu skrzydeł pióra mają czerwoną barwę. Samiczki są podobne do samców. Ich długość ciała wynosi 37-40 cm.
Jeśli marzy Ci się hodowla tych papug, uprzedzamy, że najważniejsza jest dla nich duża przestrzeń i zdolność do swobodnego lotu. Woliera dla papug amazonek powinna mieć co najmniej 2,5×1,5×1,5 m.
Papugi te bardzo łatwo przybierają na wadze, więc w ich diecie powinny być ograniczone ziarna słonecznika i orzeszki ziemne. Żywią się one głównie owocami, warzywami i kiełkami. Są one bardzo wymagające pod względem żywienia – należy zapewnić im pokarm wysokiej jakości, a mieszanki dla papug podawać jedynie od czasu do czasu.
Papuga amazonka niebieskoczelna żyje ok. 40-50 lat.
Ile kosztuje papuga?
Ceny papug mogą przyjmować niezwykle zróżnicowane wartości. Są one bowiem uzależnione nie tylko od gatunku i jego popularności, czy też wyglądu zewnętrznego zwierzęcia, ale również miejsca zakupu. Ptaki sprzedawane w sklepach zoologicznych są zdecydowanie tańsze, jednak zakup pupila z renomowanej hodowli, która specjalizuje się w danym gatunku, okazuje się o wiele bezpieczniejszą opcją. Wówczas świeżo upieczony opiekun zyskuje bowiem pewność, że jego pupil był traktowany z odpowiednią uwagą i troską, co z kolei zmniejsza ryzyko występowania poszczególnych chorób i dolegliwości.
Jednoznaczne określenie, ile dokładnie kosztują papugi, jest niezwykle trudnym zadaniem. Niektóre gatunki będą bowiem kosztować od 50 do 150 zł, natomiast inne wyceniane są nawet na kilka tysięcy złotych. Przed zakupem wybranego ptaka koniecznym okazuje się więc dokładne zapoznanie się z różnorodnymi ofertami.
Gatunki papug i ich ceny
Przybliżamy, ile może kosztować dany gatunek papugi:
- Papużka falista cena – 20-30 zł za jednego osobnika, 30-50 za parkę.
- Papuga ara cena – może kosztować od kilku tysięcy nawet do 10 000 zł.
- Papuga nimfa cena – mogą kosztować od 30 do 70 zł.
- Żako cena – kosztują 3000-4000 zł.
- Aleksandretta obrożna cena – ceny zaczynają się od ok. 400 zł.
- Modrolotka kozia cena – kosztują od ok. 90 zł.
- Papuga amazonka cena – cena wynosi ok. 20000 zł.
- Papuga lilianka cena – mogą kosztować ok. 150 zł.
- Kakadu cena – kosztują od 3500 do 7000 zł.
- Papuga rudosterka cena – w zależności od odmiany mogą kosztować ok. 400 do 2000 zł.
Najważniejsze zasady opieki nad papugą
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż w hodowli papug obowiązują trzy uniwersalne, najważniejsze zasady. Każda z nich została szczegółowo opisana poniżej, a ich przestrzeganie skutkuje nie tylko dobrym samopoczuciem zwierzęcia, ale również jego zdrowiem i szczęściem.
- Papugi źle znoszą samotność. Z tego względu specjaliści zalecają, aby już na samym początku, jeszcze przed zakupem zwierzątka, zastanowić się, ile czasu dziennie opiekunowie są w stanie mu poświęcić. Nie chodzi jednak wyłącznie o podstawową pielęgnację, czy też karmienie ptaka, ale także wspólne zabawy i aktywności oraz poświęcanie pupilowi swojej uwagi. Jeśli więc tempo codziennego życia sprawia, że właściciel papugi nie ma możliwości poświęcenia jej tyle czasu, ile wymaga, warto zastanowić się nad zakupem pary zwierzątek. Długotrwała samotność sprawia bowiem, że pupil szybko stanie się nieszczęśliwy, apatyczny, a nawet agresywny w kierunku człowieka.
- Papugi to niezwykle długowieczne zwierzęta. Niektóre gatunki tych ptaków żyją przez 50, 60, a nawet i 70 lat. Zakup papugi jest więc wieloletnim zobowiązaniem, które może obejmować znaczącą część, a nieraz nawet większość życia człowieka. Przed podjęciem decyzji o chęci posiadania tego zwierzęcia zdecydowanie warto więc ocenić, czy jest się gotowym na tak duże zobowiązanie.
- Każda papuga wymaga przestrzeni. Długotrwałe przesiadywanie w zbyt małej klatce sprawia, że zwierzę podupada nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale również fizycznym. Każdy ptak, niezależnie od swojego gatunku, potrzebuje więc przestrzeni do swobodnego rozprostowania skrzydeł oraz latania. Opiekunowie muszą więc zadbać o to, aby zwierzę miało możliwość regularnego poruszania się po większych obszarach, na przykład danym pokoju, a najlepiej całym mieszkaniu.
Hodowla papugi – czego potrzebuje ptak?
Początek przygody z posiadaniem papugi, niezależnie od jej gatunku, może okazać się nieco skomplikowany. Zwierzę będzie bowiem potrzebowało przede wszystkim odpowiednich warunków. Podstawą wyposażenia ptaka jest klatka lub woliera, przy czym powszechnie przyjęło się uznawać, że im większą przestrzeń do dyspozycji ma papuga, tym lepiej. Klatki dla ptaków bardzo często przyjmują więc stosunkowo duże rozmiary, tym samym umożliwiając im swobodę w wykonywanych ruchach.
Niejednokrotnie hodowcy zaznaczają, że zamiast klatki warto zainwestować w większych rozmiarów wolierę. Tego typu rozwiązanie zajmuje jednak o wiele więcej przestrzeni, dlatego też nie każdy opiekun papugi jest w stanie sobie na to pozwolić.
Każda papuga regularnie potrzebuje również możliwości „rozprostowania skrzydeł”, czyli swobodnego lotu na nieco większych obszarach. Opiekunowie powinni więc zadbać o to, aby zwierzę było w stanie zaspokoić swoje naturalne potrzeby w jak największym stopniu. Wówczas koniecznym okazuje się jednak odpowiednie zabezpieczenie poszczególnych pomieszczeń, a przede wszystkim zamknięcie okien. Nie warto bowiem kusić losu i dawać pupilowi możliwości ucieczki.
Papugi, podobnie jak inne zwierzęta domowe, nieraz wymagają również kontroli stanu zdrowia u wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Przed zakupem ptaka warto więc sprawdzić, czy w okolicy miejsca zamieszkania znajduje się lecznica dla egzotycznych zwierząt.
Wyposażenie klatki lub woliery – niezbędne akcesoria
W obrębie całkowicie niezbędnych akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdej klatce lub wolierze dla papugi, wyróżnia się przede wszystkim:
- Miseczki lub pojemniki na pokarm,
- Miseczkę lub poidło na wodę.
- Żerdzie lub gałęzie do przesiadywania.
Ponadto ptaki z pewnością ucieszą się również z odpowiednio dopasowanych zabawek, w tym chociażby hamaków, huśtawek, czy też różnorodnych drabinek.
Zobacz: Klatka dla papugi i jej wyposażenie
Co jedzą papugi?
Najczęściej stosowaną formą żywienia papug są gotowe mieszanki dedykowane poszczególnym gatunkom ptaków. Zakup tego typu pokarmów możliwy jest w niemal każdym sklepie zoologicznym. Kluczowym jest jednak dokładne zapoznanie się ze składem wybranej mieszanki, a przy tym stawianie również na jej jakość. Dobrze, aby karma zawierała w sobie proso, kanar, owies oraz odpowiednie ilości soli mineralnych. W razie potrzeby warto zasięgnąć porady u specjalisty, sprzedawcy lub też hodowcy, od którego zakupiona została papuga.
Dietę zwierzęcia można przy tym wzbogacać o świeże warzywa, owoce oraz zioła. Ponadto papugi chętnie spożywają także płatki owsiane, jadalne kwiaty (np. jabłoni), trawę, a nawet kiełki. Wśród przysmaków często wyróżniane są między innymi orzechy, jednak ich ilość powinna być ograniczona do minimum.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla papug
Czego nie może jeść papuga?
Dieta to niezwykle istotny aspekt prawidłowego funkcjonowania każdej papugi. Dlatego też wśród obowiązków hodowcy wyróżnia się także dbanie o to, aby ptak nie miał dostępu do produktów mogących mu zaszkodzić. Poniższa tabela zawiera więc poszczególne kategorie i produkty, które nie powinny znajdować się w diecie papugi.
Kategoria | Produkty |
Owoce | Brzoskwinie, nektarynki, moreleAwokadoWinogrona i rodzynkiRabarbarCytrusy (mandarynki, cytryny, pomarańcze, limonki)Suszone bakalie |
Warzywa | Cebula, czosnek, szczypiorek, porBakłażanNiedojrzałe pomidoryNiegotowana fasolaSurowe szparagi, ziemniaki i soczewica |
Zboża, orzechy i nasiona | Orzechy ziemne, arachidowe i fistaszkiKasze żytnieOrzechy solone i prażone |
Rośliny | Kwiaty hodowlane (np. monstera, dracena, fikus, grubosz, storczyk, akacja, bluszcz, filodendron)BukszpanCisHiacyntHortensjaJaśminKaktusyKonwaliaLiliaWilczomleczŻonkil |
Inne | SólCzekoladaKawa i herbataAlkoholTłuste produkty (np. sery, oleje, masło)Smażone mięsoProdukty i dania spożywane przez ludziPrzyprawyNapoje gazowane |
Papuga – ciekawostki
Papuga to wyjątkowo inteligentny ptak, który bez względu na gatunek stale zaskakuje i fascynuje. Poznaj intrugujące ciekawostki o papugach!
- Czy wiesz, że na Ziemi istnieją aż 372 gatunki papug? Od drobnych ptaszyn po majestatyczne ptaki o rozłożystych skrzydłach, te wyjątkowe stworzenia występują w bardzo szerokiej gamie upierzeń.
- Kakapo to największa papuga na świecie – co ciekawe, ptaki te są nielotami.
- Papuga to wyjątkowo długowieczny ptak – duże papugi mogą żyć nawet 80 lat. Znane są osobniki, które dożyły około 90 albo nawet 100 lat.
- Papuga to wszystkożerny ptak – mogą się żywić zarówno roślinami, jak i owadami.
- Ludzie hodują papugi już około 3000 lat. Hodowano je w starożytnym Egipcie.
- Papuga to ptak, który często dobiera się w pary na całe życie. Łączą się one w pary podczas tańca godowego, który wykonuje samiec.
- Papuga to wyjątkowo inteligentny ptak. Niektóre gatunki, takie jak żako, potrafią nauczyć się mówić proste zwroty. Afrykańska papuga szara o imieniu Alex nauczyła się liczyć do 6, odpowiadać na pytania, rozróżniać kolory i rozpoznawać przedmioty.
- Większość gatunków papug występuje w obszarach tropikalnych.
- Papuga to jedyny ptak, który może jeść podobnie, jak my – zgarniając pokarm pazurami i wkładając go do dzioba.
- Papuga to ptak żyjący w stadach. Są one bardzo towarzyskie.
- Ułożenie ich pazurów ułatwia im życie na drzewach – zapewnia mocny i pewny chwyt.
- Niektóre gatunki, takie jak papuga kakao, prowadzą nocny tryb życia.
- Kajaki to jedyne papugi alpejskie. Żyją one na alpejskich obszarach Wyspy Południowej w Nowej Zelandii.
- Papuga o imieniu Echo zeznawała jako świadek koronny w procesie sądowym.
- Karłówka płowolica to najmniejsza papuga na świecie.
- Papugi przeważnie nie budują gniazd, lecz mieszkają w dziuplach.
Popularne imiona dla papug
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Elvis, Ozzy, Figiel, Bono, Rocky, Dino, Bolek, Benio, Leon, Rob, Frugo. | Polly, Lola, Luna, Kaja, Zebra, Tosia, Greta, Nimfa, Bajka, Dafne, Echo. |
Najczęściej zadawane pytania
Żyją one 5 do 8 lat.
Pojedynczy okaz kosztuje 20-30 zł, a para 30-50 zł.
W zależności od odmiany kosztują ok. 5000-15000 zł.
W zależności od odmiany żyją one nawet do 40-50 lat.
Żyją one 10-15 lat.
Cena wynosi 100-180 zł.
Są to egzotyczne ptaki o niezwykle barwnym upierzeniu, które występuje w różnych kolorach. Wygląd różni się w zależności od odmiany – papużki faliste są małe, natomiast ary mogą osiągnąć do metra długości.
Papugi jedzą mieszanki nasion, warzyw, owoców, orzechów i roślin strączkowych. Najlepiej podawać im granulat przeznaczony dla ich odmiany.
Najlepszym wyborem do domu są małe i łatwe w hodowaniu papugi, takie jak papużki faliste, papużki nierozłączki, katarzynki, mnichy, świergotki, modrolotki, wróbliczki.
Najcichsze papugi to piony, warto jednak mieć na względzie, że żadna papuga nie będzie całkiem cicha.
Karłówka płowolica to najmniejszapapuga na świecie. Jeśli chodzi o gatunki często wybierane na zwierzątko domowe, papuga falista to jedna z najmniejszych papug. Stanowi ona doskonałe zwierzątko dla początkującego miłośnika papug.
Dla początkującego opiekuna poleca się papużkę falistą lub nimfę.
Do najinteligentniejszych papug zaliczamy przede wszystkim papugi żako liberyjskie i kongijskie.
Wiele papug potrafi naśladować dźwięki, ale niektóre potrafią nawet nauczyć się komunikować w prosty sposób ludzką mową. Zaliczamy do nich przede wszystkim niezwykle inteligentne papugi żako.
Papuga może stroszyć piórka z bardzo różnych powodów. Zaliczamy do nich okazywanie radości, poczucie zagrożenia, niewystarczająco wysoką temperaturę w pomieszczeniu, ale także chorobę. Jeśli papuga puszy się, miewa często zamknięte oczy i problemy z poruszaniem się, a także odmawia jedzenia, należy szybko skontaktować się z weterynarzem.
Okazują radość poprzez odwracanie głowy, kiwanie dziobem, przewracanie się na plecy oraz latanie.
Papugi widzą więcej kolorów od ludzi i mają znacznie szersze pole wzrokowe.