Pojawienie się nowego członka rodziny jest związane z szeregiem zmian, tym samym wywracając codzienność do góry nogami. Nowa sytuacja nie odnosi się jednak wyłącznie do świeżo upieczonych rodziców, ale również psów, które zdążyły już przyzwyczaić się do panujących w domu warunków.
O ile ludzie z łatwością przystosowują się do towarzystwa niemowlęcia, tak czworonogi najzwyczajniej nie są w stanie pojąć, w jaki sposób do stada dołączył nowy członek. Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu, w którym mieszka pies i niemowlę? Przed narodzinami dziecka zdecydowanie warto poświęcić więc odpowiednią ilość czasu oraz zaangażowanie, aby przygotować psa na pojawienie się pociechy. Poniższy artykuł zawiera przydatne wskazówki oraz porady, które mogą przyczynić się do ułatwienia tego procesu.
Zobacz również: Szczeniak w domu – co warto wiedzieć?
Spis treści
Jak przygotować psa na niemowlę?
W momencie, gdy w rodzinie pojawia się niemowlę, kluczowym okazuje się sprawienie, aby domowy pupil wykazywał tolerancję oraz akceptację względem całkowicie odmiennych warunków. W tym celu koniecznym jest podjęcie kilku sprecyzowanych kroków, które zostały opisane poniżej.
Ograniczona ilość interakcji
Powszechnie wiadomym jest fakt, iż noworodki bardzo często wymagają niemal wszystkich zasobów uwagi, jakie są w stanie zgromadzić rodzice. Problematyczną może okazać się więc sytuacja, w której pies podąża za swoimi opiekunami krok w krok, tym samym stale domagając się pieszczot, zabaw oraz różnego rodzaju interakcji. Zdecydowanie warto więc nauczyć czworonoga, że nie każdy moment będzie odpowiedni na wspólne aktywności.
Wśród polecanych działań, jakie mogą zostać wykonane przez opiekunów, wyróżnia się między innymi zapewnianie zwierzęciu innych bodźców, na przykład w postaci maty węchowej, zabawek typu Kong lub przysmaków, których „rozpracowanie” zajmuje dłuższą chwilę. Wówczas pupil zajmie się innymi aktywnościami, a jego opiekun zyska swobodę w wykonywaniu własnych obowiązków. Kluczowym okazuje się przy tym fakt, iż wszelkie wymuszenia lub próby zwracania na siebie uwagi przez czworonoga powinny być ignorowane do momentu, w którym właściciel psa upora się z bieżącymi działaniami.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór przysmaków treningowych dla psów
Nauka chodzenia na luźnej smyczy i zapoznanie z wózkiem
Gdy w domu pojawia się niemowlę, spacery z czworonogiem przyjmują nieco inną formę. Jeśli więc pupil wykazuje pewne trudności w chodzeniu na luźnej smyczy, nauka tej umiejętności okazuje się całkowicie niezbędna. Nie każdy spacer przyjmuje bowiem postać rodzinnej przechadzki „w komplecie”. Czasem konieczne jest samodzielne poradzenie sobie nie tylko z prowadzeniem czworonoga, ale również wózka. Dlatego też należy oswoić zwierzę ze spacerowymi akcesoriami jeszcze przed narodzinami dziecka.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że całkowicie niewskazanym jest przypinanie smyczy czworonoga do uchwytów wózka. I choć w przypadku mniejszych psiaków tego typu działanie nie powinno przynosić negatywnych skutków, tak większe rasy bez problemu będą w stanie pociągnąć pojazd za sobą.
Obserwacja reakcji psa
Niektóre domowe czworonogi nigdy wcześniej nie miały do czynienia z dziećmi, a co dopiero niemowlakami. Dlatego też obserwowanie reakcji psa w kontakcie z dziećmi powinno mieć miejsce jeszcze przed narodzinami pociechy. W tym celu warto wybrać się do znajomych, którzy posiadają niemowlaki lub udać się na plac zabaw, czy też do pobliskiego parku. Wówczas możliwym jest zapoznanie się z poszczególnymi zachowaniami zwierzęcia, co z kolei nieraz stanowi podstawę do ich korekty.
Przyzwyczajenie do hałasu
Donośny płacz niemowlęcia zwraca uwagę nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Z tego względu przydatnym okazuje się przyzwyczajanie domowego czworonoga do rozmaitych dźwięków oraz hałasu, na przykład poprzez odtwarzanie nagrań płaczu dziecka. W momencie odtwarzania dźwięków warto obserwować zachowanie pupila, lecz zachowywać przy tym dystans i swobodnie zajmować się innymi sprawami. Z czasem pies będzie w stanie przyzwyczaić się do nowych odgłosów, przez co w momencie pojawienia się pociechy nie będą one dla niego zaskakujące lub niepokojące.
Przydatne komendy i umiejętności
Jedną z najważniejszych komend w przypadku czworonogów, które dzielą domową przestrzeń z niemowlakami, okazuje się powrót do własnego posłania lub kojca. W tym celu warto nauczyć pupila komend „na miejsce” lub „do siebie”, dzięki którym zwierzę swobodnie uda się do wyznaczonej dla niego przestrzeni. Wówczas świeżo upieczeni rodzice będą w stanie zająć się potrzebami dziecka, a pies zyska możliwość odpoczynku. Kluczowym okazuje się przy tym fakt, iż legowisko lub kojec dla pupila powinny stanowić jego azyl, czyli miejsce, w którym czuje się bezpiecznie i komfortowo.
Naukę tego typu komend warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, gdyż wymagają one stosunkowo dużo czasu, zaangażowania oraz konsekwencji.
Pies i niemowlę – pierwszy kontakt
Przed przystąpieniem do oficjalnego zapoznania psa z nowo narodzonym dzieckiem, warto przynieść pupilowi element garderoby niemowlęcia, który posiada jego zapach. W momencie, gdy pies zajmie się obwąchiwaniem ubranka, kluczowym jest wywołanie u niego pozytywnych skojarzeń, na przykład poprzez stosowanie pochwał, pieszczot lub ulubionych przysmaków. Wówczas pies zda sobie sprawę z tego, że nowy zapach jest dobry i całkowicie niezagrażający.
Pierwszy kontakt z noworodkiem powinien odbywać się w spokojnej i przyjaznej atmosferze, a także znajomych dla zwierzęcia warunkach. Zaleca się więc, aby miał on miejsce w domu lub mieszkaniu, w którym przebywa pies. Pupil powinien otrzymać możliwość zapoznania się z nowym członkiem rodziny, jednak proces ten należy uważnie nadzorować.
Czy istnieje idealna rasa psów dla dzieci?
Niektóre rasy psów cechują się znacznie większą cierpliwością, akceptacją oraz przyjaznym nastawieniem w kierunku dzieci. Ponadto wykazują one także zrównoważony charakter, otwartość na rozmaite interakcje, niską reaktywność oraz tolerancję na rozmaite bodźce, w tym chociażby głaskanie lub przytulanie.
W obrębie psów, które w znaczącym stopniu polecane są rodzinom z dziećmi, wyróżnia się między innymi takie rasy, jak:
- Bichon frise,
- Cavalier king charles spaniel,
- Beagle,
- Berneński pies pasterski,
- Golden retriever,
- Buldog angielski.
Niezależnie od rasy, każdy pies wykazuje przy tym odmienny charakter oraz temperament, przez co w kontakcie z dziećmi mogą one przejawiać różne zachowania. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet w momencie, gdy pupil ma pełnić rolę towarzysza dla dziecka, opieka nad nim zawsze stanowi obowiązek rodziców.