Pies do bloku – jak wybrać dobrze i co mu zapewnić?

Pies do bloku – jak wybrać dobrze i co mu zapewnić?

Duże czy małe, niezależnie od tego jakie masz mieszkanie, wiele psów komfortowo czuje się mieszkając w bloku. Jako właściciel musisz jednak zapewnić swojemu pupilowi możliwość spełniania jego bazowych potrzeb. Co robić, by pies w bloku miał wszystko, czego mu trzeba do szczęścia? Z jakim psem najłatwiej będzie Ci żyć na osiedlu? Odpowiedzi na te i pokrewne pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Jaki pies do bloku i mieszkania?

Małe rozmiary mieszkania mogą wykluczyć możliwość posiadania husky czy bernardyna, ale nie zamykają opcji na posiadanie nowego członka rodziny wielkości małej lub średniej. Kluczem do szczęścia, zarówno psa, jak i właściciela, jest wybór rasy lub charakteru zgodnego z trybem życia rodziny.

Idealny pies do bloku to pies o uprzejmym usposobieniu, lubiący spać i cichy z natury. Przyjazne usposobienie pomoże psu znaleźć na osiedlu kolegów, z którymi będzie mógł się spotykać i bawić pożytkując codzienną energię. Z kolei spokojna natura pozwoli mu cierpliwie czekać na powrót właścicieli bez utrudniania życia sąsiadom.

Choć wypracowanie zasad współpracy i wspólnego życia jest możliwe z psem każdej rasy, wymienione powyżej cechy definitywnie ułatwią to zadanie. Przykładowo bichony szybko się uczą i kochają prawie wszystkich. Podobnie mopsy – choć psotne, mają zupełnie domową naturę. Łatwo nad nimi zapanować, bo w zamian za smaczki zrobią zupełnie wszystko.

Marzy Ci się pies do bloku i biegania? Poczciwy kundelek będzie towarzyszem zarówno na kanapie, jak i w codziennych aktywnościach. Choć może Cię to zaskoczyć, na kanapie chętnie wylegują się także charty. Jeśli zapewnisz psu odpowiednią dawkę dziennej aktywności, nawet chart będzie czuł się spełniony na klasycznych 50 m2.

Czego potrzebuje pies od mieszkania?

Niezależnie od rasy, każdy pies w bloku będzie potrzebował zaspokoić swoje potrzeby ruchowe i rozwojowe. Wspomniany wcześniej chart to pies, którego codziennie trzeba będzie porządnie wybiegać. Golden Retrieverowi wystarczy kilka dłuższych spacerów w ciągu dnia. Inteligentny Border Collie będzie potrzebował stymulacji umysłowej i fizycznej, na przykład w postaci treningów i zabaw. Z kolei małemu, pałacowemu Shih Tzu w zupełności wystarczy zabawa z innymi psami lub zabawy domowe. A jeśli nie uda mu się spożytkować całej dziennej energii – sam wybiega się po mieszkaniu.

Utrzymanie psa w dobrej kondycji, zgodnie z jego temperamentem i naturalnymi potrzebami to nie wszystko. Dla każdego psa niezwykle ważnym jest, by miał własne, wygodne miejsce, w którym może odpoczywać. Legowisko powinno dać mu możliwość rozciągnięcia się wzdłuż, ponieważ w takiej pozycji psy najlepiej odpoczywają i wpadają w głęboki, regenerujący sen.

Pies w bloku będzie doceniał codzienną rutynę. Regularne posiłki i spacery o ustalonych godzinach pozwolą psu mieć poczucie stabilności. Dzięki temu nawet nieobecność właścicieli podczas ich pracy nie będzie stanowiła problemu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że pies potrzebuje także możliwości odkrywania, poznawania i zabawy.

Sprawdź naszą ofertę legowisk dla psów:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór legowisk dla psów

Zabawa z psem w mieszkaniu – przydatne akcesoria

Jeśli wiesz, że Twoja codzienna aktywność ograniczy się do wychodzenia z psem na osiedle, najlepiej jest wybrać kundelka lub małego psa rasowego o spokojnym usposobieniu. Pozytywne metody szkolenia pozwolą takiemu psu łatwo przyswoić domowe zasady i naturalnie włączyć się w tryb życia rodziny. Nauka zarówno zasad, jak i sztuczek pozwala psu się rozwijać i stymuluje jego umysł.

Sprawdź: Zdrowe przysmaki dla szczeniaków i nie tylko

Nie znamy skuteczniejszej metody wychowywania psa niż korzystanie ze zdrowych przysmaków. Przekąski mogą posłużyć nie tylko do nagradzania, ale także do zabawy. Możesz umieszczać je w różnych miejscach mieszkania i zapraszać psa, by mógł je znaleźć. Możesz także umieścić je w kongu lub macie węchowej.

Zabawki sznurowe i pluszaki pozwolą Wam bezpiecznie bawić się w „szarpanki” i aportowanie w domu. Wymagającym zajęciem będzie dla psa także naturalny gryzak. Patyk z drzewa kawowego, gryzak z poroża jelenia czy gryzak z korzenia wrzośca mogą skutecznie zająć psa w bloku i zapobiec zniszczeniom wynikającym z nudy.

Zapoznaj się z naszą ofertą naturalnych przysmaków dla psów:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór naturalnych przysmaków dla psów

Pies w bloku – obowiązki właściciela

Jeśli decydujesz się na psa do bloku, musisz zdawać sobie sprawę także z obowiązków społecznych, które wiążą się z tą decyzją. Choć większość „psiarzy” ma poczucie odpowiedzialności za swoich pupili, jako że traktuje ich jak pełnoprawnych członków rodziny, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wspomniane obowiązki są regulowane także przez konkretne przepisy prawne.

Przykładowo ustawa o utrzymaniu czystości w gminach zobowiązuje opiekuna psa do sprzątania po nim, podczas gdy ustawa o ochronie zwierząt definiuje obowiązki właściciela wobec psa podczas spaceru. Opiekun psa powinien mieć nad nim kontrolę, a sam pies powinien móc zostać zidentyfikowany (np. dzięki adresatce lub chipowi). Pies musi zatem być posłuszny lub musi posiadać smycz, a jeśli jest to niezbędne – także kaganiec. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że to opiekun psa odpowiada karnie za ubytki na zdrowiu lub mieniu innych osób w wyniku niedopilnowania psa.

Decydując się na psa do bloku należy mieć świadomość, że sąsiedzi mogą zgłosić uporczywe szczekanie psa straży miejskiej lub policji zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń lub art. 144 kodeksu cywilnego. Z tego względu, a także przede wszystkim ze względu na dobrobyt psa, warto zadbać o to, by czuł się w domu bezpiecznie i był spokojny.

Ostatnią, choć nie najmniej istotną z prawnego punktu widzenia kwestią jest obowiązkowe szczepienie psa przeciwko wściekliźnie. Ze względu na zagrożenie, jakie powodować może niedopełnienie tego obowiązku, za nieaktualne szczepienie właścicielowi psa grozić może nawet kara aresztu lub pozbawienia wolności do lat 3.

Jakie rasy psów nadają się do bloku?

Niewielkie rozmiary to nie wszystko, czego idealnym przykładem jest niespokojna Chihuahua. Naturalna szczekliwość, nad którą ciężko zapanować prawie na pewno zepsuje wszelkie sąsiedzkie relacje. Jaka rasa do bloku będzie zatem najlepsza? Bichon Frise i Shih tzu to jedne z najstarszych ras psów do towarzystwa. Te wdzięczne psiaki są wspaniałymi przyjaciółmi i nie potrzebują dużej przestrzeni, by się wybiegać.

Zarówno buldog, jak i buldog francuski szczeka bardzo rzadko i łatwo utrzymać go w dobrej formie codziennym, żwawym spacerem. Mops, mimo że stale sprawia wrażenie smutnego, w rzeczywistości ckliwymi oczami będzie próbował wyciągnąć od Ciebie przysmaki. Poza byciem łakomym, jest bardzo pogodnym i pieszczotliwym zwierzęciem.

Pogodnym kompanem w mieszkaniu będzie także terier bostoński, Cavalier King Charles Spaniel, hawańczyk oraz maltańczyk. Z kolei zamiast Yorka, polecamy rasę Biewer Terrier jako bardziej stonowaną i łagodniejszą pod względem temperamentu. Dobrze poprowadzony szpic niemiecki także może być oddanym przyjacielem rodziny, jednak warto uważać, by nie rozwinąć w nim skłonności do szczekania na obcych. Szczególnie w przypadku najmniejszego rozmiaru szpica – pomeraniana.

Nie należy także zapominać o połączeniu najlepszych cech wszystkich ras, jakim są kundelki. Stonowany adopciak będzie wdzięcznym towarzyszem w każdych warunkach mieszkaniowych.

Udostępnij