Zęby służą psu do rozdrabniania każdego spożywanego pokarmu, a ich choroby czy wypadanie mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia całego organizmu. Niestety, wciąż wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia dbałości o uzębienie psa, co jednak zalicza się do podstawowych obowiązków psich opiekunów.
Jak prawidłowo zadbać o jamę ustną pupila i wybrać właściwe produkty do pielęgnacji zębów psa? Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia znajdują się w dalszej części artykułu.
Zobacz również: Choroby stawów u psów – przyczyny, profilaktyka, leczenie
Spis treści
Czyszczenie i pielęgnacja jamy ustnej psa
Problemy z uzębieniem obserwuje się u ponad połowy psów. Pojawiają się one w szczególności u czworonogów małych ras, a największym zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej jest osadzający się kamień. Należy reagować jak najszybciej, jeśli zobaczymy żółty, szarawy lub brązowy nalot na zębach czworonoga. Wówczas powinniśmy rozpocząć regularne szczotkowanie i czyszczenie zębów pozwoli to na pozbycie się nalotu i zapobiegnie dalszemu osadzaniu się. Jeśli zęby psa całe pokryte są osadem, niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który wykona zabieg usunięcia kamienia. Warto przy tym zaznaczyć, że odbywa się on pod narkozą, dlatego nie powinien być wykonywany zbyt często.
Kamień nazębny u psa – przyczyny i rozpoznanie
Kamień nazębny powstaje na skutek wzajemnej interakcji kilku czynników. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim bakterie znajdujące się w jamie ustnej, resztki pokarmów, ślinę, a także złuszczone komórki błony śluzowej. Takie połączenie niejednokrotnie skutkuje wytworzeniem charakterystycznej powłoki osadzającej się na zębach, która powszechnie nazywana jest osadem nazębnym.
W momencie, gdy opiekunowie psów ignorują problem osadu nazębnego, może on ulegać wzmocnieniu, a w konsekwencji przerodzić się w kamień nazębny. Z biegiem czasu na powierzchni kamienia stale namnażają się bakterie oraz rozmaite zanieczyszczenia, co z kolei przyczynia się do występowania zapaleń dziąseł, paradontozy, a nawet zepsucia lub utraty całego uzębienia. Warto przy tym również zaznaczyć, że choroby zębów i dziąseł są dla psów wyjątkowo bolesne, jednocześnie powodując znaczący dyskomfort, obniżając jakość życia, a często także uniemożliwiając spożywanie pokarmów i bieżące funkcjonowanie.
Kamień nazębny jest trudny do zignorowania, gdyż przyjmuje on charakterystyczną formę. Najczęściej będzie szarawy lub brązowy, występując głównie u nasady zębów, czyli zaraz pod dziąsłami. Brak pielęgnacji jamy ustnej sprawia jednak, że może on rozprzestrzeniać się na powierzchnię całych zębów, jednocześnie powodując nieprzyjemny zapach z psiego pyszczka.
Ze względu na fakt, iż kamień nazębny to poważny, a zarazem często spotykany problem, odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej powinna stanowić podstawę opieki nad domowymi czworonogami.
Jak czyścić zęby psa?
Do utrzymania dobrego stanu uzębienia niezbędne jest regularne szczotkowanie. Warto przyzwyczajać swojego psa do tej czynności od najmłodszych lat. Do szczotkowania powinno się używać szczoteczek o miękkim włosiu. Dostępne są modele przypominające szczoteczki dedykowane ludziom, ale również takie, które zakłada się na palec. Zaleca się, aby zęby szczotkować kolistymi ruchami przez około 30 sekund.
Jeśli pies nie jest przyzwyczajony do szczotkowania zębów, na początku wystarczy czyścić je pastą lub żelem nałożonym na palec. Mycie zębów psa powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu od ok. 6. miesiąca życia, kiedy pies pozbędzie się zębów mlecznych.
Pielęgnacja jamy ustnej psa – jakie produkty stosować?
Kamień nazębny u psa
Zaawansowana postać kamienia nazębnego wymaga wizyty u weterynarza i wykonania specjalnego zabiegu czyszczenia zębów. Po zabiegu należy odczekać kilka dni i wówczas rozpocząć regularne szczotkowanie, które zapobiegnie ponownemu osadzaniu się kamienia.
Brązowe zęby
Prawdopodobnie przyczyną brązowego koloru zębów jest osadzony na nich kamień nazębny aby to potwierdzić i przedsięwziąć kolejne kroki najlepiej udać się do specjalisty, który oceni stopień zaawansowania kamienia i poleci produkty, które powinny być stosowane.
Brudne zęby
Naturalny kolor psiego uzębienia to kolor kości słoniowej lub biały. Jeżeli obserwujemy, że zęby naszego pupila tracą naturalny kolor to ostatni moment na rozpoczęcie regularnego szczotkowania (jeśli jeszcze tego nie robimy). Do szczotkowania możemy używać pasty, żelu lub sprayu. Ważne jest, aby stosować wyłącznie produkty przeznaczone dla zwierząt, gdyż te dedykowane ludziom mogą zawierać substancje szkodliwe dla czworonogów.
Nieświeży oddech
Nieświeży oddech, zwany halitozą, może mieć różne przyczyny. Najpopularniejszą z nich jest występowanie kamienia nazębnego, jednak może być on skutkiem innych dolegliwości, na przykład cukrzycy lub chorób dziąseł. Do odświeżenia oddechu psa można stosować specjalne odświeżacze lub płyny.
Bolące zęby psa – jak o nie dbać?
Jeśli pies posiada chore zęby lub dziąsła, należy używać jak najdelikatniejszych produktów i omijać podrażnione miejsca podczas szczotkowania. Jeśli nie znamy przyczyny bólu lub skaleczeń najlepiej udać się do weterynarza, który obejrzy chore miejsce i poleci dalsze leczenie lub najlepszy sposób dbania o podrażnioną jamę ustną.
Co zrobić, gdy pies nie daje sobie czyścić zębów?
Niektóre czworonogi za nic w świecie nie pozwalają swoim opiekunom na wyczyszczenie ich zębów przy użyciu szczoteczki i pasty. Na decyzję psiaków nie wpływają wówczas nawet smakowe pasty do zębów, które z założenia mają ułatwiać proces szczotkowania. I choć rozwiązaniem tego problemu może okazać się czyszczenie zębów w gabinecie weterynaryjnym, czyli wykonanie zabiegu sanacji, tak odbywa się on przy pełnym znieczuleniu, przez co niewskazanym jest częste korzystanie z tej procedury. Ponadto stan zdrowia poszczególnych psiaków oraz dane choroby (np. problemy układu sercowo-naczyniowego) całkowicie wykluczają możliwość przeprowadzenia sanacji.
Czasem jedyną możliwością opiekunów okazuje się wdrażanie konkretnych pokarmów (np. twarde owoce i warzywa, czyli jabłka lub marchewki) i specjalistycznych smakołyków, których zadaniem jest utrzymywanie jamy ustnej psiaków w odpowiednim stanie. Wśród tego typu produktów wyróżnia się między innymi gryzaki dentystyczne z zawartością enzymów mających wykazywać oczyszczające działanie.
Co więcej, na rynku dostępne są również charakterystyczne zabawki o porowatej budowie, które stanowią niejako sposób na usuwanie kamienia nazębnego. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy pies najzwyczajniej nie wykazuje zainteresowania daną zabawką, a opiekunowie pozostają bezradni.
Sanacja jamy ustnej psa – co to jest?
Sanacja jamy ustnej to specjalistyczny zabieg wykonywany przez lekarzy weterynarii, którego głównym celem jest oczyszczenie powierzchni szkliwa z osadu i kamienia nazębnego. W trakcie zabiegu specjalista jest również w stanie precyzyjnie ocenić stan zdrowia jamy ustnej zwierzęcia, a w razie konieczności wykonać również inne niezbędne procedury. Sanacja odbywa się bowiem pod znieczuleniem ogólnym, przez co weterynarz niejednokrotnie stwierdza także pozostałe dolegliwości uzębienia, niż jedynie osadzający się kamień. W tym celu wykorzystywane są dokładne oględziny każdego zęba po kolei, ale również wykonanie RTG. Dzięki temu sprawdzane są także części zębów znajdujące się pod dziąsłami.
Przed zabiegiem sanacji każdy pies powinien być odpowiednio przebadany, a także przygotowany. Niektóre czworonogi nie mogą bowiem zostać poddane narkozie ze względu na swój stan zdrowia, a znieczulenie ogólne może stanowić dla nich poważne zagrożenie. Dokładnego sprawdzenia będą więc wymagały parametry krwi, natomiast u starszych psiaków i ras szczególnie narażonych na problemy sercowe, niezbędne jest również wykonanie badania kardiologicznego.
Jak przebiega sanacja jamy ustnej u psa?
Dawniej kamień nazębny u psów usuwany był mechanicznie, co jednak przyczyniało się do znacznego pogorszenia stanu szkliwa czworonogów. Na chwilę obecną w zabiegu sanacji wykorzystuje się więc znacznie mniej inwazyjny skaler ultradźwiękowy z mgiełką wodną. Jego działanie polega na rozpraszaniu wody pod danym ciśnieniem, a także usuwaniu kamienia nazębnego poprzez ultradźwięki. Czas trwania tego zabiegu przeważnie nie przekracza godziny, jednak dalszym krokiem jest odpowiednie wypolerowanie szkliwa. Polerowanie ma na celu opóźnianie ponownego narastania osadu i kamienia nazębnego. Niektórzy specjaliści zalecają również przeprowadzenie fluoryzacji, a następnie regularne czyszczenie zębów zwierzęcia w warunkach domowych.
Po wykonaniu wszelkich niezbędnych kroków psiaki są wybudzane ze znieczulenia, a lekarze w miarę konieczności podają im niezbędne leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antybiotyki, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem!
Data publikacji: 15.12.2015
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości akcesoriów do pielęgnacji jamy ustnej psów