Posiadacze psów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak trudno jest utrzymać porządek w domu lub mieszkaniu, gdy ukochany pupil roznosi nie tylko swoją sierść, ale również błoto i zabrudzenia zebrane podczas spacerów. Co więcej, należy zachować kontrolę nad całą masą zabawek i akcesoriów, a także karm i przysmaków, które pies nieraz rozrzuca i po sobie nie sprząta. Utrzymanie czystości w domu, w którym mieszka pies staje się szczególnie utrudnione jesienią i zimą, gdy pogoda za oknami zdecydowanie nie rozpieszcza, a także na wiosnę, kiedy pupil linieje oraz chętnie kursuje pomiędzy domem a ogrodem. Podpowiadamy więc, jak odpowiednio zadbać o porządek przy czworonogach.
Zobacz także: Jak zachować czystość w domu z kotem?
Spis treści
- Czyszczenie sierści i łap
- Pies a porządek w domu – maty i wycieraczki
- Dywany i wykładziny
- Pies a porządek w domu – regularne odkurzanie
- Meble i kanapy
- Środki czystości a sprzątanie po psie
- Porządek w karmie i psich akcesoriach
- Pies a porządek w domu – wyczesywanie pupila
- Pamiętaj o kąpielach
- Pies a porządek w domu – odświeżacze powietrza
- Wpajaj pupilowi zasady panujące w domu
Czyszczenie sierści i łap

Wycieranie łap i sierści po spacerach to absolutna podstawa, jeśli chce się utrzymać czystość w domu. Dotyczy to w szczególności psów długowłosych, które łatwo roznoszą wszelkie zebrane na dworze drobinki, a także wodę i błoto. Jeśli więc po spacerze pupil ma widocznie zabrudzone łapki, podbrzusze, czy też nawet całą sierść, warto sięgnąć po ręcznik (np. z mikrofibry lub taki, którego już się nie używa), a następnie go osuszyć.
Nieraz konieczne jest również umycie łap psa w misce z ciepłą wodą. Sprawdzi się to szczególnie u psów z wyjątkowo długą sierścią. W takich przypadkach wytarcie bardzo często jest zupełnie niewystarczające, bo psiak i tak przeniesie drobinki brudu do wszystkich pomieszczeń, w których będzie się znajdował.
Pies a porządek w domu – maty i wycieraczki
Wycieraczka to element, który znajduje się w praktycznie każdym domu. Standardowe wycieraczki nieraz mogą jednak okazać się niewystarczające. Często są one stosunkowo małe, przez co pies nie jest w stanie zmieścić się na nich wszystkimi łapkami. Dlatego też posiadaczom czworonogów poleca się zakup nieco większych wycieraczek i umieszczenie ich przy wejściu w przedpokoju. Dzięki temu opiekunowie będą w stanie wytrzeć łapy psa bez konieczności późniejszego sprzątania podłóg, gdyż wszelkie zanieczyszczenia zostaną na wycieraczce.
Gumowa mata będzie natomiast doskonałym rozwiązaniem w przypadku czworonogów, które podczas picia wody lub jedzenia ulubionych pokarmów mają skłonności do bałaganienia. Tego typu produkty są łatwe w czyszczeniu, dlatego też z powodzeniem odnajdują się w roli podkładek pod miski.
Pies a dywany i wykładziny

Czyszczenie dywanów i wykładzin jest szczególnie utrudnione, gdy sierść pupila jest twarda, gęsta i szorstka. Tkaniny często mają także skłonności do wchłaniania rozmaitych zapachów, w tym również tych wydzielanych przez psy. Dlatego też zaleca się, aby dywany były nie tylko regularnie odkurzane, ale również dokładnie czyszczone. Pomocą w tym zadaniu mogą być na przykład odkurzacze piorące. Z powodzeniem usuwają one wszelkie zanieczyszczenia, a także odświeżają dywany i pozostawiają je czyste oraz pachnące.
Przydatne bywają także domowe roztwory (np. z wody i sody oczyszczonej), czy też dedykowane środki czystości, takie jak różnorodne pianki lub płyny do czyszczeni dywanów. Należy stawiać na preparaty o możliwie najbardziej naturalnym składzie. Chemiczne produkty mogą podrażniać węch czworonogów, a nieraz również wywoływać u nich reakcje alergiczne lub dolegliwości skórne.
Pies a porządek w domu – regularne odkurzanie

Czworonogi na porządku dziennym gubią swoją sierść. Staje się to szczególnie uciążliwe w okresach linienia przypadających na jesień oraz wiosnę. Z tego powodu w każdym domu, w którym mieszka pies, niezaprzeczalnie musi się znaleźć dobry odkurzacz. Polecane są przede wszystkim modele o dużej mocy, które poradzą sobie również z odkurzaniem dywanów, a nawet mebli. Propozycją dla nieco bardziej zabieganych osób, a także posiadaczy większej ilości czworonogów, będzie natomiast automatyczny robot sprzątający.
Meble i kanapy

Psy niejednokrotnie wręcz uwielbiają przesiadywanie na wygodnych kanapach i miękkich fotelach. Niestety często skutkuje to rozmaitymi zabrudzeniami, a także niepożądanymi zapachami. Co więcej, na domowych meblach mogą zbierać się nie tylko drobinki brudu, ale również sierść, którą nieraz bardzo trudno usunąć. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mebli narzutami lub pokrowcami, które zapobiegają zabrudzeniom i chronią przed ewentualnymi uszkodzeniami. Alternatywą jest też rozłożenie na meblach kocyków, które będą łatwiejsze do wyczyszczenia.
Środki czystości a sprzątanie po psie

Utrzymywanie czystości w domu wiąże się z koniecznością regularnego sprzątania po psie, do czego niezbędne będą odpowiednie środki i preparaty. Warto pamiętać, że czworonogi wyróżnia niezwykle rozwinięty i wrażliwy zmysł węchu. Niektóre psiaki dodatkowo wykazują skłonności do rozmaitych reakcji alergicznych, czy też problemów skórnych. Z tego względu, aby posprzątać po psie, czy też wyczyścić jego akcesoria (np. legowisko), zaleca się wykorzystywanie preparatów o naturalnym składzie lub też całkowicie bezzapachowych i hipoalergicznych środków. Należy postawić na specyfiki bezpieczne dla zwierząt domowych, gdyż ich stosowanie pozwoli skutecznie zapobiec rozmaitym niechcianym konsekwencjom.
Porządek w karmie i psich akcesoriach
Pies to nietypowy domownik. Często nie ma własnego pokoju i mebli, polega na Tobie w karmieniu i po sobie nie sprząta. Ma jednak swoją własną psią „spiżarnię” składającą się z karmy i ewentualnych przysmaków oraz swoje zabawki i inne akcesoria. W nich także należy zachować porządek, a także zadbać o to, by karma i przysmaki były przechowywane poprawnie i nie psuły się oraz nie traciły świeżości.
Doskonałym rozwiązaniem są pojemniki do przechowywania karmy oraz rozmaite kosze i pojemniki na akcesoria. Sprawdź ofertę pojemników na karmę i przysmaki Rotho. Pozwolą Ci one wygodnie i bezpiecznie przechować zarówno suchą karmę, jak i ulubione smakołyki Twojego psa. Szeroki wybór wielkości i kształtów pomoże Ci doskonale zorganizować przedmioty w każdej szafce oraz pomieszczeniu.
W ofercie marki Rotho znajdziesz także rozmaite akcesoria do domu i ogrodu, takie jak pojemniki na kompost i odpady, pojemniki do segregowania śmieci, a także do przechowywania i zamrażania żywności. Dostępne są także rozmaite pojemniki idealne do przechowywania prania lub psich akcesoriów, a także regały ułatwiające organizację.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór pojemników do przechowywania karmy Rotho
Pies a porządek w domu – wyczesywanie pupila

Regularne wyczesywanie sierści czworonoga pozwoli na znaczne ograniczenie ilości włosów zarówno w na podłogach, jak i meblach lub dywanach. Zaleca się, aby czesać pupila przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Częstotliwość należy zwiększyć w okresach linienia, kiedy to psiaki intensywnie zrzucają swoją okrywę. Niektóre rasy wymagają szczególnej pielęgnacji sierści – ich szaty należy wyczesywać znacznie częściej.
W celu skutecznego wyczesania sierści pupila należy wyposażyć się w wysokiej jakości szczotkę lub grzebień. Przy ich wyborze należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj okrywy pupila, a także uwzględnić jej grubość, gęstość i długość. Dzięki temu czesanie będzie znacznie łatwiejsze i szybsze, gdyż odpowiednio wybrana szczotka lub grzebień znacząco wpływają na komfort pupila podczas rozczesywania sierści.
Pamiętaj o kąpielach

Kąpiele, podobnie jak wyczesywanie sierści pupila, umożliwiają nie tylko zadbanie o stan skóry i sierść psa, ale i utrzymanie czystości.
Psy należy kąpać w momencie, gdy ich sierść lub skóra wyglądają na zabrudzone i nieświeże, lub zgodnie z indywidualnymi potrzebami związanymi z ich rasą lub typem sierści. W przypadku ras z włosami kąpiel powinna być częstsza niż u czworonogów z sierścią, gdyż ich okrywa znacznie szybciej ulega zabrudzeniom. Niezależnie od rasy pupila, każdy opiekun powinien wyposażyć się w jakościowy szampon o możliwie najbardziej naturalnym składzie.
Nieraz konieczny jest również zakup odżywki, która ułatwi rozczesywanie i nada sierści zdrowego wyglądu. Warto wybrać te preparaty z uwzględnieniem typu okrywy, a nieraz również jej koloru. Dostępna jest szeroka gama szamponów i odżywek dedykowanych rasom długowłosym, szorstkowłosym, czy też psiakom z białym włosem. Ponadto dostępne są również opcje dla czworonogów o wrażliwej lub skłonnej do alergii skórze.
Sprawdź: Jak pielęgnować sierść kota i psa?
Pies a porządek w domu – odświeżacze powietrza
Każdy opiekun psa zdaje sobie sprawę z tego, że nieraz ich ukochany pupil produkuje wiele rozmaitych zapachów. Choć nie każdemu będą przeszkadzały niektóre wonie, domownicy niewątpliwie chcieliby zadbać o ładny zapach w domu lub mieszkaniu. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się pochłaniacz zapachów, przy czym właściciele psów powinni stawiać raczej na delikatne zapachy, które nie będą podrażniały nozdrzy pupila.
Wpajaj pupilowi zasady panujące w domu
Psy bardzo często traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodzin – mogą swobodnie przesiadywać na kanapach i fotelach, a nawet spać z opiekunami. W każdym domu panują jednak pewne zasady, do których przestrzegania zobowiązani są wszyscy mieszkańcy – w tym również czworonożni. Psiaki należy zapoznawać z nimi już od okresu szczenięcego, aby w późniejszych latach możliwe było uniknięcie niepotrzebnych problemów. W tym celu nie powinno się stosować metod awersyjnych, lecz raczej zastosować pozytywne wzmocnienia w postaci pochwał, pieszczot, czy też podawania ulubionych przysmaków. Dzięki temu efekty nauki będą o wiele trwalsze, a także szybsze.
Data publikacji: 28.08.2023 r.