Psy myśliwskie to grupa ras, które zostały wyhodowane lub też ułożone z myślą o pomaganiu człowiekowi w polowaniu na różnego rodzaju zwierzynę. Psy myśliwskie dzielimy na wyspecjalizowane grupy pełniące różne role na polowaniach. Warto wiedzieć, że psy te stanowią także doskonałe zwierzęta do towarzystwa. Czym się wyróżnia pies myśliwski i jaką pełni rolę na polowaniu? Jakie mają potrzeby, a także jak z nimi współpracować? Dowiedz się więcej.
Spis treści
Pies myśliwski – czym się zajmuje?
Psy łowcze towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, a polowania z ich asystą praktykowane były na długo przed wynalezieniem broni palnej. Pies może być pomocny na polowaniu dzięki różnym umiejętnościom – mogą tropić zwierzynę po jej śladach lub po posoce po tym, jak zwierzyna została postrzelona, naganiać lub wypłaszać zwierzynę, a także aportować zestrzeloną drobną zwierzynę.
Jakie cechy ma pies myśliwski?
Psy myśliwskie wyróżnia silny instynkt łowiecki. Nawet te z nich, które stanowią doskonałych towarzyszy rodzin mogą znaleźć się w sytuacjach, w których weźmie on górę – na przykład podczas spaceru lub gdy mniejsze zwierzę zacznie przed nimi uciekać. Psy te mają doskonały węch, a także umieją wykorzystać wiatr dolny lub górny, by wpaść na ślad zwierzyny. Niektóre z ras odznaczają się wyjątkową szybkością, inne natomiast doskonale radzą sobie w wodzie. W zależności od ról pełnionych na polowaniu lub też typu łowiska, na którym mogą pracować, psy myśliwskie dzielone są na grupy, które przybliżymy w dalszej części artykułu.
Podział psów myśliwskich według roli na polowaniu
Cechy ras psów myśliwskich kształtowane były przez hodowców, którzy przygotowywali je do pełnienia określonych roli. Niektóre rasy wykazują wszechstronne talenty do polowań, inne z kolei mają bardziej sprecyzowane zdolności. Jeśli poszukujesz odpowiedniego towarzysza na polowania, sprawdź, jaki pies sprawdzi się najlepiej jako Twój pomocnik. Jeśli z kolei planujesz adopcję psa zaliczanych do myśliwskich wyłącznie do towarzystwa, warto dowiedzieć się, do jakich ról i zadań została wyhodowana rasa. Ułatwi to odpowiednie ułożenie pupila w przyszłości.
Poznaj grupy psów myśliwskich.
Aporter – pies do aportowania postrzelonej drobnej zwierzyny
Aportery to rasy psów, które przeważnie były hodowane w celu aportowania drobnej zwierzyny takiej, jak ptactwo i przynoszenia jej właścicielowi. Psy te potrafią przynieść postrzałki bez uszkodzenia zwierzyny. Rasy aporterów cechuje wyjątkowa wytrwałość i odporność. Są przy tym bardzo lojalne i stanowią doskonałe psy towarzyszące. Ich talenty i przywiązanie do człowieka znajdują zastosowanie również w ratownictwie.
Jeśli polujesz na ptactwo lub drobną zwierzynę, doskonałym wyborem będą rasy takie, jak Chesapeake Bay retriever, Golden Retriever, Labrador retriever czy cocker spaniel.
Sprawdź: Aportowanie – kompletny poradnik
Dzikarz – pies na dziki
Dzikarze to nieduże, najczęściej krótkonogie psy o silnych szczękach i zębach, które zostały ułożone do polowania na dziki. Ich zadaniem jest tropienie dzików, osaczanie ich, oszczekiwanie, a także naganianie w stronę myśliwych. Jako dzikarze najlepiej się sprawdzają psy o talentach posokowca, które są jednocześnie na tyle małe, by pracować w norach. Dobry pies na dziki to rasa odważna, uparta i nieustępliwa.
Rasy psów dobre do polowania na dziki to między innymi beagle, jamnik, łajka wschodniosyberyjska, terier szkocki, terier walijski i terier irlandzki.
Pies gończy – do pościgu na zwierzyną
Zadaniem psów gończych, jak nazwa wskazuje, jest pościg za zwierzyną i naprowadzenie na jej trop myśliwego. Z tego też względu rasy te uważane są za bardzo szczekliwe. Pies gończy musi cechować się szybkością i wytrwałością, a także doskonałym węchem. Co ciekawe, na polowaniu może też być przydatny kształt ich uszu. Wiele z nich ma długie, zwisające uszy, które podczas tropienia zwierzyny z głową przy ziemi zbierają zapachy bliżej nosa, dzięki czemu ułatwiają podchwycenie tropu.
Rasy psów gończych to borzoj, beagle, whippet, saluki, chart polski, ogar polski, pies gończy polski, chart węgierski czy wilczarz irlandzki.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów aktywnych
Norowiec – do wypłaszania zwierzyny
Norowce to psy, których zadaniem jest pomoc w polowaniu na zwierzęta mieszkające w norach, takie jak lisy czy borsuki. Rasy te lubią kopać i ryć w ziemi, dzięki czemu wypłaszają zwierzynę z nor. Zwykle cechują je krótkie kończyny. Jeśli Twoim towarzyszem zostanie norowiec, możesz liczyć się z tym, że chęć rozkopania ogródka może wygrać z posłuszeństwem.
Doskonałe norowce to na przykład takie rasy, jak jamnik, foksterier, Jack Russell terrier czy terier walijski.
Płochacz – do naganiania zwierzyny
Płochacze to psy używane do wypłaszania drobnej zwierzyny z krzaków i gęstwin, a następnie aportowanie jej do właściciela po jej zestrzeleniu. Są bardzo często używane na polowaniach, jednak w dzisiejszych czasach równie często są wybierane na zwierzęta towarzyszące.
Zalicza się do nich na przykład płochacz niemiecki, płochacz holenderski, cocker spaniel, polski spaniel myśliwski oraz wiele innych ras spanieli.
Posokowiec – do szukania postrzelonej zwierzyny
Posokowce to grupa ras o wyjątkowo czułym węchu, której rolą na polowaniu jest odnalezienie postrzelonej zwierzyny po pozostawionych przez nią tropach i śladach krwi. Są w stanie znaleźć postrzelone zwierzę nie tylko po posoce, ale także umieją rozpoznawać rodzaj śladów zostawiany przez ranne zwierzę. Z ich pomocą myśliwi są w stanie o wiele szybciej odnaleźć ustrzeloną zwierzynę.
Posokowce to takie rasy, jak pies gończy alpejski, posokowiec bawarski i posokowiec hanowerski.
Wyżeł – łowca o wszechstronnych zdolnościach
Rasy wyżłów są uważane za wyjątkowo wszechstronne psy łowcze, jako że łączą w sobie cechy innych grup psów myśliwskich. Doskonale tropią, lokalizują, a także aportują zwierzynę. Co ciekawe, psy te potrafią wskazać lokalizację zwierzyny poprzez wykonanie stójki – jest to pozycja, w której wskazują nosem zwierzynę, a następnie unoszą łapę. Pozycję tę mają zapisaną w genach, podczas gdy inne psy muszą zostać jej nauczone.
Wyżły to szeroka grupa ras, do których zaliczają się na przykład wyżeł niemiecki, wyżeł weimarski, pointer, seter angielski czy seter irlandzki.
Jakie ma potrzeby pies myśliwski?
Psy myśliwskie to wyjątkowo szeroka grupa ras. Jeśli decydujesz się na adopcję psa określonej rasy, miej na uwadze, że każda rasa ma swoje specyficzne cechy i potrzeby poza predyspozycjami i zachowaniem związanych z ich rolą na polowaniach.
Można jednocześnie zauważyć, że psy myśliwskie posiadają wiele wspólnych cech. Ich instynkt łowczy może czasami wziąć górę nad pupilem, dlatego też dla bezpieczeństwa psa oraz innych zwierzaków należy nauczyć psa przywołania awaryjnego, na które pies bezwzględnie zareaguje nawet, gdy jest zaabsorbowany pogonią za zwierzęciem lub przedmiotem. Jeśli mieszkasz w mieście, pamiętaj, by zawsze trzymać psa na smyczy. Teren, na którym przebywa zwierzak powinien być odpowiednio ogrodzony. Jest to spowodowane skłonnościami psów myśliwskich do ucieczek w celu eksploracji otoczenia.
Psy myśliwskie potrzebują odpowiednią dawkę aktywności fizycznej dla dobrego samopoczucia, a także zachowania kondycji. Dostosuj długość spacerów do wymogów danej rasy i pamiętaj przy tym, że psy te nie są typowo kanapowymi zwierzakami. Wymagają nie tylko ruchu, lecz również stymulacji. Pomocne będą w tym zabawki interaktywne i aktywizujące, takie jak kong lub mata węchowa.
Sprawdź: Jaką smycz dla psa wybrać? Kompletny poradnik
Które rasy psów myśliwskich sprawdzą się w domu?
Odpowiednio wychowane psy myśliwskie stanowią doskonałych towarzyszy rodzin. Pod okiem odpowiedzialnego właściciela doskonale sprawią się jako psy domowe. Rasy, które są szczególnie przyjazne, to:
- beagle,
- jamnik,
- borzoj,
- golden retriever,
- cocker spaniel,
- Jack Russell Terrier,
- seter angielski,
- seter irlandzki,
- saluki,
- labrador retriever,
- wyżeł weimarski.
Wychowanie i tresura psa myśliwskiego
Zadbaj odpowiednio o wychowanie, a także o socjalizację psa. Szkolenie ras myśliwskich powinno zacząć się już od pierwszych dni pod opieką nowego właściciela i opierać się na jasnym, a przy tym konsekwentnym wdrażaniu zasad metodą pozytywnego wzmocnienia. Mogą w tym pomóc na przykład przysmaki treningowe lub kliker.
Pamiętaj też, by pies miał kontakt z innymi zwierzętami pod odpowiednim nadzorem już od wczesnego wieku. Odpowiednio socjalizowany pies myśliwski będzie mógł dzielić dom z mniejszymi zwierzętami, jednak pamiętaj, że w przypadku ras o silnym instynkcie łowczym wrodzone odruchy mogą być trudne do opanowania i mniejsze zwierzęta mogą być nadal postrzegane przez psa jako zwierzyna.
Sprawdź: Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila podczas spaceru?
Psy myśliwskie stanowią nie tylko doskonałych towarzyszy na polowaniach, ale również i w codziennym życiu. Jako właściciel lub przyszły opiekun pamiętaj o naturalnych predyspozycjach oraz potrzebach ras, aby konsekwentnie opiekować się pupilem i zapewnić mu bezpieczeństwo oraz warunki do szczęśliwego życia.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości akcesoriów treningowych i zabawek dla psów myśliwskich