Papużka falista – najważniejsze informacje

Papużka falista – najważniejsze informacje

Papużka falista to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków, które hodowane są w warunkach domowych. Stworzenia te cechują się wyrazistymi i niezwykle zjawiskowymi barwami piór, a także przyjaznym usposobieniem. Przed podjęciem decyzji o zakupie papużki falistej zdecydowanie warto zapoznać się jednak z najważniejszymi potrzebami, wymaganiami oraz preferencjami tego gatunku.

Zobacz również: Sikorki – czym się żywią, gdzie zimują?

Jak wygląda papużka falista?

Jak wygląda papużka falista?

Papugi faliste to niewielkich rozmiarów stworzenia wywodzące się z Australii, które przyjmują długość od 18 do 20 cm. Ich waga najczęściej waha się w granicach od 26 do 30 g.

Gatunek cechuje się krótkimi kończynami zakończonymi ostrymi pazurami, a także mocnym i solidnym dziobem. W naturalnych warunkach papużki przyjmują zieloną barwę, jednak w hodowlach spotykane są różnorodne odmiany kolorystyczne, w tym niebieska, tęczowa oraz żółta.

Cechą charakterystyczną gatunku okazują się zjawiskowe fale występujące w obrębie skrzydeł, głowy oraz oczu.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że pomiędzy samicami a samcami widoczne są pewne różnice, choć nie dotyczą one jedynie rozmiarów lub wagi. Samce cechują się bowiem ciemnoniebieską woskówką, czyli skórą pokrywającą nasadę dziobu. Woskówka samiczek przyjmuje natomiast jasnoniebieską lub beżową barwę.

Charakter i usposobienie gatunku

Charakter i usposobienie gatunku

Papużki faliste określane są mianem przyjaznych i towarzyskich, dlatego też szybko odnajdują się w towarzystwie nowych opiekunów, tym samym ceniąc sobie ich uwagę i zaangażowanie w opiekę. Bardzo istotnym okazuje się jednak fakt, iż zwierzątka te należą do niezwykle stadnych, dlatego też w samotności mogą odczuwać smutek, dyskomfort i przygnębienie. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji zdecydowanie warto rozważyć więc zakup dwóch przedstawicieli z gatunku.

Papugi faliste są inteligentne, przez co łatwo nabywają nowe umiejętności. Ich oswojenie nie powinno sprawiać większych problemów, choć koniecznym jest wykazanie się spokojnym podejściem oraz zrozumieniem dla natury zwierzątka.

Jak oswoić papugę?

Jak oswoić papugę?

Proces oswajania papużki falistej powinien odbywać się z odpowiednim wyczuciem. Nie należy przy tym wymuszać jakichkolwiek kontaktów, gdyż w takiej sytuacji zwierzątko może wykształcić lękowe reakcje.

Podstawą oswajania jest umożliwienie papużce wstępnej aklimatyzacji. Wówczas nie należy wypuszczać stworzenia z klatki, a jedynie doglądać, czy znajdują się w niej wszystkie niezbędne elementy, w tym świeża woda i odpowiednia ilość pokarmu. W momencie, gdy pupil oswoi się z nowym otoczeniem, możliwe będzie stopniowe nawiązywanie relacji. Przy interakcjach warto uzbroić się jednak w cierpliwość, a także odpowiednie przysmaki, dzięki którym papużka zdobędzie się na nieco większą odwagę. Całkowicie niewskazanym okazuje się przy tym wykonywanie gwałtownych lub niespodziewanych ruchów, ponieważ mogą one wystraszyć zwierzę.

Niektóre osobniki mogą okazać się znacznie bardziej ufne względem ludzi niż inne, dlatego też cały proces socjalizacji często przebiega odmiennie. Najważniejszym jest jednak łagodne i delikatne obchodzenie się z papużkami, a także stopniowe zapoznawanie się z ich charakterami.

Papużka falista – zdrowie i długość życia

Papużka falista - zdrowie i długość życia

Ze względu na fakt, iż papużki faliste należą do drobnych i delikatnych stworzeń, są one podatne na rozmaite dolegliwości, szczególnie w przypadku nieprawidłowej opieki. Wśród często spotykanych chorób wyróżnia się między innymi:

  • Przerost woskówki,
  • Schorzenia wirusowe (np. papilomatoza),
  • Świerzb,
  • Nieżyt jelit.

Zdrowe i odporne papużki żyją średnio od 10 do około 14 lat, jednak kluczową rolę odgrywa w tym przypadku uważność opiekunów. W momencie zauważenia zmian w wyglądzie lub zachowaniu pupila koniecznym jest szybkie zasięgnięcie porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii. Wiele chorób, które obserwowane są w obrębie gatunku, może nieść za sobą ryzyko poważnej utraty zdrowia, a nieraz również życia. Szybka reakcja oraz podjęcie odpowiednich działań umożliwiają ograniczenie bólu zwierzątka oraz znaczącą poprawę jego samopoczucia.

Klatka dla papużki falistej

Klatka dla papużki falistej

Pomimo niewielkich rozmiarów, papużki faliste wymagają stosunkowo dużej przestrzeni do swobodnego funkcjonowania. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej klatki, która w przypadku dwóch osobników powinna cechować się minimalnymi wymiarami wynoszącymi 70 x 60 x 40 cm. Odległość pomiędzy prętami nie może jednocześnie być zbyt duża, gdyż może to stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierzątek.

Klatkę zaleca się ustawić w miejscu, w którym papużki nie będą czuły się samotnie. Dobrym rozwiązaniem jest więc na przykład salon, jednak kluczowym okazuje się zachowanie pewnego odstępu od okien, grzejników oraz telewizora lub głośników.

Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, iż co kilka dni papużka potrzebuje możliwości swobodnego „wylatania się”. Niejednokrotnie, w celu zapewnienia jej komfortu, opiekunowie decydują się na wypuszczanie zwierzątka na powierzchni całego domu lub mieszkania. I choć wówczas pupil z pewnością doceni możliwość rozprostowania skrzydeł, koniecznym jest bieżące kontrolowanie jego zachowań, a także zabezpieczenie poszczególnych obszarów, które mogą stwarzać zagrożenie. Te sprytne stworzenia z łatwością wydostaną się przez uchylone drzwi lub okna, co z kolei może być tragiczne w skutkach. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się więc zbudowanie lub zakup woliery, w której papużki będą miały znacznie więcej miejsca, a także ochronę przed rozmaitymi zdarzeniami. 

Niezbędne wyposażenie klatki

Niezbędne wyposażenie klatki

Klatka lub woliera to jedynie połowa sukcesu, gdyż wymagają one również odpowiedniego wyposażenia. Wśród podstawowych akcesoriów wyróżnia się między innymi:

  • Żerdzie lub gałęzie do przesiadywania,
  • Zabawki (np. hamaki, drabinki, huśtawki lub dzwoneczki),
  • Miseczki na pokarm i wodę.

W celu kontrolowania zdrowia zwierzątka zaleca się wyłożenie podstawy klatki niezadrukowanym papierem. Wówczas opiekunowie zyskują bowiem możliwość bieżącego kontrolowania odchodów papużki, co niejednokrotnie odgrywa niezwykle istotną rolę w wyłapywaniu takich dolegliwości, jak chociażby nieżyt jelita.

Zobacz: Zabawki dla ptaków, czyli jak urządzić klatkę?

Dieta i żywienie papużki falistej

Dieta i żywienie papużki falistej

Odpowiednio dopasowana dieta stanowi podstawę prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania na różnych etapach życia. To właśnie dlatego papużki faliste będą potrzebowały zbilansowanych ilości konkretnych składników odżywczych.

Najpopularniejszą formą żywienia gatunku okazuje się zakup wysokiej jakości mieszanek, które dostępne są w renomowanych sklepach zoologicznych. Tego typu pokarmy zawierają w sobie między innymi proso, owies oraz kanar, czyli najważniejsze komponenty diety papużki falistej.

W roli przysmaków, które stanowią również urozmaicenie i wzbogacenie żywienia, sprawdzają się świeże warzywa, owoce oraz zielenina. Raz na jakiś czas możliwe jest również serwowanie zwierzęciu nasion roślin oleistych, jednak ich ilości należy ograniczyć do minimum, gdyż w nadmiarze przyczyniają się do wzrostu wagi pupila.

Niezwykle istotnym składnikiem diety papużki falistej jest wapno, które zapewnia prawidłowy wygląd i stan dziobów, a także piór. Dlatego też zwierzątko powinno mieć dostęp do kości z mątwy (sepii). 

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm i akcesoriów dla papużek falistych

U kogo sprawdzi się papużka falista?

U kogo sprawdzi się papużka falista?

Papużki faliste zaliczane są do zwierząt stadnych, które źle znoszą samotność. Jeśli więc w planach jest zakup wyłącznie jednego przedstawiciela z gatunku, koniecznym będzie poświęcanie pupilowi znaczących ilości czasu oraz uwagi. W przeciwnym razie zwierzątko może okazać się nieszczęśliwe i samotne, co z kolei negatywnie odbije się na jego samopoczuciu, a także zdrowiu. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż osobniki, które większość swojego życia spędziły jedynie w towarzystwie człowieka, mogą wykazywać trudności z późniejszą akceptacją innych przedstawicieli własnego gatunku.

Papużka falista zdecydowanie nie sprawdzi się u osób nadmiernie zapracowanych, które nie są w stanie poświęcić pupilowi odpowiednich ilości czasu, zaangażowania oraz uwagi.

Ile kosztuje zwierzątko i jego utrzymanie?

Ile kosztuje zwierzątko i jego utrzymanie?

Papużki faliste zdecydowanie nie należą do drogich zwierzątek, choć ich zakup niesie za sobą również koszty związane z podstawowymi akcesoriami. Istotnym okazuje się jednak fakt, iż papużki sprzedawane w sklepach zoologicznych niejednokrotnie wykazują znaczące problemy zdrowotne, co z kolei może stanowić dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu. I choć takie zwierzątka są zazwyczaj tańsze (około 50-60 zł), tak w praktyce ich utrzymanie może okazać się bardzo kosztowne.

Lepszym rozwiązaniem jest więc zakup papużki bezpośrednio z renomowanej hodowli, która dokłada wszelkich starań, aby oferowane ptaki były zdrowe i zadbane. Alternatywą okazuje się natomiast adopcja zwierzęcia z organizacji i fundacji niosących pomoc niechcianym, zagubionym lub porzuconym ptakom, których w Polsce jest co najmniej kilka.

Początkowo koszty utrzymania mogą okazać się nieco zastraszające, gdyż obejmują konieczność zakupu klatki lub woliery, a także niezbędnego wyposażenia oraz pokarmu. W znaczącej większości przypadków są to jednak wyłącznie jednorazowe wydatki.

Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących zakupu papużki falistej jest fakt, iż nigdy nie należy decydować się na wybór zwierzątka, które ma zostać dostarczone pocztą. I choć takie sytuacje mogą wydawać się przerażające oraz nierealne, tak ogłoszeń tego typu zdecydowanie nie brakuje.

Papużka falista – ciekawostki o gatunku

Ciekawostki o gatunku

Papużki faliste zaliczane są do niezwykłych stworzeń, które wykazują szereg zaskakujących zdolności. Jedną z nich okazuje się umiejętność szybkiego zapamiętywania rozmaitych sekwencji dźwięków, a nieraz również ich naśladowanie. Co ciekawe, samce o wiele lepiej radzą sobie z kopiowaniem zasłyszanych słów, natomiast samice doskonale gwizdają. Papużką, która w 1995 roku zapisała się na kartach Księgi Rekordów Guinessa, był Puck, czyli „ptak o najbardziej rozbudowanym słownictwie na świecie”. W momencie pobicia rekordu wypowiadał on aż 1728 słów.

Wyjątkowym jest również zmysł wzroku papużek falistych, gdyż ich oczy rejestrują nawet 150 obrazów na sekundę, przy czym człowiek jest w stanie zarejestrować jedynie 16.

Popularne imiona

Papużka falista
Imiona dla samiczki Imiona dla samca
Polly, Coco, Betty, Lily, Rosie, Skylar, Ruby. Apollo, Duke, Elvis, Einstein, Paco, Romeo.
Udostępnij