Pekińczyk to sympatyczny, mały pies do towarzystwa – bujna sierść, a także jego charakter sprawiają, że czworonóg przypomina małego lwa. Choć wygląda niepozornie, jego przyszli właściciele nie powinni dać się zwieść – pekińczyk bywa uparty i wykazuje skłonności do dominacji. Dowiedz się więcej o tej uroczej rasie.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 3,2–6,4 kg wzrost: 15-23 cm |
maść | biała, czarna, płowa, czarna podpalana, żółta pręgowana, szara |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | uparte, czułe, inteligentne |
Wygląd i wzorzec rasy
Pekińczyk to mały pies o krótkich łapach, płaskim pyszczku, a także długiej sierści. Dorosły pies tej rasy osiąga od 15 do 23 centymetrów, a także wagę od 3,2 do 6,4 kg. Głowa pekińczyka jest szeroka, natomiast kufa bardzo krótka, a jego przednie łapki są lekko wygięte na zewnątrz. Psy te mają również wysoko osadzony, wygięty ogon.
Wzorzec rasy dopuszcza kolory sierści takie, jak biała, czarna, płowa, czarna podpalana, żółta pręgowana, a także szara. Sierść psa jest długa, lecz twarda. Otacza ona szyję psa charakterystyczną kryzą, dzięki której przywodzi on na myśl miniaturowego lwa. Ma on również dłuższe pędzelki sierści na uszach, ogonie i łapach.
Szczeniaki i hodowla
Zanim zdecydujesz się na opiekę psa, powinieneś uważnie rozważyć wybór dobrej hodowli. Zaleca się adopcję szczeniaka wyłącznie z renomowanej, zarejestrowanej hodowli. Przed adopcją powinieneś mieć pewność, że psiaki są hodowane w sposób etyczny, a także mają dobre warunki życia. W renomowanej hodowli otrzymasz również komplet informacji na temat stanu zdrowia rodziców pieska, co pomoże zmniejszyć ryzyko przykrej medycznej niespodzianki w przyszłości.
Ceny szczeniąt tej rasy nie należą do najniższych, warto więc liczyć się z kosztem od 4000 do 5600 zł. Cena jest uzależniona od hodowli i jej renomy, stanu zdrowia i osiągnięć rodziców, a także maści pieska.
Historia rasy
Najprawdopodobniej ojczyzną rasy był Tybet. Pierwsze wzmianki o czworonogach pochodzą z czasów Konfucjusza i Buddy (czyli ok. 500 r. p. n. e.). Popularność tych psów wzrosła dzięki buddyjskim przekazom – legenda mówi, że Budda ukazywał się w otoczeniu małych psów, które w razie potrzeby przemieniały się w lwy broniące, natomiast w Chinach pekińczyk traktowany był jak półbóstwo, które odpędzało złowrogie duchy. Pieski tej rasy cieszyły się ogromną popularnością wśród rodziny cesarskiej, a także arystokracji i nie pozwalano im opuszczać kraju.
W Europie psy pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku, podczaj wojen opiumowych. Za sprawą oddziałów brytyjskiego wojska trafiły one z Pałacu Letniego w Pekinie do Anglii jako łupy wojenne, natomiast jeden z pięciu czworonogów trafił bezpośrednio do królowej Wiktorii. Rasa w późniejszym czasie zyskała też popularność w Niemczech i Holandii. Do Polski pierwsze pekińczyki trafiły w 1928 roku.
Pekińczyk – charakter i usposobienie
Pekińczyk jest przywiązany do swojego opiekuna, jednak emocje okazuje dość rzadko. Czasem szuka kontaktu i wspólnych chwil, jednak równie często jest chłodny i zdystansowany. Okazywanie mu czułości od pierwszych wspólnych dni pozwoli na rozwój relacji opartej na zaufaniu.
Psiak tej rasy jest bardzo niezależny i pewny siebie, a także potrafi postawić na swoim. Często chodzi swoimi ścieżkami i nie potrzebuje stałego kontaktu z opiekunem do pełni szczęścia, natomiast wobec nieznajomych utrzymuje zauważalny dystans. Czasami zdarza się, że również wobec swojego właściciela zachowuje się chłodno.
Psy tej rasy nie wykazują zainteresowania dziećmi i potrzebują przestrzeni osobistej, dlatego nie są polecane dla rodzin z małymi dziećmi. Warto nauczyć dzieci już od pierwszych chwil, że pies nie powinien być traktowany jako przytulanka.
Wychowanie i tresura
Psy tej rasy są inteligentne i sprytne, jednak ich szkolenie bywa długie i mozolne, dlatego wychowanie należy rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia. Pies potrafi stawiać na swoim i okazywać nieposłuszeństwo, dlatego właściciel powinien cechować się stanowczością i odpowiedzialnym podejściem. Metody awersyjnie nie zdadzą się na nic. Stosuj zamiast tego metody pozytywnego wzmocnienia i nagradzaj psa smakołykami oraz pochwałami za dobre sprawowanie, by posłuszeństwo dobrze mu się kojarzyło. Bądź konsekwentny, a jednocześnie szanuj niezależny charakter psa.
Pekińczyki lepiej akceptują psy tej samej rasy niż innej – pupil może się nie dogadać zwłaszcza z psem większej rasy, dlatego też kluczowa jest odpowiednia socjalizacja psa już od wczesnego wieku.
Zabawki dla pekińczyka
Psy tej rasy nie zaliczają się do szczególnie aktywnych, jednak nie oznacza to, że nie lubią one zabawy. Warto więc zaopatrzyć ulubieńca w zabawki takie, jak piłki, maskotki, frisbee, a także gryzaki. Natomiast zabawki interaktywne oraz gryzaki takie jak Kong będą stymulować zdolności intelektualne pupila, a przy tym zajmą jego uwagę na dłuższy czas.
Pekińczyk – pielęgnacja
Bujna i umiarkowanie długa sierść psa sprawia, że wymaga on starannej i dokładnej pielęgnacji. Systematyczne szczotkowanie (najlepiej codziennie), a także regularne wizyty u profesjonalisty są kluczem do utrzymania sierści w dobrej kondycji. W okresie linienia należy natomiast regularnie usuwać martwy włos i podszerstek.
Właściciel powinien zwrócić również uwagę na oczy i zęby psa. Przemywanie oczu i okolic pomoże uniknąć nieprzyjemnych powikłań – między innymi zapaleń czy też podrażnień. Natomiast regularna kontrola uzębienia uchroni czworonoga przed ich zbyt wczesnych wypadaniem.
Sprawdź: Dlaczego warto skorzystać z usług groomera?
Dieta i żywienie
Psy te nie zaliczają się do szczególnie aktywnych, wręcz przeciwnie, dlatego też właściciel powinien zachować szczególną uwagę jeśli chodzi o dietę psa – odpowiednio dobrana porcja pozwoli uniknąć nadwagi sprawi, że masa ciała psa będzie pod stałą kontrolą. Dla pekińczyków polecana jest wysokiej jakości karma komercyjna dla psa – najlepiej formuły opracowane specjalnie dla psów małych ras.
Właściciel może także zdecydować się na własnoręczne przygotowywanie posiłków w ramach diety BARF, jednak wymaga to doskonałej znajomości wymogów żywieniowych zwierzaka, a przy tym odpowiedniej suplementacji diety.
Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla pekińczyków
Zdrowie i długość życia
Psy tej rasy wykazują predyspozycje do chorób i problemów zdrowotnych wynikających z brachycefalicznej budowy ich dróg oddechowych, występują u nich także często problemy z oczami. Najczęściej występujące schorzenia u psów tej rasy to:
- problemy z oddychaniem,
- wady serca i naczyń krwionośnych,
- choroba krążka międzykręgowego,
- zwichnięcie rzepki kolanowej,
- wady i choroby oczu: zespół suchego oka, jaskra, atrofia siatkówki, wypadanie gałki ocznej czy też wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki.
Średnia długość życia psów tej rasy wynosi 12 do 15 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Pies tej rasy doskonale odnajduje się mieszkając w mieszkaniu, gdyż mała dawka ruchu nie stanowi dla niego problemu. Jest typowym psem do towarzystwa, dlatego zamiast polować woli wylegiwać się na kanapie. Jego spokojny tryb życia sprawia, że doskonale nadaje się dla osób starszych lub też dla osób z siedzącym trybem życia. Niezależność psa sprawia ponadto, że dobrze znosi on samotność – pozostawiony na kilka godzin sam w domu nie będzie niszczył przedmiotów znajdujących się w jego otoczeniu.
Warto mieć na uwadze, że niezależna natura psa sprawia, że nie wykazuje on zainteresowania zabawą z dziećmi, dlatego nie jest najlepszym towarzyszem dla małych dzieci. Potrzebuje przestrzeni osobistej i ceni sobie spokój.
Pekińczyki ponadto nie czują się dobrze w obecności psów innych ras, zwłaszcza większych czworonogów. Nawiążą natomiast dobre relacje z psem tej samej rasy, zwłaszcza innej płci.
Zalety:
- nie wymaga dużej ilości ruchu,
- odpowiedni dla osób starszych,
- odważny i pewny siebie,
- dobrze znosi samotność,
- dobrze będzie się czuć nawet w małym mieszkaniu.
Wady:
- bywa uparty i niezależny,
- wymaga systematycznej i odpowiedniej pielęgnacji.
Popularne imiona dla pekińczyka
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Toffi, Charlie, Leo, Benio, Elmo, Gaston, Gizmo, Cosmo, Baron, Frodo, Daktyl, Hamlet. | Fifi, Daisy, Lola, Coco, Regina, Fiona, Minnie, Dafne, Dolores, Nutka, Kropka. |
Najczęściej zadawane pytania
Żyją one 12 do 15 lat.
Kosztują one mniej więcej 4000-5600 zł.
To mały, długowłosy pies o sierści w kolorze najczęściej płowym, czarnym lub szarym. Wokół szyi mają futrzaną kryzę i dłuższą sierść na uszach, łapach i ogonie. Mają krótkie łapy i płaski pyszczek.
Dorosły pies waży ok. 3,2–6,4 kg.
Zwykle trwa ok. 56-65 dni.
Zwykle ma od 2 do 4 szczeniąt, ale może ich się pojawić znacznie więcej.
Poleca się karmienie psa wysokiej jakości karmą dla psów ras małych.
Rasa wywodzi się z Chin.
Data publikacji: 23.11.2020